Makroobjektiv na Lumix G2

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Janeiro 7. 12. 2014 15:06

Poradite, prosim, ktery makroobjektiv koupit manzelce na Lumix G2? Vyber je pomerne maly. Zvetseni minimalne 1:1 je podminkou, co se tyka temat, tak krome ziveho hmyzu, ktereho se boji i pres objektiv prakticky vse. Laka ji hlavne velke zvetseni, takze predsadka, nebo neco jineho budou zrejme brzy nasledovat
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 7. 12. 2014 17:59

Zvětšení minimálně 1:1 jako vtip nejni úplně špatný ;-)
Ať lovím v paměti jakkoliv, nenapadá mě běžný objektiv pro jakýkoliv systém, který by dával víc jak 1:1, pokud to není speciální záležitost, jako MP-E 65 od Canonu, nebo Yasuhara Nanoha pro m4/3. Ani jeden zmíněný není tak úplně na běžné "domácí žvýkání".
Takže se nabízí buď m.Zuiko 60/2.8, nebo nějaká alternativa mimo m4/3 (reverzní cokoliv, adaptované makroobjektivy z jiných systémů, atd.) .
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 7. 12. 2014 18:26

Este moze za asi 30e zakupit tie makro kruzky, tie na 1:1 objektive zvacsia mozno az na 2:1 sa mi zda. Ale na vacsie uz asi len ten reverz. Cize plus osvetlenie, stativ , kolajnicky :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 12. 2014 18:28

Myslím že aj panak niečo má. Tuším 45/2.8. A určite sa dá cez redukciu aj objektív na 4/3 systém. Originál 35 alebo 50 tá bola 1:1 len s medzikruzkom, alebo sigma, na 4/3 tuším bola aj 105 a 150/2,8.
Ostrenie asi nepôjde, ale pri 1:1 asi aj tak bude nutné ostrit ručne, s lupou a podobne.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Janeiro 7. 12. 2014 22:15

Napsal jsem zamerne "minimalne 1:1" abych vyloucil takove ta zoomy s pseudo makro funkci. Nevim ale, zda vubec neco takove u micro4/3 existuje. Samozrejme jake makroobjektivy dela Panak a Oly si najit dokazu. Myslel jsem, ze by tu mohl byt nekdo, kdo ma zkusenosti s jejich obrazovou kvalitou. Narazil jsem i na makro predsadku specialne na Panosonic, myslim ze to je DMW-GMC1GU. Nikde se ale neuvadi zvetseni v podobe zlomku. Pouze nejkratsi zaostritelna vzdalenost 14cm a max zvetseni x 0,35. Nejak si to nedokazu predstavit v porovnani s klasicky makroobjektivem 1:1. Je to nejak porovnatelne?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 7. 12. 2014 23:08

0,35 je 1:3, jinak jak m.zuiko 60 mm tak i PL 45 mm jsou špičková skla s podobným výstupem, každý ma své plusy i mínusy, a s ani jedním neuděláš chybu... Osobně bych za cenu toho Panasonicu vzal raději Olympusi 60 a 45 mm f1.8 k tomu... mimochodem ta reverzně nasazená Olympusi 45 na 60 dává dosti slušné zvětšení ;)
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 8. 12. 2014 07:35

Panasonic jsem neuvedl záměrně kvůli absurdní ceně a 4/3 Sigmy bych shánět v dnešní době opravdu nechtěl. Zuiko 35 má moc krátkou zaostřovací vzdálenost pro dané zvětšení (a z toho vycházející komplikace), 50ka má nativně "jen" 1:2, což se dá pochopitelně řešit mezikruhem (nebo telekonvertorem, jako někteří ;) ), nicméně to vyjde dráž než zmíněná 60ka
a je to pro dané účely zbytečně komplikované.

Janeiro: Inu, když si dokážeš najít, jaké objektivy se dělají, tak si k nim určitě dokážeš najít i recenze a ukázkové snímky (60ku měl v prackách třeba Robert Wong, co se tak pamatuju). Stejně tak není problém najít (otázka zadání do Gůglu z kliknutí na jeden z prvních okazů), že DMW-GMC1GU je předsádka určená pouze pro objektivy 14-42 a 14mm. Něco obdobného dělá i Olympus pro seťák.

Pokud jde o poměr zvětšení, 1:1 u objektivu znamená, že se 1mm v reálu vykreslí jako 1mm na snímači. Tedy stejný objektiv (za předpokladu, že vykreslí dostatečně velký obrazový kruh) se bude jevit jako 1:1 na FF, 1.5:1 (1.6 u Canonu) na APS-C a 2:1 na 4/3, atd.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 8. 12. 2014 09:24

Samozrejme, ze i recenze si dokazu najit. Ono v podstate si dokazu najit vsechno. Pak by toto forum nemuselo vubec existovat, kdyz mame Google, ne?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 8. 12. 2014 11:51

Janeiro, pokud máš nějakej teleobjektiv, pro začátek bych to řešil nějakou kvalitní předsádkou, Raynox, Kenko atd. Je to levnější a "pro začátek" to naprosto stačí. Třeba tohle je s předsádkou - http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypic ... y/24937357, tohle taky - http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypic ... y/24323358. Já občas fotím s 40-150 + Raynox DCR250 .Pokud si prohlídneš fotky toho maníka, uvidíš spoustu nádherných fotek cvaknutých s předsádkou.
Já občas něco s předsádkou taky cvaknu -
1-800.jpg
EM5+ 40-150 + DCR250
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 8. 12. 2014 12:40

@rodri
nemáš představu, jak by taková předsádka fungovala s panasonicem 25mm? To je nejdelší sklo, které na m4/3 mám :) O nějaký extra zvětšení, ani o hmyz mi nejde, spíš jestli je to vůbec použitelný jako "normální" makroobjektiv, něco jako 40mm od Nikonu na DX těle. Nebavím se tady teď o Nikkorech 105mm a víc.
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 8. 12. 2014 13:13

Obávam sa, že 25 bude dosť krátke sklo.
Na starom 4/3 systéme (ale v princípe je to to samé) som používal raynox na 70-300 a zväčšenie bolo dosť brutálne, niekde to pohľadám a vložím. Ale ostrenie bolo len manuál na "kývačku". Plus večný problém dopraviť tam dostatok svetla.
V každom prípade ten olympus vypadá veľmi slušne a ak by som sa ešte babral s makrom, asi by som neváhal, ak by to teda kapsa dovolila.
Ak nie, tak Rodriho riešenie je jedno z najlacnejších.
Riešení bastliť sa s medzikrúžkami, reverznými objektívmi a podobne je viac, ale otázkou je ako si na tom s kutilstvím a trpezlivosťou. Nezabudni, že zostava vždy narastá, ja som s troma medzikrúžkami napríklad nevedel urobiť slušné foto bez statívu (ale sú borci čo to zvládajú).
bob222
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků