Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hocal 24. 11. 2014 13:42

hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 24. 11. 2014 17:14

hocal, pokud se nepletu, je tohle je test C-AF + tracking při ostření na kontrast. C-AF při fázovým ostření je údajně (mám pouze načteno z diskuzí) daleko lepší.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 25. 11. 2014 07:13

hocal : jasne, tenhle rezim sem taky zkousela, ale pri pozornym sledovani videa se mi zda, ze to pipne v okamziku "zelenyho ctverecku", takze asi asi to, co bych hledala tam stejne neni.

holt to chce vic moznosti trenovat
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 25. 11. 2014 07:51

Ten zelenej čtvereček (či obdélník v případě S-AF) potvrzuje zaostření, tedy logicky pípnutí přijde ve stejnou chvíli, jako vizuální signalizace. Při C-AF to pípne jen poprvé, když se ostření chytne, pak už by to muselo pískat celou dobu, kdy by byl objekt vyhodnocen jako zaostřený...

Zvuk se zapíná: Menu s ozubenejma kolečkama -> menu D -> skoro až na konci (druhá stránka) symbol repráčku.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 25. 11. 2014 11:45

T-Lama diky, tak sem to myslela - ze ta zvukova signalizace pri zaostreni je blbost kdyz je to zaostreny presne v okamziku ctverecku, pak to nejak ztraci smysl kdyz je to totoznej okamzik
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod DragonFly 3. 12. 2014 09:58

Zdravím, Mam OMD EM10 a vetsinu casu fotim na AUTO ISO. Kdyz chci trochu prisvetlit popredi internim bleskem, vyklopim ho tak mi ISO padne automaticky na 200. Lze nekde nastavit aby ISO zustalo nastavene podle expozice bez blesku na AUTO ISO nebo aby se nastavilo na nejakou predem danou hodnotu? Nebo musim ISO nastavit rucne?
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 3. 12. 2014 11:34

Jelikož ISO ovlivňuje i "dosah" blesku, je vcelku logické mít tuto hodnotu napevno danou, jinak je tam příliš mnoho proměnných. Kombinace clony, času, ISO a směrného čísla dává výsledný poměr mezi dostupným světlem z okolí a bleskem a automatika nemůže vědět, jak má výsledek vypadat. V extrémních případech by mohlo dojít k situaci, kdy blesk nebude moci jít pod svůj minimální výkon a foťák bude muset volit jednu z variant:
- nechat přepal
- snížit ISO (a tím pádem mít méně exponované okolí)
- zvýšit clonu (pokud jí v daný moment může ovládat), což by změnilo hloubku ostrosti a pro stejnou expozici okolí muselo prodloužit čas
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 3. 12. 2014 21:49

Ja to chapu. Me jen napadlo (vzhledem k tomu kolik ruznych nastaveni fotak umoznuje)jestli neni nekde v nastaveni volba ze po vyklopeni bkesku se iso nesnizi na 200 ale treba jen na 1000.takze asi ne.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marixyr 6. 12. 2014 17:21

Mám E-M10 z přelomu zimy a jara letošního roku a protože ve volbě anti-shock jsem měl volbu jen 2s nebo vypnuto, dost mne zaujalo to, že lze foťák nastavit tak, aby časy pod 1/320s použil elektronickou závěrku.
Chvíli jsem pátral po diskuzích a článcích, ale informace byly rozporuplné, někde potvrzovali ostřejší fotky, někde zase psali, zda nám kluci od Olympusu nevěší bulíky. Rozhodl jsem se celou věc vyzkoušet.
Aktualizoval jsem FW foťáku, tím se objevila možnost 0sAntiShock. Dal jsem ho na stativ, připojil kabelovou spoušť, vypnul stabilizátor a zapnul manuální ostření. Tím jsem, doufám, eliminoval vše, co nesouvisí s třasem od závěrky. Jako objektiv jsem použil Olympus 45mm, f/1,8, clonu a různé časy jsem měnil manuálně. Jako předlohu jsem zkoušel text na papíru nebo monitor PC, u jednotlivých pixelů by snad, pohybová neostrost byla vidět dobře.
Všechny pokusy jsem vyvolal z RAWu se všemi úpravami vypnutými a kontroloval v 100% zvětšení. Jenže jsem si připadal jako u obrázků „hledej 10 rozdílů“… Fotky s vypnutým AntiShockem a s nastavením na 0s se mi zdály úplně stejné. Takže nevím, nezdá se mi, že by tato funkce představovala podstatné zlepšení…
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 12. 2014 17:36

Ak utiahneš foťák na kvalitný statív a vypneš stabil, tak čo sa má klepať?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 12. 2014 19:41

Ja som to testoval z ruky (s pevnou 75-kou) a rozdiel bolo to podstatne vidieť.
Pridal som to porovnanie práve do článku Rozhýbanie záberu uzávierkou a “Antishock 0s”

Bez antishocku nemá žiaden z výsekov ostrosť ako majú prvé 2 s antishockom.
U 1/250s sa to prejavilo len znížením ostrosti, no u 1/200s a 1/160s už je vidno aj zdvojenie:Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 12. 2014 20:58

75 je dost dlhe sklo na take casy, ci bola zapnuta aj IS popri tom? Mne sa podari sem-tam viditelne pohybovo roztriast aj 70-200 IS II na 1/200s :D :D :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 7. 12. 2014 07:35

Marixyr píše:...Jenže jsem si připadal jako u obrázků „hledej 10 rozdílů“… Fotky s vypnutým AntiShockem a s nastavením na 0s se mi zdály úplně stejné. Takže nevím, nezdá se mi, že by tato funkce představovala podstatné zlepšení…


Pár týpků to hned po vydání FW zkoušelo a jeden z toho házel obrázky s ptactvem na větvi, kde byl rozdíl znatelný, pochopitelně při patřičném zvětšení. Cvaky, které normálně dělám při podobných časech mi nepřišly nijak "problémové", pokud už se tam při zvětšení 1:1 po něčem pídím, tak je tam obvykle více možných faktorů, proč výsledek není 100-procentní, ale třeba jen 95-procentní.
Zapnutý to mám nicméně trvale, podle mě se tím nedá nic pokazit.

Rozhodně to není jako to, co tu nedávno někdo presentoval s Nikonem D5300, nebo z čeho to byly snímky. Tam byla obrazová kvalita (rozdvojení) úplně v řiti, což se s nějakou případnou lehkou neostrostí nedá srovnávat.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marixyr 7. 12. 2014 15:39

Tak jsem to vyzkoušel ještě jednou, tentokrát na ohnisku 150 mm, je to protější barák, tak 100 m (plus mínus, nevím) a tam to fakt už vidět je. Pokusím se vložit obrázek 1:1. Objektiv je Olympus, ten levný seťák 40-150mm, ISO=400, 1/200s, f/5,6, ohnisk. vzál 150 mm, vlevo s vypnutým shutter-shock (nebojaxetojmenuje), vpravo s 0s. Sejmuto z RAW s vypnutými úpravami. Na čase 1/250s to bylo podobné. Ostrost se sice zvýšila, to jo, ale myslím, že lepší objektiv by udělal lepší výsledek :-)

-- 7. 12. 2014 16:44 --

Ještě jsem zapomněl dodat, že to bylo ze stativu s kabelovou spouští.
Závěr tedy je, i podle vašich zkušeností, to nechat zapnuté, když to tam už je :-) Díky.
Přílohy
porovnani.jpg
Marixyr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků