Fotoparát cca 10 000Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 07:49

Ahoj,
mám teď takové dilema a nevím moc jakým směrem se ubírat. Mám několik požadavků, které se pokusím seřadit podle důležitosti:
1.) Fotoaparát bude určen primárně k focení krajiny a sportu (horské cyklistiky), takže bude často foceno ve zhoršených světelných podmínkách (v lese), kde je trochu šero. Jsem prostě cyklista, který nasedne na kolo a jede s bandou na celý den někam do hor.
2.) S prvním bodem souvisí i můj požadavek č.2, který je, aby bylo možné používat přechodový filtr, jelikož si myslím, že se to na krajinářské fotky celkem hodí.
3.) Bylo by fajn, kdyby byl foťák aspoň trochu skladný, takže se přikláním možná k nějakým kompaktům s vyměnitelným objektivem? Tím pádem mým favoritem je Olympus E-PL5.

Opravdu se ale nemůžu rozhodnou jestli pořídit kompakt, nebo zrcadlovku, nebo kompakt s objektivy. Byl bych moc rád a vděčný za každou radu.

Díky T.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hocal 1. 9. 2014 08:22

Fotit v sere a "zmrazit" pohybujuci sa objekt tak aby bol aj ostry vyzaduje kratky cas a vysoke iso. Ak ma byt fotka pekna s malym sumom, mal by to byt co najvacsi cip. Rychlost zaostrenia cyklistu bude v tych podmienkach docela problem pre mnohe amaterske stroje. Profi stroj by to zvladol ale to je teraz jedno. Ci uz kupis lowend zrkadlo alebo bezzrkadlo, budes mat vela odpadu a budes sa tesit kazdej vydarenej fotke.
hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 08:55

NJ je mi jasné, že to žádná hitparáda nebude, ale i tak bych chtěl vybrat pokud možno to nejlepší, co se v dané cenové hladině dá sehnat.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 1. 9. 2014 10:01

zalezi dost na Tve predstave o foceni cyklistiky, na krajinu to asi bude fuk. bezzrcadla maji tusim porad rezervu v ostreni, coz by u te cyklistiky mohl byt problem. a pokud na to CSC das jiny objektiv nez palacinku, rozdil ve skladnosti oproti nizsim tridam zrcadel (bez gripu) az tak markantni nebude..
co jsme se bavili ve vedlejsim vlaknu, tak na low-light by mel byt z CSC lepsi nex, oly ma zas podstatne lepsi skla..
ja bych jako potencialniho kandidata, vzhledem k akcnejsi casti foceni a low-light, navrhl D5100 a 18-105 (nebo mozna i 550D/600D + 18-135, pokud se vejde do limitu), idealne z bazaru (cena).
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 9. 2014 10:39

Tak hrozné bych to neviděl. Člověk se musí smířit s velkou hromadou odpadu a nesmí se hroutit, že se každý záběr nepovede. Takže bych jimi nešetřil, aby bylo z čeho vybírat, ostatně dělají to tak i vznešenější jména, vlastnící profi stroje. Volil bych bezzrcátko, jaké poradí jiní.
:-)
Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 1. 9. 2014 12:04

samotneho by me zajimal "prakticky" nazor nekoho s osobni zkusenosti s CSC i DSLR, hlavne na ten AF (rozhodne nechci tvrdit, ze s CSC nepujde fotit, naopak sam se rozhoduju o koupi starsiho CSC jako kompaktnimu doplnku k zrcadlu. ale na akcnejsi fotky s nim moc nepocitam..)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 9. 2014 12:30

Olympus E-PL5 se nyní prodává s objektivem 14-42 za 9.999 kč, což je skvělá cena. Tvým požadavkům v pohodě vyhoví.
Mně osobně je bližší systém Sony NEX, má trochu větší snímač (a poměr stran 3:2). Nebál bych se bazaru, namátkou třeba zde
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=319150

Obrazová kvalita těchto přístrojů je stejná jako u APS-C zrcadlovek.
Autofokusu se neboj, v ceně do 10 tisíc stejně nic lepšího nekoupíš.
Jediné co by ti mohlo vadit je absence hledáčku, lze ale k Penu i NEXu později dokoupit elektronický.

Sám jsem fanda cyklistiky, rád jezdím na horáči po lesích a místo zrcadlovky (kterou taky mám), je mnohem vhodnější ten NEX.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 13:00

Ok, dejme tomu, že bych oželel tu skladnost a vzal normální zrcadlo. Co kdybych vzal tělo D5100 a nebo Canon 600D, který se dá sehnat teď za 9 tis. Doma mám objektivy co byly ke starému Olympusu E-500 (14-45mm, 1:3,5-5,6 a 40-150mm, 1:3,5-4,5). Pomohl bych si tím nějak, nebo by mě ty objektivy stejně limitovaly, pokud by vůbec šly nasadit (nějak se v tom bohužel neorientuji po technické stránce, ale rád fotím a hraju si s fotkama v nějakém SW).
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 15:08

Objektiv z Olyho ti na D5100 ani na 600D nepůjde, i když by jsi dal redukci, nevykreslí celý APS-C snímač a budeš mít zataženou clonu
doporučil bych Ti třeba Nikon D90, do 10 tisíc se dá koupit i se sklem Nikon 18-105mm, nicméně možná by byl zajímavější s Tamronem 17-50mm f/2.8 ( nestabilizovaným) na paladixu jeden je http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=318306
e to sice jen 50mm ale zase máš f/2.8 což je o 2EV lepší než u 18-105mm , tam kde by si musel mít s 18-105mm ISO 3200 bude ti tady stačit ISO 800 a to nemluvím o jasnějším hledáčku a lépe pracujícím AF za hornšího světla.
Možná by ti 50mm molo stačit, je to 75mm po přepočtu cropem.
CSC bych nevolil, DLSR se světelným objektivem to v horších světelných podmínkách na focení pohybu ani náhodou nenahradí. Sám mám zkušenosti s Olym E-M5, E-M10 , Fuji X-E2, Samsungem NX1000 a pohyb v lese za mizernýho světla bych nechtěl fotit ani jedním.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2014 17:02

VencaD píše:CSC bych nevolil, DLSR se světelným objektivem to v horších světelných podmínkách na focení pohybu ani náhodou nenahradí.
Aj na CSC môžeš dať svetelné sklo ;-)

Osobne mám veľmi dobré skúsenosti u fotenia športu v zlých podmienkach so svetelnou 45-kou (tá je ešte za tie peniaze celkom lacná) alebo 75-kou (tá je už podstatne drahšia).
Na rozdiel od zrkadlovkových svetelných skiel obe zaostrujú ticho a rýchlo. A vďaka svetelnosti môžu pracovať v omnoho horších podmienkach ako seťák alebo teleobjektív (tam už fakt AF nestíhal).

Bicyklistov v lese (duatlon) som už fotil (teraz neviem či so svetelnou 45-kou či so seťákom). Šlo to.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 17:54

Ano můžeš, ale najdi mi prosím v bezzrcadlovkách ekvivalent Nikonu D90 s Tamronem 17-50mm f/2.8, tzn hledáček, světelnost f/2.8 v celém rozsahu za 10000,- ;-)
Ano můžeš koupit oly 45mm f/1.8, ale chce fotit i krajiny, takže bude potřebovat druhý objektiv, minimálně seťák. Takže co? E-Pl3 se seťákem + Oly 45mm ? Ale co hledáček, osobně si nedovedu představit focení pohybu bez hledáčku, nemluvě o focení za slunečního svitu...
Navíc nikdy jsem neměl v ruce foták, který má elektronický hledáček, který je použitelný za horšího světla na focení pohybu, většinou nestíhal.
Mno o Olym 75mm se raději vzhledem k rozpočtu nebudeu rozepisovat ( jinak ano měl jsem jej na E-M5 a byl perfektní )
btw. jak jsi přišel na to že zrcadlovková světelná skla nezaostřujou rychle a tiše? Měl jsi v ruce někdy třeba takovej Nikon 70-200mm f/2.8 ? Nebo Nikon 24-70mm f/2.8 ? Nebo Nikon 14-24mm f/2.8 ? a tak mohu pokračovat dál, já ano a mohu o nich napsat lecos, ale rozhodně né to, že jsou pomalá a hlučná...
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 9. 2014 18:25

Ganec píše:Na rozdiel od zrkadlovkových svetelných skiel obe zaostrujú ticho a rýchlo.


D7000 + 50/1.8G pri AF-C:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 19:55

No jedno vím jistě, že bazarovku nechci, sice je to asi chyba vzhledem k nabízenému, ale nemám v to prostě důvěru. U objektivu ještě ok, ale o foťáku ne.
Takže mě napadá co tak Olympus PEN E-PL5 + objektivy 14-42mm II R black + 40-150mm R black.
Nebo pořídit jen s tím 14-42?
S tím, že v budoucnu by se pořídil nějaký dobrý světelnější objektiv.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Callgaro 1. 9. 2014 19:56

Tak zrovna pokud hledá člověk fotak na kolo, ani minutu bych nepřemýšlel nad zrcadlem. Je to pro akční přejezdy hodně velká zátěž a v cyklobatohu zabere většinu místa.
Na fotky z lesa se stejně převážně použije predoostreni na vyhlednute místo, ty víš kudy kolega pojede a třeba Ti pro lepší záběr projede i vícekrát. Zmrazit se dá nejen časem, ale třeba i bleskem.
Mě se a řeknu to otevřeně na kole se zrcadlem tahat nechce.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 9. 2014 20:06

Já si neumím představit tahat sebou D90 + Tamron 17-50/2.8 na kole.

unitacek
pokud by ses rozhodl pro ten E-PL5, tak ho rozhodně vezmi v setu i s tím sklem 40-150, ten malý cenový rozdíl za to rozhodně stojí.

Osobně mám moc rád fotky hor focené teleobjektivem.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků