Matnice a rozostřené AF body na Canon EOS 700D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 19. 7. 2014 20:18

Dobrý den,

musím jít na fórum pro radu :). Jelikož jsem měl dost znečištěnou matnici tak jsem se domluvil s klukama od AWH že mi ji vymění na počkání - za což sem rád.

Tak jsem si řekl co víc na tom jde podělat tak jsem ji zkusil sejmout a vyčistit sám. Nic moc, prachu nepřibylo ani neubylo ale přes světlo je matnice tedy pěkně znečištěna. Jelikož dovolená se blíží není čas vymýšlet kraviny.

Ale co se stane, nestane :) Matnici jsem vložil zpět a když mám AutoFocus tak přes hledáček vidím AF body rozmazaně - některé jsou mimo matnici.
A můj dotaz zní, rozesral jsem si něco navíc, nebo jsem špatně zasadil matnici. Protože jsem něco četl že se může i foťák kalibrovat, nevím, nevím...

20140719_210509_12.jpg
Matnice

Přikládám dost na nic obrázek :) Foceno mobilem. Ale je to patrné že jsou máznuté.

Najde se tu expert který dokáže se k tomu vyjádřit. Abych pak byl v pondělím servisu připraven co vše po nich chci?

Díky za odpovědi
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod enkydu 19. 7. 2014 20:30

Nepootocil si pri cisteni aj tym malym kolieskom vedla hladacika, ktore sluzi na nastavenie dioptrie pre ludi s okuliarmi? :)
Canon 70D (Canon EF 24-70mm f/4L IS USM, Canon EF 40mm f/2.8 STM, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, Canon EF-S 18-55mm f/4.5-5.6 IS STM) | Nikon P310
enkydu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 19. 7. 2014 20:46

Dioptrie jsem taky myslel ale když se podíváš na fotku tak stavový display vypadá ostře.

Teď jsem se dočetl že je možnost testovat foťák na BF a FF, ale je mi divné že by byla neostrost v hledáčku. Jelikož když už trpí foťák rozostřením tak by to mělo být pocítit i na display v režimu live view - živý náhled.
Tzn. hledáček rozostřen - při namáčknutí spouště, display ostrý - při namáčknutí spouště. V tom jsem si oddechl že není rozhozený objektiv, protože to dělá u obou.

Já to nechápu, celý rok šlape jak hodinky, a když se rozhodnu ho vzít na dovolenou tak se všechno posírá. To je snad zákon schválnosti :D
Kdyby aspoň měsíc předem, ale 9 dní před odjezdem?
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod enkydu 19. 7. 2014 20:51

A skusal si sa pohrat s tou dioptriou. Ta by nemala mat vplyv na stavovy displej v hladaciku, iba na ostriace body.

Z manualu k mojmu fotaku:

Otočte ovládacím prvkom dioptrického nastavenia.
Otáčajte ovládacím prvkom doľava
alebo doprava tak, aby sa body AF
v hľadáčiku zobrazovali ostro.
Canon 70D (Canon EF 24-70mm f/4L IS USM, Canon EF 40mm f/2.8 STM, Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, Canon EF-S 18-55mm f/4.5-5.6 IS STM) | Nikon P310
enkydu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 19. 7. 2014 21:03

U mě má to vliv na stavový display vliv, jelikož já ho mám v očnici tudíž když nastavím dioptrickou korekci tak se nastaví i jak pro AF body tak i pro statový display.
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 7. 2014 21:15

Nevim, jestli to na to muze mit vliv, matnici jsem cistil jen jednou a rozostrene body jsem pak nemel, nicmene nemohl si ji tam dat zpatky nejak obracene, stranove otocenou apod.?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 19. 7. 2014 21:28

Stranově je dobře, sklem k hranolu a vrobky k zrcadlu což ono to má západky, tzn. že ani otočit to nejde.
Ono je to vidět tady: https://www.youtube.com/watch?v=a2nZkaS9xjw
Kluci ze servisu snad budou vědět si rady, při nejhorším to oželím na obrazovku.
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dzg.heyy 20. 7. 2014 15:49

No, matnice se podkládá pro přesnou rovinu setinovýma podložkama. Nemůže to být tím?
dzg.heyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 20. 7. 2014 18:27

Je to možné, zkusím se jich na to zeptat, a pokud budou mít čas a opraví to na místě, tak sem vložím report.
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 20. 7. 2014 18:55

filip.sedivy_neser se do ničeho, čemu nerorumíš. Propříště. A držím palce, ať ti to dá do dovolené nikdo dohromady.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 20. 7. 2014 19:32

Ono jako mě to netíží, jelikož je normálně možné fotit přes display - live view ale ten pocit že budu mít teleobjektiv a fotit přes display je divný.
filip.sedivy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip.sedivy 21. 7. 2014 14:52

Tak že vyjádření technika: AF body jsou rozmazané jelikož vlivem čištění matnice došlo k poškrábání a k extrémní deformaci (prohnutí).

Už jsem byl podělaný že jsem si hnul s AF :D

Ve středu DSLR doma v pátek za mořem :tleskani
filip.sedivy
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků