Zaklady sportovni fotografie

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 13:54

Já teda raději atraktivní fotky s bleskem než mizerné fotky bez blesku (protože co si budeme namlouvat, osvětlení místních tělocvičen stojí za starou belu). A že by s bleskem byly méně dokumentární? Proč, teda pokud není účelem zdokumentovat kvalitu osvětlení v tělocvičnách?
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 26. 5. 2014 15:15

Ono je to uz vyssi level, viem ze u profikov je to bezne, aj na olympiade a nie je to malo dokumentacne.
Problem v amaterskych podmirnkach je hlavne o tom ako a za co.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Skulivert 26. 5. 2014 15:29

když ja mam raději atraktivní fotky bez blesku...

jinak na doplnění - se světelným objektivnem, bych se snažil držet co nejnižší možné ISO ( těch 1600 je spíš pro "základní" (světelnost f 4,5 a výše) zoom) a co nejnižší clonu (buď minimální možnou nebo o stupeň vyšší), pokud to tedy jde...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 15:34

Já mám nejraději atraktivní fotky.

Jinak světelný objektiv je pochopitelně základ.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 18:01

Skulivert píše:Osobně bych blesk také nepoužíval, v dokumentární fotografii nemá podle mého názoru co dělat, a skupinu blesků si už vůbec neumím představit, to je tak do studia na aranžované fotky, ne na rychlou akci...

Kdyz slysim takovy nazor vzdy si vzponemu na jednu pisnicku "Ale holky rikalyyyy ..... ze to je znaaamka punku"
Chci tim rict ze je mylne si predstavovat, dokument = odflaknuta priprava. Ale to ze si to neumis predstavit me neprekvapuje.

-- 26. 5. 2014 19:03 --

Skulivert píše:když ja mam raději atraktivní fotky bez blesku...

Proboha ty jsi kdo? Ukaz sve fotky. Anonyme.

-- 26. 5. 2014 19:23 --

Nasel jsem na netu nejakou fotku, co se mi celkem libi .. Pozadi je do tmava, oni maji "svitici"
dresy takze jdou zretelne videt. Svetlo v te hale asi uslo. Fotogram asi lezel na zemi. Photoshop. Obrázek
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 26. 5. 2014 18:54

chel: Někdo napíše, že má radši fotky bez blesku a ty: Proboha ty jsi kdo? Ukaz sve fotky. Anonyme.

A jinak jsi v pohodě jo? To je dost přehnaná reakce, hlavně se uklidni. Ty se mimochodem zase mýlíš v tom, že dobrá fotka nejde udělat bez blesků.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 19:16

hoax píše:chel: Někdo napíše, že má radši fotky bez blesku a ty: Proboha ty jsi kdo? Ukaz sve fotky. Anonyme.

A jinak jsi v pohodě jo? To je dost přehnaná reakce, hlavně se uklidni. Ty se mimochodem zase mýlíš v tom, že dobrá fotka nejde udělat bez blesků.


Usel ti kontext tohoto tematu .. a to je ze bez svetla neudelas dobrou fotku .. Videl jsi halove fotky tazatele? Jsou svetelne ploche a jeste bojoval s vysokym ISO ...

-- 26. 5. 2014 20:26 --

Priklad: stacilo stahnout iso aby cela scena potemnela, pak otocit blesky do telocvicny a nastavit vykon tak aby hraci svetelne vystupovali .. mas s tim problem? ;-)
Obrázek

-- 26. 5. 2014 20:33 --

A co jsem myslel timhle?
chel píše:Proboha ty jsi kdo? Ukaz sve fotky. Anonyme.

Pise nesmysly. Takze pravdepodobne nema tucha o cem mluvi. A ja to chci vytahnout na svetlo.

-- 26. 5. 2014 20:39 --

bob222 píše:Ja som teda hrával halové športy a keby niekto pravideľne blýskal s bleskami pri každej akcii, tak by letel jak špinavé prádlo aj s bleskami. Druhá vec je, ak by boli inteligentne umiestnené ako píše MK, to by bolo o inom.

Zajimavy WTF protimluv ......

-- 26. 5. 2014 20:41 --

kozakm píše:Já mám zkušenost, že většinou si blesků hráči v zápalu boje ani nevšimnou.

Osobni zkusenost
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 26. 5. 2014 20:15

ok, hádat se tu s vámi nebudu a nechat se napadat také nemám zapotřebí... chtěl jsem jen dobře míněnými obecnými tipy trochu pomoci...
osobně bych se používání externiho blesku (natož skupiny, jeden blesk (zvlášť se softboxem) by šel použít) snažil co nejvíce vyvarovat - není to zrovna dvakrát příjemné, zvlášť v hale, když se potřebuješ soustředit na výkon/hru a někdo/něco ti pořád blýská do očí...
jinak začátečníkům bych obecně doporučil naučit se prvně dobře fotit s tím co mají k dispozici, nic ve zlém k autorovi dotazu, něž investici do techniky, a práci s RAWem... později, až dobře ovládnu nastavení a práci s tím co mám, teprve investici do něčeho lepšího - s přihlédnutím k ceně a užitné hodnotě, třeba u Canonu 17-40mm f/4L a 70-200mm f/4L IS USM nebo 24-105mm f/4L IS USM (stačí-li kratší rozsah než je 70-200) - za rozumné peníze je to spousta muziky...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 20:30

Proc by mel zacatecnik zacinat s necim, s cim ma minimalni sanci udelat dobrou fotku?? Nejaky druh sebemrskacstvi?
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nemem9aa 26. 5. 2014 20:40

Ted povetsinou fotim venku a tam neni tak velky problem se svetlem. Na to je stavajici technika snad dostatecna, neplanuju ji rozsirovat.

Nema nekdo link na tutorial zakladnim postprocesingu raw.
Google pouzivat umim, ale v tomto pripade je problem v nadmernem mnozstvi takovych zdroju.
nemem9aa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 20:48

Vse najdes na youtube. Jsou tam toho mraky ... a to je problem. Jdi vzdy po tom co te zajima a za chvilku to budes mit v ruce.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nemem9aa 26. 5. 2014 20:53

chel píše:Nejdi po kvantite ale po kvalite... je duvod proc by jsi mel vychrlit 200 fotek kdyz muze stacit z jednoho utkani treba 15?...

Ano, k tomuto jsem tak nejak zacal samovolne smerovat. Na zacatku jsem fotek nechaval vice a bylo to totalne nezvladnutym workflow postprocessingu. S pribyvajicim casem fotek ubyva.
Za zapas (ten trva 2.5 - 4h) udelam tak 1300-1500 fotek. Preci jenom v nohejbale, zejmena na nizsi urovni, se toho vetsinu casu moc nedeje a tak je tezske najit ty spravne okamziky.
nemem9aa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 20:57

K tomu ti nic nereknu ... to ti muze natuknout kozakm to je sportovni profik .. mrkni na jeho web.
Ale prece .. najdi si super fotku nekoho jineho a venuj se tomu uhlu fotky pri svem foceni nejakou dobu, treba pul zapasu a pak si docvakej ten zbytek.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 21:10

Po tolika zápasech bys měl získat právě cit na ten správný moment, poznat, kdy stojí za to zmáčknout spoušť a kdy ne a místo bezhlavého kropení fotit na první, max. druhou dobrou. Pak nebudeš mít víc jak třeba 400 fotek za zápas a budeš si moci více vyhrát se zpracováním.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 21:12

Ono spíš probírat těch 1500 fotek je sebemrskačství. Zkusil bych víc přemýšlet a míň fotit, hledat si místo, záběr, emoce.

Co se týká těch rawů, tak skutečně je asi nejlepší prolézt YT a hlavně nečekej, že všechno co tam uvidíš, tě okamžitě posune dál, je to spíš o nějakém budování know how, nebo aspoň já to tak cítím. Já jsem se třeba s konvertorem naučil pracovat v podstatě sám. Těch zákoutí a možností a bůhví čeho tam zase není tolik jako v photoshopu. Raw konvertor je taky hlavně o zrychlení a zjednodušení práce. Různé defaultní nastavení presety a podobně, tak aby jsi měl za co nejkratší dobu co nejlepší výsledek, tam mi zase různé videa pomohly hodně. I MK má něco na webu.
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků