Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 4. 2014 22:46

Lotrandor, fotografie je příliš mnohovrstevnatý obor, aby se v něm uplatňovala logika.
Lovy beze zbraní mě zajímají pouze s prutem u vody. Broučci nikoliv (sem tam ještěrka nebo žába). Až na to, že jsem měl kolegu, broučkaře, kterému jsem jeho exponáty občas fotil a který říkal, že některé druhy hmyzu (speciálně ty létací) se ve výstavní kvalitě v přírodě vůbec nedají nalézt a tak si je musí vypěstovat z larev. Do terénu jsme šli spolu všeho všudy dvakrát (co na mě chtěl, bych stejně nepoznal) na nějaké tesaříky.
Sám tohle neprovozuju, bylo by mi líto uválené louky. Nicméně vím, že kdo se tomuhle chce věnovat, měl by v první řadě být broučkař, je to mnohem těžší, než být těch broučků fotograf. :-)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 28. 4. 2014 22:48

Fraktura to nejspíš nebude :) Moucha byla mrtvá a pokud je mrtvá, tak složí nohy pod sebe - takže jsou poskládané :)

Ale jinak souhlasím s tou výzvou fotit to v přirozeném prostředí. Jen je nemožné se k některému hmyzu přiblížit na centimetr a nafotit ho tak, aby se ani nehnul. Což je možná nemožné u všeho hmyzu. Proto asi zkusit zoomnout při reverzu a fotit z větší dálky :)
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 4. 2014 22:56

cross 182, rozhodně by mně nenapadlo to přirozené prostředí ti nějak rozmlouvat. Ani náhodou. Jen že se od atelieru v podstatě nepozná. Tedy když je to dobře udělané. Na stole je na to mnohem víc času a každá fotka použitelná, to by byla i ta tvoje moucha - i bez blesku.
Skládačky v terénu patrně ani nenafotíš. :-)

No nic, přeju štěstí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 4. 5. 2014 16:03

K tomu nasvětlení objektu - mám klasickou baterku, která má led diody a svítí to fakt silně, ale na foceném objektu to není vůbec poznat (fotka je tmavá). Bylo by třeba lepší (a dostačující) tohle řešení?
http://www.aaron.cz/produkty/manfrotto- ... ight-panel
Nebo je lepší volba tohle: http://www.aaron.cz/produkty/aputure-am ... etlo-blesk?

Jelikož teda fotím makro přes obrácený objektiv, tak mi to na něm držet nebude, takže leda někde položit.
To druhé mi přijde lépe využitelné - dá se nasadit na objektiv i klasicky jako externí blesk. Ale zase to nebude tak skladné, jak první volba + šňůra.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2014 16:58

Šel bych si se čtyřmi baterkami v kapse vyzkoušet to druhé. Když to vyrábějí, patrně to funguje. Jen se to člověk musí naučit používat. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 4. 5. 2014 19:33

cross182: To první má hned 2 vady, jednak to má mizernou svítivost, jak to tak počítám, tak ani na hodně vysoké ISO by se s tím člověk nedostal při zaclonění na udržitelný čas, druhá věc je, že dát za 12 LED diod v plastové krabičce 12 stovek je trochu.. příliš.

V případě toho kruhového LED světla/blesku - kruhový blesk se tu řešil několik stránek nazpět. Velkou výhodu pro focení z ruky bych v tomhle LED-zázraku taky neviděl.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 4. 5. 2014 20:02

Jo už jsem si to tu našel a pročetl. Sakra, si vždycky něco vymyslím (GorillaPod, Makroblesk) a pokaždé mi to tu rozmluvíte :D
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2014 21:19

Já bych ti to nerozmlouval, že s tím nechce nebo neumí pracovat jeden člověk neznamená, že to nebude vyhovovat jinému. Vyrábí se to, zjevně i prodává/používá, vyzkoušel bych. Nic víc. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 4. 5. 2014 21:28

Já si dovolím tvrdit, že existuje hodně věcí, co nefungují přesto že se vyrábějí. Obvykle to bývají ty s podezřele nízkou cenou. Zrovna u fotopříslušenství je těhle zázraků nepočítaně.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2014 21:34

Já si dovolím tvrdit, že nejlepší zkušenost je vlastní zkušenost. V tomto případě s minimem nákladů. Nabité čtyři články a čtvrthodinka v obchodě.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 5. 2014 21:56

cross182: to prvni je uplna pikacovina a to druhe trosku mensi, nicmene vykon diod bude nedostatecny a svetlo (to malo) hnusne tvrde.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2014 22:00

Hnusně tvrdé bude, pokud si na něj nevyrobí něco na jeho rozptýlení. Stejně jako na jakýkoliv jiný blesk.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 4. 5. 2014 22:28

Rozptylování kruhového světla .. hořím nedočkavostí nad návrhem technického řešení, pokud má ten prstenec být kolem objektivu. Nemluvě o tom, že další rozptyl jen sníží už tak malý výkon.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 5. 2014 22:57

Puntík píše:Hnusně tvrdé bude, pokud si na něj nevyrobí něco na jeho rozptýlení. Stejně jako na jakýkoliv jiný blesk.


1. LED diody nejsou blesk :D
2. vykon je uz tak mizerny a ty radis pred to jeste neco strkat? :tleskani
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 5. 2014 23:11

Výkon mizerný pouze relativně, pro velmi krátkou vzdálenost světelného zdroje od předmětu může vyhovět. Navíc s funkcí stálého světla. Rozptylnou plochu s raménkem jsem viděl na internetu nabízet pro makroblesky Canon, domahome co jsem viděl - poměrně jednoduché.
Záleží jak to po event. vyzkoušení posoudí cross 182.
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků