Samsung NX s 16mm a 30mm obj.?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Eles 13. 4. 2014 19:31

Zdravím. Potřebuju poradní slovo odborníků, protože sám na to nestačím.

Mám Sony NEX-3 s tim základnim seťákem.
Chci:
- fotit širokoúhleji krajiny, hezčí portréty a reportážní foto. (Nepotřebuji velké zoomy, skoro nikdy jsem s tim 18-55 nezoomoval k delšímu okraji (jsem asi divný fotograf)
- natáčet videa v 1080p/60fps
- docílit větší kompaktnosti - dát foťák do kapsy (ten NEX-3 se seťákem je docela nechutně velkej)

Na to muj starej NEX zkrátka nestačí, takže přemýšlím o tom, co teď.
Napadá mě v zásadě toto:
Nějaký Samsung NX a k němu ty dva mrňavý 16mm f2.4 a 30 mm f2.0 (nebo lehce větší 45mm f/1.8). Je příjemné, že ty první jsou oba palačinkoidní, malinké (resp. ta 45tka ještě rozumných 40 mm délky). Nepříjemné je časté měnění a že budu krokovat zoom a všechny fotky budu mít na dvou ohniscích.
Myslíte, že to je blbej nápad? Připadá mi to takhle od stolu v pohodě, nevadí mi udělat krok sem a tam...ale myslíte, že mě to bude hodně omezovat?
A k tomu 16mm by se spíš hodil ten 30 nebo ten 45 mm jako druhý?

Resp. jaké jiné varianty, o kterých nevím, bych měl?
Existuje třeba nějaký dobrý kompakt, který by mi za podobnou cenu (odhaduji cca okolo 15.000) udělal foto obdobné kvality včetně portrétů?
Nebo jiná bezzrcadlovka s jinými slušnými kompaktními objektivy (Olympus, Panasonic, Sony apod.)?
Zrcadlovku neuvažuji kvůli kompaktnosti. A z objektivů je pro mě hraničních tak kolem těch 40 mm délky...větší už jsou neskladné.

Díky...
Eles
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pepl 14. 4. 2014 05:55

Pokud se chceš vyhnout přehazování objektivů, zkus počkat - pokud tedy ještě můžeš - a fotit máš čím - jak se ukáže Canon G1X II. Ví se už asi, že při plně otevřené cloně 2 na široko je měkčí (zase na druhou stranu - který objektiv takového rozsahu je na první cloně ostrý, že?) Asi nebude problém s vyšším ISO, 9 lamelová clona + 5 násobný zoom by měl být na portréty skoro jako dělaný. Ještě vědět, jak na tom bude dynamický rozsah - to Tě jako krajináře bude asi zajímat nejvíce. Fakt je, že cena zatím je "minoň", nevím však, jestli nějaké jeté NXko seženeš s 30 a 16 levněji? Ta 16 je hodnocená celkem rozporuplně, viděl jsem z ní ale krásné fotky. Bohužel jsem si neuložil odkaz.
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 14. 4. 2014 07:02

Koukal jsem, že G1X II se svým širokorozsahovým zoomem není o moc menší, že NEX3 se záklaďákem - to je ale daň za ten rozsah a větší čip...
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 14. 4. 2014 08:07

Teraz je za prijemnu cenu epm-2 od olyho a zbierka palaciniek je fajn. 14/2,5 + 20/1,7 + 45/1,8 je solidna vsetky skla velmi slusne, ale leze to do penez.
Problem je trochu ak to chces pod tych 14 (28 eg.). Je novy 12-32 od panaka, co by bol pancake ideal, ale co z toho lezie zatial nepoznam. Ostatne varianty uz su nasiroko o dost vacsie.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pepl 14. 4. 2014 08:23

Jo ten skládací zoom od Pana 12-32 je prý opticky velmi dobrý - až se to zkušenostech s těmi všemi powerzoomy nechce věřit. A s GM1 by to bylo pro tazatele zajímavě malé combo - cena už je ale vyšší - 18 litrů cca.
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 14. 4. 2014 09:36

Pokud vládne tazatel angličtinou, doporučuji tuto recenzi:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/p ... c-gm1A.HTM
vypíchnu z ní - horší? dynamický rozsah na krajinu by mohl být limitující?
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 14. 4. 2014 10:32

http://www.paladix.cz/bazar/index.php?uid=22599 , http://www.photographyblog.com/reviews/ ... m1_review/ , akorát s tým druhým pevňákem neporadím, nemám v panasu přehled, najlepší by bylo napsat sz reignovi, on sa vyzná, anebo? panasonika lx 7 a je to, Meta
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod exBURN 14. 4. 2014 12:17

Měl jsem nx200 a teď jsem ve výprodeji v EW pořídil NX300 za 7,5k i s tabletem a setákem. U nx je snad jedinná nevýhoda a to nutnost od iso 800 fotit do rawu. Osobně mám tedy jen pevnou 30mm a ten objektiv je naprosto super. Až na CAF lepší než moje minulá D7000 + 35 mm af-s. O 45 mm se traduje to samé. 16 mm maže docela rohy. Ještě je celkem dobře hodnocen seťák 20-50 který se udajně vyrovnává těm palačinkám kresbou
exBURN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Němec Jan 14. 4. 2014 14:49

Já bych doporučil (ale nevím, jak velký je budget) již zmíněné Panasonic GM1 či Pena (tady je velká výhoda cena, vcelku podobný výstup - lepší jpeg, stabilizace, možnost externího hledáčku).
K tomu palačinku či menší široké sklo, na portréty 45 1,8 (přesně jak psal bob222) a sestava je opravdu malá a výkonná.

Co se týče výběru objektivů a těl (od malých prcků po EM1 či GH4), je m4/3 dnes dle mého názoru jedna z nejlepší voleb mezi bezzrcadlovkama.

A pokud ti někdo bude tvrdit, že senzor 4/3 je prostě malý a APS-C je o mnoho lepší, není tomu tak. Nové senzory Olympusu a Panasonicu na svojí velikost podávají neuvěřitelný výkon, skla jsou velmi dobrá a třeba Olympus má výborné jpegy přímo z foťáku.
Němec Jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 14. 4. 2014 16:43

no, on ten výkon je prostě adekvátní velikosti, slušné APS-C snímače jsou lepší úměrně velikosti, každopádně je ten výstup (poslední generace m4/3 se snímačem od Sony) více než dostatečný a nabídka skel spolu s kvalitou ostření dělá z m4/3 jasného favorita
reign
Návštěvník