první zrcadlovka - jakou koupit

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 20:42

Melancholický trol, proč mám potřebu linkovat obecný článek o Nikonu do diskuze......

Protože mnozí hrozně rádi zapomínají na to, co už bylo dávno popáno. Na př.:

prodejce makofoto - 13. 03. 2010 22:40

Zažil jsem i hrozné odchylky Nikkoru 12-24 a to dokonce takové, že jsem tento objektiv odmítal komukoliv prodat. Velké odchylky vykazuje i pevná Nikkor 35 mm (tam byly dokonce viditelné i na DX snímačích). Ano, u Nikkoru 17-55 jsem musel dva kusy vrátit, než jsem si vybral jeden solidní, se kterým šlo dobře fotit. I Nikkory měly velké problémy s FF a BF - nakonec to Nikoni raději daly přímo do firmwaru foťáku, aby si to lidi upravili sami na konkrétní přístroj. Např. Tamron 28-75 ostřil velmi špatně na D80, zatímco na D300 s tím nebyly problémy apod. Takže ono těch vlivů je více a mohu potvrdit, že stačí změnit fotoaparát za jiný typ a to, co byl neřešitelný problém, se vyřešilo jaksi samo. Když jsme porovnávali snímky z Tamronu na D80 a D300, tak byl zákazník jak v jiříkově vidění, jak může být ten objektiv ostrý - pravda, na D80 si ostřil jak chtěl. Takže nám zde do hry vstupuje nejen vlastní optická kvalita objektivu, ale i firmware příslušného fotoaparátu. Proto se také objevují v různých diskusních fórech zmínky tu jednou, jak je objektiv neostrý a jinde je na něj samá chvála......

nebo :

J.Benák 18. 01. 2011 01:00

Jedna věc je u těch dnešních složitých objektivů důležitá. Mají velkou "kusovou variabilitu". To znamená, že ne každý je dobře zkolimován a u některých se výrobní tolerance tak nešťastně sečtou, že různé aberace překročí rozumnou mez. Platí to i pro profi zoomy jako je 70-200/2.8VR. To se stává i testovačům, že použijí extrémní kus. Takže ty testy jsou také o možnostech toho konkrétního kusu a nezaručují stejné parametry pro všechny kusy na trhu
Takže při koupi je dobré buď pár snímků s více kusů a nebo za tím účelem obejít více prodejců. Stává se, že někteří prodejci vrátí nespokojenému zákazníkovi peníze a "slabší" objektiv prodají dalšímu.

...............

A přesto se tu stále, jako na kolovrátku cituje mimotoleranční vlastnost jednoho kusu objektivu Pentax, přestože je v jíných diskusích docela chválen. A kdejakej trouba se do mne OT programově naváží, že odpaluji dýmovnice, nebo co. :/ reign tady vytrvale postuje výsledky měření jednoho kusu, já zase dal jiné výsledky měření jiného kusu. Bohužel je to zaslepný člověk, se kterým nic nehne, přád si mele, jak kafemlejnek, svou. A nejen on. O tom že by ani Canon neměl žádné slabé objektivy, jsem neslyšel.
Ostatně ani jeden z těch objektivů bych tygrovi 36 nedoporučil. To může rovnou zůstat u kompaktu. ;-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 21. 3. 2014 20:55, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 3. 2014 20:46

Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 3. 2014 20:59

Puntík: došly argumenty tak máš opět silné řeči?

tygr36: pro tvoji informaci, Puntík zde před časem postoval fotky z Pentaxu 18-135 a byly opravdu bídné, plně korespondovaly s výsledky na photozone.de, akorát on je viděl jako naprosto v pořádku. Nicméně tady to ber jako tipy, stejně je nutno si foťáky minimálně osahat, třeba zjistíš něco subjektivně nepřijatelného co jiného nechá v klidu.

(nejsem značkista, Canonem nefotím)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 21:09

reign, na určité typy lidí žádné argumenty neplatí. Takže jsem použil vyjádření jednoho zkušeného fotografa - profesionála a prodejce fototechniky a servisního mechanika fotopřístrojů. I z diskuse T. Hogana. Že to pro tebe nejsou argumenty, nedivím se. Ale myslím, že by si z toho naoak tygr36 mohl vzít nějaké ponaučení a například od onoho mnou doporučeného dvojsetu nevyžadovat výkony jako od desetkrát dražších objektivů. Ty ovšem chtít od objektivů speciálního určení, a také jiné cenové úrovně.

Mimochodem, žádné fotky jsem z P-18-135 nepostoval, tím se zaobíral F-ABC. Ovšem pokud si vzomínám, šlo o jednu fotku, která byla ovgšem focena v protisvětle a tam levnější objektivy, obzvlášť když zapomeneme nasadit clonu, selhávají obecně.
Naposledy upravil Puntík dne 21. 3. 2014 21:16, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 21. 3. 2014 21:14

http://www.electroworld.cz/product/foto ... EUREKA_BID
řekl bych, že pokud video nemosíš tak toto je pro začátečníka naprostá špička alespoň co sa těla týká a skla až podle potřeby třeba 50mm 1,8
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 3. 2014 21:17

tygr36: na výběr máš v podstatě ze tří kategorií přístrojů. Ptal jsi se na zrcadlovku (DSLR), tedy foťák s optickým hledáčkem a možností vidět skrze objektiv svýma vlastníma očima neupravenou realitu. Druhou možností je CSC (compact system camera), bezrcadlovka, kde je buď elektronický hledáček/kukátko s displejem (podobně jako kamery), nebo se fotí na zadní displej. To sice jde i se zrcadlovkou, ale o něco hůř než s CSC. U zrcadlovky se upřednostňuje pohled do hledáčku, i když ne bezvýhradně (například krajina ze stativu, je lepší přes zadní displej. Oba systémy mají větší snímač, to znamená lepší kvalitu snímku než kompakty. Rozdíly ve velikosti bych příliš neřešil. Oba systému se vyznačují tím, že umožní výměnu objektivů. A to je hlavní rozdíl oproti třetí kategorii, profi kompakt, který má pevný objektiv. Jinak se více podobá CSC.

Pokud nedáš dopustit na hledáček, DSLR nabízí díky optickému provedení (OVF) lepší řešení než CSC v této kategorii (25k). CSC s dobrým elektronickým hledáčkem (EVF) stojí více peněz. Pak jsou srovnatelné s tím, že displej vždy zobrazuje pozměněnou realitu, ale zase umožňuje ukázat více věcí (například jak máš zaostřeno, ale to chce ověřit u konkrétního modelu).

Pokud jsem ti v tom ještě neudělal guláš :), tak věz že CSC jsou zpravidla menší, skladnější, na jednu baterku vyfotí méně fotek (baterka napájí více komponent). Hlavní rozdíl je ale v zaostřovacím systému. Zrcadlovky mají zrcátko nejen kvůli optickému hledáčku, potřebují ho i pro auto focus, který zaostřuje rozdílem fází. CSC zpravidla ostří kontrastem, někdy hybridně. Rozdil je v tom, jak se daří ostřit na pohybující se objekt. Ostření kontrastem v tomto směru zaostává, ačkoliv se výrobci velmi snaží a daří se jim tento handikep eliminovat. Ale to jsme spíš u dražších modelů CSC. Ostření fází u DSLR sebou nese některé neduhy spojené se s faktem, že za nepříznivých okolností, když si nesedne tělo a objektiv, může zrcadlovka vykazovat systematickou chybu ostření, tzv. front focus - ostří před, nebo back focus- ostří za. Pro tebe je v tuhle chvíli asi podstatné, o tomto problému vědět a při nákupu objektivů s tím počítat. NIcméně u běžných objektivů by to nemělo hrát velkou roli. U světelných skel, kde o správném zaostření rozhodují centimetry, je nutné mít všechno kalibrované.

Z toho co se dá vybrat ve tvém limitu. Tradiční výrobci Nikon, Canon, Pentax pro DSLR. Olympus, FUJI, Panasonic pro CSC. Sony dělá oboje a po svém :), to je na delší vyprávění, ale jejich CSC jsou dobrou volbou. Samsung je v oboru foťáků nováček a dělá CSC.

Nikon - modely D3xxx; 3100 starší model, entry verze, levné. D3200 - předposlední generace, entry třída, dobrý snímač. D3300 aktuální model, docela povedená záležitost

Modely D5xxx; podobně jako u předchozí řady, D5100 výborný poměr výkon cena, ale dvě generace zpět. Tyhle foťáky mají výklopný displej, lepší AF modul, D5300 má WiFI a GPS (žere baterky :)). Mířeno na technofily.

Modely D7xxx; jen dva starší D7000, měl problematický AF modul, ale chce si to načíst, lidi co ho zvládli si později nestěžují. D7100 špičková záležitost, ale přes tvůj limit.

Objektivy. Lze obvykle vybavit záklaďákem 18-55, nebo trochu variabilnějším 18-105 (výlety apod.), nebo novým 18-140 (větší rozsah, jinak stejné). Lze si koupit i tzv dvojset, tedy 18-55+55-200/300. To ti doporučil Puntík. Výhodou je asi nepatrně lepší optický výkon, ale to je na hranici měřitelnosti, a delší konec (200/300), který nebude nic moc. 18-105/140 je takový all-in-one řešení. trochu jako ultrazoom. Do interiéru bych doporučil Nikon 25/1.8G, světelné, levné, pevné sklo (5.5k)

Pentax a Canon nechám na někom jiném

-- 21. 3. 2014 21:20 --

Ještě dodám, že rozdíl mezi D3xxx/D5xxx/D7xxx je především v ostřícím modulu a ergonomii těla (kolik a jakých to má čudlíků, pro co musíš do menu). Výkony snímačů jsou přibližně stejné.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tygr36 21. 3. 2014 22:04

No... co dodat, postupně to číst a vstřebávat info je teda mazec ale co čtu zde nebo i jinde mám na výběr z těchto:
http://www.megapixel.cz/pentax-k-5-ii-1 ... -200-mm-wr
http://www.megapixel.cz/nikon-d7000
http://www.megapixel.cz/nikon-d90-18-105-vr
http://www.megapixel.cz/canon-eos-700d-18-135mm-is-stm

A ještě mi vůbec motáte hlavu jestli je pro mě lepší zrcadlovka nebo kompakt s výměným objektivem :D

Samozřejmě děkuji všem co se zde ozvaly a podaly vyčerpávající info.
Zdá se, že nad výběrem strávím ještě hromadu času než padne definitivní rozhodnutí :)
tygr36
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 3. 2014 23:10

tygr36: No, to by mě zajímalo jesli víš proč chceš zrcadlovku a ne kompakt s výměnným objektivem. Tipl bych, že zrcadlovka prostě líp zní víc profi :).

Zrovna na krajinu, architekturu a makro se bezzrcadlovka (ten výměnný kompakt), může dost hodit, díky tomu že el. hledáček obvykle disponuje vodováhou na narovnání horizontu a lupou pro precizní manuální ostření při focení makra.

Takovéto vybírání přes internet, je dost zavádějící. Klíčové je zajít někam do fotoprodejny a foťáky si vyzkoušet. Hlavně jak se drží. K čemu jsou dobré parametry, když se foťák blbě drží. Získáš úplně jiné dojmy, než z prohlížení parametrů na webu a nejspíš si ušetříš dost problémů.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 23:22

tygr36, jsou to dvě stanice tramvají a rozdíl dvanáct stovek....... a asi nejlepší volba.
http://www.vkfoto.cz/pentax-k-5-ii-da-1 ... st-zdarma/

I když proti bezzrcátkům nic nemám, ovšem je to na poněkud jinou, obsáhlejší debatu. Ale i s některým můžeš dosáhnout výborné výsledky. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 21. 3. 2014 23:48

tygr: tady je to porad stejne, vzdycky se dohadaji stejni lide o stejnych znackach, telech a objektivech.

Pokud se bavime o zrcadle, tak za stejnou cenu u vsech vyrobcu (Pentax, Canon, Nikon) dostanes +- stejnou muziku. Rozdily nebudou zase az tak vyrazne. Dulezitejsi nez technicke parametry je, podle me, osobni pocit, ergonomie a ovladani, coz jsou veci, ktere ma kazdy vyrobce jinak. Neni nic horsiho, nez nejake zavazejici tlacitko a nebo blbe se drzici fotak, kdyz to mas pouzivat skoro kazdy den. Takze doporucuji osobne vyzkouset a osahat.

To plati i pro ten, uzivateli jinych znacek zatracovany, Pentax 18-135. V te recenzi na photozone nemuseli brat v uvahu zakriveni roviny ostrosti u tohoto objektivu (nektere objektivy to holt tak maji). Ten objektiv vynika hlavne kompaktnosti, kvalitnim zpracovanim, odolnosti proti vode a prachu, odolnosti na protisvetlo a peknym prenosem kontrastu a barev, coz jsou vsechno nemeritelne veliciny. Pro zajemce spise doporucuji precist si zkusenosti uzivatelu
http://www.pentaxforums.com/lensreviews ... DC-WR.html
a nebo mrknout na vlakno s fotkama z tohoto objektivu
http://www.pentaxforums.com/forums/10-p ... do-20.html

Podle me, 95% uzivatelu stejne dava jen fotky na web a nebo tiskne do formatu A4, pro vsechny tyto je ostrost naprosto dostacujici.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 3. 2014 00:58

Puntík: ale vždyť tady se vede diskuze jestli Pentax nebo Canon. Nikon tu nikdo nenavrhuje, protože všichni dobře ví, že žádný Nikon za stanovenou cenu nemůže absolutně konkurovat ani tomu Canonu, natož Pentaxu. Takže Tvoje zdůrazňování faktu, že Nikon je na tom s variabilitou kvality a s nepovedenými kusy řádově hůř, než Pentax, je jen vlamováníse do otevřených dveří. DObře, snažíš se preventivně varovat, aby kupujícího náhodou nenapadlo koupit Nikon, dobrá, ale já myslím, že y mu to stejně všichni vymluvili, tady už asi stejně není nikdo, kdo by Nikonu fandil.

A co se týče ten Pentax versus Canon: no navrhované tělo Pentaxu je o pár tříd výše, ale zase objektivy 18-55 + 55-200 bohužel v určitém směru zhorší výslednou kvalitu. Canon 18-135 je asi dobrý objektiv, ale k tomu zase tělo, 700D, které se Pentaxu samozřejmě nemůže v ničem rovnat. Těžká věc.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 3. 2014 01:41

k tomu ještě ten naschvál, že na testy se zásadně vybere buď jediný dobrý kus ze všech vyrobených ( Nikon ) anebo se hledá tak dlouho, až se najde jeden mizerný ( Pentax ). To je pak těžká věc a musí se s tím bojovat. Ach jo. Třídní boj, Pentax, ni krok zpět.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 3. 2014 02:45

tygr36 píše:proč zrcadlovka ? a proč ne ? :D nejsem žádný velký fotograf a doteď jsem fotil s několika různými kompakty ale ani můj ninější kompakt, který mám teď, mi nedovolí žádné nastavení, které bych chtěl a kvalita fotografie je také jinde.
Zrkadlovky majú svoje zásadné nevýhody (to je odpoveď na "prečo nie")

No otázka nebola o tom či ti doterajší kompakt/ultrazoom nestačí (to je nám jasné), ale o tom, že dnes už zrkadlovky nie sú jediná možnosť ako postúpiť na vyšší stupeň:
- prvým je zrkadlovka - fotoaparát zobrazujúci scénu pomocou zrkadla
(výsledný záber je teda iný ako ten ktorý vidno v hľadáčiku)
- ďalším je profikompakt - môže mať kvalitu (napr) zrkadlovky so seťákom, no nemožno im meniť sklá
(majú ale zvyčajne všetky podstatné nastavenia, možno aj na lepšej úrovni ako najlacnejšie zrkadlovky)
- tretím je bezzrkadlovka - má tiež výmenné objektívy/kvalitu zrkadloviek, funkcionalitu kompaktov pri menších rozmeroch ako zrkadlovky, no zvyčajne je ešte vo vývoji...
(ich cena môže/nemusí byť aj vyššia ako u podobne kvalitných zrkadloviek, líšia sa aj funkčne)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 22. 3. 2014 07:26

Přijde mi, že Pentax 18-135 se třeba na krajinu moc nehodí, střed je dobrej, ale rohy jsou naprosto příšerný -
Canon vs. Pentax.jpg
zdroj: slrgear.com
To Canon je i v rozích velice dobrej. Ale možná si jen slrgear půjčil špatnej kus od photozone a zbytek je v pohodě :D . Ta varianta, co ji linkoval regin (http://www.megafoto.cz/cano-eos-700d-ki ... 8-135.html), mi pro začátečníka přijde velice dobrá.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 22. 3. 2014 07:35

no ještě bych dodal, že pro začátečníka je kvalitní elektronický hledáček, např jaký má nex 6 či 7 nebo olympus řady omd, velký pomocník, vidíš v něm nejen veškeré informace o expozici ale zpavidla máš 100proc náhled a jsou pěkně jasné a velké narozdíl od opt hledáčků zákl těl, proto jak ti tady lidi píšou zajdi do obchodu a pozkůšaj, já sem to řešil nákupama přes bazary a zatím k naprosté spokojenosti, nový si možeš koupit kdy chceš a navíc pokud časem zjistíš, že ti neco nepasuje tak to prodáš s daleko menší ztrátou než nový. za mě - sony nex 6 anebo nikon d 90,
metyn
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků