Jak na autoportrét?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Impressionist 9. 3. 2014 23:12

Dobrý den!
Mohli by jste mi prosím poradit jak vyfotit dobrý autoportrét? Jak správně zaostřit, když nemám dálkové ovládání, na co si dát pozor atd.?
Děkuji za odpověď!
Impressionist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 3. 2014 12:53

Jak vyfotit dobrý autoportrét..... to je především o tom, jak ho vymyslet a zaranžovat. I když to řada fotografů opomíjí, fotografický autoportrét se od malířského liší právě tím aranžmá, kdy je v obraze vždycky vidět přístroj, jímž byl (i když fiktivně) autoportrét pořízen. Plus ještě event. další charakterizující rekvizity/prostředí. V případě autoportrétu fotografa tedy prostředí fotografické.
Snímek pouhé samostatné osoby (samospouští) se nijak neliší od snímku exponovaného jinou osobou (autorem může být tedy někdo jiný) a po stránce kompozice není autoportrétem.

Jinak je to jednoduché, vymysli a naaranžuj si prostředí, posaď na židli třeba polštář, na který ze stativu zaostříš a spustíš samospoušť. Dvanáct sekund je dost dlouhých, abys ten polštář na židli dokázal vyměnit za svou osobu. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Impressionist 20. 3. 2014 19:53

Jak mám sesynchronizovat samospoušť se zábleskem z externího blesku, který odpaluji přes interní? Blesk se mi vždy odpálí při zmáčknutí spoště, ale za 2 s. už znovu ne.
Impressionist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 3. 2014 20:20

Tak ten externi blesk nastav tak, aby nereagoval na ridici predblesk. Uplne nejlepsi je ale nastavit interni blesk do plne manualniho rezimu, aby neodpaloval na zacatku ridici TTL predblesk, ze ano. Samozrejme pokud mas fotoparat, ktery tuto moznost ma, jednoduche komapkty takovou moznost prirozene nemaji.

Co se tyce ostreni, tak problematicke je pouze pri praci s malou hloubkou ostrosti, tehdy prijde vhod treba stativ, ktery umistim tam, kde budu behem expozice ja a na nej si predostrim a nasledne AF vypnu.

Jinak uspesny autoportret by mel zaujmout predevsim originalitou :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 20. 3. 2014 21:35

Ty ses jako zrzatej?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 3. 2014 22:42

Ne jako, ale opravdicky. Ovsem jen na barevnych fotkach :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 00:30

Úspěšný autoportrét by měl zajmout především originalitou, správně napsáno. Už jen proto, že každý jsme originál. Nicméně uvedené snímky neodpovídají požadavku na autoportrét. Jednak ten první je dvojportrét a i spolu s těmi dalšími jsou spíš o něčem, než o někom, což by portrét být měl. Tady ty osoby předvádějí něco úplně jiného, než čím ve skutečnosti jsou, cosi zjevně hrají a pro tento typ portrétu se už před delší dobou ujal název auto - nebo self-performance. ;-)

Jinak pěkné.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 21. 3. 2014 08:18

Já mám spíš problém s tím, když mám mít portrét a zároveň tam vypadat jako fotograf (třeba aktuálně do jedné prezentace).

Ostření buď tak, že si přesně určíš místo, kde budeš, nebo to dáš do ruky někomu jinýmu (což je jednodušší).

Obrázek
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomkuklik 21. 3. 2014 09:31

"...nebo to dáš do ruky někomu jinýmu"

No to by pak ale nebyl autoportrét. Nás ve škole učili, že by tam měl být vidět i fotoaparát.
Třeba tady: http://www.vivianmaier.com/ je jich poměrně dost.
tomkuklik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 3. 2014 10:28

Mno, s tím fotoaparátem - většina lidí, co chce poukázat na to, jak jsou hrozně hustí fotografové, má někde jako profilovku obrázek foťáku (pokud možno co největšího, ogripovaného, s bleskem), za kterým je obvykle vidět jen těžko identifikovatelná část hlavy. :-)
Připomíná to trochu fotky (nejen) náctiletých slečen, co se fotí mobilem v zrcadle...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 10:35

No právě, ta originalita, ovšem fotograf se nebude prezentovat se sekačkou na trávu, že.... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 21. 3. 2014 11:18

Tak zrovna třeba v té prezentaci ani nejde o můj ksicht, ale o to, abych vypadal jako hustej fotograf :lol: Přece se nebudu fotit s deštníkem, nebo s ofukovacím balónkem.
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 3. 2014 12:41

Mara42 píše: Přece se nebudu fotit s deštníkem, nebo s ofukovacím balónkem.

Nakonec proč ne, když to má být originální? Pochopitelně samotný balonek asi moc parády neudělá, ale když budeš pózovat třeba s kovářským měchem ofoukávajíc smítko z objektivu, zkus najít někoho, kdo si takovou fotku nezapamatuje. :-))
To co jsem popisoval jsem ale zmínil ze dvou důvodů - není to originální, když to všichni dělají stejně a pak pokud jde o portrét (pokud se nesnažíme o nějaké těžké umění), mělo by být člověku vidět do tváře, což přes ultramegazrcadlovku s bleskem obvykle není.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 21. 3. 2014 12:55

Chápu.

Nedával jsem sem tu fotku proto, abych ukázal, jak se to má dělat, ale proto, že jsem to teď taky řešil a nevěděl si rady :-)
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 3. 2014 13:01

Keď autoportrét, tak jedine s leicou. Samozrejme filmovou. Jedine tak vyniknete jak epes hustý fotograf s nadhľadom. ;)
A dokonca ani ten ksich tak nezakryje... :)
bob222
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků