Dilema - Nikon 5300

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod waaaw 8. 3. 2014 09:43

Co mobil? Na vylete se nosi jeste lepe nez bezzrcadlovky a na oslavy je taky idealni

-- 8. 3. 2014 09:43 --

Co mobil? Na vylete se nosi jeste lepe nez bezzrcadlovky a na oslavy je taky idealni
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pejdo 9. 3. 2014 19:33

Nemáte někdo zkušenost s tímto prodejcem? Má docela dobrou cenu a navíc dárek brašna :-)

http://www.pixelion.cz/pixelion/eshop/1-1-Fotoaparaty/1-2-Digitalni-zrcadlovky/5/1422-NIKON-D5300-18-140-AF-S-VR-brasna-zdarma
Pejdo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 3. 2014 09:10

Entry level DSLR nedoporučuji. Po 2 letech focení s CSC jsem měl minulou sobotu čest s Nikonem D5100. A bylo to opravdu utrpení. První věc která mě dostala byl nepoužitlený hledáček. Namísto jasného obrazu jsem hleděl skrze dlouhý tmavý tunel, na jehož konci bylo cosi jako náhled na scénu. A to ještě k tomu ani nepkrývající 100%. Ergonomie otřesná, nedalo se nikde nic nastavit, k dispozici jen 1 roler, absence tlačítka na ISO - prostě v době, kdy si E-M5 mohu na konfigurovat k obrazu svému, to byl návrat do středověku. Pokud DSLR, pak jen pokročilé typy a nejlépe full-frame, protože jinak v hledácčku vůbec nic neuvidíte. Jinak jsou bezzrcátka výrazně lepší.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 10. 3. 2014 09:40

Nutno ale podotknut, ze csc s hladacikom. Vacsina ich totiz nema vobec... ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 3. 2014 11:04

Jj, to je D5100 za 12k vs E-M5 za 24k(megapixel). Opravdu fér zhodnocení situace, zvlášť mě dojala pasáž o nemožnosti ISO na tlačítku...tohle měla už D40 ,jestli se nemýlím, a stejně tak to má i D5100. Ohledně hledáčku to má Nikon složité. Hromada odborníků vezme foťák v obchodě do ruky a pak sází moudra, jak je to tmavé. Ale to, že neměli uvnitř baterku(která dodává palivo pro vnitřní LCD=rozjasní hledáček), zapomínají. Neříkám, že tohle je ta situace. Taky souhlasím s tím, že v APS-C zrcadlovkách brát cokoliv s menším hledáčkem jak 0.95x je utrpení.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 10. 3. 2014 11:47

mě taky celkem zaujalo to porovnání strojů, kde rozdíl ceny je 100% :)
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 10. 3. 2014 12:17

Co se týká velikosti hleddacku, tak si můžete dosadit kterejkoliv levnej Panak, třeba. G3, G5 atd. Ty mají ještě větší Hledacek než OMD, prakticky na úrovni FF.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 3. 2014 12:35

Problém není zda zrcadlovka či CSC, ale spíš osoba tazatele. Dosud má UZ, který má patrně stejnou ergonomii jako zamýšlený nejnižší level ve třídě zrcadlovek a chtěl by mít .."..něco už trošičku lepšího na čem bych se učil.."...
V tomto případě se nejspíš tak naučí měnit objektivy, pokud ovšem ustoupí od zamýšleného 18-140. Jinak ani to ne. Jen trochu víc využívat vyšší hodnoty citlivosti. Byť se štracháním v menu.

Aby se mohl něco zásadního naučit, měl by zvolit zrcadlovku (?) s plnohodnotným ovládáním, tedy cosi jako D90/7k/7k1. Do uvedeného finančního limitu se s některým modelem vejde. Nebo se může poohlédnout u konkurence, značka zpravidla nic (kromě pocitu) neřeší. :-)

Jistým problematizujícím momentem je ovšem "vítaná vlastnost" - vnitřní GPS.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 3. 2014 12:52

Aby nedošlo k omylu, já nesrovnávám D5100 a E-M5. Pouze poukazuji na to, že DSLR má řadu omezení, která mají CSC mnohem lépe podchycené. A podle mého stojí za úvahu přitlačit na pilu, abych měl při focení větší komfort. A tedy buď místo základu DSLR jít do bezzrcadlovky, nebo ideálně rovnou do full-frame stroje.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 3. 2014 12:54

ještě k tomu srovnání dvou naprosto odlišných foťáků... Počet ovládacích prvků řešit nebudu, tam je to jasný, ale co se držení týká, tak jednoduše vede zrcadlo a s tím tunelem bych to taky tak nepřeháněl, je v pohodě použitelný a na rozdíl od EVF přirozený - alespoň ve srovnání s OM-D 5. A co si myslím o tvrzení že prostě CSC jsou lepší si nechám pro sebe. Pokud se ovšem bavíme o stejné cenové relaci a ne o dvounásobné ceně.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 3. 2014 13:05

E-M5 se mě třeba drží velmi dobře a navíc ten pocit, že takhle nějak se kdysi fotilo třeba s Leicou, ten je k nezaplacení :)

A ten tmavý tunel vynikne přesně v ten okamžik, kdy to člověk srovná s pohledem do hledáčku u full-frame, SLT nebo právě CSC. Na denním světle to asi ještě není taková hrůza, ale v přítmí ten tunel hodně vynikne.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 3. 2014 13:18

" navíc ten pocit, že takhle nějak se kdysi fotilo třeba s Leicou, ten je k nezaplacení "
Kterou? Tou, co byla dálkoměr a měla průhledový hledáček, kde byl v "záběru" objektiv a ostřilo se ručně na 2 obrazy ?
To je zase snůška keců pro jednou...
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 3. 2014 13:28

ale, ale, ale ... To jsme ale ublížení že nám někdo ťápnul na bebí :D Copak za to můžu, že jsou bezzrcátka pro hobby fotografy lepší? Jsem to snad já, kdo omezuje možnosti entry-level DSLR do podoby, že se s tím skoro nedá pořádně fotit? Podle mne je lepší se s tím smířit. Koneckonců také se dnes lítá převážně stroji těžšími než vzduch a vzducholodě jsou takovou hezkou historickou vzpomínkou na dávnou minulost :)
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 10. 3. 2014 13:38

No mě by ta Leica taky zajímala :-) A upřímně, byť jsou levnější DSLR ořezané, až to není hezké, tak "bezzrcátek", které se dají smysluplně držet (a to mám malé ruce), mají slušný AF a nestojí bambilión, není až taková přehršel, aby je mohly v nejbližší době ohrozit, natož třeba nahradit... Takže pokud chce někdo D5300, tak obrazem na tom bude dobře, fičurama také a horší ergonomie ho zřejmě při přechodu od UZ také nebude trápit (pořád bude řádově jinde)...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 3. 2014 13:51

Co se týká uvedených parametrú a rozumné ceny, tak výběr je celkem dobrý a třeba nový Panasonic GH4 k tomu navíc přidává fantastické možnosti ve videu (tedy nejen 4K).
Vierzbowski
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků