Nový způsob hodnocení: místo průměru medián

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Jak by se mělo počítat hodnocení v galerii?
Nechat průměr 21 %  39%  [ 21 ]
Použít medián 32 %  60%  [ 32 ]
Celkem hlasů : 53

Odeslat příspěvekod *mio* 30. 7. 2007 18:54

Chlapi, počítejte s reálnými čísly. 5,5,6,6,7,7 tady v galerii, to je legrace. :)
Spíš tak 10, 10, 9, 9, 8, 6. No a co z toho vychází?

Průměr - 8,7
Medián - 9
Průměr s počátkem "1" (viz výše) - 7,6 tady ta šestka tomu vlastně ani moc neublíží, protože jinak by fotka měla 7,8

Mě to přijde jako jednoduché.
*mio*
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 30. 7. 2007 19:02

Já bych se na to raději vykašlal. Ať už se to změní jakkoliv, rozdíl nebude moc velký. Pokud někdo bude chtít zase škodit, způsob si najde. Pokuď teda chcete zachovat co největší jednoduchost a nedělat žádné větší změny, nechal bych tam ten průměr. Případně bych zkusil změnit tu stupnici jen na 5 bodu (myslím že by to nebyl tak velký zásah do systému, a tato změna by nestála moc práce, ale bohužel databáze neovládám, takže pokud by to bylo komplikované, nechal bych to tak jak to je teď)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kentz 30. 7. 2007 19:40

hmm, tak to je pak tezke, kdyz chcete dostat pryc lamy a chcete to udelat jednoduche. to pujde horko tezko :P
tak to bych tam pak nechal jak jsem hlasoval prumer, a pridal moznost oznaceni zaskodniku autorem.
Kentz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outline 30. 7. 2007 21:25

Má takový pocit, že žádné řešení není "blbuvzdorné". On v podstatě každý, kdo tu vystavuje a stěžuje si na "škůdce", by se měl zamyslet nad tím proč tu vlastně vystavuje. Pokud je to jen proto, že jeho ego potřebuje mít fotografii v "top ten" a pak píše emotivní thready o škodičích, protože mu klesl průměr z 10 na 9.8 by se nad sebou měl zamyslet. V podstatě největší "škodu" páchají ti "postižení" protože "škodič" jednou klikne a pak se jen baví v obsáhlých threadech plných nadávek na "škodiče"...

Zmínění "váhové" hodnocení je jistě zajímavé, ale svým způsobem odsunuje většinu uživatelů na "druhou kolej" - klasický uživatel přijde na galerii, klikne na náhledy co ho zaujmou a vyjádří se / ohodnotí. Pokud by byla povinnost hodnotit všechny fotografie (třeba pro ty co chtějí hodnotit) mělo by to reálná dopad, protože každý by musel používat 1-10 ale takhle většina i horších fotografií zůstane neohodnocena - tedy reální uživatele nehodnotí v dolní části stupnice, protože se na horší snímky ani nepodívají. A škůdce pak má daleko lepší způsob škození - nakliká pár desítek na nejhorší cvaky a jedniček u mistrovských děl - používá celou stupnici - dostane větší váhu svého hlasu a může "škodit" ještě lépe...


Zajímavě vypadá již zde zmíněný způsob "bodování" - každá fotka začíná s nulovým počtem bodů a každý uživatel ji může přidělit 0 až 10 bodů a vyhrávají jen fotky s největším počtem bodů z etapu. Tedy nepočítá se průměr, ale celkové score. Škodič pak nemá možnost score "zkazit". Pořadí fotek pak vypadá daleko lépe (tedy i mezi dnes desítkovými fotkami by vznikly propastné rozdíly podle počtu hodnotících) - zmizely by fotky s jednou desítkou. Ale i tato metoda má spoustu "slabin".
Či rozdělit hodnocení na několik samostatných skupin, tak aby pro fotografa měly (alespoň) lepší vypovídací hodnotu (malý krok ke slovnímu hodnocením) - kategorie namátkou - "technická kvalita", "kompozice", "umělecký dojem, subjektivní dojem" ... a podobné.
outline
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nill 31. 7. 2007 09:23

russianblue píše:už jsem to psal v jiném postu, můj názor na bodování je takový, že čísla nemají skoro žádnou informační hodnotu, proto bych celé bodování zrušil a db]nechal jen slovní hodnocení
Nill
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 31. 7. 2007 09:29

Nill: Tady přece blokování uživatelů neexistuje. To je na fotografovani.cz.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nill 31. 7. 2007 09:41

USER47: Sakra, tesne vedle, me tyhle galerie dost splyvaji, casto jsou tam k videni i stejny fotky :). V tom pripade by se omezili jine negativni jevy - zaskodnici, klikaci desitek a vubec cela tahle bodovaci parodie, kdy ma kazda druha fotka prumer 9,6.
Nill
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paja1971 31. 7. 2007 10:11

Nechce se mi číst celou diskuzi, ale co by mě potěšilo, tak je, aby vedle známek bylo uvedeno i, co známka znamená tzn. 5 = průměrná fotka, 10= celkově výjimečná fotka, 9= velmi dobrá fotka bez nedostatků atd.. Potom bych zákaz hodnocení pro lidi bez fotek, minimum bych dal 5 fotek. Dále by nejaktivnější komentátoři (ne Ti co dávají známky, ale co píšou komentáře) mohli být nějak řekněme odměněni za svou aktivitu, případně ať se pomocí hlasování udělá žebříček. Pro mě jsou komentáře a potažmo komentátoři nejdůležitější, ikdyž dobrá známka je taky příjemná. Málo se u fotek diskutuje, to mi chybí. Ahojte
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Paja1971
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kentz 31. 7. 2007 16:33

Paja1971 píše:Nechce se mi číst celou diskuzi, ale co by mě potěšilo, tak je, aby vedle známek bylo uvedeno i, co známka znamená tzn. 5 = průměrná fotka, 10= celkově výjimečná fotka, 9= velmi dobrá fotka bez nedostatků atd.. Potom bych zákaz hodnocení pro lidi bez fotek, minimum bych dal 5 fotek. Dále by nejaktivnější komentátoři (ne Ti co dávají známky, ale co píšou komentáře) mohli být nějak řekněme odměněni za svou aktivitu, případně ať se pomocí hlasování udělá žebříček. Pro mě jsou komentáře a potažmo komentátoři nejdůležitější, ikdyž dobrá známka je taky příjemná. Málo se u fotek diskutuje, to mi chybí. Ahojtej/quote]


jo to je dobré, jenže tohle je pro ně moc složité, pže by to pak fura lidi nepochopila...jak tu psal admin u vetsiny napadu :roll: :lol: :lol:
myslím si, ze dělat galerii v klasickém stylu není dnes problém, ale zakomponovat tam nějakou dobrou funkci je problém, nikomu se do toho nechce, a to si myslím je chyba.
navíc bych ještě dodal, ze lidi co choději do teto galerii jsou rozumní a chápavý.

tato galerie nemusi byt jak ostatni, muze byt vyjimecna necim co tu proste jeste nikdo nema, tak proc se toho bat??????
Kentz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 31. 7. 2007 17:14

Marek L. píše:Chceme mít jednoduché hodnocení, jednoduchá pravidla - a medián je tady už vrchol složitosti.i/quote]


ak to je takto, potom je asi zbytočné rozmýšľať nad spôsobom hodnotenia. Veľa možností na výber nie je. Ak je priemer nevhodný, medián sa zvažuje, inú jednoduchšiu možnosť nevidím. :?
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 31. 7. 2007 17:32

Taky si nejsem jisty ze median je jednodussi na vysvetleni nez bodova hitparada. :D
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nill 31. 7. 2007 20:26

Paja1971: tvoje vylepseni ale nijak neresi tema diskuse - spravedlive hodnoceni. Taky si myslim, ze komentare jsou daleko dulezitejsi nez body, ale kvuli umisteni v topgalerii, jsou pro vetsinu nejdulezitejsi body. A i kdyz bude u znamky uveden jeji vyznam, stejne porad budou padat desitky.

Zavedeni hvezdicek, jako klice pro umisteni v topgalerii, by minimalizovalo vyznam bodu a lidi by se treba zacali soustredit vic komentovani nez davani bodu. Hvezdicky (jedna dene pro vybranou fotku) mi prijdou jako daleko "odolnejsi hodnoceni", kazdy by musel dobre uvazit, ktera fotka si tu jednu jedinou hvezdicku zaslouzi, rozdavani desitek by prestalo mit smysl, stejne jako oplaceni nizkeho bodoveho ohodnoceni. Body bych rozhodne nerusil, ale predstavovali by jen zpetnou vazbu pro autora, topgalerie by se obsazovala podle poctu hvezdicek. Myslim, ze tenhle zpusob stanoveni nejlepsich fotek je nejobjektivnejsi a urcite vic vypovida o kvalite fotky nez prumer ci median.
Nill
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kartuzian 31. 7. 2007 22:34

Viackrát spomínaným cieľom je spravodlivé hodnotenie. Dopracovať sa k nemu jednoduchým matematickým spôsobom vylučujúcim taktizovanie a úmyselné škodenie je podľa mňa nereálne. Ale keďže podmienka admina je jednoduché a pochopiteľné, je podľa mňa medián lepší ako priemer a podľa toho som aj hlasoval. Reči o tom, že stačia komenty a nie body sú podľa mňa mimo ľudskú prirodzenosť, súťaživosť je človeku vlastná a bez bodovania a topu to môže táto galéria o chvíľu zabaliť.
V nejakej diskusii na inej galérii som čítal návrh, aby ostatní užívatelia hodnotili kvalitu bodovania a komentárov užívateľa a podľa toho mali jeho body váhu. Keďže to podmienku jednoduchosti nespĺňa, je to len ďalší námet, ako hodnotenie vylepšiť, i keď v terajšej situácii nereálny.
kartuzian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod THERION 3. 8. 2007 07:45

At to jiz vyresite jakkoli , bodovani je nedilnou soucasti vetsiny galerii a vzhledem ktomu , ze sami redaktori podporuji soutezivost pri vyberu fotky tydne (gratulujeme vyherci...) je motivace mit co nejvic bodu , potazmo prumer logicka. Lide jsou od prirody soutezivi a snaha vynikat nad davem je vrozena. A prihlednu-li ke krute realite ze nejctenejsim denikem v tomto narode je Blesk a nejsledovanejsi Nova + stupidni serialy , tak motivace lidi k vlastni tvorbe a kreativite je nanejvys zadouci. A to i pomoci virtualnich bodu. Hodne lidi jiz samo zjistilo ze bodova "odmena" je pohanela k tvorbe , ale casem se tematicky nasli a zacali tvorit pro samotne foceni , nikoli pro uspech na webu.

A zrusit bodovani a zavest jen komenty? To by byl konec pro AIKu a Sachse , kteri psat neumi :D

hezky den
THERION
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 25. 8. 2007 10:40

No úvaha je to jistě pěkná....ovšem těžko tušit kdy ji zavedete a hlavně, pokud to finguje tak, že fotka po prvním hodnocení dostane 10 a okamžitě nastoupí na první místo v TOPu tak se není třeba divit současným poměrům na DIGI. Pokud neexistuje určitá bodová hranice (třeba 50 bodů) kdy fotka vůbec může v Topu být tak je to celkem sranda. Navíc uživatelé typu AIKA; lada05; si dělají cíleně s TOPem co oni chtěji. Nemusí ani vložit fotku, stačí prostě v pravý čas bez komentu střelit několika málo lidem (stále stejným)tolik kolik stačí aby z toho Topu vypadli.
Fotka má pak třeba 20 hodnocení, průměr skoro deset a v tomu nebude ani náhodou. Mizerná fotečka kde se dva kamarádi dohodli a okamžitě natříleli 10+10 svítí vesele v TOPU.
Někdy mám pocit, že tomuhle prostě jen přihlížíte.....
Tady totiž platí, že jeden "divák" přepisuje TOP. Ne že názory mohou být různé. To jistě. Na DIGI stačí cílené srážení opakovaně a dlouhodobě a podle toho to vypadá.
Uteklo odsud tolik kvalitních lidí.....a utíkají dále. Pověst téhle galerie když přijedete někde na vernisáž je mezi fotografy čím dál horší. Vadí Vám to, nebo je to jen Vaše chybná úvaha o marketingu?
anonymni

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků