Zálohování digitálních fotografií

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Knížek 16. 5. 2010 18:14

Zsdravím všechny příznivce fotografování a prosím skutečné odborníky a znalce problému, jak kvalitně zálohovat digitální fotografie mimo PC? Pročetl jsem již mnoho literatury ohledně nastíněného problému, ale nikde nemohu najít bezpečné doporučení a rádcové se v závěrech totálně rozcházejí. Pravdou je, že CD i DVD se neosvědčilo. Můžete někdo skutečně odborně poradit na základě zkušeností a ne dohadů? Děkuji a přeji hezké dny.
Knížek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod never 16. 5. 2010 18:40

Nejideálnější řešení je nějaký menší domácí server. Kde je více disků a tak mohou být v Raidu, takže i za předpokladu, že jeden disk nějakou pšatnou náhodou odejde, tak o data nepřijdete (více info google ;-) )

Jednoduchá odpověd. Nejlíp nějaký NAS server. :-) Zbytek informcí si určitě najdete...
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 5. 2010 19:08

Nebo 2 přídavné USB disky, zálohovat na oba.
Nebo DVD RAM
Nebo si zaplatit internetové úložiště
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod G.M.CH. 16. 5. 2010 19:12

Vlastním veľa cenných fotografii a krátkych (zostrihaných ) videí o ktoré nechcem prísť.Riešim to takto.V PC mám na to zvlášť disk 1000GB + externý disk rovnakej kapacity, ktorý skladujem mimo domova. Verím, že obidva naraz neodídu.
G.M.CH.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chipoliny 16. 5. 2010 21:57

Ať už zvolíš jakékoliv úložiště, doporučuju nejméně dvě na výrazně odlišných místech, protože můžeš mít sebelepší medium a příjde požár nebo povodeň a např. 15 let focení je v pytli. Nepodceňovat!
chipoliny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maraou 16. 5. 2010 23:16

Základ je určitě dvojí záloha na média různého principu. Z optických disků je určitě nej DVD-RAM + třeba klasický HDD uložený v suché uzemněné kovové skříni. Nejlepší, ale i nejdražší je analogová cesta = osvit na papír, nebo negativy. S rychlostí vývoje IT může být za 20 let problém přečíst starší HDD, nebo DVD-RAM, byť bude fyzicky vpořádku! Papírové dokumenty vydržely i tisíce let a pořád jsou čitelné. Nejlepší je ale publikovat ;)
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 17. 5. 2010 05:16

Když přijde nová technika, sama se v počítači neočekávaně nevymění. Takže se záloha vždycky nějak dá přehrát na nové místo, třeba přes mezikopii. V té souvislosti je třeba podotknout, že snahy o to, aby záloha v digitální formě přežila desítky let, jsou zbytečné - technika se obměňuje mnohem rychleji.

Záloha na analog je dobrá myšlenka, ale je to pomalé, velmi pracné a se ztrátou kvality. Takže jsem ochoten jako jednu z možností, jak nepřijít o vydařené a důležité fotky, uznat jediný způsob analogu a sice hotové pozitivy neboli fotky na papíře (dnes je to ale stejně plast).

Myslím, že budoucností pro nejbližších 10 let je záloha na internetu.

Pokud má někdo strach z přenosů či skladování velkých objemů dat, připomínám, že poučka o tom, že nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš (dnes elektronický), platí stále a platit bude pořád.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod maraou 17. 5. 2010 12:34

Pety píše:Myslím, že budoucností pro nejbližších 10 let je záloha na internetu.


Co je to internet ?... Myslíš, jako uložit v podobě jedniček a nul někde (kdoví kde) na serveru, který není v tvé péči, ani tvým vlastnictvím a nemáš tak prakticky možnost se o svá data postarat. Navíc jsou to pořád jenom data, teda jenom polotovar k výrobě fotky. Když je fotka na papíře, tak už je to konečná... tak to je a žádné coby bylo, kdyby se to vytisklo na jiný papír, nebo jinou technologií. Prostě takhle sem to udělal a to je moje dílo.

Ve finále když se s fotografem něco stane a zbude po něm bedna fotek, tak se udělá výstava, nebo si fota rozeberou známí a práce žije dál. Ale, když máš HDD s tisíci fotkami, nebo data někde na netu v cloud storage, tak co myslíš, že se stane?

Všichni se tady oháníme ztrátou kvality, ale v drtivé většině nemá technická kvalita s "impaktem", nebo sdělením nic společného. http://www.google.cz/images?um=1&hl=cs& ... on&spell=1


P.S.: Neber to prosím, jako útok na tvůj příspěvek, nebo tvoji osobu. Jenom mně podnítil napsat tuto úvahu.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 17. 5. 2010 13:03

never píše:Nejideálnější řešení je nějaký menší domácí server. Kde je více disků a tak mohou být v Raidu, takže i za předpokladu, že jeden disk nějakou pšatnou náhodou odejde, tak o data nepřijdete (více info google ;-) )

Jednoduchá odpověd. Nejlíp nějaký NAS server. :-) Zbytek informcí si určitě najdete...



A jejda, zase někdo, komu ještě nezbuchlo RAIDové políčko. Určitě bych Raidové pole nepovažoval za samospásné. Pravděpodobnost, že ti selže z důvodu poruchy disku, je malá, ale selhání samotného řadiče není zase tak vyloučené. Osobně už se mi stalo několikrát, že zbuchlo a to u řešení, které stály stonásobně víc, než malej domácí NAS.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 17. 5. 2010 14:42

maraou: Mně se představa "dání svých dat z rukou komusi" taky moc nelíbí. Jenže já trendy neurčuju. Prostě to tak bude, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Povinné to zřejmě nebude...

Na druhou stranu, tyhle služby, které teď vznikají jako houby po dešti, slibují se o data postarat prostě tak, že je nejen mají na velkých diskových polích se zálohami, ale navíc ještě v několika lokalitách. Čili něco, co si soukromá osoba těžko pořídí.

A k tomu ukládání dat kdesi jsem slyšel tohle: Co je důležitější, moje soukromá data nebo moje peníze? Určitě je důležitost těchto dvou komodit docela dobře srovnatelná. No a kde máme peníze? V bankách... u neznámých lidí.

Stejně jako se člověk musí postarat o návaznost hospodaření s penězi po svém odchodu, měl by se postarat i o svoje data, ať jsou kdekoli. To je ten nejmenší problém.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod maraou 17. 5. 2010 20:11

No peníze jsou trochu něco jiného... to je jen nějaká suma, kterou jsou povini ti vydat. Data jsou mnohem choulostivější, nedají se pojistit, jako vklad. Pak by se ti taky nelíbylo, kdyby ti vrátili 1000MB jiných dat, než jsi uložil, což je u peněz jedno. S dědictvím peněz jsou zkušenosti a je to právně podchyceno a každý s nimi umí zacházet. S daty je to problém, už jen zjistit co kde a jak měl neboštík uloženo, bezpečnostní hesla atd.
Další problém je s použitím dat, když to budeš mít v nějakém speciálním formátu, tak to někdo druhý ani nemusí umět použít. Ono vytisknout dobře fotku vyžaduje taky um, CMS, volba formátu, techniky tisku, adjustáž. To všecko se dá zkonit a znehodnotit práci. Když po mně zbude bedna zarámovaných a podepsaných fotek, tak je to dílo ve své konečné podobě a hodnotě. Nikdo nebude tahat na světlo moje nepodarky, které já bych nikdy nechtěl publikovat a naopak neopomene věci, kterými se chci prezentovat.
Prostě podle mne je fotka hotová, až visí na stěně, data jsou jen materiál a nemají žádnou extra hodnotu.
maraou
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 17. 5. 2010 22:06

V tom s tebou souhlasím, fotka ve formě pozitivu jako cíl mi taky vyhovuje. Ale "materiál" je přece jen lepší dobře zaarchivovat...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oniiicek 18. 5. 2010 07:44

Hmmm...no to je moda tejto doby o všetko sa báť a myslieť si, že veci ktoré vlastním zostanú aj po mojej smrti, či dokonca ešte dlhšie... :-)...áno je to krásny pocit... :-) ...Ja mám vo svojom archíve jedinečné fotografie po mojich starých rodičoch, možno poznačené časom, no nikde nikdy neboli zálohované a už majú tých 80 rokov...Obyčajný papier, ale viac mu verím než CD/DVD, ktorých pár sa mi už po 8-10 rokoch rozpadlo, alebo nebolo vôbec čitateľných (ale naproti tomu originalne hudobné CD - 20 ročné mi fungujú stále a všetky super - zatial :-) ) A ja si myslím, že nemá zmysel nehávať fotografie len pre seba - potom fotografia nemá zmysel, ja ich vždy rád dotyčným osobám aj venujem ale ako fotografiu na papieri.Lebo čím viac ľudí ju má tým máš väčšiu šancu, že sa nestratí :-). A vyhral si ak si nejaký uznávaný fotograf, potom o stratu fotografii si myslím sa nemusíš báť - o zálohu máš určite postarané ;-] ...Ešte by možno do úvahy prišli pamaťe niečo ako USB...A ked tak nad tym premyšlam, tak najlepšia záloha by bol asi nejaký pravý trezor :-) Lebo vždy potrebujete elektrickú energiu nato aby ste mohli digitálne zálohy otvorit, ale čo ak raz bude problém s elektrickou energiou??? :D Podla mna terajšie ľudstvo bude mať veľký problém zachovať nielen fotografie, ale aj nejaké cenné pamiatky/výtvory pre buduúce generácie, ak velke množstvo svojich výtvorov bude len v elektronickej podobe.Ja výpočtovú techniku považujem len na urýchlenie a zjednodušenie, šírenie práce, ale určite nie ako zálohu.To ma napadlo ked som sa zamyslel nad zálohovanim a touto témou :-) ...A preto ja to nejak krvopotne neriešim....Treba žiť a krasne chvíle vyfotit podelit sa o ne a nemyslieť stále na koniec a stratu fotografii či ich kvality, lebo ono to raz skutočne aj tak príde... ;-)
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 18. 5. 2010 12:38

Já bych v současnosti uvažoval o záloze dat na pevném disku a zároveň na DVD. Pokud máš odvahu, pak vyzkoušet služby úložišť na internetu (placené, samozřejmě).
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Knížek 19. 5. 2010 10:15

Vážení přátelé fotografování, děkuji všem za názory k danému tématu. Své obrázky archivuji na druhém pevném disku v PC s kapacitou 0,5 TB a obrázky, na kterých mi hodně záleží, zpracovávám na papíru (plastu) a ukládám v albech - tedy klasicky, jako dříve. Je pochopitelné, že je nutné dělat rozdíl mezi rodinným obrázkem, technickou dokumentací, přírodním záběrem a portrétováním. Souhlasím ale s názorem jednoho z Vás, že nejlepším archívem je odpadový koš. Jenže k tomuto kroku se musí člověk odhodlat a to je problém. Přeji všem dobré světlo a krásné nápady a ještě jednou děkuji za Váš čas a zkušenosti.
Knížek
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků