Začněte hodnotit objektivně

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Vojen Benda 2. 11. 2008 16:08

Tato stupnice má něco dosebe, asi by vůbec neškodilo ji nějak uzákonit. Když nad tím přemýšlím a vracím se zpět ke svým hodnocení, vidím že jsem to někdy střílel od boku, "pocitově" a taková stupnice by byla dobrým mantinelem a zvýšením objektivity a úrovně DA. Jen bych ji ještě doplnil o "pravidlo slušnosti", že každé hodnocení od 5 a níže musí být doplněno komentářem, který nižší známku oddůvodní.
Jinak bych tak striktně neodsuzoval přátelské komenty a pošťuchování, které se občas vyskytnou a nemají s hodnocením dotyčné fotografie moc společného. Je to určité zlidštění, které je pro mnoho návštěvníků DA přítažlivé a přispívá k lepší a přátelštější atmosféře na DA. Je to rozhodně lepší než nenávistné až vulgární souboje, které někdy vypuknou a otravují atmosféru.
Vojen Benda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matysP 2. 11. 2008 21:24

Ahoj, nevím jestli nebudu mluvit od věci, jsem jeden z těch uvažujících, co ho už omrzel kompakt a chtěli by zkust něco vážněji. Už nějakou dobu DA sleduji a pro mě se tu míchají dvě věci nebo spíše kategorie. Lidi, kterým přirostl foťák k ruce, a lidi, kteří buď jenom chtějí zveřejnit svůj zážitek, ale předvším začínající "fotografové", kteří chtějí pomoci. Možná by pomohlo i toto rozdělení. Osobně si myslím, že komentáře (rozumné a smysluplné) mohou hodně pomoci. Knížky jsou hezké, ale takové lidské pohlazení nebo facka někdy napomůže mnohem víc. :o)
matysP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rudi86 3. 11. 2008 08:48

vždycky je to o lidech :D je třeba aby prostě začali objektivně hodnotit :eh
a ne jen mrskat čísla, ale taky hodit tam nejake slovni hodnoceni, pak to bude o něčem :-\
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gallileo66 3. 11. 2008 09:00

Myslím že bychom neměly chtít od adminů moc najednou... pro zatím by stačilo zveřejnit někam tabulku asi v tom znění, jak ji popsal Rosťa. Myslím že už jsem někde psal že se mi zdá celá stupnice široká... je spousta lidí, kteří prostě dávají buď vysoké známky z neznalosti ( a co si budeme povídat - byl jsem jedním z nich a ještě někdy jsem ) a nebo nízké ze msty. Sice tyto chyby opraví již zmiňovaný medián, ale celá stupnice je moc... Pokud li ale zůstane, tak bych ji - jestli to jde umístnil právě k náhledům - vyberu si fotku kterou chci hodnotit a někde po straně by byla ona zmiňovaná tabulka.
Hudbou budoucnosti bych viděl omezit hodnocení až po několikáté vložené fotce, stále ještě pobíhá spousta hodnotičů kteří němají fotky a jen si chladí žáhu. Co mě stále zajímá - jestli soutěže hodnotí porota nebo se bere v potaz i hodnocení galerie - pokud porota - tak by se dalo hodnocení klidně i vypustit - komentáře bych nechal, ale s hodnocením bych nezatěžoval... Chápu adminy že je zde snaha nalákat lidi, ale ne vždy je to dobré...
Jedno ale musí být jasné všem - nic neovlivní chování lidí, tady budeme muset být trpělivý a klidní proti všem rýpalům... ale zjednodušovat jim jejich legrácky a urážky by byla hloupost...
Ještě se zastavím u komentářů - je pravda že někdy se pod fotkama drbe... většinou o blbostech, ale pokud to jde, tak bych toto v potaz v hodnocení mediánu nebral. Ono je to lidské - a dělá to tuto galerii tak domovskou pro spoustu lidí právě proto. Jinde si nepopovídají o svém focení jak pod fotkou...
Gallileo66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gallileo66 3. 11. 2008 09:06

To Rudi86 : Ono je to těžké - kdyby jsi měl psát pod každou fotku slovní komentář tak by jsi většinu dne strávil jenom tím psaním. Někdy se prostě dotyčný musí propátrat sám kde dělá chyby... Vím že každý kdo vystaví fotku ji považuje za dobrou a pak kouká kde dělá chyby... ale opravdu nejde napsat všechny chyby u všech fotek... Myslím že většinou to funguje tak, že pokud fotka aspoň něčím zaujme tak si každý najde čas k ní něco napsat. Pokud Ničím nezaujme, tak se prostě vloží jenom číslo... někdy prostě nízká známka musí stačit k tomu, aby autor začal pátrat po příčinách sám.
Gallileo66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 3. 11. 2008 10:37

Riman: Tohle se mi asi líbí nejvíc.

Rostislav Jirků: Počet komentářů nemá na medián vliv, výsledek se počítá jen z hodnocení.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Migg 3. 11. 2008 10:45

Smiřte se s tím, že hodnotit se nebude objektivně nikdy..každý to vidíme jinak..ani popisky, co která známka znamená..si myslím, že to nezmění... byla by prča být to bez bodů..kdyby každý musel plodit slovní koment..to myslím bychom se podivili a pobavili nejvíc ;-)
spíš čekám kdy přibydou ty kategorie...
Migg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Březina 3. 11. 2008 10:54

Zdravím vás,
osobně si myslím, že umístění tabulky se slovním vyjádřením číselného hodnocení někam do galerie bude poměrně dvousečná zbraň. Ostatně i to co je v tabulce popsáno je subjektivní hodnocení a podle mého názoru je možné, aby jednu fotografii někdo ohodnotil čtyřkou a někdo jiný zase šestkou a oba dva budou mít čisté svědomí a "svoji pravdu". Nicméně to ale můžeme vyzkoušet a uvidíme, jestli se něco změní.

Ideální by bylo, kdyby každý napsal ke svému hodnocení komentář, k tomu však uživatele nemůžeme nutit, bohužel(dík). Považuji to ale za slušnost. Pokud už hodnotím fotografii, snažím se alespoň v krátkosti popsat, co se mi líbí či nelíbí, aby si autor z daného hodnocení něco odnesl.
Petr Březina
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gallileo66 3. 11. 2008 11:01

To migg : Souhlasím s první půlkou o objektivitě hodnocení - jiný je pohled tvůj - který se focení věnuješ už nějaký pátek a dokážeš podle exifu určit co by šlo vylepšit a udělat lépe, také máš kritičtější oko - podle sebe soudím tebe - to je v pořádku. Jiný objektivní hodnocení má člověk který je začátečník - ten ví s prominutím p.. a tak hodnotí pocitově. Proto by nebylo marné i roztřídit kategorie fotografů kdo se jak cítí... bez bodů - určitě by to bylo zajímavé a zábavné... a někdy i pěkně na nervy jdoucí díky ukřivděným lidičkám :)
Gallileo66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gallileo66 3. 11. 2008 11:05

To Petr Březina : Samozřejmě že by to byla slušnost - ale stejně se najdou lidi kteří bez slova dají špatnou stránku, stejně tak je alibistické napsat pod fotku nelíbí a dát nízkou známku... Ono napsat konkrétně co se nelíbí si zavání o pomstu... Dovedu si sice představit k tabulce dovětek o objektibitě a slušnosti a pomstě atd atd, ale myslím že to stejně k ničemu nepovede... tu tabulku bych tam ale dal - už jenom pro ty, co teprve začínají ...
Gallileo66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rudi86 3. 11. 2008 12:58

Gallileo66 píše:To Rudi86 : Ono je to těžké - kdyby jsi měl psát pod každou fotku slovní komentář tak by jsi většinu dne strávil jenom tím psaním. Někdy se prostě dotyčný musí propátrat sám kde dělá chyby... Vím že každý kdo vystaví fotku ji považuje za dobrou a pak kouká kde dělá chyby... ale opravdu nejde napsat všechny chyby u všech fotek... Myslím že většinou to funguje tak, že pokud fotka aspoň něčím zaujme tak si každý najde čas k ní něco napsat. Pokud Ničím nezaujme, tak se prostě vloží jenom číslo... někdy prostě nízká známka musí stačit k tomu, aby autor začal pátrat po příčinách sám.


jasně že by nad tim stravil clovek mraky casu, ale zase to tomu člověku více dá a kde je psáno že je nutné hodnotiti všechny, jo, taky občas hodím body, ale když se "příjemnce" ozve tak mu klidne neco k tomu napisu..
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matysP 3. 11. 2008 14:26

Nemyslím si, že by zákázání hodnocení domu, kdo ještě nemá vystavenu žádnou fotku někam vedlo (třeba já :-) ). Možná by bylo dobré rozdělit jak fotografy do kategorií, tak rozdělit známku na TK a na celkový pocit. Nevím jak to pak počítat, ale na to jsou jiní odborníci. Mě jako začátečníkovi se líbí spousta fotek, u kterých nemůžu ocenit TK, protože tomu nerozumím, ale působí na mě dobře.
Je pravda, že hulváti se najdou všude, ale jak už nějakou dobu procházím galerky, tak DA se mi zdá jako nejdomáčtější a pro mě nepříjemnější.
Každopádně souhlas s tím, že objektivita je v této oblasti velmi relativní.
matysP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 3. 11. 2008 15:03

Viděl bych to asi takhle. Možná bych nezveřejňoval hned celou tabulku, protože obsahuje hodně textu a na stránce by toho bylo prostě už moc. Navrhuji něco takového, co je vidět na tomto obrázku: http://www.navigovat.cz/Temp/DAhodnoceni.png.

Změny oproti současnému stavu.

1. Odkaz vpravo nahoře, který povede na stránku (pop-up) s touto hodnotící tabulkou.

2. Při najetí myší na hodnocení se ukáže žlutý obdélník se slovním vyjádřením.

3. Jakmile se vybere hodnocení, v novém volném řádku se ukáže slovní vyjádření. Když se hodnocení změní, změní se i toto slovní vyjádření. Před hlasováním tam bude nějaký slepý text typu „Ohodnoťte fotografii".
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Březina 3. 11. 2008 15:15

Tak tohle řešení by bylo asi nejlepší, navíc bychom mohli napovědět i začínajícím uživatelům jak hodnotit a v kombinaci s komentářem si je "vychovat"
Petr Březina
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 3. 11. 2008 16:03

A kdo se nebude chtít nechat vychovat(převychovat) bude poslán do gulagu. :D Ať to potom nevezme jiný špatný konec
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků