Používáte při focení hledáček nebo displej?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Používáte při focení hledáček nebo displej?
Kompakt: displej (hledáček nemám) 4 %  5%  [ 4 ]
Kompakt: převážně displej (hledáček mám) 16 %  22%  [ 16 ]
Kompakt: převážně hledáček 6 %  8%  [ 6 ]
Ultrazoom: displej (hledáček nemám) 1 %  1%  [ 1 ]
Ultrazoom: převážně displej (hledáček mám) 5 %  6%  [ 5 ]
Ultrazoom: převážně hledáček 18 %  25%  [ 18 ]
Mám digitání zrcadlovku 22 %  30%  [ 22 ]
Celkem hlasů : 72

Odeslat příspěvekod Michael B. 26. 10. 2005 21:27

Dnes mě vytanulo na mysli, nakolik je vlastně takový hledáček u kompaktů a ultrazoomů důležitý, když všichni lidi, co znám, "střílí" fotky přes displej.

Tak jsem se rozhodl, že zjistím, jestli je to jen můj dojem, že hledáček není až tak podstatný, nebo jestli tomu tak skutečně je. :)
Naposledy upravil Michael B. dne 27. 10. 2005 00:29, celkově upraveno 1
Michael B.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 26. 10. 2005 22:27

nakolik dulezity?? nejdulezitejsi!:) spis bez displeye bych se dokazal obejit..
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michael B. 27. 10. 2005 00:26

A máte kompakt, ultrazoom nebo DSLR? V případě DSLR je celkem jasná odpověď, že? :)
Michael B.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod docktor29 27. 10. 2005 07:11

v kazdom pripade hladacik, nakolko mi umoznuje sustredit sa iba na to, co idem fotit, odfiltruje mi nepodstatne okolie. Lepsie sa cez neho komponuje fotka. displej pouzivam len v jednom pripade, ked fotim makro. a to preto, lebo z tak malej vzdialenosti je to cez priehladovy hladacik tazke. Vlastnim SONY DSC-V1.
docktor29

Odeslat příspěvekod Pety 27. 10. 2005 07:33

Používám co se mi hodí pro daný záběr. Když můžu držet přístroj pohodlně u oka, tak hledáček. Když musím přístroj například strčit o půl metru dál a přiložit objektiv k pletivu v ZOO, když fotím přes něčí hlavy nebo u země, když fotím panoráma bez stativu s lokty u těla, je LCD k nezaplacení. Kdybych měl jen průhledový hledáček bez informací, nepoužíval bych ho vůbec.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kubas 27. 10. 2005 08:01

Ja pouzivam prevazne displej, protoze nosim bryle a je mi nepohodlne koukat skrz hledacek. Ale nekdy holt musim pouzit hledacek, kuli svetlu, ze na displeji neni nic videt :) Mam Olympus C-765 Ultrazoom a Canon PowerShot A610.
Let´s get relative...
kubas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wallper 27. 10. 2005 08:23

Já používám hledáček. Hlavně ušetřim baterii a přijde mi to o dost pohodlnější. Mám EVF takže si tam i většinou všechno v poho nastavim.
I can see, I can see, I'm going blind...
Wallper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riman 27. 10. 2005 08:42

Už několik dnů mám digitální zrcadlovku :-), ale i dříve jsem u své Dimage A1 používal převážně hledáček...
Nosím brýle a buď jsem využil toho, že hledáček je vystouplý mimo zadní stěnu (on je vlastně otočný), a nebo toho, že jsem si nastavil korekci oční vady a fotil úplně bez brýlí (to pak člověk ale nesmí dát foťák od oka ;-) ).
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kubas 27. 10. 2005 09:10

Taky jsem na Olympusu c-765 Ultrazoom snazil pouzivat korekci ocni vady, ale nemelo to moc ucinku, protoze mam pomerne velke dioptrie...A porad cistit bryle me taky nebavilo, tak pouzivam displej :)
Let´s get relative...
kubas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod activer 27. 10. 2005 10:37

michalB: jako riman (kdysi) minoltu A1, a fci direct-manual focus takze hledacek mi prijde opravdu nenahraditelny..
u zrcadla bych ho, jako samozrejmost, az tak nevyzdvihoval ;)
Každý problém ma své jednoduché, lákavé - a naprosto špatné řešení. (A.C. Clarke)
activer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mickaelb 27. 10. 2005 10:58

Ja na FZ-5ce spis LCD, hledacek kdyz fotim treba sport, jako byl sem zvykly u zrcadlovky fotit pres hledacek, to bylo super, ale tady je ta kvalita toho hledacku mizerna...
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 27. 10. 2005 13:04

C-770 a takmer výhradne LCD - dôvod : pohodlnosť :)
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markéta Hošková 27. 10. 2005 23:01

u kompaktu je to asi lepsi na displei, kdyz jsem mela Oly C750 tak pres hledacek mi obcas fotka vysla spatne ... kus ji chybelo. U zrcadlovek je to jasne ... pres hledacek :)
Markéta Hošková
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rada_losik 28. 10. 2005 11:43

Já mám foťák Practica PLC3, kteý má 20 let. A používám jen hledáček.

Od bratra si někdy půjčim Canon PowerShot A300, protože je to kompakt a koukání přes hledáček je velmi nepřesné, proto u něj používám display.

Byl jsem na invexu, kde jsem našel místnost kde se daly pújčovat foťáky a fotit vláčky. Když jsem si půjčil nějako zrcadlovku, nevím typ, dal jsem si jí k oku bylo to super přesně jsem viděl co fotím a nerušilo mě okolní prostředí, ale když jsem dal foťák od oka, všiml jsem si že strašně jsem si pomatlal display nosem. Toto mě vadí u některých digi zrcadlovek že mají hledáček a display na takhle postavený.

Výhoda koukání přes hledáček je ta že to co fotíme vidíme o dost větší než na hledáčku.

Výhoda koukání přes display je hlavně pří náročných fotkách na polohu. Macra, stativ, ... Když mi brání nějak se podávat do hledáčku radši používám display.
Přesně jak pravilo staré proroctví :D
rada_losik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 28. 10. 2005 18:40

rada_losik píše:
Byl jsem na invexu, kde jsem našel místnost kde se daly pújčovat foťáky a fotit vláčky. Když jsem si půjčil nějako zrcadlovku, nevím typ, dal jsem si jí k oku bylo to super přesně jsem viděl co fotím a nerušilo mě okolní prostředí, ale když jsem dal foťák od oka, všiml jsem si že strašně jsem si pomatlal display nosem. Toto mě vadí u některých digi zrcadlovek že mají hledáček a display na takhle postavený.

Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ilicz 7. 11. 2005 08:02

Jo tak tohle znam... Pravidelne, kdyz se pokousim neco vyfotit s mou D70, tak si priserne zafunim celej displej.... :)
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 7. 11. 2005 08:11

Podobně jako ostatní. Mám EVF (Olympus C-740), ukazuje totéž co displej, ale dovolí mi pevnější držení aparátu (používám trvale redukční tubus na předsádky). Pohled do EVF odfiltruje okolí, i když mám silné brýle a díky nim někdy vadí parazitní světlo. Venkovní LCD používám taky jen při focení makra v krkolomných polohách, když si nemůžu s foťákem lehnout, někdy na stolním stativu a na stativu vůbec. Někdy mě od koukání do EVF docela bolí oko, pak je LCD jediná cesta pokud nechci na chvíli vysadit. U klasického hledáčku kompaktů mě irituje paralaxa. O SLR zatím jenom sním :)

Petr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod intercop 7. 11. 2005 11:20

Fotím téměř jen s hledáčkem a na manual, displej jen když to pálím hodně z výšky a nebo moc od země.
Konica Minolta Dimage Z2 firmware hack 1.2
intercop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 7. 11. 2005 13:46

Výhodné je mít přístroj, který umožňuje používat obě možnosti a volit dle situace. Můj první digitál neměl hledáček (Nikon2000) a Olympus 450 velmi nepřesný. U Lumixu 20 používám především hledáček (ale ruční zaostření provádím spíše na dispeji). I u Caninu 510 používám více hledáček ( i zde je ale nepřesnost zobrazení). U Pentaxu DL není co řešit - je to zvyk z analogu využívat hledáček, ale ono je to často nejvýhodnější - viz slunečné počasí. Pavel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jardan 7. 11. 2005 15:35

Používám převážně hledáček. Na digi jsem přešel nedávno a je to pro mě přirozenější, než držet foťák v natažených rukách.
Jardan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 7. 11. 2005 15:43

Jardan: V natažených rukách ho drží dalekozrací bez brýlí. Správně musíš přitisknout lokty k tělu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kromec 7. 11. 2005 17:17

Pety píše:Jardan: V natažených rukách ho drží dalekozrací bez brýlí. Správně musíš přitisknout lokty k tělu.l/quote]

Pety to by ses divil kdyby jenom dalekozraci. Staci se treba u pamatek divat na lidi jak foti . Velka cast drzi sve ultrakompaktiky s natazenyma rukama casto i jednou a jeste k tomu konecky prstu aby nahodou fotak nerozmackly :roll: :D
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 7. 11. 2005 17:22

kromec píše:
Pety píše:Jardan: V natažených rukách ho drží dalekozrací bez brýlí. Správně musíš přitisknout lokty k tělu.l/quote]

Pety to by ses divil kdyby jenom dalekozraci. Staci se treba u pamatek divat na lidi jak foti . Velka cast drzi sve ultrakompaktiky s natazenyma rukama casto i jednou a jeste k tomu konecky prstu aby nahodou fotak nerozmackly :roll: :D

aspoň rýchlo spoznáš, kto je aký fotograf :roll: :P
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 7. 11. 2005 18:11

To mi pripomina naseho ucitele, ktery foti temer vsechny skolni akce...
Ve skole mame C-725 a kdyz ho vidim, jak to drzi (styl: dva prsty leve ruky a tri prave ruky) a misto aby fotil pres EVF to drzi asi pulmetru od sebe... :twisted: :P
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Návštěvník 9. 11. 2005 21:43

Hľadáčik, hlavne pre udržanie niektorých dlhších časov.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 11. 2005 22:33

Anonymous píše:Hľadáčik, hlavne pre udržanie niektorých dlhších časov. /quote]

skôr si myslím, že ak držíš foťák vo výške očí,tak ho držíš menej pevne než, keď ho máš kde si pri hrudi a fotíš so zapnutým LCD

ale toť len môj postreh
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fran_klin (novy) 10. 11. 2005 21:28

No na své C-770 používám hlavně hledáček, i když při některých situacích (focení u země) raději sáhnu po lcd, ale pozorovací úhel je tak malý, že to potom musím zkoušet desetkrát...
fran_klin (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Majsner 25. 11. 2005 18:02

TA: Pruhledove hledacky se delaji dost casto uprostred (nad objektivem, nad displejem), aby se vyloucila jedna slozka osove nepresnosti.
Majsner
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 12. 7. 2006 11:02

TA píše:

no to je pravda, ak niekto požičiam foťák a vidím, že fotí štýlom " nos na LCD ", tak ma ide až roztrhnúť. Najlepšie miesto pre umiestnenie hľadáčika je v ľavom hornom rohu - ako napr. C770 alebo FZ20. Nechápem, prečo napr. pri FZ30 je už opäť priamo nad LCD :?:

n/quote]

To udělal panasonic pro to aby FZ30 pusobila ještě víc jako zrcadlovka.
k.o.v.b.o.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 12. 7. 2006 14:02

k.o.v.b.o.j : tak pôsobiť môže, ale nie je. A určite kvôli tomu im nestúpne ( teda nestúpol ) predaj do nebies.
Live long and prosper!

TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 12. 7. 2006 14:12

SOny to ma u svych EVF docela dobre vyreseno ze ma hledacek dost vystouply z tela fotaku takze nevadi ze je uprostred.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strach15 3. 1. 2014 11:14

Potřeboval bych se zeptat. Chtěl bych používat hledáček, ale u Canon EOS 60D mi všechny fotky, které hledáčkem vyfotím ztmavnou natolik, že jdou vidět třeba jen obrysy předmětů nebo lidí. Dá se to nějak nastavit? Děkuji.
Strach15
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 3. 1. 2014 12:00

Hledáček v DSLR je optický, to znamená, že to co vidíš v hledáčku vůbec nereflektuje to jak bude vypadat výsledná fotka. Pro začátek zkus nějaký poloautomatický režim třeba Av a nastuduj základní ovládání zrcadlovky.

Předpokládám, že tahle situace nastane pouze při plném manuálu.
Mikeczcz
Návštěvník