Vrácení fotoaparátu - odstoupení od kupní smlouvy

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JindraPompo 12. 4. 2020 13:15

Ahoj,

rád bych se zeptal, jaké máte zkušenosti s vracením fotoaparátu e-shopu v zákonné lhůtě 14 dní. Proč a na co konkrétně se ptám:
Pořídil jsem nový foťák z e-shopu. Od začátku jsem měl jisté pochybnosti o hledáčku, ale nevěděl jsem, jestli je to pro mě úplně show stopper. Po týdnu zkoušení (4 odpoledne venku + hraní si doma) jsem došel k názoru, že to pro mě je opravdu problém, protože z používání hledáčku delší dobu v kuse (30min+) mne rozbolí hlava a použitelnost hledáčku venku na sluníčku je navíc dost špatná.
Můj dotaz je, zda když vrátím foťák v opticky bezchybném stavu (žádné viditelné poškození, škrábance apod., objektiv i senzor čistý), ale s nacvakanými 450 snímky a 150 zapnutími, zda mi hrozí neuznání nároku na bezplatné vrácení, nebo zda to lze považovat za přiměřené vyzkoušení? Další věc je, že koupě byla na e-shopu který se zaměřuje obecně na elektroniku, ne pouze na foto techniku - myslíte že je možné, že věci jako shutter count vůbec nebudou kontrolovat?

Předem díky za názory
JindraPompo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB1 12. 4. 2020 13:40

V červnu 2018 jsem vracel na Alze fotoaparát Pentax K-1, protože mi
po 13 dnech přestaly fungovat postupně oba dva sloty pro SD karty.
Měl jsem nafoceno jenom 130 snímků.
Na fotoaparátu mi zkontrolovali pohledem jenom čip.
Peníze mi v plné výši na můj účet poslali během několika hodin.
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2020 13:45

Nieco ine je ak fotak nefunguje (vid sloty) a nieco ine, ak sa nieco uzivatelovi "nepozdava" ale nafoti 500 fotiek. Asi zalezi na konkretnom predajcovi, ako sa k tomu postavi, kazdopadne by som to skusil.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2020 14:31

Prodávající je povinen vás informovat o právu na odstoupení od smlouvy a poskytnout vám písemný vzorový formulář, který vám odstoupení usnadní. Kde je to upraveno: § 1818, § 1820 odst. 1 písm. f), § 1829 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Výjimky jsou též v zákoně uvedeny, např. jestliže bylo zboží upraveno podle vašeho přání nebo přizpůsobeno vaší osobě, objednané zboží je jedinečné, typickým příkladem je tričko s vaší fotografií nebo nábytek s atypickými rozměry, který prodávající nemá v nabídce. Naopak, pokud vlastnosti zboží vybíráte z několika možností předem daných prodávajícím (vzorník, výběr z několika rozměrů a podobně), nepůjde o danou výjimku a právo odstoupit vám náleží.

Takže pokud koupíte zboží v českém e-shopu, řídí se to naší legislativou, pokud je to koupené v zahraničí, tak se to řídí právem platným v dané zemi.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod JindraPompo 12. 4. 2020 14:49

landov: Těch 14 dní na vrácení ale není ani tak moc o tom najít na produktu něco, co objektivně nefunguje (od toho je záruka), ale spíš o tom, aby si ho uživatel vyzkoušel a ověřil, zda mu vyhovuje. Tím se nechci příliš bránit, kdybych byl přesvědčený že jsem v právu, tak se tu neptám. Jen jsem chtěl poukázat na ten rozdíl.
(Jinak řečeno - ten model je některými kritizovaný za špatný hledáček, jiným vyhovuje. Nejedná se tedy o chybu kusu. Jen mi trvalo 450 snímků na to se jednoznačně rozhodnout, do které skupiny lidí patřím).
JindraPompo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 12. 4. 2020 15:38

Ano, zákon povoluje vrácení zboží do 14. dnů od zakoupení na eshopu bez udání důvodu.
Já vracela E-M10-II Olympus schopu a v pohodě, ale je fakt, že to bylo po pár dnech, kdy jsem ho párkrát zapla, nastavila a udělala pár fotek a ne celou dovolenou, jak to může u tebe vypadat... :D
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 4. 2020 16:37

Podle mě, pokud zboží nejeví známky používání, tak je to přesně v duchu zákona (jak psal pemar).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 12. 4. 2020 17:04

Podstatné je to v zmluvnych podmienkach pidipismom. Samozrejme zákon je nadradený, ale v zmluve môže byť, že si predávajúci uplatní nejaký ten poplatok za rozbalenie, používanie, opotrebenie. Samozrejme nepoznám Česku pravnu normu, ale hádam že to bude podobne. V každom prípade za dotaz sa nič neplatí.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kezic 12. 4. 2020 18:05

Fotolab, Alza, Datart, Fotoskoda - vráceno několik objektivů, i těl a vždy bez problémů.
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JindraPompo 12. 4. 2020 18:35

Mockrát děkuju za Vaše příspěvky. Pokusím se tedy foťák vrátit a až budu mít výsledek, postnu ho tu.
JindraPompo
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků