Panasonic - lze kloudně nastavit backbutton zaostření?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Papadimo 3. 11. 2019 19:46

Je nějak možné panasonic přinutit k tomu, aby tam fungovala funkcionalita "backbutton autofocusu"? .

Protože mám pocit, že je to tady hloupě implementované: přepínač AF/makro/MF je tuhý jak přezka od lyží.

V režimu MF není za žádné okolnosti možné použít autofokus (ani tlačítko AE-LOCK ani Fn namapované na AF-ON, nezávisle na nastavení co má AEL tlačítko dělat.

Naopak v režimu AF foťák ochotně ostří při namáčknutí spouště. To nechci. Sice mám tam funkci AF override (možná na sony nazváno DMF) - že po stisku polospouště mohu přostřit ručně (ale nejdřív předtím hajzl zaostří), alechtěl bych aby ani neostřel po stisku polospouště.

Takže jsem si v menu vypnul "Shutter AF´"=Off.

Pak jsem si musel namapovat FN2 button na AF ON. NAkonec jsem si tlačítko AFAE LOCK ponechal na AFAE LOCK.

Bonus je, že v MF lze spustit autofokus tlačítkem AF -ON
Papadimo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 11. 2019 19:56

Když dáš AFAEL Lock na AF ON a AF Shutter OFF, tak máš klasický BBF
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Papadimo 14. 11. 2019 15:19

Tak to trochu upřesním. Snažím se se aby mi fungovalo nějak v režimu natáčení videa tyto věci dohromady, abych jak votrok nemusel neustále přepínat na objektivu mezi AF a MF (protože ty tuhé přepínače hodně rachotí):
-manuální ostření
-automatické zaostření když chci(zmáčknu něco)
-focus peaking (neustále a nebo jen když provádím MF, dle uvážení)

Focus peaking ve videu funguje jen v režimu MF. V režimu MF pro změnu nejde automatické zaostření - spoušť nereaguje, AF-ON také ne, ani AFL. Mám pocit, jako kdyby si řekli "Za žádnou cenu nesmí tyhle věci fungovat společně".
A jelikož ve videu nefunguje ani zvětšení náhledu obrazu, tak ostřit bez peakingu je dost velká loterie.

Zvláštní je, že v režimu fotek tyhle 3 (dokonce 4) věci najednou fungují. Pochopil bych zvětšení oblasti ještě tak z výkonnostních důvodů(i když není důvod, ty data stejně senzor čte a nevidím tam rozdíl, když zobrazuje celou scénu). Není důvod,aby to nefungovalo, je to jen takhle idiotsky navržené, že nelze autoostřit v MF a nelze zobrazit FP v AF.


(nebavím se vůbec o Kontinuálním ostření, to je pro bývá nevhodné a v podání Panasonicu k pláči)
Papadimo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 11. 2019 15:41

Možná jsi to psal, ale nepostřehl jsem - jaký máš model ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Papadimo 15. 11. 2019 16:18

LX 100 II
Papadimo
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků