Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 28. 8. 2020 05:26

Klasika.

Do Gitzo se nikomu investovat nechce, tak koupí něco levnějšího a pak zjistí, že to není ono. A koupí další a další, takže nakonec má 5 stativů, žádný nefunguje pořádně a ve výsledku to stalo víc. O tom karbonovém BeFree jsem také kdysi uvažoval, stejně jako o Feisolu nebo Leolulu. A pak jsem někde našel testy tuhosti.

Ale je marný to řešit, “ušetřit” je příliš lákavé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 28. 8. 2020 05:59

pemar píše:Klasika.

Do Gitzo se nikomu investovat nechce, tak koupí něco levnějšího a pak zjistí, že to není ono. A koupí další a další, takže nakonec má 5 stativů, žádný nefunguje pořádně a ve výsledku to stalo víc. O tom karbonovém BeFree jsem také kdysi uvažoval, stejně jako o Feisolu nebo Leolulu. A pak jsem někde našel testy tuhosti.

Presne, a obdobné je to s bleskom. Človek šetrí a nakoniec skončí u značkovej kvality, keď si predtým prejde "trnitou cestu hříchu"
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 8. 2020 06:15

No zrovna u blesků bych to tak jasně neviděl, tam některé alternativy došly kvalitou hodně daleko. U jednoho se dá cena "originálu" snést a nelaborovat, ale pokud někdo chce víc kusů vzájemně synchronizovaných, tak pak už letí cena "do oblak".

On je obecně problém hlavně u věcí, kde je rozhodující mechanické provedení. U elektroniky jsou rozdíly spíš teoretické - dá se něco ušetřit a ošidit na levnějším provedení některých součástek (ale zdaleka ne všech), nicméně ve výsledku často levná varianta funguje úplně stejně jako dražší. Samozřejmě ne vždy, občas číňan spáchá neskutečné zvěrstvo, nicméně tady těch věcí kvalitativně alespoň v rozumné střední třídě přibývá.

Jenže jakmile dojde na mechaniku, tak jsou rozdíly propastné, on třeba rozdíl ceny u materiálu "alu" ve smyslu levné AlMg slitiny a skutečným duralem je několikanásobný a v tomto případě se taky zásadně liší vlastnosti (dural je daleko tvrdší a pružnější, pro stejnou pevnost ho stačí cca půlka, při stejném množství materiálu je pevnostně hodně jinde).
S uhlíkem je to ještě horší - kvalita začíná od totálního "fejku" (sklolaminát obarvený na černo) přes "kompozice", tedy sklolaminát s přidanou vrstvou uhlíku na povrch, v lepším případě nějaký sendvič, pak je tu uhlík sice pravý, ale vyráběný primitivním způsobem (protlačované trubky z jednosměrných vlákem) až se nakonec dostaneme k pořádné trubce/profilu z perfektního základu se správně orientovanými vlákny lisovaným pod tlakem a tepelně vypékaným. Mimochodem taky záleží na pryskyřici, kde je cenový rozdíl základní a špičkové tak 1:10...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 8. 2020 06:31

bob222 píše:
pemar píše:Klasika.

Presne, a obdobné je to s bleskom. Človek šetrí a nakoniec skončí u značkovej kvality, keď si predtým prejde "trnitou cestu hříchu"

Myslim, ze tieto vyroky su aktualne coraz menej. Godoxy pomerne uspesne pouziva aj kopec profesional. Za cenu jedneho od Olympusu mozem mat tusim 3 a nejak zasadne si nepohorsim. Mozno odolnostou a ked to ma pre niekoho hodnotu, tak si samozrejme priplati, ale kazdy od toho caka nieco ine a pouziva to inak.

Kedysi sa toto iste hovorilo o sklach, akoze Sigma/Tamron boli menejcenne, akurat lacne. Dnes tie Artove uspesne pouziva mnozstvo profikov.

Skratka trh sa meni nie je to vsetko tak jednoduche, akoze chces stativ, kup si Gitzo. Ten model v tom videu tusim nema ani hacik a v teste stability tiez dopadol najhorsie. Skratka je to stativ od stativu, model od modelu. A plus su tu poziadavky a vyuzitie. Ja proste nechcem vlacit 3kg stativ po svete. Mat ho doma, lokalne ho urcite vyuzivam, ale ak by to mal byt jediny stativ v baraku, tak ho proste nechcem a je uplne jedno, ci stoji 100eur, alebo 900. Tie kompromisy vo vysledku su casto smiesne, v zivotnosti mozno vacsie, ale dnes by som uz za to ruku do ohna tiez nedal. Moj prvy stativ bol Triopo za 100eur, ktory som vymenil za BeFree za takmer 200 (stale hlinik) a rozdiel je akurat v dosticke a v tom, ze Manfrotto je farebne. Aspon v tomto smere to Gitzo vo videu posobilo solidne. Lenze ak pre niekoho stativ nie je casto vyuzivany nastroj, resp si to obcas vezme na vychadzku, je to tak dolezite ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 8. 2020 06:42

No jenže taky Sigma Art už není zas tak levná :-) Ony se zázraky prostě nedějí, thirdparty výrobce se samozřejmě může dostat i na top kvalitu, ale v tu chvíli nebude proti originálu za půlku, ale v nejlepším případě třeba tak o 25% méně...

U těch stativů je problém spíš v tom, že tato kategorie výrobků je jednou z mála, kde opravdu dost platí "radši žádný stativ než mizerný". A právě u té lehké kategorie, o které píšeš, je to asi nejhorší, 3kg stativ udělá přijatelně kdekdo a rozdíl se pozná až třeba s 500/4, což zase použije v reálu málokdo, s lehčí výbavou ale problém není. Jenže u těch lehkých přenosných stativů to tak idylické není, zkoušel jsem třeba jeden uhlíkový Rollei a upřímně to fakt nemělo smysl...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 8. 2020 06:50

No myslim, ze tie rozdiely su trochu vacsie, nez 25%, ale tych dovodov bolo viac. Toto nebolo myslene smerom k cene, ale skor k tomu, ze existuju len 1-3 vyrobcovia ktori to robia dobre, pretoze to robili dobre v minulosti a ten zvysok je odpad.

K tym stativom. Samozrejme, ale ale predsa nebudem niekomu radit 600-1000eurove Gitzo kvoli objektivu ktory nema, nechce, nemoze si dovolit alebo dokonca ani nie je na jeho fotak.
Ja napriklad nemam v plane pouzivat na stative teleobjektivy, kvoli nim si ho fakt nekupujem, tak preco by som mal vobec riesit nieco taketo ?

Ako som pisal vyssie, mal som Triopo, vesal som na to 7D + 15-85 a pouzival som to vyhradne na 2+ minutove expozicie a fotky ktore z toho vysli vyzerali uplne normalne. Samozrejme nikdy som nevytahoval stredovu tyc, nikdy som ho nepouzival vo veternych podmienkach. Tu proste clovek musi pocitat s tym, ze kategoria ultra lahkych a kompaktnych stativov na to jednoducho urcena nie je, alebo len za obmedzenych podmienok ako znizena vyska atd.

Zase ak clovek kupuje prvy stativ o ktoreho vyuziti ma iste predstavy ktore mozu byt svetelne roky vzdialene od reality, nevidim dovod preco placat za stativ strasne peniaze.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 28. 8. 2020 07:07

Ony všechny stativy, které jsou malé vypadají jako hračky. A když si na to nasadíš malý kompakt nebo CSC s malým objektivem, tak stále to celé vypadá jako modelářská zmenšenina.
Trochu mě pobavilo, jak se debata stočila na pemarův svět stativů pro skla hovadských rozměrů a přitom Fidko (s mým laskavým doplněním) docela jasně zadal své požadavky/potřeby/možnosti. :-)
Takže ještě jednou za mě: stativ pro cyklistu, kažodenní delší jízdy na kole, fotovýbava do 1 kg, do (nebo vedle) malého cyklobaťůžku...
https://www.sulasula.com/cs/stativ-peak-design/
Naposledy upravil wikxzen dne 28. 8. 2020 07:11, celkově upraveno 2
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 8. 2020 07:09

Faktická poznámka - expozice 2 minuty je pro stativ to nejjednodušší, protože otřesy závěrky atd. se stabilizují během chvilky a zbytek expozice je pohyb nulový (vliv by měl jen vítr).
Kvalita stativu se daleko víc pozná třeba při expozici 1-2 sekundy, to je daleko náročnější.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 8. 2020 07:11

wikxzen píše:Ony všechny stativy, které jsou malé vypadají jako hračky. A když si na to nasadíš malý kompakt nebo CSC s malým objektivem, tak stále to celé vypadá jako modelářská zmenšenina.
Trochu mě pobavilo, jak se debata stočila na pemarův svět stativů pro skla hovadských rozměrů a přitom Fidko (s mým laskavým doplněním) docela jasně zadal své požadavky/potřeby/možnosti. :-)
Takže ještě jednou za mě: stativ pro cyklistu, kažodenní delší jízdy na kole, fotovýbava do 1 kg, do (nebo vedle) malého cyklobaťůžku...
https://www.sulasula.com/cs/stativ-peak-design/

https://www.gitzo.com/global/tripod-sys ... -gt5563gs/

:-D

tomashr: Myslim, ze to je zase zobecnene. Jednak na mnohych fotakoch asi vies pouzit slusne casy s elektronickou (co zial prave moj Panasonic nedovoluje :( ), u DSLR mas tie predsklopenia zrkadla a ine sposoby ako sa s tymto vysporiadat. Mne osobne by robil vacsie starosti vietor, ale tak nejak intuitivne predpokladam, ze pouzitie tychto stativoch v narocnych podmienkach budu limitujuce bez ohladu ako kvalitny carbon/dural pouziju. S tym proste clovek pocitat musi.
Naposledy upravil Fidko dne 28. 8. 2020 07:14, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 28. 8. 2020 07:12

No konečně, na to si můžu zavěsit i kolo a snad i sebe za háček. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 8. 2020 07:16

Ja to idem risknut s tymto: https://www.vanguardworld.co.uk/products/veo-2-go-265cb , akurat este neviem kde ho zozeniem. Maju aj o nieco lahsie Veo 2 GO 235CB. Hodnotenia to ma solidne, limitov som si vedomy a cena je vyborna.

Ak sa mi to podari zohnat, mozem dat nejake referencie :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 8. 2020 07:21

wikxzen píše:Takže ještě jednou za mě: stativ pro cyklistu, kažodenní delší jízdy na kole, fotovýbava do 1 kg, do malého cyklobaťůžku...

Když ale tohle je právě problém... Začal bych od otázky, co přesně chceš ze stativu fotit (a zda ho vůbec potřebuješ). Pak ale přijdeme k tomu, že u těch hodně malých stativů prostě leckdy nastane situace, že to expozici spíš rozklepává než uklidňuje... Za mě tu vše pro tuto situaci padlo - PeakDesign fajn, ale hnusně drahý, MA BeFree celkem jistota za daleko menší cenu. Někde mezi je 3 Legged Thing, třeba typ Punks Billy.
No a pak je tu spousta dobrodružnějších variant, které se osvědčit mohou, ale také nemusí.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 8. 2020 07:44

Mám tento Sirui T-025X s hlavou C-10S. Stativ váží 0,7 kg, hlava 0,22 kg a složené to má dohromady 31 cm. Používal jsem ho s D750, X-T2, Z6 + lehčí širší krajinářská skla. Neměl jsem problém ani s D750+24-120/4 VR, což už je docela těžká a ne zrovna vyvážená sestava. Úplně normálně se s ním dají pořídit ostré fotky, když ho dobře usadím. Takovýhle malý stativ samozřejmě není ekvivalentem velkého monstra, které nepotřebuje žádnou pozornost a drží. S tímhle si to chce trochu pohrát hlavně na měkkém povrchu, ale ostrá krajina s ním není žádné sci-fi ale realita. Nevýhodou tohoto konkrétního modelu je středová tyč, která nejde zasunout (s těžkou sestavou/dlouhým ohniskem se může chvět), pouze úplně sundat, a malá maximální výška. Kvůli středové tyči bych možná příště volil o třídu vyšší model (pemar ho tuším má). Docela zdlouhavé je i rozkládání, hodně kroků, nicméně tenhle stativ se mi v pohodě vejde i do malého cyklistického batůžku, klidně si ho vezmu na delší trek na těžko (měl jsem ho ve Švédsku, 10 dní s batohem), atd.
https://www.alessandrocarpentiero.com/s ... el-tripod/
https://www.amazon.com/Sirui-T-025x-Car ... DETS0?th=1
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 28. 8. 2020 07:50

tomashr - je to mnohem jednodušší. Bolí mě ruce z kola, jsem rozklepaný a hodně zadýchaný a zastavuju se hlavně kvůli pití a malé svačině. Jezdím rychle, občas na krev, když to záda/nohy dovolí. Nikde se dlouho nezdržuju. Obvykle, když něco zahlédnu zajímavého během jízdy, tak to vyfotím až den poté nebo zkrátka při další jízdě, kdy s tím počítám dopředu. Abych nevypadl z rytmu a neprochladl při pauze, tak nechci čekat až se mé tělo zklidní, protože fotit se zatajeným dechem při zvýšeném srdečním tepu znamená pro mě, že omdlím. Jinak, klasická témata od detailů čehokoliv po cestě (většinou v zarostlých/zalesněných místech) až po nějaké pohledy do dáli ideálně později odpoledne a navečer. Stabilizaci snímače nemám. Nejnižší ISO, vyšší f hodnoty, časy zpravidla 1/60 - 1 s. Minutové či delší expozice neřeším - na to čas nemám. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 8. 2020 08:31

Mám tu Sirui 1204, váží to 1,2 kg i s hlavou a funguje to, u nižší řady byla sice hmotnost skvělá, ale už to bylo dost náchylné na vítr a roztřesení, viz můj jednoduchý test se zapnutím a vypnutím stabilizace. Kvůli kvalitě karbonu mu déle trvá než Gitzo, než se stativ uklidní, je tam větší riziko “vychladnutí” cyklisty.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka