Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 8. 2020 12:34

Fidko píše:Ked sme pri stativoch, nevie niekto o niecom podobnom tym novym Peak Designom ? Bolo by to skor na kratsie ohniska, takze zataz do 1.5kg, ale pomohlo by, ak by to dokazalo setrit miesto podobnym sposobom. Kym to niekto obslahne uplne, to asi potrva a a original PD je celkom drahy aj ked nad tym hlinikom som uz uvazoval.

Taky se hlásím o radu - stativ od PD (pro změnu "karbon") mám asi 3 měsíce v koši, ale váhám. Na denní popojížďky (30~80 km) na kole, připoutaný k cyklobaťůžku, rovněž do 1,5 kg (no, spíše do 1 kg)... :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 13:15

Do 1.5kg by sa clovek vosiel s hocicim, ale tie rozmery ma lakaju :/
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 8. 2020 13:59

Fidko to se skladností přesně vystihl - mě ten PeakDesign až snad zklamal, jak je docela těžký, ani carbon není úplný zázrak a alu verze je hmotnostně docela dost. Je to zjevně zcela primárně navrženo na tu skladnost a minimalizaci průměru po složení (jak PETka), tohle je super, ale na váhu pozor, tohle není vyloženě lehký stativek, přínos je jinde.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 8. 2020 14:07

Jo, člověk by si musel pořídit ten "ultralight conversion kit", aby tu váhu stativu za cenu ztráty původní výšky po rozložení snížil skoro na polovinu. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 14:31

S nejakou vahou u stativu clovek asi pocitat musi, aj ked za seba mozem povedat, ze vylozene problemovy stativ som zatial nemam. Kedysi som mal hlinikove Triopo, teraz nejake Manfrotto a cez tie haciky to bolo stabilne, resp na fotke som nic negativne nevidel ani pri par minutovych expoziciach. Viem si predstavit, ze pri silnejsom vetre to moze hyt problem, ale zatial som sa s tym nestretol.

Za mna zasadna pridana hodnota su hlavne tie rozmery a jednoduchost pouzivania, ked to ide velmi rychlo zlozit a rozlozit.

Inak teda cinan ma ten hlinikovy za nejakych 290eur a keby som stativ intenzivne vyuzival, asi by som do toho siel, ale zatial sa mi 300eur za stativ davat nechce.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 8. 2020 19:14

Já používám na stativy jednoduchý test: udělám fotku bez zapnuté stabilizace a se zapnutou stabilizací. Jak je fotka se stabilizací lepší, tak je se stativem něco špatně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 19:20

Ono zase tie fotaky na stative vypinaju stabilizaciu aj same a robia to aj niektore objektivy, takze to nemusi byt nepriestrelne. Pamatam si, ze Canon 15-85 taku funkciu myslim mal a uz je to pomerne dedusko.

Inak samozrejme chapem, ze lacnejsi a lahsi stativ asi nebude podavat spickove vysledky za kazdych okolnosti, ale tiez uz dokazem posudit co je priatelny kompromis. Mat "rock solid" stativ je urcite plus, ale nemoct ho nosit tam kde potrebujem, alebo len velmi obtiazne tiez nie je uplne vyhra.

Celkom ma sklamalo Gitzo, pozeral som enjake porovnania a review nejakych stativov kde sa ocitlo a za tie peniaze ... co ja viem. Napriklad: https://www.youtube.com/watch?v=Hn1BRfp-mw8&

Inak celkom ma zaujal tento: https://www.vanguardworld.com/collectio ... 2-go-235cb
S Vanguardom mam nejake skusenosti s batohmi a bol som celkom spokojny, kym neprestali stacit rozmerovo.
A tu je za celkom slusne peniaze, pritom Carbon, je lahky, je kompaktny. Mozno trochu "tucnucky", ale do bagla sa vojde. https://www.mall.sk/tripody/vanguard-ve ... 2HEALw_wcB

Je akurat velmi nizky, ale momentalne pocitam s tym, ze by som ho vyuzival vylozene na krajiny a doteraz sa mi nestalo, ze by som pri takom nieco pozeral do EVF, takze to asi nemusi byt nevyhnutne problem.

To PD vyzera skvele, ale 300eur ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 8. 2020 19:30

PD mě ryze technicky docela nadchnul v carbon verzi, ale to je spíš přes 650 EUR :-( Alu verze je docela o dost těžší a už to takové nadšní není, cena přitom pořád 400 EUR (u nás s DPH, za jistých okolností zvenku levněji, ale ten poměr zůstává).

Musím říct, že být carbon za cenu alu, tak si to obratem koupím, ale takhle si to prostě zdůvodnit nedokážu :-(
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 19:43

Mam podobny problem. Stale by to bolo vela penazi, ale v podstate uz nie nijak nestandardne. A zase kupit hlinikovu verziu, asi by to stacilo, ale vo vnutri by ma skrelo, ci som si nemal priplatit.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 8. 2020 19:54

Fidko: zrovna tenhle recenzent je snad největší “fotopako” :-).

U Gitzo podle mne záleží na tom, jakou řadu v jakém provedení na jaký účel. Mně se neosvědčila dvojkové řada, oproti jedničkové řadě je moc těžká a oproti trojkové je příliš málo pevná. Trojkovou mám v provedení mountaineer, přijde mi opět o kousek pevnější než Traveller, ale mám to na 500/5.6 PF, na Safari a 600/4 bych spíše sáhl po sérii 4 nebo 5 a provedení Systematic.

Ten trojkový Mountaineer váží přes 2 kg a cena se vejde pod 1000 Euro.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 19:59

To sudit nechcem, obcas si tiez myslim, ze je to prilis mainstreamove, ale vyhrady boli podla mna relevantne. Tie prachy by som za ten stativ asi nedal. Ale samozrejme, tym nechcem odsudzovat znacku ako celok a obecne beriem veci radsej produkt od produktu, mozno radu od rady.

Pre mna je teraz prioritou nieco lahke, hlavne kvoli domu, ze v minulosti sa to osvedcilo ako dostatocne. Fakt mam chut skusit toho Vanguarda.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 8. 2020 20:08

Já tedy dvojkové Gitzo mám a jsem hodně spokojený, ale fakt je, že je už cca 12 let staré. A bohužel až příliš často se naráží na to, že starší výrobky jsou udělané solidněji než současné, takže si úplně netroufám tuto spokojenost úplně automaticky aplikovat i na dnešní modely...
Jinak maximálně jsem na tom měl 300/2,8 (s fullframe EOS), případně s TC, to je velikostí asi větší a těžší než 500/5,6PF u pemara, ale zase pořád žádný extrém, s něčím jako 500(600)/4 zkušenost nemám.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 8. 2020 20:41

Ono ještě záleží na tom, jak je to na stativu připevněné. Pokud je to za stativovou patku, pak je to něco jiného, než za šroub na těle. Na druhou stranu, stativová objimka i stativová patka měla (originál od Nikonu) dost velkou vůli, to také vadí, když se to kroutí jak gumový had z pouti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Veslon 27. 8. 2020 21:10

Děkuji všem za rady a předávání zkušeností.
Tak abych to upřesnil, techniku nemám vůbec těžkou, protože mám bezrcadlovku Olympus, která váží cca 500 gr. a pokud jde o objektiv, tak v budoucnu nejtěžší nebude mít více jak kilo. Chtěl bych karbon, protože je nejlehčí a nejtužší. Pokud je možnost zatížit stativ, tak bych to preferoval před trvalém nošení těžšího stativu. Jsem teď v Anglii a v cenách se tu nevyznám. Co jsem si zkoušel levnější čínské stativy, tak jsem si všimnul u dvou, že měli vůli v hlavě. Respektive, když jsem s hlavou točil i po silném dotažení při zataženém středovém sloupku, tak tam byla malá vůle v té rotaci, cca 2 mm. Když jsem sundali kulovou hlavu, tak jak je pod hlavou takové to ozubené kolo s otvorem pro matku, neseděla tam matka úplně pevně. Tam byla malinká vůle, ale asi to tak možná v menší míře mají všechny stativy. Tak si chci raději připlatit za něco pořádného. Ty Leofota se mi zdají hodně dobré. Zpracování mají velmi dobré. Prodejce říkal, že je to taky čína, ale patří k tomu nejlepšímu. Do Gitza a cenově podobných stativů se mi moc investovat nechce. Prý je cena vytažená hlavně kvůli tomu, že se vyrábí v Itálii. Ale tuhost mají vynikající. To Triopo není asi nic moc, že? Genesis dělají poláci, ale zdá se být docela dobrý. Ještě abych to upřesnil, tak jsem docela vysoký. Mám skoro 190 cm a rád bych, abych se při dívání se do hledáčku nemusel moc hrbit. Ideálně, aby měl stativ se zataženým středovým sloupkem aspoň 170 cm při vytažení všech nohou. To už u toho Leofota vycházelo docela hodně, tak váhám, zda do toho investovat. A je tu někdo, kdo má ten Genesis, C3 nebo C5? Dnes mě zaujal na Amazonu tento: https://www.amazon.com/Concept-Professi ... YMTK8TPY4X
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 27. 8. 2020 21:24

Ten Peak design mi z videi a obrazku pripada hodne jako hracka, kdy posledni dva dily nohou uz jsou az moc tenke. Mate nekdo srovnani, jak se to chova vedle cenove srovnatelneho Gitzo Traveler nebo Manfrotto Befree GT XPRO? Ja tam realne nevidim tu vyhodu oproti temto zavedenym znackam, transportni delka je obdobna, cena take nebo vyssi a ta uspora objemu tim, ze pri slozeni neni prostor mezi slozenymi nohami je z meho pohledu celkem mala vyhoda. Stejne vetsina z nas ma stativ pripnuty venku na batohu a tam je celkem jedno, jestli precniva o par centimetru navic.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka