Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 8. 2020 12:24

Davidof: barevně to na mě působí lehce (ale jen lehce) surrealisticky. Ale jestli mají motorkáři až tak výrazné kombinézy a motorky nabarvené tak výrazně, tak v pohodě.
Sám jsem zastáncem toho, aby v katalozích, magazínech a prospektech všeho druhu (a v slavných internetech) byly zvoleny fotky spíše umělecké s výraznějším kontrastem a sytějšími barvami.
Poměry stran fotek v sazbě/zlomu se řeší hlavně dle rozsahu textů (dlouhý článek či rozhovor je zpravidla zabijákem klasických poměrů stran). Takže fotograf může třeba fotit klidně i do čtverce s tím, že to je ono, tak já mu to hezky pokazím a říznu klidně na poměr stran 16:9, protože text. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 8. 2020 12:53

Předpokládám, že můj další vývoj bude saturace plus a vinětace minus :-)

Bez úprav to vypadá asi takto https://www.facebook.com/permalink.php? ... 1934015087

… takže je určitě záhodno trochu přitlačit na pilu :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 24. 8. 2020 13:44

Za mě je vinětace ok, možná snad jen místy trochu víc prosvětlil ten hlavní motiv, ale zas to má tahle zajímavou atmošku.
A chválit myslím už nemusím, jen bych se opakoval a byl s tím už trapnej. :D
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 8. 2020 13:49

Díky :-)

U tý modrý (nebo světlý) oblohy jí zruším, jinak mi do záměru (zatím) pasuje. Za rok si možná budu klepat na čelo ale co naděláš :-)

V tom Capture One se to chová trochu jinak, než v LR (myslím defaultní nastavení) - zdá se mi, že to zasahuje prakticky na celou plochu a tak nějak to zdůrazňuje děj.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 8. 2020 13:50

Nepovažuji se za sportovního fotografa levelu, co jsem linkoval a už skoro ani nefotím sport kromě florbalu, ale pokud jsem objednaný a očekává se nějaký typ fotek, tak je celkem těžké si fotit i něco divocejsiho, potřebuju si na to trochu jinak nastavit hlavu a když hlídám hlavně důležité momenty, tak to uplně nejde, protože mám pocit, že bych zase přicházel o některé momenty. Do toho se ještě pletou fotky typu "reklamní plnění" a pak je to uplně zabite. Hlavně na kreativnejsi přístup je třeba často měnit skla a stanoviště, což působí to riziko, že nebude nějaký důležitý moment na fotce.

-- 24. 8. 2020 14:52 --

Davidof: Vinetace je v pohodě v rozumné míře, jen když je přes oblohu, tak to občas tahá za oko. A saturaci selektivní, to je zázrak, kdy se přitáhne pozornost jen na část :)
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 24. 8. 2020 20:36

Podle mě jsou fotky Davidova OK, mám rád, když maj fotky trochu šmrnc, takže saturace i vinětace jsou v pohodě. Každej to nemusí, mě se to líbí, taky občas zatahám za "páčky" :-D .
8.jpg

V sobotu se u nás na letišti objevil další zajímavej kousek: De Havilland Canada DHC-2 Beaver
1.jpg

6++.jpg

Mládencům se s ním moc lítat nechtělo, takže jsem si myslel, že si ho vycvaknu jen na zemi, naštěstí se přihnal z Germánie déšť a většína posádek naskákala do strojů a po pár průletech nad letištěm odkvačila domů, takže i na pár fotek došlo. Díky blížícímu se dešti jsem si ve vzduchu cvaknul i Andulu a Čmeláka, hlavně Čmelda už ve vzduchu není moc vidět.
7.jpg

4.jpg
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 8. 2020 05:27

To jsou krásný stroje, nejlepší by bylo, kdyby tě svezli :-)

K tý vignetaci - řekl bych, že se nehodí (přinejmenším) u jednolité oblohy. Tam jí určitě vyhodím.

Zase třeba u té tvé první fotky je úplně parádní.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 8. 2020 11:55

Ona jdei u té jednolité oblohy. Sám to řešívám. Ale je tam velmi tenký předěl mezi "akorát" a "už to bije".
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Veslon 26. 8. 2020 20:56

Hezký fotky.

Obracím se k Vám s prosbou o radu. Minulý týden jsem byl shánět nový stativ, protože Hama kterou mám je skoro k ničemu. Prodejce v Megapixelu tvrdil, že si velmi chválí tento karbonový stativ za docela slušnou cenu: https://www.megapixel.cz/genesis-base-c ... 8YQAvD_BwE

Ve Fotoškoda mi ale zase řekli, že když karbon, tak aspoň za 10 tis., jinak je to ošizená čína. Poradíte někdo, co koupit, myslím jaký karbon, aby to stálo za to a nějaký ten rok stativ vydržel?
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 8. 2020 04:47

Ono je to hodně o tom, co na tom stativu budeš mít. Jestli mobil, tak asi není co řešit. Jestli bezzcadlovku s lehkým objektivem, pak možná. A jestli zrcadlovku nebo bezzcadlovku s s delším teleobjektivem nebo nějakým jiným těžším objektivem, tak jsou to vyhozené peníze.

Druhá věc jsou podmínky. Jestli to budeš používat za bezvětří, není co řešit. Jestli do toho bude foukat nebo šplouchat vlny, běžný karbon za 10 tisíc byly vyhozené peníze, byla to ošizená Čína, musel jsem na středový háček věšet kameni a stejně to nebylo dostatečně stabilní.

Já jsem těch stativů koupil asi pět a z toho 3 byly vyhozené peníze. Zbyly mi dva, jeden lehký karbonový jedničkový Sirui do letadla (taky Čína) a jeden dostatečně robustní trojkový Gitzo, který vozím v autě a který používám na 300/4 PF a 500/5.6 PF. Ten rozdíl mezi Sirui a Gitzo je v konstrukci karbonu a hlavně v množství karbonu (rozdíl mezi jedničkovou a trojkovou řadou), od toho se odvíjí jejich torzní tuhost, pokud bych nemusel ten stativ nosit na dlouhý trek někde v pralese nebo bych se nebál nechat stativ v zavazadlovém prostoru, volil bych dnes i do letadla to těžší a bohužel i dražší Gitzo.

Jen opravdu málokdo koupi pořádný stativ napoprvé, nejsem žádný šetřílek, ale i já jsem postupně vyhazoval peníze za stativy, které jsou cenově OK, ale funkčně k ničemu, prošel si tím skoro každý fotograf v mém okolí. Pokud by ses rozhodl pro zdánlivě předražené Gitzo nebo dokonce RRS, dá se ušetřit tím, že nohy koupíš v bazaru (nesmí být prasklé, ale drobné estetické vady nevadí) a hlavu novou. I tak to vyjde tak cca 10 tisíc za nohy a cca 7 tisíc za hlavu, ale je to na rozdíl od té Číny celoživotní investice.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 8. 2020 07:00

Na čínské stativy si nemůžu stěžovat. Koupil jsem postupně tři, první Giottos měl skoro 3 kg (Al), druhý Benro 1,5 kg s hlavou (Al) a třetí Sirui řada 0 0,75 kg s hlavou (karbon). Jak říká pemar, záleží, co od toho člověk čeká. Nepoužívám teleobjektivy, maximálně makro 180 a na to mi stačí oba první stativy. Na treky a výlety beru ten poslední a holt když jsou horší podmínky, nevytáhnu poslední segment a přitížím, na silnější vítr to není, mírnou potoční vodu to udrží, silnější říční proud už ne, a je to vhodné hlavně na širokáče případně lehčí teleobjektivy + u DSLR předsklopení a dálková spoušť, u bezzrcátka používám EFCS závěrku a odloženou spoušť 5 nebo 10 s. Prostřední stativ jsem s úspěchem používal v mírném mořském příboji, všechny tři nohy ve vodě a časy v sekundách až desítkách sekund, fotky bez hnutí. Srovnával jsem ho s kamarádovým Manfrotto 190, Manfrotto je výrazně méně pevný stativ. Všechny tři moje čínské stativy jen občas potřebují dotáhnout šrouby. Neutažené šrouby vedou ke chvění. Taky mám pochybnosti o zatížení, moje stativy udávají tuším 12, 8 a 6kg, ale reálně to funguje tak s 1/3 zatížením. Číňani si ta čísla tahají z paty, v tom bude Gitzo určitě poctivější.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 8. 2020 08:23

Tohle je přesně ten rozdíl, jestli člověk musí řešit, na co stativ stačí a na co ne. Robustnější stativ jsem začal řešit proto, že mne začalo vadit tahat stativ “zbytečně” nebo řešit jeho zpevnění.

S tím dotažením mám stejnou zkušenost, ale Gitzo není lepší, naopak, když jsem na to spoléhal, tak se mi pár šroubovaných spojů uvolnilo a ztratil jsem jeden šroub a jeden hrot, náklady na obnovení byly cca 2 tisíce korun, Gitzo má drahé nejenom produkty, ale i náhradní díly :-(.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 27. 8. 2020 11:16

Naposledy, kdyz jsem byl ve Vidni v nejakem foto obchodu, tak me hodne zaujaly stativy Leofoto a i podle recenzi, co jsem si dohledal to vypada na hodne povedene stativy.

Ty Genesis vypadaji jako uplne levne cina stativy, obdoba k Triopo.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 8. 2020 11:41

Ked sme pri stativoch, nevie niekto o niecom podobnom tym novym Peak Designom ? Bolo by to skor na kratsie ohniska, takze zataz do 1.5kg, ale pomohlo by, ak by to dokazalo setrit miesto podobnym sposobom. Kym to niekto obslahne uplne, to asi potrva a a original PD je celkom drahy aj ked nad tym hlinikom som uz uvazoval.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 8. 2020 12:24

pemar píše:, musel jsem na středový háček věšet kameni a stejně to nebylo dostatečně stabilní.

Dovolím si podotknout, že ten pytel kamení (reálně spíš fotobatoh) na háčku je hodně vhodná věc kdykoli (i u hodně dobrého stativu), ono to posune těžiště a navíc docela tlumí kmity. Tohle je prostě princip, který platí kdekoli, u těžšího a lepšího stativu to možná není tak vidět, ale ta zátěž středu prospěje také.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka