Nová fotohospoda (Gancovi vstup zakázán)

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 10. 2019 12:57

Jo, to zní rozumně.

Prostě bych řekl, že je dobrý mít nějaký jednoduchý postup jak oddělit ostření od expozice fotky. Tomu slouží podle mě oba způsoby stejně dobře.

Já se toho BBF bál, ale nakonec mi to teď přijde docela přirozený - oproti namáčknutí spouště jen napůl může být to ostření na palec takový důraznější - prostě zmáčkneš to naplno. V akci, v zimě, nebo v rukavicích nemusíš řešit jemnou motoriku ale uznávám, že když náhodou člověk vyfotí o fotku navíc, tak se taky prd stane :-)

Jediný případ, kdy mi ostření na palec nevyhovuje, je focení od země s vyklopeným displayem (ale ne v leže). Tam je těžký zkroutit ruku tak, abys ostřil a mačkal spoušť.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 10. 2019 13:13

Dobre argumenty za ostrenie palcom si dal - lepsie oddelenie merania expozicie, pouzivanie rukavic, istejsie stlacenie, mozno aj lepsia reakcia spuste, lebo sa da stlacit naplno vtedy ked treba (s tym, ze palec uz ma zaostrene).
Zatial som sa nedonutil skusit to znova a ani to asi nepojde, ale tak trocha obdivujem ludi co to dokazu, pre mna je to velmi komplikovane :D
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 10. 2019 13:27

Dlhe roky uz ostrim palcom a iba AF-C, namackavanie spuste do 1/2 by som si uz nezvykol. Dokonca na D500 mam na tlacidle AF-ON namapovane AF-C+sigle point, na stlaceni joysticku mam AF-C + Dynamic AF 9 points a este na prednom tlacidle FN mam AF-C + group AF :-)
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 10. 2019 13:30

Ondrej

No, zjevně tě to vůbec neomezuje v tvůrčím rozletu, takže není důvod nic měnit :-)

-- 29. 10. 2019 14:38 --

No a landova radši nebudu komentovat, to je jak z jiný planety :-))

Na AF tlačítkách se nesmí šetřit, do každýho rohu jedno ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 10. 2019 13:43

Tak ako vravis, customizacia AF je na D500 naozaj pestra, to mi na Z6 dost chyba. Tam sa da namapovat iba tlacidlo AF-ON.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 10. 2019 13:47

Ono taky záleží na umístění a designu AF tlačítka. Na starších středních DSLR Nikon D70/80/7000 jsem chtěl používat AE/AFlock pro AF-on fci, ale tlačítko bylo moc blízko hledáčku a nedosáhl jsem na něj palcem pohodlně, tak jsem to vzdal. Na X-T2 jsou tlačítka pro to použitelná zase malinkatá s gumovým chodem, takže mám AF na spoušti a občas sjsem kvůli tomu pomalý a přijdu o fotku. Na D750 a Z6 mi tam palec sedne krásně, tlačítko je kvalitní a používá se to samo.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 10. 2019 14:17

To je pravda.

Vím, že se to asi nesmí říkat, ale tohle přesně má to moje x-ko vyřešeno perfektně. Jak jsi psal - tlačítko AF vzadu je tak umístěné, že se to používá samo. U G9 například to není ono.

Možná proto jsem na to byl schopen přejít.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 10. 2019 15:08

Je to přesně jak píše Landov, mám to nastavené podobně, je to kromě výkonu HW druhý faktor úspěchu.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 10. 2019 17:51

Ako som pisal, povinna vybava kazdeho Nikonistu :P
https://petapixel.com/2019/10/31/nikon- ... 0-95-lens/
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 10. 2019 19:34

To už je u Nikonu takovej obvyklej postup, není to zdaleka jediný sklo, který údajně nestíhají dodávat .
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 10. 2019 20:12

Manuálnych skiel som si užil v časoch analogu až až. V čase digitalu som používal iba samyang 10/2,8, pretože tam nastavíš na nekonečno, zaclonis a no problem. Ale v dnešnej dobe ma ostrit manuálne, mimo makra, neláka.
Raz Mkozak zahlásil (tu, alebo na svojich stránkach) :nekupoval som si svetelné sklá, aby som ich potom clonil... Amen!
P. S. : to akože taká paralela zo života, ktorá mi otvorila oči.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 10. 2019 20:42

Já si nestěžuji, se Sonnarem 135/2 toho mám na f2 nafoceno hodně. 58mm a f0.95 bude ale “jiné zvíře”, pamatuji si stále, jak mi nešel zaostřit Otus 55/1.4.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 10. 2019 20:47

Davidof: ono je to samozrejme myslene s humorom :) Zrejme cakali ze tym nalakaju pemara k CSC a nahodou si to objednal este niekto. A tak vznikol ten clanok :)

landov: ono to obcas zase tak nevadi. S tymi nastrojmi co CSC poskytuje to pre mna sice nieje preferovana volba, ale obcas akceptovatelna, ak je to pre mna cesta k nejakemu zaujimavemu manualnemu sklu :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 10. 2019 21:12

Fidko

:-))
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 11. 2019 06:13

Nuz, ja radsej vyuzivam pohodlnosti AF skiel. Kedysi, ked sa fotilo na 36 snimkov, tak si clovek 2xrozmyslel ci cvakne alebo nie, takze aj ten styl fotenia bol iny.
No a potom prisla dalsia manualna "tortura": na WC potme natocit film do cievky tanku, rozrobit vyvojku a ustalovac, vyvolavat pri sledovani teploty,ustalit, 1/2 hodinu oplachovat pod vodou, vybrat film, zavesit a susit.
Na druhy den dalsia sichta vecer v kupelni: rozrobit vyvojky a ustalovac, pripravit zvacsovak a expozicne hodiny a niekolko hodin"zabavy" bolo na svete. Znova fotky umyt vo vode a vyvesit susit.
Treti den este prehnat lestickou a voila...fotka bola na svete!!!
Boli to fajn casy, plne ocakavania a prekvapeni, ale stacilo.
A tak je to u mna aj s manualnymi AF sklami :-)
landov
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka