Nová fotohospoda (Gancovi vstup zakázán)

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 5. 2019 06:24

To sis jako sednul na bobek ? To už tě ti lidé museli fakt štvát ;-)

Jinak ten pohled jsi zachytil moc pěkně, je to trochu divný - dítě, make-up, ten pohled ... tak to má na čarodêjnickym sletu vypadat
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 5. 2019 06:48

Z fotografického hlediska masakr, jen jako ukázku, jak se pořád se někdo cpal před tebe:

Obrázek

Jinak ten podhled podle mého vkusu těm portrétům dost pomáhá, ještě by to chtělo pomocníka s odraznou deskou nebo blesk s velkým softboxem, ale to na podobných akcích prakticky nejde. Většina postav se přitom pohybuje, takže to chce čas kolem 1/500s minimálně, u 1/250s už je hodně fotek máznutých, pro optimální hloubku ostrosti to chce podle mne na APS-C clonu tak 1,8-2,8, pak vychází ISO někde od 1,400 do cca 4,000, což bývá ještě OK, FF může zůstat doma.

Z technického pohledu mne rušila aberace mého cestovní skla 85/1.8G, není kritická, ale je to vidět třeba na těch štaflích, prostě tam je a neměl jsem také spoléhat na vyvážení bílé z foťáku a měl jsem udělat referenční fotku na šedou tabulku (měl jsem ji s sebou, ale byl jsem líný sáhnout do brašny). Fotky ze 105/1.4 by byly o level technicky lepší, ale 85/1.8G stačí.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2019 06:29

Hádanka - v čem jsou fotografové podobní modelkám ?

Nápověda - není to vzhled.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 5. 5. 2019 07:20

Dnes sa vraciame z HR domov. Navštívili sme plitvicke jazera, Krk, Vrbnik a Basku. Celkovo som urobil nejakých 400+ záberov, objektiv nikon z14-30 sa ako lahucke cestovné kombo osvedčil.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2019 08:05

V tomto období tam nemuselo být tolik lidí, jako bývá přes léto, nevím jak vy, ale já nesnáším davy, dopravní zácpy a podobně pakárny, které jsou během hlavní sezóny průvodním jevem cesty skoro každé cesty autem do Chorvatska. V květnu to mohlo být fajn, ale dost záleží na počasí, byli jsme takhle v Lago di Garda v Itálii a děti mi vylézali z bazénu namodralé jako Avengeři. Nám se to s manželkou líbilo, klídek, Campari, pohoda.

Letos pojedeme na dovolenou později, nejprve na zkrácený týden v červenci a pak na 20 dní v září.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 5. 5. 2019 08:09

Svätá pravda, ľudí bolo pomenej, počasie nám vyšlo skoro na výbornú (predpovede boli o dosť tragickejsie), dnes síce prší, ale ideme domov, takže nezáujem. Kúpať sa síce nedalo, ale bolo veľmi príjemne. V lete je to naozaj o drzku.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cpbbt 5. 5. 2019 09:40

Ahoj. Mám dotaz. Když je objektiv se světelností třeba 2,8 zacloněn na 5.6, má stejnou hloubku ostrosti jak jiný objektiv, který má počáteční světelnost 5,6 ?
Díky.
cpbbt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2019 09:47

Pokud je to na foťáku se stejně velkým čipem, tak ano.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2019 11:01

Teoreticky ano, prakticky ne, a když půjdeme do detailu, tak ani teoreticky ne.

Číslo f nám říká, jak je velká clona objektivu. Číslo f se dá jednoduše vypočítat:

číslo f = ohnisková vzdálenost objektivu / průměr vstupní pupily

Aby byl tedy byl zachován poměr 1:5.6, je pro oba objektivy nutné použít jinou velikost vstupního otvoru. Jas obrazu, promítaného těmito dvěma objektivy by opravdu měl být teoreticky stejný (tedy světelnost bude totožná), ale protože světlo neprochází jen rourou o nějakém průměru a délce, ale cestě na něj čekají pohlcení, odrazy, ... optické soustavy jsou jiné ... je výsledný jas u obou objektivů o stejné cloně mírně odlišný. Zjednodušeně, ten z nich, který bude mít více skla, horší antireflexní vrstvy ... bude mít na konci méně světla, menší světelnost (T: z anglického transmission).

Světelnost objektivu se značí v číslech "T" a dá se také vypočítat. Pro výpočet potřebujete znát propustnost světla, takže když máme objektiv 85 mm f1.4 a když třeba víme, že propustnost světla je 80%:

T= číslo f / odmocnina propustnosti,
což dá po dosažení po dosazení hodnot do vzorce 1.4 / odmocnina 0.80 a to je 1.56

Obvykle je to obráceně, výrobce neuvádí propustnost, ale přímo T, pokud to neuvádí, tak se to dá najít u toho, kdo to měří, pokud si pamatuji, dělá to třeba DxO Mark.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2019 12:49

cpbbt píše:Ahoj. Mám dotaz. Když je objektiv se světelností třeba 2,8 zacloněn na 5.6, má stejnou hloubku ostrosti jak jiný objektiv, který má počáteční světelnost 5,6 ?
Díky.

Předpokládám tedy, že mluvíš o objektivech se stejnou ohniskovou vzdáleností (?)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2019 12:58

Rozsah hloubky ostrosti ovlivňuje:

Clona: Čím nižší clonové číslo, tím je hloubka
ostrosti menší.
‣ Vzdálenost fotoaparátu od fotografovaného objektu:
Čím kratší vzdálenost, tím menší hloubka
ostrosti.
‣ Ohnisková vzdálenost objektivu: Čím delší
ohnisko, tím menší hloubka ostrosti.

Takže kdyby měl stejnou clonu a jinou ohniskovou vzdálenost, musel bys to naprosto přesně vykompenzovat třeba vzdáleností od fotografovaného objektu, takže teoreticky za splnění určitých předpokladů ano, v praxi tam bude rozdíl (clonové číslo je stejné, světelnost ale ne, vzdálenost od objektu nebo ohnisková vzdálenost není přesně ekvivalentní, ...)
Naposledy upravil pemar dne 5. 5. 2019 13:06, celkově upraveno 1
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2019 13:03

Já tomu jeho dotazu rozuměl tak, že se ptá, jestli světelnější objektiv o dané ohniskové vzdálenost má po zaclonění na vyšší hodnotu jako objektiv o stejné ohniskové vzdálenost ale s horší světelností.

Třeba jakože 400/2,8 zacloněná na 5,6 má stejnou hloubku ostrosti jako 400/5,6 @ 5,6 - pro stejnou scénu, samozřejmě, a oba objektivy nasazené na foťák se stejně velkým čipem.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2019 13:08

Teoreticky ano, ale musí být splněné další nutné podmínky, třeba ta vzdálenost. Otázka byla v tomto směru velmi nepřesně položená.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 5. 2019 15:24

Pokud to tazatele opravdu zajímá, jistě to rád upřesní :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cpbbt 6. 5. 2019 11:26

Díky za odpovědi. Jednalo se o stejnou ohniskovou vzdálenost. Když chci větší hloubku ostrosti, tak se lepší světelnost vlastně moc neprojeví. Má to ale asi vliv na rychlost ostření - aspoň tedy u DSLR. Pozn. u bezzrcátek se ale lepší světelnost na ostření neprojeví.
cpbbt
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka