Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 7. 2022 17:03

Na město a krajinu asi jo, ale jeden člověk, třeba na kole nebo motorce, mi přijde trochu stísněný na 3:2

Holt ty M43 návyky, no :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 9. 7. 2022 07:08

wikxzen píše:Doma jsem dostal brutální otázku: "A ty s tím budeš něco fotit?" :D

Ve Fujifoto na GFX 50R dali slevu 57 % za tělo v pátek večer minulý týden, tj. 48 tisíc Kč, 1 rok záruka k tomu, druhá baterie zdarma, tak jsem nakonec podlehl a vzal to na vyzkoušení, kvůli svátkům kurýři nevozili, tak až včera dopoledne dorazil (odesílali v Po). Ve Fuji akci je aktuálně GF 50mm (40mm ff ekv.), tak jsem tu koblihu přihodil do koše. Těch GF skel v akci je aktuálně více, ale držel jsem se zpátky.

V 8-10L cyklobaťůžku na zádech v předklonu na kole mi GFX tělo dává o sobě vědět (menší vyboulení). V případě, že GF objektiv nechám na těle namontovaný, v rozloženém stavu je to zcela ok, ale to nebudu pokaždé takto řešit.
Pocitově sestava GFX 50R s GF 50mm nepůsobí těžce v rukách a na krku - několik tlačítek jsem přeprogramoval dle X-Pro2 mustru a v podstatě si jedu svoje bez nějakých problémů, jen jsou tlačítka víc dál. MyMenu de facto okopíroval z X-Pro2. V EVF hledáčcích je citelný rozdíl - něco jako malá 24" televize na stolku vs. dospělé domácí kino v obýváku.

GFX50R+X-PRO2.jpg

Ještě mám na cestě L-Plate od RRS z bazaru, to se na Gitzo stativ bude hodit.

Dělá to pěkné jpg obrázky a rawy jsou hodně pružné. Testovací večerní obývákové cvaky za špatného světla na ISO 6400 až 12800 jsou v rámci prvotního zkoumání zajímavé.
Pár prvních cvaků ze zahrady také hodně dobré. Poměr 4:3 mě hodně baví a subjektivně více sedí. Kontrastní AF je překvapivě svižný s tou 50mm koblihou a prakticky žádný odpad s neostrými snímky. Připomíná mi to X-Pro2 a původním FW se starým Fujinonem 35mm f/1.4. Baterie má solidní výdrž - mnohem delší než s X-Pro2 - když vezmu stejný styl klidného relax focení.

Jestli si to vše sedne a nic nečekaného mě nepotká, tak se ještě porozhlédnu po nějakém starosklíčku a redukcí. Jonas Rask s těmi MD Minoltami a redukcí na GFX bajonet je slušnou inspirací. Jonas Rask - Minolta X Fujifilm


Krasne! I s tim lanem :) Pojd na pivo, chci se mrknout ... :D

Myslím, že za tuhle cenu nebylo co řešit ... podle fotek to vypadá, že to je celkem macek. Ona i ta x-pro2 je uz dost velka sama o sobe.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 7. 2022 10:21

Tak Xiaomi umí originální Leica look a navíc má jednopalcový sensor - https://www.youtube.com/watch?v=lYPe4MsALk4 . Rozdíl v kvalitě fotek mezi mobily a foťáky se zase zmenšil.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 10. 7. 2022 06:48

Boli sme na 2 dni v Budapesti, mal som so sebou iba Z 24-200. Extremnu chybu som spravil tu, ze som zobral iba sling brasnu od PD. Po celodennom noseni som citil neskutocne chrbat a križe a zaprisahal sa, ze nabuduce jedine batoh.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 10. 7. 2022 09:56

Já na Sling od PD nedám dopustit a tahám ji na zádech celou dovolenou.

Obrázek
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 10. 7. 2022 10:35

Jasne, aj ja ju už používam roky, ale na celodenné nosenie mam istotu v batohu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 10. 7. 2022 12:00

milann88: moc pěkný, líbí se mi ta kombinace starobylé architektury a nasvětlenýho stánku :) Širokáč je na toto ideální ohnisko. Je to z Říma?
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 10. 7. 2022 14:49

Budapest, parlament.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 10. 7. 2022 23:01

milan88: pekny barevny kontrast!

landov: fajnofka :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 06:00

Flor.cz píše:tady je to samý GASer :D


Zrovna GFX50 v secondhand spadl v ceně tak nízko, až bych snad ani o GAS nemluvil. Tady se to dostalo do roviny, kdy to u dost lidí jde skutečně zdůvodnit opravdu smysluplně, nejde o takové ty klasické "GAS důvody" :-) Sám o tom docela uvažuji taky a tohle fakt jako GAS nevnímám (přičemž netvrdím, že jsem k danému symptomu imunní, naopak klidně přiznávám, že bych našel doma pěkných pár kousků, kterých se to týká celkem jednoznačně).
Za těch původních 100 tisíc a více bych to rozumně aspoň u mne nezdůvodnil, při poklesu běžně na 70k a občas (viz wixzen) až někam pod 50k to je ale úhel pohledu hodně odlišný...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 7. 2022 07:53

Tak mě to přijde jako ukázkový GAS, obzvlášť když hlavní motivací je pokles ceny a pak už se akorát hledají důvody proč to nutně potřebuju.

Přijde mi to podobný, jako když si ženská koupí desátou kabelku, protože přece byla za tak výhodnou cenu. A kabelku která se hodí k botům s puntíkama ještě nemá :D
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 08:21

V tomhle s tebou nesouhlasím - já třeba pro zájem o GFX mám motivaci zcela konkrétní pro konkrétní oblasti mých zájmů a vím zcela přesně, na co bych to použil. Ale u jakéhokoli uváženého nákupu se nutně poměřuje poměr představ o výkonu a ceně a jestliže původních 120 tisíc (vlastně u první GFX50 spíš 160 tisíc) by tomu, co mi to přinese fakt neodpovídalo, tak při 50 tisíc už mi to do sebe zapadá.

Já bych pojem GAS nerozšiřoval do extrému, pro mne je to spojeno opravdu jen s "nákupy pro nákupy", v horším případě i za cenu zadlužení, kdy prostě chci "novou hračku jen proto, že je nová".
Zase to ale nemůžeme spojovat s jakýmkoli nákupem, případů, kdy něco zkrátka smysl dává, taky není až tak málo.

Dám třeba příklad u mne u Olympusu - u mne bych poctivě označil za "GAS" koupi E-M1X, když už jsem měl E-M1III. M1X prostě byl za slušnou cenu a měl jsem chuť vyzkoušet některé jeho zajímavé vlastnosti, ale objektivně jsem nějaké měřitelné zlepšení fotek proti E-M1III čekat nemohl (a taky nenastalo, aspoň ne nějak prokazatelně). Nestěžuji si, práce odvedl dost, ale pokud by mi někdo řekl, že šlo poněkud o zbytečnost, tak se nijak bránit nebudu, měl by pravdu :-(
Naopak ale jako klasický GAS neberu pozdější koupi OM-1, tam je posun AF a řady dalších věcí naprosto neokecatelný a jelikož přesně spadám do cílové skupiny, pro kterou je optimalizace největší, tak mi koupě tohoto těla přijde dost "rozumová" a tady bych se případnému rýpání bránil docela dost.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2022 08:25

Já bych řekl, že každý GASák má vždycky spoustu argumentů, proč tu danou věcičku potřebuje :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 11. 7. 2022 09:00

Flor.cz, Cport: díky. Je to Palermo. Foceno na Sony A7rII se samyangem 18 2.8, půl sekunda z ruky, díky za IBIS. Mimochodem to sklo je opravdu super vzhledem k tomu, že jsem ho úplně náhodou koupil z druhé ruky s jiným objektivem za 5k. Tyhle mrnave objektivy, které ani nevíte, že máte v brašně a přitom jsou optický vlastně celkem fajn mě baví. Jsem si jistý, že žádný 14-24 2.8 a podobne obludy bych na dovolené s sebou neměl a v ten moment jsou nějaké mikrokontrasty těžce irelevantní.

Landov: mám až docela nezdravé množství různých brašen, batohu a pokud nesu jen minimum vybavení tak to ten sling beru nejradši, ale osvědčilo se mi mít daný popruh úplně nakrátko na zádech, pak je nošení pro mě hodně komfortní i na celý den.

Debata o GAS mi přijde vtipná obecně na různých fórech, když výsledek investice desítek tisíc je o trochu víc fotek z fáze letu vrabce za oknem nebo kachny divoké u nejbližšího potoka :D to je lepší si přiznat, že si tu techniku kupujeme pro sebe a ne pro fotky, není na tom nic špatného, když to dělá radost.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 09:15

Davidof píše:Já bych řekl, že každý GASák má vždycky spoustu argumentů, proč tu danou věcičku potřebuje :-)


Jak říkám - nedováděl bych to do extrému... Já si klidně přiznávám "GAS" u řady věcí a nemám s tím problém, další příklad u mne je ultrafisheye Meike 3,5mm - jistě hezká hračka, ale naprosto nemám problém přiznat, že to je fakt jen "hračka, kterou jsem chtěl" a reálně mi vynaložené prostředky nepřinesly skoro nic (aspoň že v tomto případě byly náklady celkem minimální).

Na druhou stranu ale třeba dlouhý zoom je u mne opravdu primární sklo, kterým fotím pořád a kdyby mi někdo začal rýpat do něj, tak ho pošlu někam, tohle nemá s GAS společného nic.

Podle mne je silné sklouznutí ke GAS dáno spíš tím, zda si to člověk zdůvodní argumenty či spíše "pseudoargumenty" a dokáže to s odstupem rozlišovat. Třeba u toho Meike 3,5mm by mi taky nedělalo problém sepsat krásný odstavec o tom, proč to nutně potřebuji, ale přiznejme si, že by to byly "děsné kecy", u výše zmíněné M1X by to bylo jen o málo lepší... Naopak ale u jiných věcí si za důvody ke koupi naprosto stojím :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků