Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 9. 2020 08:18

Ale mraky máte hezčí :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 08:18

pemar píše:iPad je mnohem lehčí, než notebook, notebook je na cesty o ničem (pokud ho nepotřebuji z nějakého jiného nefotografického důvodu mít s sebou, tak zůstává doma).


K novým iPadům s USB-C navíc začínají být dostupné fakt hezky udělané huby včetně čtečky karet atd., příklady viz třeba https://www.imore.com/best-usb-c-hubs-ipad-pro . Ono to šlo od začátku s klasickými, ale přeci jen u speciálně dělaných se zmenšuje počet kabelů atd.


Ad notebook - no on byl na cesty docela geniální Macbook 12, to se hmotností blížilo tabletu (jen 250g navíc proti velkému iPadu Pro), ale přitom šlo o plnohodnotný OS. Neteoretizuji, sám jsem užíval a byl jsem fakt spokojen (RAW do 24mpix, 40 a víc jsme tehdy neměl). Pokud by Apple uvedl s novým CPU Apple Silicon právě oživený MB12 (o čemž se docela spekuluje), tak by to mohlo být hodně dobré řešení, konkrétně u tohoto notebooku by měl být Silicon jasným kladem a posunem vpřed (u větších NB a desktopů to je složitější téma)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 29. 9. 2020 08:32

golem2 - v centru Hukvald je vše nové, opravené. Pár zachovalých nebo jinak nedotčených staveb se tam dá ještě najít. Byl jsem tam ale jen cca 4 hodiny na otočku. Sudkovy fotky Hukvald jsou jak z jiného světa.
Davidof - já vím, za nějaký čas na to bude jiný náhled. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 9. 2020 11:18

To je dobře :-)

Jednu Covidovku z těch závodů - všude roušky, v bufetu dezinfekce a najednou vidím dítě jak jde podél mlíka a jazykem jak trolejbus olizuje tu vodu ... ušel asi pět metrů. Není to bohužel ostré, ale ten jeho výraz mě baví :-)

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 9. 2020 11:36

tomashr píše:
pemar píše:iPad je mnohem lehčí, než notebook, notebook je na cesty o ničem (pokud ho nepotřebuji z nějakého jiného nefotografického důvodu mít s sebou, tak zůstává doma).


K novým iPadům s USB-C navíc začínají být dostupné fakt hezky udělané huby včetně čtečky karet atd., příklady viz třeba https://www.imore.com/best-usb-c-hubs-ipad-pro . Ono to šlo od začátku s klasickými, ale přeci jen u speciálně dělaných se zmenšuje počet kabelů atd.


Ad notebook - no on byl na cesty docela geniální Macbook 12, to se hmotností blížilo tabletu (jen 250g navíc proti velkému iPadu Pro), ale přitom šlo o plnohodnotný OS. Neteoretizuji, sám jsem užíval a byl jsem fakt spokojen (RAW do 24mpix, 40 a víc jsme tehdy neměl). Pokud by Apple uvedl s novým CPU Apple Silicon právě oživený MB12 (o čemž se docela spekuluje), tak by to mohlo být hodně dobré řešení, konkrétně u tohoto notebooku by měl být Silicon jasným kladem a posunem vpřed (u větších NB a desktopů to je složitější téma)...


Je to akurat celkom fura penazi za zariadenie ktore by som vyuzival primarne na cestovanie, co nie je nieco co sa deje kazdy vikend, alebo mesiac.

Tie iPady su na to asi idealne, ale Air 10.5 vyzera ako solidna masina, akurat menej nez 128GB asi nema zmysel a s tym perom uz je to slusnejsia polozka. Ten Galaxy S7 Tab vyzera byt celkom rozumny kompromis. Ale to asi budem riesit az sa k nejakemu cestovaniu dostanem. Teraz by to asi sluzilo na vsetko okrem toho na co by som to potreboval :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 29. 9. 2020 12:06

Moje zkušenost je, že Galaxy Tab se nevyrovná iPadu Pro a větší iPad Pro už příliš těžký a neskladný, to už radeji MacBook Air, který zvládne i DxO, ale přestože je lepší, než notebooky s Windows, na 50 MB soubory z D850 už je dýchavičný a na desktop výkonově nemá.

Takže s sebou beru iPad a na něm upravím 80-95% fotek a na úpravy náročné věci jen nahraji do iCloudu a upravím na desktopu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 12:08

Problém u tabletů s Androidem je v tom, že je to v podstatě mrtvá větev, kdy novější verze Androidu na tablet přicházejí s velkým zpožděním za telefony a optimalizace je celkem malá (a případné nadstavby výrobců občas dělají víc škody než užitku). Jistou výhodou je lepší přístupnost některých věcí v Androidu obecně (filesystém atd.), ale zase míra optimalizace LR a PS je proti iPadu fakt o hodně horší. Mě popravdě cena za Galaxy TAB S7 přijde docela nesmyslná, proti novému iPad Air už je to dokonce někdy i dražší a kvalitou se mu to pro potřeby fotografa fakt nevyrovná.

K těm penězům - tak já měl právě MB12 asi dva (nebo tři?) roky jako primární pracovní nástroj, naprosto mne neomezoval a malé rozměry byly príma na jakékoli nošení, nejen na cestách pro focení. Aktuálně to není téma, protože v nabídce už není, ale pokud by vylezl v té Apple Silicon verzi, tak to pak může být téma k úvaze právě proto, že to bude daleko univerzálnější než "pouhý" tablet.
iPad je levnější (asi bude platit i proti tomu hypotetickému "MB12Silicon", ale u tabletu je přeci jen (aspoň pro mně) využití menší, navíc cena naroste nejen Pencil, ale i klávesnicí, byť se dá volit levnější než Apple Magic třeba od Logitechu.

Ať Apple jen nechválím - já bych naopak moc neradil Macbook Air, ona je ta poslední verze lehce nepovedená z hlediska návrhu chlazení atd. a zrovna u fotografa při práci s RAW se to projeví (stahování frekvence po zahřátí atd.). U notebooků se ale stejně nyní hodně čeká, jak se předvede nová generace s jiným konceptem CPU, tak se nechme překvapit, tohle může trhem hodně zamíchat.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 29. 9. 2020 12:43

Tiež mám ten osobný pocit, že ak dnes v niečom jabčák vedie, tak sú to práve tablety. Androiďácke bobtnajúce softy to nedávajú a po čase prakticky zlikvidujú použiteľnosť železa.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 13:03

To "bobtnání Androidu" je až další problém (má cenu primárně řešit na telefonech), u tabletů je to ale až následná komplikace po celkově malém zaměření na optimalizaci pro tablet. Je to asi dáno tím, že Google v jisté době přesunul pozornost k ChromeOS zařízením (což je mimochodem hodně zajímavá záležitost, nepatří ale k této diskusi) a vývoj tabletů vlastně naprosto zastavil. Z významných firem tak tablety s Android vlastně dělá už jen Samsung a Huawei (a ve verzi pro náročné je Samsung úplně sám). Lenovo už jede spíš jen setrvačností a to samé "lowendy", také tam novinek je jen minimum.
V tomhle je prostě situace zásadně odlišná od telefonů s Androidem, které dělá velmi vážně více firem, tablety ale v podstatě vymizely...
Aktuálně je skutečně králem Apple a jeho konkurencí jsou dnes spíš než Samsungy produkty Microsoftu - tablety Surface s plnými W10.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 9. 2020 13:12

Ono ta cena uplne nezmyselna nie je. Ten TAB S7 ma solidny vykon, hoci A12 sa to urcite nevykona. V baleni ma pero a vnutorna pamat je 2x vacsia, nez u zakladneho Airu. Coho sa bojim je prave ten SW, pretoze viem, ze tieto veci funguju u Applu lepsie. A tu prave neviem ako dobre to funguje u Samsungu.

Ze to ma pripadne trochu horsi displej je mi fakt jedno.

Jedna z veci, mozno trochu hlupa, ktora ma od Applu odraza je, ze v ramci produktov ktore aktualne vlastnim by to bol taky vystrel do tmy. Na pracu mam Windows, v Note mam Android a tablet by bol od Apple. Ak by som fungoval na Macu/iPhone, tak nad niecim inym nez iPadom ani neuvazujem, ale takto neviem ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 13:20

Taky přijde na to, jaký SW na Androidu použiješ... Lightroom by měl být na iPad o dost lépe optimalizovaný, ale na Androidu chodit bude. Ovšem třeba Affinity Photo je dokonce jen na iPad. S Photoshopem je to trochu složitější, ale ten je stejně i na iPad diskutabilnější než LR a i na něm dost lidí preferuje Affinity, které ale na Samsungu mít nebudeš :-(

Ad cena - ta cena S7 je proti iPad Air 2020 nižší tak o to pero a popravdě to mi za rozdíl možností pro fotografa docela nesmyslné přijde. On i poměr stran displeje u iPadu je pro LR a podobné softy výhodnější, za mně by adekvátní cena za S7 128GB wifi byla tak 10-11 tisíc včetně DPH, pak by to byla pro iPad tvrdá konkurence, ale za prakticky stejnou cenu??
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 9. 2020 13:34

Pouzival by som Lightroom. Kupil som to na desktop, takze by som to urcite tlacil aj do tabletu. To, ze by mal byt Lightroom lepsie optimalizovany na iPad je nieco comu som veril tiez, ale skratka neviem, ale ci to je tak naozaj netusim.

S tou cenou mas vlastne pravdu s tym, ze u Airu by som dostal este 128GB navyse. Akurat teda Samsung ide lahko rozsirit, ale cisto prakticky by Air nakoniec asi za nevelky priplatok bol lepsou volbou.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 29. 9. 2020 13:37

Aktuálně máme doma všechny možné operační systémy, dcera má například telefon na Androidu a notebook na iOS, něco máme i na Linuxu, já mám telefon a tablet na iOS a desktop na Windows, jeden notebooku na iOSu a druhy na Windows, na data si saháme přes cloud a funguje to.

Ono se to hodně přiblížilo, Apple není to, co byl za Jobse, získal na kompatibilitě a ztratil na odladěnosti, tablety mají podle mne skvělé, u notebooku na fotoaplikace bych dal také přednost Applu, na zbytek mi to přijde rovnocenné a u telefonu je v Applu méně balastu a operační systém se příjemněji ovládá, do Androidu každý výrobce cpe nějaké nesmyslné nadstavby, nicméně při troše snahy se dá dnes koupit skvělý 5G Android telefon s minimem balastu, jen se musí hledat. Kde je Apple aktuálně mimo, je high-endový desktop, ani s velkým příplatkem se člověk nepřiblíží k Windows verzi. Microsoft Surface mne neoslovil, na moje potřeby je to příliš velké a těžké.

Air se chystám koupit manželce, 128 GB, ale asi až k Vánocům.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 13:45

Fidko píše:S tou cenou mas vlastne pravdu s tym, ze u Airu by som dostal este 128GB navyse. Akurat teda Samsung ide lahko rozsirit, ale cisto prakticky by Air nakoniec asi za nevelky priplatok bol lepsou volbou.


To cenové porovnání běžné ceny (u Samsungu bych nevyučoval změny), vychází aspoň u mých obvyklých dodavatelů tak, že S7 128GB Wifi je cenou prakticky přesně uprostřed mezi novým Air 64GB a 256GB, nelze to tedy dát přesně vedle sebe, nový Air se 128GB není. Ale myslím si, že ten můj názor "rozdílem je zhruba cena Apple Pencil" je v tuto chvíli v mezích možností docela reálný popis stavu (pokud Samsung nezareaguje nějakou akcí).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 9. 2020 13:47

Ja zial funguje ako .NET developer, takze si teraz budovat ekosystem okolo Applu nedava extra zmysel.

Smartphone si vyberam hlavne podla designu a Galaxy Note 9 sa mi pozdaval viac nez iPhony, takze mam Android. iPad som v minulosti mal (Mini) a to zariadenie bolo tak skvele, ze muselo z domu. Travil som na nom az prilis vela casu a nie uplne produktivne :)

Surface ma az tak neberie. Chcel som tomu dat sancu, kedze od MS sa mi pozdava viac produktov, ale skratka Surface mi pride ako tablet urceny pre vsetko a vhodny skoro na nic. Je pekne, ze v tom rozbeham vela aplikacii, ale tie casto nie su extra kvalitne, alebo neodladene pre matlanie prstom. Ze k tomu vselico pripojim, alebo ze klavesnica je super je fajn, ale kvoli tomu si tablet nekupujem.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků