Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 6. 2020 05:44

Jojo, to byla dobrá diskuse :-)
Gravel může velmi dobře sloužit na tyhle dlouhé výpravy, okresky, lesní cesty ...
Nesnáším paušalizování, ale polští řidiči jsou hovada ... ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 6. 2020 06:32

Obšák píše:
Davidof píše:
Ale na kole to člověk vnímá trochu jinak (stačí, že řidiči tě nechtějí zabít a už je to dobrá země).


Já zatím z cizích zemí jezdil na kole jen v Rakousku a je fakt, že to je pro cyklisty jinej svět ;-)
cport: dík za vtip, pobavil mě ;-)


Tiez to mam tak, ze najkrajsia vec na Bratislave je Rakusko :-D. Ale aktualne mam ambiciu spravit niekolkodnovy trip cez Eurovelo do nejakej vzdialenejsej krajiny. Mozno Slovinsko/Chorvatsko. Len sa na to blbsie zhanaju ludia.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 27. 6. 2020 06:49

Vy tam dole byste si meli ujasnit, jak to vlastne mate :) Znami, Madari, zase za sve nejkrasnejsi hory povazuji Tatry :)

-- 27. 6. 2020 07:51 --

Davidof píše:A nakonec člověk zjistí, že stačí i fotit jen na iPhone ... :-)

Vejde se, je to dobrý.

cport

Tak tohle se mě bohužel netýká, můj "Canon" má čtvrtinový cip a udrží maximálně dvouvteřinovou expozici ... ;-)


Ja bych rekl, ze se casem nevejde :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 6. 2020 23:16

Gravela jsem pořídil letos, je to supr věc. Má najetou první tisícovku. K večeru jsem byl v M. Krasu, směs asfaltu různé kvality, štěrkové cesty a hliněné lesní pěšiny, 75 km převážně v lesích pod stromy, což byla dnes vzhledem k horku dobrá volba. V podstatě gravel používám podobně jako MTB hardtail. V terénu jsem na něm pomalejší, hlavně na nerovných kamenitých cestách, kde MTB pluje, gravel odskakuje a nemá takovou trakci, nejen sjezdy ale i stoupání jsou pak pomalejší. Naopak na pěkném povrchu jedu rychleji a efektivněji, na čemž má podíl i zpřevodování. Gravel má 2x10, zatímco MTB 1x11, což není na jízdu nad 30km/hod vůbec dobrý. Nicméně vzhledem k mixu tras mám na obou kolech podobné průměry. Co získám/ztratím na asfaltu, ztratím/získám na šutrech a kořenech. MTBčko je pohodlnější a míň mě z něj bolí záda a za krkem, ale na delší trasy raději beru gravel, protože těch přesunů po cestách je hodně a líp to odsýpá.

Ve Španělsku doporučuju jihovýchodní cíp, Almería, Cabo de gata. Byl jsem tam pracovně půl roku. Je to mimo hlavní turistická střediska, malá městečka s hotely, v parku Cabo de gata je plno zapadlých písečných pláží s neskutečně čistou modrou vodou, ideální je říjen/listopad, kdy teploty klesnou pod 30, vyčistí se vzduch a ukážou výhledy a panuje převážně bezvětří. Na jaře v horách rozkvetou sukulenty, je to polopoušť, ale v březnu po dešti vypadá jak pěstěná skalka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 6. 2020 07:10

Zrovna tahle oblast má svoje kouzlo, zejména v tom, že tam bývá méně turistů (což se ale zase projevuje v nabídce služeb pro turisty). Mně na téhle oblastech vadí vyprahlost a to, jak je daleko. Ta vyprahlost je zřejmá:

Obrázek

Co se Španělska týče, mám jiný tip, ale chce aspoň dva, spíše tři týdny volného času. Letěl bych do francouzského Bordeaux, tam půjčil auto a na týden projel místní vinařské oblasti, bylo to skvělé. Jakkoli mám rád Biarritz a jeho skryté pláže, přesunul bych se do Saint-Jean-de-Luz a případně to oživil pár výlety do vnitrozemí (Pamplona). V Pamploně každoročně 6. července v poledne začíná svátek sv. Fermína, během něhož se odehrává akce s názvem běh býků městem. Před býky běží desítky lidí, kteří chtějí zažít adrenalin, který se dá jen těžce popsat. Odvážlivci utíkající před býky bývají často zraněni, nejčastěji se zraní při pádu. Svátek je pojmenovaný podle svatého Fermína, jenž se stal patronem Navarry. Oslavy tohoto svátku končí 14. července o půlnoci. Běh býků městem má své opodstatnění a historickou tradici. Kdysi tímto způsobem byli přemisťování býci z ohrady do arény, v níž se odehrávaly býčí zápasy. Vzdálenost mezi arénou a ohradou je 850 m. Účast publika je až pozdější záležitostí, zhruba druhé poloviny 20. století. Pamplona je hlavním městem Baskicka, to je ale jiná story.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 28. 6. 2020 15:20

Jj, to potvrzuju, Saint-Jean-de-Luz je skvělej tip, městečko krásný, pobřeží okolo super a je to v podtatě v Pyrenejích (mnohem divočejší než Alpy). Mimochodem, místní katedrála stojí zato, architektonicky zcela něco jinýho a ze stropu jsou zavěšeny obrovský modely starých lodí. Měl v ní svatbu Ludvík IV.
Ti býci běhají i ulicemi Arles, ale nebívají to takový jatka, takže snad i trochu víc klidu k focení.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 28. 6. 2020 19:21

Dolgor: Se máš, na letošním gravelu už 1000km. To já letos nenajedu za celej rok. Musím makat na baráku. Na podzim jedeme na pár dní na moje oblíbené Rychlebky a tam spolehlivě umřu, protože budu mít najeto velký prd :-]
Tak všem cyklistům na foru přeju, ať máte lepší sezonu než já a ať vás z toho kola nesestřelí nějakej pitomec za volantem ;-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 6. 2020 20:23

Zas budeš mít barák a na ten se nezapomene :) ...jako na moje převážně indiviuální vyjížďky pro odstranění stresu:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 6. 2020 19:43

obšák

Cyklistika je bohužel trochu přísná, když nejezdíš, tak to pak bolí.

Ale až dostavíš, a začneš jezdit, tak se to rychle vrátí :-)

Jedno cyklo-foto selfíčko z krušných kopců Krušných hor

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 7. 2020 17:47

Před branami Mordoru

Obrázek
Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 3. 7. 2020 07:19

Presne o tomto zámočku bola nedávno reportáž na ČT, ten kontrast ma hneď zaujal.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 10:15

Je to tam trochu strašidelný :-) Kus země, kterou jsme obětovali.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 7. 2020 11:38

Tak "obětovali" - zase je to ale jen dočasně. Dost rekultivací po těžbě jak na severu, tak třeba pískovny na jihu Čech jsou ve výsledku velmi hezké kousky přírody. Koneckonců leckdo pokládá za nejhezčí ucelený kus krajiny v ČR Třeboňsko, což je ale také oblast totálně přetvořená prací lidských rukou "uměle"...

Průser jsou místa, kde probíhala těžba nějakým likvidačním způsobem typu kyanidové těžby v primitivní formě atd., to je fakt hnus, ale to se u nás dnes už neděje vůbec a ani v minulosti až tak moc míst zlikvidovaných takto do extrému naštěstí nemáme.

Zrovna u toho, co jsi teď fotil, jsem si ale skoro jistý, že za pár desítek let to bude vypadat hodně dobře.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 7. 2020 11:54

No nevím nevím. Na Třeboňsku se nikdy nezastavil život, ani lidský, ani zvířecí.

Je to prostě místo nutící k zamyšlení.


Podobně jako kousek dál, za hřebenem. I tahle budoucnost mě trochu straší.

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 7. 2020 12:18

Třeba na pískovnách to o zastavení života ale celkem platí... Já jsem na Třeboňsku hodně doma (jsem z Prahy, ale původ rodiny odtamtud) a tak to vidím v reálu dlouhodobě. Příklad - jedna pískovna kus od naší vesnice byla za mého dětství (tedy přes 40 let dozadu) fakt pustina, kde se jen těžil písek a v podstatě devastace. Postupně se sice plnila vodou a přibýval rekreační prvek s koupáním, ale byla to voda uprostřed pouště - kolem nic... Pak postupně nastalo osazování stromy, před 20ti lety to vypadalo už zeleněji, ale pořád uměle - jezírko uprostřed lesní školky. A dnes je to plnohodnotný les, kde se uprostřed skrývá "oáza"...
Jo, je na tom vidět pomíjivost života - přes půlka mého života pryč a pro přírodu to bylo tak akorát na vznik něčeho nového (a zdaleka ne až do konce).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků