Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2022 15:56

Co mi bráni je nejprve promazat a pak upravit ?

A abych si neudělal chaos s formáty, tak fotím na dvě karty do RAW+JPG, třídění a základní úpravy dělám v JPG (v iPadu a občas v iPhonu) ve Photos a RAWy uložím na iCloud do složky RAW for further Processing a upravuji je na desktopu nebo notebooku (když je dostatečně rychlý).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 6. 2022 16:25

Jde o focení iPhonem, tam si žádný dvě karty nestrčíš a žádný RAW si do cloudu neuložíš, bohužel.

Co jsem tak hledal, tak není cesta, že by foťák iPhone fotku nestrčil do Photos, to je pro iOS něco naprosto nepředstavitelného :-)
Naštěstí jsem se přesvědčil, že tyhle komplikace za to nestojí, ty RAWy nic zázračného nepřinesou a focení mobilem mě vysloveně nebaví, takže mě to přestalo trápit :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2022 16:42

Nenapadlo mne, že někdo bude řešit cvaky z iPhonu jako focení a bude řešit RAWy.

Nepochybuji o tom, že iPhonem se dá leccos zdokumentovat, ale z mého pohledu to není a asi nikdy nebude to, co si představují jako focení, i kdyby výstup byl použitelný (což za příznivých okolností je třeba i na 99%).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 6. 2022 17:15

iPhone umí HDR DNG, takže na statické věci má větší dynam rozsah než kterýkoliv foťák, to mi přijde hodně zajímavé. Pokud se taková fotka zpracuje v kvalitním SW, tak výstup bude od foťáku v podstatě k nepoznání. Občas se to může dost hodit.

HDR DNG umí i Samsung a tam naštěstí není takový oser s tím dostat fotky do PC.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 26. 6. 2022 17:43

Já bych trochu osvětlil chyby, které jsem dosud dělal a čemu bych se měl do budoucna vyvarovat.

Podobně jak pemar fotím RAW+JPEG - každý formát na jinou kartu. Co jsem ale dělal, bylo, že jsem vždy večer nasypal bezdrátově fotky do iPhonu, aby se prokopírovaly do iPadu a tam si je mohl v klidu na větším displeji prohlížet, případně rychle ukázat známým. Tím jsem si totálně zas..l Photos a když se k tomu přidají i fotky pořízené iPhonem, tak to čistím doteď.

Teď řeším i opačný problém jak dostat a třídit fotky pořízené iPhonem do uložiště všech mých fotek v počítači a narážím přitom na různé komplikace: např. Zoner, který používám, nezobrazuje náhledy fotek v iPhonu. DXO Photolab 4 uložiště v iPhonu vůbec nevidí. Číslování fotek v iPhonu je na přeskáčku. Fotky focené iPhonem do formátu 16:9 jsou 2x 1. je originál 4:3 a 2. je ořez na 16:9. to stejné pokud se s fotkou dělaly úpravy. Jak je to s HDR zatím vůbec nevím, stejně tak neznám ten trik s tzv. živými fotkami.

Postupně se prostě učím a toto je spíš takové varování povzdechnutí.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 6. 2022 17:50

Na tohle prohlížení, třídění a nějakou editaci asi začnu používat mobilní verzi Capture One, i když je placená měsíčně.
Uvidím, jestli to půjde na zimu přestat platit a začít zase až na sezonu (resp. za jakých podmínek).

Už jsem měl tu testovací verzi a funguje to tak, že naimportuješ fotky na IPad (přes drát) a probereš je, případně edituješ. Pokud chceš, můžeš některé vyexportovat, třeba do Photos.

Taky ale můžeš fotky (RAW + editace) poslat na Cloud jako pojmenovanou kolekci a doma ji naimportovat do Capture One, včetně úprav.

Tohle by řešilo editaci fotek z foťáku na cestách tak jak jsem si to přál.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2022 18:11

Flor.cz píše:iPhone umí HDR DNG, takže na statické věci má větší dynam rozsah než kterýkoliv foťák, to mi přijde hodně zajímavé. Pokud se taková fotka zpracuje v kvalitním SW, tak výstup bude od foťáku v podstatě k nepoznání. Občas se to může dost hodit.

HDR DNG umí i Samsung a tam naštěstí není takový oser s tím dostat fotky do PC.

Že je fotka z iPhonu za příznivých podmínek relativně OK, to jsem tady používal k dráždění bezzcadlovkářů a málem jsem založil vlákno “kdy mobily nahradí bezzrcadlovky”, ale fakt je, že když půjdeme do detailu, tak ty limity tam jsou, prostě je to něco jiného. Já jsem například na dovolené cvakl jeden moment mobilem a ne foťákem a je to strašně vidět, ten iPhone 7 má úplně jiné zpracování fotek, jinou saturaci, jinak nastavený kontrast, takže mi to ten moment zmršilo a přišel jsem o něj, je to hodně desaturované a kontrastní, barvy jsou nerealistické.

Obrázek

Neříkám, že se to nedá vyladit, ale je to (minimálně v tomto případě) nativně jiné, postproces je nutný.

To, co děláš přes Capture One, to bych potřeboval přes DxO, ale už moc nevěřím, že bude někdy verze pro iPad, to spíše budu na iPadu emulovat MacOS.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 26. 6. 2022 18:36

Flor.cz píše:iPhone umí HDR DNG, takže na statické věci má větší dynam rozsah než kterýkoliv foťák, to mi přijde hodně zajímavé. Pokud se taková fotka zpracuje v kvalitním SW, tak výstup bude od foťáku v podstatě k nepoznání.

Ale no tak... :nenapadne
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 6. 2022 19:32

pemar: já měl na mysli nový iPhone 13, co umí fotit do ProRAW.

landov: tak při pixel peepingu to poznáš, při zmenšení na web či při tisku na A4 to půjde poznat jen stěží.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 26. 6. 2022 20:15

S webem bych ještě souhlasil, ale tisk na A4 už je trochu jiný level a tam neobstojí v množství detailů ani ta 13Pro bych řekl. Pravda je, že přímé porovnání 1:1 fotky z foťáku a mobilu znát moc není, ale stačí 100% přiblížení a jsme v naprosto jiném světě. No a papírová fotka nic neodpustí :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 27. 6. 2022 05:56

Trosku z Francuzska mame aj na balkone :-)
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 6. 2022 06:17

Jo tak to je pěkný pohled :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 27. 6. 2022 06:50

Bol...pred 2. tyzdnami :-) Teraz su u nas brutalne horucavy, takze vsetko vyschlo.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 6. 2022 08:16

noxx_cz píše:S webem bych ještě souhlasil, ale tisk na A4 už je trochu jiný level a tam neobstojí v množství detailů ani ta 13Pro bych řekl. Pravda je, že přímé porovnání 1:1 fotky z foťáku a mobilu znát moc není, ale stačí 100% přiblížení a jsme v naprosto jiném světě. No a papírová fotka nic neodpustí :-).


Tohle bych si dovolil označit za zavádějící, tisk zcela jistě není náročnější než pixel peeping na monitoru a nároky na detaily nejsou až tak extrémní.
Právě že na papíře vypadá dobře i řada věcí, které při pixel peep vychází nevalně, dokonce se leckdy dojem zlepší "záměrným zhoršením" typu dosypání zrna atd, což na monitoru taky moc neplatí.

Do té debaty o mobilech se mi moc nechce, přijde mi, že tu jako obvykle mluví každý o něčem jiném a navíc se tu hodně motají generace. Typicky zmíněný iPhone SE či dokonce 7 prostě nemají se současným maximem moc společného, přístup k RAW se u 13pro (vlastně už i 12pro max) změnil docela zásadně (skutečně změna, tady nejde o pouhý marketing).
Posouvá se to přirozeně i u vlajkových lodí s Androidem, byť bych řekl, že se přístup začíná docela lišit a zrovna k "ortodoxním fotografům" asi víc sedí to, co dělá Apple (ale není to jednoduše "lepší/horší", je to prostě jiné).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 6. 2022 17:39

Já se držím toho, že fotím foťákem, natáčím kamerou, zatloukám hřebíky kladivem …
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků