Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 6. 7. 2020 20:36

Pětistovka je mi plaché ptáky opravdu krátká, ale je to zatím nejdelší PF objektiv od Nikonu a na FF bych musel dělat výřezy a subjekty by byly miniaturní, takže převážně končím u APS-C D500. Na druhou stranu, procházka je zdravější, než čekání na pozorovatelně, takže když mi něco uletí nebo uplave, tak z toho nedělám drama, zapamatuji si místo a příště to zkusím znova.

Hodně se mi líbí Musílkova pozorovatelna na Bohdanečském rybníku, ale jak teď přibylo listí a rákosí je vyšší, ptáci jsou tam hůře vidět. Spoustu ptáků jsem viděl i z Vrbenské pozorovatelny, navíc jsem tam byl fotit skoro vždycky sám, ale druhově to bylo chudé, potápky, poláci, hodně racků a pár volavek. Novohaklovský a Starohaklovský rybník byl hodně prázdný a u Vyšateckého rybníka to bylo z cesty k ptákům daleko, bylo to na ohnisko tak 1200 mm a více. Hned u rybníka byla kazatelna, ale hodně chatrná a pod ní byly kopřivy, ale našel jsme tam písily, kolpíky, a tenkozobce, které jsem jel fotit do jejich přirozeného prostředí doufaje, že budou blíže, než u pozorovatelny v Lednici. Nakonec mi jednu fotku pochválil i J.Steyrer:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod R.I.P 7. 7. 2020 06:53

Kroužek jsi odečetl?
R.I.P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 7. 2020 08:12

Na kroužku vidím 0001.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod R.I.P 7. 7. 2020 08:54

Já taky. Skoro jak ze zoo...
R.I.P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 7. 2020 15:39

pemar píše:Já se k foceni dostanu buď o víkendu (když jedu sám nakupovat) nebo odpoledne po cestě z práce, v Jižních Čechách jsme byli místo zrušené dovolené ve Francii.


Pemare, já ti říkal, že nic rušit nemusíš. Fšecko tady funguje v podstatě normálně, až na sem tam nějakou roušku, počasí parádní, ... ;-)
Jen doufám, že u Valensole nesklidí levandule před víkendem. :mrgreen:
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 7. 2020 16:25

Já mám fotky toho tenkozobce jak z rybníku na Vrbenské soustavě, tak i ze zoo Hluboká, fotil a zrovna u této fotky jsem to upravil na iPadu přes Lucid, který maže data v Exifu (zatím jsem nepřišel na to, jak to nastavit, aby nemazal, podle mne to to asi ani nejde) a poslal na flickr.com, takže nevím (podle vzdálenosti subjektu a toho kroužku bych tipoval tu zoo, ale klidně to může být i mimo, protože třeba v Praze volavky a jiní ptáci běžně létají mezi zoo a řekou, jak se jim zachce).

Co se týče té Provence, tak ti to Ferine přeji, ale my máme všichni přes léto hodně aktivit a rozhodli jsme se neriskovat nákazu, karanténu nebo komplikace spojené s osvědčením o bezinfekčnosti. Co se počasí týče, tak vidím, že v Camarque je aktuálně 33 stupňů Celsia, to je na samé hranici toho, co uchladím Pastisem, prostě horko, mám raději teploty aspoň o 5 stupňů nižší. Mimochodem, to v nížinách, to není pravá levandule, ta kvete jen ve vyšších nadmořských výškách, od 800 metrů nahoru, Francouzi ji označují jako lavande fine, botanický název je lavandula angustifolia, pozná se podle toho, že má jen jeden stonek a na něm květy v různých odstínech modré a fialové. Ta nepravá levandule je hybrid, lavandin,botanický název má lavandula burnatii, pozná se podle toho, že z hlavního stonku rostou ještě dvě postranní větvičky, ty hybridy byly vyšlechtěny proto, aby daly více oleje.
Naposledy upravil pemar dne 7. 7. 2020 16:53, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 7. 2020 16:50

Jo, jasně, lavandin. To nicméně nic nemění na tom, že ty pole jsou krásný. ;-)
Ohledně té teploty, u moře je to v pohodě. Ve vnitrozemí samozřejmě pro slabší povahy už trochu míň.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 7. 2020 16:55

Jedna levandulová:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 7. 2020 17:05

Na to ani nemusim nikam chodit ;-)
Jedna zo sirsieho centra Kosic
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 7. 2020 19:14

Dnes vzpomínkový výstup na oblíbený tchánův kopec

Obrázek
Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 7. 2020 19:50

pemar píše:Já mám fotky toho tenkozobce jak z rybníku na Vrbenské soustavě, tak i ze zoo Hluboká,


Tak naokraj, v týdnu jsem v této ZOO byl a průchozí pavilón vodních ptáků je zrovna uzavřený... Jinak fajn, proti mé poslední návštěvě tam dost expozic přibylo, ale konkrétně kvůli tenkozobci tam zrovna teď nejezděte :-)

Jinak já se teď o dovolené bavil dost fotkami z trochu jiného soudku, viz odkaz: https://www.instagram.com/p/CCh5uBCF1qC/ :-)

S Olympusem jsem více fotil kytky, zase jsem o dost chytřejší v otázce focus stackingu :-) Mimochodem si ale stojím za dřívějším názorem, že JPG složený přímo ve foťáku je sice docela slušný, pro řadu případů postačí, nicméně poctivá práce s RAW načtenou jako vrstvy do PS a pak aplikace align a blend to posune ještě dále, v některých případech i docela znatelně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 7. 2020 20:37

Když jsme tam byli my, tak bylo zavření na spadnutí, protože labutě byly v toku a začínaly být agresivní, všude byly cedule, že k nim lidi nemají lézt a stejně to dělali :-(. Jinak Hlubocká zoo se mi líbila více, než třeba Zoo v Táboře a po dnešku bych řekl, ze i více, než Zoo v Liberci, aspoň co se podmínek na focení týče. To bych ostatně řekl o celé lokalitě Jižní Čechy, místa na focení, které jsem měl označené v mapách, jsem našel a dalo se na nich fotit. Že někde nebyly ty druhy ptáků, které jsem chtěl fotit je jiné téma, ale tak už to občas chodí, když to místo člověk nezná. Jediné, co mi na cestách vadilo, byly železniční přejezdy, minimálně polovina mi přišla nebezpečná.

Dnes jsme byli v Libereckému kraji a bylo to na foceni o dost horší. Byly jsme v zoo, zvířata a ptáci jsou vesměs umístění tak blbě, že udělat fotku bez rušivých elementů je docela těžké. Mříže, špinavá skla, nevhodné pozadí, ... až na pelikány, slony, zebry a žirafa bylo těžké něco vyfotit tak, aby člověk nemusel retušovat. A přitom tam měli třeba jávského vrabce, tam dokonce žádná bariéra nebyla, ale pro změnu tam bylo málo světla.

V Liberci jsem hledal park Opičák, ale bylo to hodně pralesní a z ptáků tam byl jenom kos a vrabec. Pak jsem hledal za Chrastavou rozhlednu jménem Výhledy, podle Google map jsem ji “našel”, ale v reálu jsem byl někde mezi polem a lesem a pozorovatelna nikde nebyla k nalezení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 7. 2020 20:55

Labutě jsou pořád stejné - cedule, zavřený je ale ten "síťový pavilon" o kus vedle, tam je nějaká údržba, není to o zvířatech...
Jinak ZOO Ohrada je opravdu dobrá, kdysi jsem se na focení v zoo až lehce specializoval a už tehdy si stála dobře, postupně se ještě zlepšila, u některých jiných zoo mi trend přišel spíš opačný, ale to by bylo na dlouhou diskusi.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 7. 2020 16:47

Když jsme tam byl já, tak ten síťový pavilón byl také zavřený. Mimochodem, které zoo máš na žebříčku nejvýše?

Trochu z jiného soudku: Přišel mi objednaný LensCoat na 500 PF, vcelku spokojenost, i když mi přijde, že to není udělané úplně přesně, že mezi díly jsou zbytečně velké mezery, ale asi se počítá s tím, že ten neopren časem trochu povolí. To ale není podstatné, podstatné je, že se chci podělit o zkušenost se stativovou patkou. Už když jsem ten objektiv kupoval, tak jsem na ní četl stížnosti a když jsem ho koupil, udivovaly mne ty vůle, které to 500 PF při namontování na stativ měla. Přičítal jsem to tomu, že se ta plastová patka torzně kroutí. Patku jsem nedemontoval, protože mi bylo jasné, že každá montáž a demontáž zvyšuje riziko, že upadne. K mému překvapení jsem zjistil, jací jsou u Nikonu fušeráci. Ta patka je totiž připevněná k objektivu čtyřmi velmi chatrnými šroubky, z čehož 3 byly uvolněné tak, že k upadnutí celé destičky i s patkou mohlo dojít kdykoliv. Za pomocí šroubováku, který jsem doma našel, jsem to dotáhl a našrouboval místo patky Arca Swiss destičku a čekám, až mi dojde ta Hejnar patka, ale přemýšlím, zda to přilepit nebo zda s tím jít do Nikon servisu (jenže by hrozilo, že ty by tam asi dali ty původní šroubky, jen by to utáhli). Takže jestli někdo máte 70-200/2.8 FL nebo 200-500/5.6 tak doporučuji zkontrolovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 7. 2020 17:24

Já si myslím, že úplně top zoo se moc určit nedá - vždy je nějaký "highlight", ale i horší body. Plus body, za které zoo nemůže, typicky pražská začíná být neudržitelná kvůli množství návštěvníků, pomalu i ve všední den ráno je tam celkem plno...

Asi bych hodnotil kromě Ohrady a Prahy (u ní s uvedenou výhradou proti davům) dost pozitivně Plzeň, zajímavá je i Lešná u Zlína, ale to už je pro mne dost daleko. Liberec mě nadchl méně, třeba v Ústí je zajímavá expozice rysů, ale to už jsem právě u toho konkrétního "highlightu"... Brno a Ostrava mne nenadchlo vůbec, ale už je to pár let, co jsem tam byl, tak jim nechci křivdit, pokud se posunuli.

Lehce za hranicemi pak určitě stojí za vidění Vídeň, jednak to je nejbližší místo, kde je k vidění panda velká a navíc je toto zoo dost unikátní průnikem nových expozic s pavilony vzniklými za Rakouska-Uherska (je to vlastně v areálu Schonbrunnu). Mimochodem je tam dostupná i nějaká combo vstupenka právě se zámkem a pak další kombinace...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků