Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 21:25

cport píše:PPS: Chtel jsem napsat, ze GAS nemam ... ale kdyz si spoctu tu castku, tak to asi neni pravda :)

Podle mne GAS ve smyslu aspoň občasného nákupu "ne zcela důvodně pro dopaminové potěšení" má aspoň tak 80% fotografů, přičemž z těch zbylých 20ti % bude naopak hodně lidí až do extrému konzervativních, což taky není ideál.

Je to spíš o tom, aby to člověk měl pod kontrolou, aby to nepřerůstalo nějaký "práh rozumu" a tady si naopak myslím, že to není nutno zas tak dramatizovat, neřekl bych, že těch opravdu extrémních "GASerů" je až zas tak moc. Je ale dobré na to myslet a dokázat se občas na své nákupy kriticky podívat s jistým odstupem...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 11. 7. 2022 23:23

tak tak ... tela se mi nehromadi a objektivy taky ne. Pokud na nektery objektiv zacina prasit, tak jde do sveta delat radost zase dal :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 7. 2022 06:40

Já mám pár objektivů, které jsem koupil na D50 a D7100, na které se mi práší, konkrétně 18-55, 55-200, 35/1.8 DX a 18-105, ale dokud nebudu potřebovat místo ve skříni, tak si je nechám jako muzeální kousky. Ale fotit s nimi budu asi už minimálně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 7. 2022 06:44

cport píše:tak tak ... tela se mi nehromadi a objektivy taky ne. Pokud na nektery objektiv zacina prasit, tak jde do sveta delat radost zase dal :)

Mam to podobne. Vsetky F skla okrem tele (300PF, 200-500 a 100-400) , kedze v Z zatial nemam alternativu, som predal a cakam, kedy sa uraci vydat Nikonu Z 200-600.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 7. 2022 06:58

pemar píše:Já mám pár objektivů, které jsem koupil na D50 a D7100, na které se mi práší, konkrétně 18-55, 55-200, 35/1.8 DX a 18-105, ale dokud nebudu potřebovat místo ve skříni, tak si je nechám jako muzeální kousky. Ale fotit s nimi budu asi už minimálně.

Ono upřímně pokud u nějakého skla/těla spadne cena pod jistou kritickou hranici, tak už si ho snad raději nechám jako památeční, než abych to prodával doslova za pár korun :-(
Taky pár takových mám a u některých mne i mrzí, že jsem je neprodal včas, ale když už jsem holt tu chybu kdysi udělal, tak je to třeba brát jako fakt.

Píšu tedy o normálních relativně nových věcech, ne o vyložené historii, kde už to má sběratelský charakter, to je jiné téma. Třeba kinofilmové Olympusy OM při zajímavé ceně přikupuji pořád a docela s chutí bych zkompletoval postupně zcela kompletní řadu, ale to je cílené sběratelství, kdy navíc ceny objektivně už delší dobu s časem narůstají, ne GAS...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 12. 7. 2022 07:17

No, já prodávám téměř nového samyho 85/1,4 už měsíc a nic. Ani ti podvodníci ho nechtějí.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 12. 7. 2022 08:46

Teď pojdedeme nějaký rok z kopce, prodejci to budou mít těžký. Jsem rád, že se mi povedlo slušně prodat Sony 18-105, předtím než ji výrazně zlevnily eshopy.

tomashr píše:Jedna věc, kterou sám moc neumím, ale to neznamená, že neexistuje - jsou i lidé, které docela baví i ten nákup a prodej ve smyslu, že umí velmi slušně odhadnout, kdy to starší výhodně prodat atd. Ve výsledku podobný nadšenec může mít postupně přístroj mark 1, 2, 3 a 4 a v součtu nakonec zaplatí méně než zdánlivě uvážlivý a šetrný člověk, který po mk1 přeci "nebude utrácet" a tak postoupí až na mk4, kdy už ale je mk1 pro prodej prakticky bezcenný...

Tak když je někdo šetrný nepůjde z mk1 na mk4, ale spíš na mk2 či 3.
Jak netrpím GASem tak u mě fototechnika většinou vydrží až do úplného konce, mám ve skříni takový malý foto hřbitov.

Nejzajímavějším exemplářem je jeden z prvních digi kompaktů Canon A70, má poruchu snímače a dělá velmi zajímavé fotky :)
Naposledy upravil Flor.cz dne 12. 7. 2022 09:11, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 7. 2022 09:01

Já bych ty muzeální kousky musel prodat komplet, těla bez skel by byly k ničemu. Celkem k ničemu jsou mi i DX zoomy a skla, 35/1.8 DX a 18-105mm, ty by asi dávalo smysl prodat, ale těch pár korun mi nestojí za námahu s tím spojenou, jen bych si uvolnil trochu místa. Takže mám ve skříni také pěkný hřbitov / muzeum.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 7. 2022 10:36

Začínal jsem s Nikonem D70 (05/2004), poté si koupil X-Pro2 (03/2017) a aktuálně ten GFX 50R (07/2022). Z toho vyplývá, že se výrazně zkrátila doba pro nový foťák, pak že další následující foťák má větší nebo lepší snímač a tím odpovídá i vzestupný celkový rozměr a váha těl (a optiky). A dělá to ještě hezčí obrázky. :-)

Jen si musím více ujasnit, co vše okolo X-Pro2 ponechat - tam je přeci jen těch skel docela hromada už. :D
Nějaké speciálky jako třeba 9 mm a 65mm 2:1 makro od Laowy a pak oba Voigtländer Nokton 23 a 35mm F1.2 zcela určitě zůstanou.

Klasické MTB kolo jsem si koupil v r. 2006 a dodnes na něm denně jezdím vyjma zimy po celý rok. Přestože jsem se už několikrát málem nechal přesvědčit k nákupu např. gravelky ze cenu středoformátu.
Tuto nepříjemnost vždy napravím tím, že do aktuálního kola přikoupím např. nové brzdové destičky nebo jednou za rok dva vyměním pláště za lepší. Anebo letos nová helma, kraťasy s vycpávkou, rukavice, brýle s různými skly i boty. V plánu je i pohodlnější/měkčí sedadlo - už mě ty otřesy na prahu blížící se 40ky nedělají dobře.

Rodině můžu sdělit, že GFX 50R s GF50mm jsem si pořídil na své kulatiny v srpnu a žádný další dárek nebude třeba. Max. příspěvek na dárek do obálky. A já jen zařídím hezký podnik s dobrým jídlem a pitím. :-)

cport: pivo bude!
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 12. 7. 2022 14:29

tak fajn, na ten kousek jsem zvedavy :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 12. 7. 2022 16:06

Mě dost vyděsili současné ceny objektivu v bazarech. Např. Canon EF 16-35/4 IS USM 2 roky starý za 26000kč, loni za 18000kč, Canon EF 50/1.8 STM po záruce za 2400kč, loni za 1600kč...To si lidi dělají prd€l? Zrovna ta 50ka se prodává stále nová za +-3200kč. C16-35/4 za 30000kč....
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 12. 7. 2022 16:28

To je divný, čekal bych opačný posun, možná už nabývají na historické hodnotě :).
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 12. 7. 2022 16:40

A bazary u Škody a Megapixelu, tam je to ještě lepší. Hlavně ceny starosklíček M42, jako Helios 44 za 1500kč. Ale asi za to můžou i ceny nových RF objektivů. 14-35/4 za 45000kč, 50/1.8 5000kč. Hrůza, není to pěkný. Ale mám radost, že jsem prodal svoji 50ku v zánovním stavu za 1700kč. A to jsem se už styděl, dal jsem za ní před 5lety 3100kč. Nepodleh jsem módním trendům všechno nehorázně zdražit a udělal radost někomu jinému.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 7. 2022 16:49

Mně to zase tolik neudivuje... V bazarech byl asi největší propad po opadnutí boomu DSLR ve prospěch mobilů, kdy toho šlo do prodeje spoustu, ale to už se víceméně vyprodalo (či postupně propadlo zkáze) a dnes už se toho neprodává zase tolik a navíc je to spíš od znalejších lidí, kteří třeba jdou na MILC a tak nenabízí tak malé ceny.
Přidej k tomu obecnou inflaci, ale taky nedostupnost spousty věcí a máš jasno. Oldbas tu dával jako příklad EF50/1,8 STM - no ale on zas tak moc skladem není, tím je debata o ceně nového poněkud zavádějící. Co jsem koukal, tak nějaké poslední kusy má Megapixel a mimochodem už za 3500, levněji se pak ještě najdou v Datartu, ale jde už o poslední kusy na prodejnách, v centrálním eshopu už ho taky nyní nemají. Jakmile se doprodá i toto, tak ta poznámka od flor o "historické hodnotě" nebude až zas tak mimo - prostě kde nic nebude, tak tlak na ceny není.

V bazarech jsou nyní levné spíš jen určité specifické věci, kdy se objeví přetlak prodejů po uvedení novinky, strašně třeba spadly "jedničkové" Olympusy po příchodu OM-1, ale to jsou konkrétní věci, kde to má určitý důvod, obecně vzato ale spíš věci v bazarech zdražují.

A moc si nemyslím, že by se to nějak rychle změnilo, dodávky nových věcí se třeba časem dají do pořádku, ale ceny už narostly v řadě případů, tak proč by nerostly i bazarové?

Ad M42 (a obecně MF a analog) - v tom se pohybuji hodně, jak jsem psal, mám místy i sběratelské sklony a tady je růst cen bez debaty celosvětově. Je to ale logické, tady už přísun nových věcí není vůbec žádný, výroba skončila i před desítkami let a tak toho jen a jen ubývá - něco se vyhodí, něco rozbije a není opravitelné, prostě jen pokles, přičemž naopak poptávka s ohledem na jistou módnost spíš mírně roste.
Naposledy upravil tomashr dne 12. 7. 2022 16:54, celkově upraveno 2
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oldbas 12. 7. 2022 16:53

Já se těšil, jak si pořídím za hubičku pár skvělých objektivů, které by mi vydržely dalších 20let -:)
oldbas
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka