Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2019 18:35

Píšou to na dpreview a petapixel. Ještě chvíli budou fungovat - asi do konce roku a pak tam prý zůstane nějakou dobu viset stávající obsah.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 10. 2019 19:04

Tak trochu se to dalo čekat, v éře bezzcadlovek o objektivní porovnání výrobci moc nestojí, nemuselo by to vyznívat v jejich prospěch, mohlo by se třeba ukázat, jak si stojí Z50 oproti již výběhové sedmičkové DX řadě a že nové objektivy jsou horší, než ty staré. Pštrosí politika totiž zpravidla nic dobrého nepřinese, projeví se to obchodně, nebude se to prodávat, jako se prodávaly DSLR, zákazníci si to zhodnotí po svém.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 10. 2019 20:31

Pemar se nemůže zaprit. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 10. 2019 20:42

Davidof píše:Píšou to na dpreview a petapixel. Ještě chvíli budou fungovat - asi do konce roku a pak tam prý zůstane nějakou dobu viset stávající obsah.


Tak to abych si pospíšil se stahováním všech přiložených RAWů, které mě momentálně zajímají. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2019 20:46

To určitě, než to kvůli těm bezzrcadlovkám všechno zavřou a povypínají ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 13. 10. 2019 05:10

No, na opticallimits je poslední recenze tuším z června, ... a na DPreview jsou recenze z technického pohledu opravdu velmi povrchní, u objektivů převažují fotky a jejich subjektivní hodnocení před laboratorním měření, viz třeba recenze Z 35mm F1.8 S od Nikonu, tak to prostě je a pokud to v rámci vašeho nadšeni “pro tu správnou věc” nevnímáte, ... já bych si recenze ale rád přečetl s laboratorními měřeními, jak to dělá Roger Cicala nebo Nasim Mansurov. Prostě mne více zajímá objektivní realita, než subjektivní názory nějakého redaktora, v tom vidím rozdíl mezi recenzí a komerčním marketingovým sdělením. To jen tak na okraj.

Pak může redaktor tisíckrát opakovat, že Z50 je náhradou řady 7xxx, ale když to zákazník v realitě vnímá jinak, tak to prostě nekoupí a takových je cca třetina trhu a čím více se bude v recenzích prosazovat subjektivní názor redaktora, tím více budou ti trochu pesimističtější nebo zkušenější zákazníci váhat.

Mne by ale zajímalo něco jiného, není někde kompletní roadmapa Nikonu včetně F-skel? Já všude vidím roadmapu pro Z-bajonet, ale nikde jsem neviděl souhrnnou, kde by byly i třeba plánované objektivy typu 120-300/2.8 nebo 500/4 PF či 600/5.6 PF. Ty mne zajímají více, než třeba 58/0.95 pro S-bajonet.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2019 05:55

Tu už radši nepublikujou.

A je velká otázka, co nakonec pro F bajonet vydají. Nikon umí zastavit i hodně rozjetý vlak, jak už ukázali.


S tím nadšením to vidíš trochu zkresleně IMHO, snad jen landov by si ten foťák koupil, kdyby se mu vešel do brašny, ale jako náhradu lepšího kompaktu. Jinak tu moc nadšení Z50 nevzbudila.

Ale s tím váháním zase pravdu máš. Skeptičtější a konzervativnější uživatelé DSLR jsou teď bohužel odsouzeni k několika letům utrpení, kdy budou číst marketingové zprávy a budou s nimi silně nesouhlasit. Ale nebudou se moci spolehnout na to, že firma bude rozvíjet jejich větev. I když to, alespoň zpočátku, nikdy nepřizná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 13. 10. 2019 06:24

Nikonu dost často trvá dlouho, než vytvoří dobrý produkt, na D500 se čekalo spoustu let a cesta od D800 k D850 trvala také hodně dlouho a přes velké přednosti ještě D850 chybí o kousek výkonnější HW. To samé bylo s objektivy, na 24/1.8G se čekalo věčnost.

Já to vidím tak, že po nástupu Z6/Z7 se to celé ještě zpomalilo, přitom v ultraširokých sklech se jim nepodařilo nějak zásadně překonat 14-24/2.8G a u 35/1.8 a 50/1.8 překonali jen svoje objektivy (kromě optických vlastností ale i rozměry a hmotností, čímž devalvovali výhodu subtilnějšího těla) ale opticky nepřekonali Sigmu Art nebo Carl-Zeiss objektivy, přitom při uvedení S-bajonetu tvrdili, jak jim to otevírá nové možnosti. V delších sklech jsou totálně mimo, 58/0.95 bude opticky OK, ale je to jen MF a cenově nedostupný.

U levnějších modelů pro amatéry to vidím ještě pesimističtěji. Entry zrcadlovka stojí dnes méně než polovinu, ale je “nemoderní”, top model iPhonu stojí také 1000 dolarů a více, ale umí toho mnohem více, je kompaktnější a má lepší image. Takže to může oslovit jen zákazníky z CSC segmentu, ve kterém přibývají slimáci, ale ubývá kapustička. V kombinaci s bídnou nabídkou objektivů tomu dávám omezené šance na úspěch. Jo, kdyby ten krám stál o třetinu nebo polovinu méně a kdybych na to mohl nasadit relativně malé a kvalitní objektivy typu 20/1.8G, 35/1.8G, 85/1.8G nebo 16-85/2.8-4 přímo bez konvertoru, tak bych dal těm objektivům “druhý život” jako řešení na cesty (jen nevím, co bych dělal s D7100).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2019 06:50

Škoda, že to šťastné období Nikonu nevydrželo o chvilku déle, nebo že nepřišlo dřív.


Taková Z50 s bajonetem F by vypadala ohavně s tím vystrčeným čumákem, tu bys zrovna ty na sebe nevzal, to mi neříkej.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 13. 10. 2019 07:08

S tím adaptérem vypadá také blbě.

V tomto ohledu mne Nikon překvapil s 58/0.95 na bezzrcadlovce, vypadá to hodně neproporcionálně, kam se hrabou na Leicu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2019 07:16

To bude daň za ten akcent na celoplošnou dokonalost.

Třeba jednou uvidíme přímé srovnání těch dvou objektivů a bude jasno, proč to vypadá tak, jak to vypadá.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 10. 2019 08:12

Ferin píše:Pemar se nemůže zaprit. ;-)


Pemar to vystihol, nie vždy sa porovnanie hodí, nakoniec, denne to predvádza miestny trol. Keby som chcel isť v jeho demagogickom štýle kde vyselektoval z DXO objektívy Nikon + niečo, urobil by som to s objektívami Olympus, to sa ale jemu do krámu nehodí, bolo by to nepríjemné porovnanie :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 10. 2019 08:16

Tu Leicu má kolega ze Stuttgartu a je na f0.95 hodně měkká, Nikon by na tom podle MTF křivek měl být lépe. Z té Leicy jsme pár moc pěkných fotek (založených na bokehu) viděl, ale objektiv na denní foceni to není a nemá to takové ty přechody mezi ostrým a neostrým jako Otus.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 13. 10. 2019 08:20

Vyvaliť majland za ultrasvetelné sklo, ktoré potom treba cloniť ma tiež nikdy nebralo.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 10. 2019 08:26

Můj kolega je v tomto ohledu snob, který to zaplatí proto, aby to měl a protože je to Leica. Jinak souhlas.
Naposledy upravil pemar dne 13. 10. 2019 08:27, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků