Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 07:37

Ondrej Bobek:
Podle mě je to čas "probuzení" tedy ne, když je foťák zcela vypnutý.

Davidof :
Jakože při tom panování? :D :-D :D (kdyžtak dám příště ještě více smajlíků)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 07:47

Chvd

Tak jo, vzdávám :-))


Ten parametr, který má A9 horší a o kterém jsme mluvili, je skutečně zapnutí fotoaparátu z vypnutého stavu.
V něm je A9 výrazně slabší, než zrcadlovky a fotograf, který číhá na zvěř s vypnutým foťákem, ztratí vinou toho pomalého startu min. 24 snímků namísto čtyřech, o které přijde jeho zrcadlovkový kolega ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 07:57

Aha, jasně. Koukám na ten tvůj screenshot nyní asi po desáté a máš pravdu. Vůbec mi nedošlo, že na tom screenshotu není parametr, o kterém jsem psal já. Ten(náběh/prodleva) ze spánku určitě není 1,2s ale trochu přes 0,1. Proto jsem taky původně psal o možné ztrátě 2-3 snímků.
Jinak jasně, z praktického hlediska jsou tahe čísílka opomenutelná a mnohdy nezajímavá, nicméně na netu jsou základem "fotodiskuzí" tedy ještě spolu s hodnocením funkcí :) A tady jsme na netu :P
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 08:03

Já to beru, tenhle parametr mám hodně rád ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 08:15

Tak to se vzdávám! Proč prosím tě? :D
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 1. 2020 08:27

Mně vůbec nepřipadá, že je to parametr jen do diskusí. Když jsem fotil paralelně s X-T2 a D750, byl právě náběh foťáku a připravenost k focení ten největší praktický rozdíl. S EVF, AF, ovládáním atd. se člověk nějak vyrovná, ale přemlouvání foťáku, aby začal fotit, hmm... Takhle mi uteklo s X-T2 zdaleka nejvíc fotek a to byly předmětem převážně děti, psi. Z6 startuje mnohem rychleji, naštěstí. D750 ale zase měl nevýhodu, že než jsem ho vytáhnul z brašny, mohlo být pozdě. Malou bezzrcadlovku častěji nosím v ruce nebo přes rameno.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 29. 1. 2020 08:28

Trošku z iného súdka. Spomenul som si na kecy (toho, ktorého nesmieme menovať) o tom, ako je zrkadlovkové ovládanie peklo a ako to bezzrcátko komplet rieši na pohodu užívateľa.
Tak som si k fujinke dokúpil len tak zo srandy za pár halierov nikon D300 + tokinu 11-16/2,8. Myslím si, dám ho do vytrínky k ostatným starinkám, ale predtým sa pohrám.
Sadlo to ruky jak ***** na šerbel, prakticky po pár minútach všetko jasné, prepínanie všetkého potrebného na tele, do menu fakt len pri potrebe hlbšieho nastavenia. fakt otázka minút. Ale asi mám tie zlé fuj fuj návyky, ale podľa mňa by základy mal zvládnuť aj priemerne inteligentný foxteriér, nejaké to ladenie á la vyšší dívčí samozrejme treba kuknúť do manuálu, ale inak je to jednoduché jak Kolumbove vajce.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 29. 1. 2020 08:33

No tak ony ty fotograficke principy jsou jednoduche, ale i tak v nich hodne lidi tape. A pak jsou radi za jakoukoliv berlicku (cti automatiku), ktera jim v tom pomuze. A to, ze to nekteri povazuji za zazrak prineseny bezzrcadlovkama, to je zase vec druha ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 08:35

chvd píše:Tak to se vzdávám! Proč prosím tě? :D


Protože v něm x- exceluje :-)))

Je dokonce o tolik lepší, než D5, o kolik je Tvoje D500 lepší oproti A9.

Myslím tím rychlost reakce AF - první snímek, SAF.


Ten start mám ale taky pomalejší (0,8s), i když lepší než A9 (1,2s).

Pocitově mi ovšem přijde, že 0,8s trvá hodně dlouho, když o něco jde :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 08:43

Davidof:
Aha, tak to gratuluji. Hlavně teda k tomu, že z toho máš takovou radost, to je myslím důležitější než ten fakt(hodnota parametru) samotný.
U mně je to tak, že nejvíc zdržuje fotič.

Dolgor:
Tak vždy jsou aspoň dva pohledy.
Jeden je ten, který jsem psal minule, tedy že i té 0,1+ vteřiny může u A9 znamenat cca17,5 snímku místo 20. Když bude špatná "konstalace hvězd", možná některé snímky sežere banding a jsme najednou na zcela jiné hodnotě onoho parametru.
Druhý je ten, že absolutně nejdůležitější jsou stejně člověk a dané podmínky, situace. Třeba to jak píšeš, že bezzrc máš spíše stále připravenou k akci - podobných faktorů jsou určitě mraky.
Bohužel o tom druhém pohledu a faktorech je na netu zlomek informací oproti nekonečnému obemílání parametrů a funkcí, které je velmi často navíc núplné, zavádějící i zcela nesmysluplné.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 09:41

Hele, tenhle parametr jsem nevytáhl na světlo boží já ale Ty ;-)

Určitě přispívá k dobrému pocitu, když foťák velmi rychle reaguje. Vlastně si uvědomuju, že to byl jeden těch hlavních prvních dojmů z testování x-ka (že bleskově ostřil v porovnání s tím, na co jsem byl zvyklý).

Po čase si na to samozřejmě člověk zvykne a už to bere jako samozřejmost.
Takže tu radost pak cítím jen když o tomhle konkrétním parametru někdo začne psát ;-)

Pomalejší start naopak vnímám pořád a nezvykl jsem si na to (= pořád to vnímám jako slabší parametr).
Na závodech jsem prostě teda foťák nevypínal, z režimu spánku se budí mnohem rychleji a naučil jsem se ho holt budit během doby, kdy ho zvedám k oku.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 29. 1. 2020 09:48

Já vím, že já. Přijde mi to vhodný v určitých situacích, aby případný náhodný čtenář třeba nebyl mystifikován jen čísilky marketingu.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 2. 2020 19:39

Jedna z Německa.

Místo oběda jsem šel do muzea, podívat se na dobu, kdy se věci (a auta také) ještě dělaly krásné a řemeslně poctivé - měl jsem na výběr ze dvou muzeí, to druhé je větší a potřeboval bych na to celý den, tak jsem si vybral to menší. Měli jsme štěstí na průvodkyni, k mému překvapeni měla technické vzdělání a řekla nám spoustu zajímavých věcí, fascinovalo mne, jak ta hranice mezi úspěchem a neúspěchem byla tenká a jaké zapálení pro věc měli ti, co to tenkrát dělali:

Obrázek

V autě přišla řeč na fotografování, jak kolega fotil dlouho profesionální zakázky na kinofilm, jak dlouho jim v Německu stačil Nikon D700 a jak měli pro případy, kdy potřebovali extrémní rozlišení, v agentuře jeden Nikon D3 s brutálním rozlišením 24 Mpx a schopností fotit na vysoké ISO, v případě potřeby dokonce i na neskutečné ISO 3,200.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 2. 2020 08:56

Mne na mém prvním kompaktu fascinovalo už to brutální ISO 800 :)
Pro nadšení z práce je potřeba, aby se člověk opravdu cítil tvůrcem třeba toho auta. Ale když v korporátním prostředí dostane zaměstnanec malilinkatý podprojektík, těžko se mu hledá smysl.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 6. 2. 2020 14:55

Tak toto je ine kafe ako SIAF...krasne prostredie, tu by sa fotilo
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků