Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2020 17:59

Potvrzuji, zkusil DxO 4 nainstalovat na notebook 8,1 a běží (ale pomalu :-( ).

Zkusil jsem vzápětí přeinstalovat 8.1 na W10 a běží to také, dokonce rychleji. Upgrade na W10 je pořád ještě zdarma, ty W8 jsou otřesné, upgrade doporučuji. Ten notebook má Intel Core i5-6200U 2800 MHz (2 jádra, výkon horší než iPad), interní Intel grafiku, 8GB RAM a 256 GB SSD.

Co se týče upgradu, na stránkách Microsoftu je zdarma:

https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... 6289205feh
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 27. 11. 2020 19:56

Že to běží na osmičkách vím, ale osmičky nechci, chci desítky. Jen nevím, jak by desítky běžely na tom mým 8 let starým krámu, konfiguraci se tu ani neodvažuju napsat :-)) . A tak nějak jsem línej to zkoušet. Možná o Vánocích až přijede syn (loni mi daroval lepší bednu), tak to snad překopeme.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 11. 2020 20:08

Ony ale W10 jsou fakt spíš rychlejší než W7 a zcela určitě rychlejší než W8... Přirozeně aktuální verze, první buildy desítek byly problémové.
Chce to 8GB RAM (na 4GB W10 samotné běží slušně, ale moc si to neumím představit s nějakým lepším sw pro foto), pokud možno SSD jako systémový disk (ale stačí třeba jen 256GB za pár stovek, zbytek věcí může být na točivém). CPU v podstatě cokoli, grafika i integrovaná (na W10 nemá vliv, pozná se to až v některých aplikacích).

Problém u "starých počítačů" a W10 je spíš pokud se občas narazí na nějaký malér s drivery, ale dnes už to taky není tak horké jako dříve.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus1 27. 11. 2020 22:07

rodri:: Já furt jedu už 13 let na PC na konfiguraci,že se místní fajnšmekři musí smíchem udusit :-D
procák: Intel Core 2 Duo E8400-3.0GHz
deska: MB Gigabyte EP 45- UD3R
karta: Ge Force GTS 450
zdroj: Aerocool 500W
HDD: WD Caviar 320GB
Case: Midi Thermaltake Armor+
zvukovka: SB X Fi Xtreme Gamer
repro: Logitech G51 5+1
paměť: 4x2GB DDR2 1066MHz
DVD ROM+DVDRW
chladič CPU Cooler Master Gemini II + nějaký větrák,faktura dělala 27.743,-Kč....

A jedu na nejnovější win10,verze 20H2, build 19042.630 a naprosto bez problémů. Mám HD zaplněn asi na 1/3,fotky dělají asi 14GB + další potřebné i kancelářské programy, office,acrobat a mnoho dalších..
Samo,že např.photoshop se otevírá asi 30 sekund,ale jiné, třeba mám dva Zonery,tak ty jsou bleskově do 2-3 sekundy. Dávkové zpracování Rawů jsem už dlouho nedělal,ale tuším,že 100 fotek asi 15min..
Kdysi při přechodu z win7 na desítky jsem měl problém jedině s tou zvukovkou,že nešla,ale zanedlouho zapracovali borci v zahraničí a novým ovladačem se to spravilo.
Takže si pořád kladu otázku jestli na moje potřeby potřebuji nejnovější PC s odpovídajícími komponenty. Jinak mám v košíku u CZC.cz a na Alfě už asi 2-3 roky sestavený komp okolo 22-25 táců,pořád to měním dle situace s komponenty a pořád nic nekupuji :-D
Takže i staré šunky,pokud nemáš extra nároky, stále jakž takž fungují dobře....
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 27. 11. 2020 23:35

Já mám:
Deska: ASUSTeK Computer INC. Model M5A78L LE
Procesor: AMD Athlon(tm) II X2 260 Processor
Patice CPU Socket AM3 (938) Maximální frekvence CPU 3214 MHz
Typ paměti 2x4Gb DDR3 1334Mhz
Grafika: AMD Radeon HD 5450
HDD: Western Digital WDC WD5000AAKX-003CA0 500,0 GB
SAMSUNG HD103SI 1000,1 GB
+ externí Western Digital WDC WD20EZRX-00D8PB0 2000,3 GB
Zvukovka: Realtek High Definition Audio

Disky plný tak ze tří čtvrtin. Byla to levná šunka už když jsem to kupoval, dohromady tak kolem 9000,-Kč, bez externího disku. Zatím mě nic nenutí to měnit, jen po mě některý programy chtějí už vyšší verzi Windows než jsou sedmičky a nebo alespon SP3 (mámSP1). Pomalu už nastal čas na změnu :-)) .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 07:22

Dobrovolná práce s takovým počítačem je čistý masochismus.

Zajímavý článek:

https://fstoppers.com/originals/mirrorl ... XoiXb0jsY0

Z mé strany plný souhlas, i když, hlavní job stopper pro mne ohledně přechodu na Z řadu je změna bajonetu. Nějakou Z6 II s F-bajonetem bych asi jako foťák na všechno kromě sportu a ptákovin koupil. Jakmile to má jiný bajonet, jsou na street lepší řešení, třeba Leica Q nebo Olympus s 42.5/1.2 nebo i ty nové Canony, protože pak je jedno jaké mám objektivy od Nikonu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 28. 11. 2020 07:33

Hm,tak taky PC s už asi neexistujícími komponenty. A zkoušel jsi někdy win 10ky instalovat? Já je mám už od prvopočátku co vyšly a nikdy jsem s hardwerem problém kupodivu neměl,kromě té zvukovky jak píšu výše.
Mě už se taky nechce máznout disk,ta práce potom naházet všechno zpět. Na druhou stranu když jsem to musel kdysi udělat,tak jsem měl alespoň čistý komp a vše šlapalo jak hodinky..
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 28. 11. 2020 09:26

Pemar: Ten clanek mi prijde ze slabsiho soudku a spise psany jako clickbait, aniz by autor opravdu chtel pomoct pri rozhodovani mezi systemy, nebo nastinit vyhody a nevyhody.

-Hledacek: tady je to jasne o preferencich, ale stejne jako v celem clanku se autor nesnazil o naznak objektivity nebo o pohled fotograf, co foti jina temata. Zminuje tam kinofilmove zrcadlovky, jak mely velky hledacek, ale uz nezminuje to, ze prave CSC se k tomu trendu vraci nebo je prekonavaji, Nikon Z6 zvetseni 0,80x, Nikon F100 0,76x, Nikon D850 0,75x, Nikon D5 0,72x (pokud spravne hledam). Mohu si v hledacku zobrazit lupu, histogram, cernobily mod pro lepsi vnimani tvaru v kompozici, zesvetleni pri foceni v tmavych podminkach. Na druhou stranu OVF nema zadne zpozdeni, takze mne z toho vychazi, ze je to o preferencich.

-Objektivy: Zminuje, ze pouzitim DSLR objektivu ztraci vyhodu CSC ve velikosti atp., coz je do jiste miry pravda, ale plati to hlavne u sirokacu. Tento bod by byl pravdivy, pokud by velikost sestavy byla jedina vyhoda CSC, ale vzhledem k tomu ze neni, tak je na kazdem, jestli bude tlacit na vetsi investici ze zacatku, aby mel komplet skla s jednim bajonetem, nebo da prednost stavajicim sklum, ktera budou fungovat minimalne stejne u Canonu systemu, u Nikonu nektere drahe teleobjektivy mohou byt pomalejsi, coz je problem minoritni skupiny uzivatelu, ale dobre zminit. Na druhou stranu nezminuje jine vyhody novych reseni s kratkou flange distance.

-Prehrivani: To je tady uplne do poctu, protblem v podstate jedineho modelu pri specifickem pouziti, ktery vyuzije pouze specificka skupina uzivatelu, pro ktere to v konecnem dusledku nemusi byt tak zasadni problem.

-Posledni bod nema zadnou souvislost s DLSR vs. CSC

Ze stylu psani clanku asi nelze cekat, ze by byly uvedeny nejake vyhody CSC, aby ten clanek mel nejakou hodnotu a dal tomu kontext.

Ta zminka o bajonetu je asi jen nepochopeni, ale asi zbytecne psat znovu proc.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 28. 11. 2020 09:40

Tak jistěže je to o preferencích k jednomu nebo druhému, každý si své důvody najde. Jen Pemar chtěl zajisté světu ukázat, že alespoň někdo mu v tomto rozumí:-)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2020 09:51

FTZ je spíš psychologické omezení. Když se přenesu přes otravu s jeho přenášením na různé objektivy, při vlastním focení ho ani nevnímám.

...Jestli Nikon do LV nástupce D850 dá nejnovější bezzrcátkové funkce a adekvátní výkon a pemar ho koupí, téměř jistě ho bezzrcadla přestanou tolik děsit a možná bude fotit i s nataženýma rukama :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 28. 11. 2020 10:07

No... Jason chrlí "články" pro fstoppers co dva tři dny, tak dle toho i ta úroveň vypadá... a to je povoláním i vzděláním učitel. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 10:57

FTZ není jen psychologické omezení, je to kus navíc, který do toho vnáší nepřesnost v mechanickém usazení objektivu, zásadní problém to samozřejmě není, je to jako nasazený telekonvertor, rozhodně to ale není lepší, než kdyby tam nebyl, ty vůle a spojení mezi tělem a objektivem tam reálně jsou. A to neřeším, že to vypadá to blbě esteticky, zvyšuje to zbytečně hmostnost, je potenciální zdroj vad a poruch, ... prostě mám spoustů důvodů, proč chci nativně F-bajonet.

Mně vadí, že mi teď výrobci vnucují bezzcadlovky a přitom je Nikon pořád nedotáhl tak, aby překonaly ty nejlepší zrcadlovky, vadí zpoždění hledáčku, celková pomalost na BIF a Sport a potřeba používat ten adaptér. Mně bezzcadlovky neděsí, jen ty současné nevyhovují mému oblíbenému používání, žádné tělo ani třeba nemá takovou bateriovou kapacitu, abych mohl mít na celodenní focení neustále zapnuté uživatelsky nejpříjemnější (ale zároveň kapacitou baterie plýtvající) nastavení. Ale nedělám ukvapené závěry, počkám co se dále v nabídce Nikonu objeví, protože ten nablblý FTZ adaptér je asi pořád lepší řešení, než adaptéry třetích stran.

To, že vyjde v záplavě těch článků aspoň jeden o potřebách těch, co tuhle módu nesdílejí, to mne potěšilo, byť ten článek má úroveň pod psa.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2020 11:15

Nikon zatím DSLR nezařízl. Letos vyšel D780 a D6, příští rok jsou na řadě údajně nejméně dvě další DSLR, z nichž jedna bude nejspíš nástupce D850. Má být i několik objektivů pro F. Nikon svoje uživatele DSLR k bezzrcadlovkám nutí nejméně hned po Pentaxu:)
Otázka je, jak moc paralelní vývoj DSLR a bezzrcadlovek Nikon přibrzdí v bezzrcadlovkách, které jsou teď na sociálních sítích jediným tématem a podle kterých ho všichni hodnotí.
...Mně na přechod k bezzrcadlovce připravily roky s Fujinami. Na bezzrcadlovku úrovně X-T2 bych z D750 ještě nepřešel, ale Z6 už je pro mě ok. Ve většině faktorů je to pro mě upgrade, v několika stagnace. Klidně s tím foťákem budu fotit několik let a počkám si na třetí generaci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2020 11:35

To vidím skepticky, obávám se, že D880 bude mít snímač podobného modelu Sony s velmi vysokým rozlišením a že to celé bude příliš pomalé. Mně by asi úplně stačilo, kdyby tam byly jen nové Expeed a algoritmy z D6 a trochu to zrychlit. Líbil by se mi hybridní hledáček s vyladěným focus peakingem pro komfortnější používání různých MF, ale to je přesně to, co Nikon neudělá. Ta jednostrannost sociálních médií může Nikonu i dalším škodit.

Nikon představí 400mm a 600mm v pro Z řadu, to dává šanci i na to, že Z8 nebo Z9 by se mohly přiblížit zrcadlovkám, ale s cenovkou minimálně jako u Sony A9 a tam by to pak mělo být aspoň srovnatelné s D5, jinak mi to nedává smysl.

Z objektivů pro F asi vyjde 600 PF, tam pro mne bude o tom, zda raději přejít na PF nebo si nechat 500 PF, to bude záležet na celkové proporci mezi cenou a ostatními parametry (hmotnost rozměry), budu mít buď jeden nebo druhý, ne oba současně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 28. 11. 2020 11:39

S tim Nikonem to vidim, tam tolik tlak necitim a prijde mi v pristupu docela konzervativni. Canon je v pristupu kupte CSC vice progresivni.

Ja jsem zvedavy, jak si povede vedle sebe Nikon Z6 vs D850 na florbale, mel jsem fotit uz pristi vikend, ale vzhledem k tomu, ze jsem spadnul do karanteny se k tomu dostanu az pozdeji.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků