Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 19. 11. 2022 19:25

Možná mi něco uniká, ale na Sony https://www.megapixel.cz/voigtlander-no ... BgQAvD_BwE Voigtlander Nokton 40 mm f/1,2 ASPH v nabídce vidím.

Mne tenhle Voigtlander 40 mm F1,2 také láká, a když jsem ho zkoušel, tak jsem měl pocit, že jsou to dva objektivy v jednom. Do clony 2 mi přišel tenhle objektiv měkký a vykresluje přitom takovou zvláštní, až téměř snovou estetiku. Někomu se to může líbit a někomu vadit, ale extrémně ostrý tenhle objektiv na plnou díru není. Na druhou stranu mu ale stačilo zaclonit řekněme na f2.8 a objektiv je najednou ostrý a poskytuje téměř bezchybný obraz od okraje do okraje. Navíc se mi líbí i barevné podání Voightländerů, barvy jsou kontrastní a přirozeně saturované.

Abych ale pravdu řekl, aktuálně mne ale lákají spíše ty nové Apo-Lanthary, abych měl cestovní alternativu k jinak opticky parádní Sigmě 50/1.4 Art.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 19. 11. 2022 19:42

Akorát že na Sony nepodava zdaleka tak dobrý výkon jako na Nikonu, takže ho na Sony vůbec nepoužívám, obzvlášť když mám porovnání.

Je to přesně tak, na F1.2 je ten objektiv jeden z nejzajímavějších na takový ten environmentální portrét, momentky z trhu a podobně. Zacloneny je potom úplně skvělý na krajinu a město.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 11. 2022 20:10

pemar: ty fotky dnešní Prahy jsou moc hezké, povedly se.
Já si teď pořídil Voigtlandera 20mm na Nikon F a chci jej primárně používat přes FTZ na Zku. Ještě nebyla příležitost vyzkoušet, tak jsem zvědavý. Je to můj první voigt. Ale ta 40ka mi přijde taky zajímavá, jak jsem už psal vedle. Počkám, až bude dostupná s nativním Z bajonetem a asi do jí půjdu. Potřebuju zase nějaký impulz k focení ;-)
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 19. 11. 2022 22:38

Já mám VOIGTLÄNDER 28/2 pro Leicu M přes bajonet a je to také zajímavý kousek, podobně jako 40/1.2 je oproti Sigmě Art výrazně měkčí odcloněný a hodně vinětuje, ale má (výrazný) charakter díky kontrastu a barevné tonalitě, nosím ho častěji než tu Sigmu, i když mnohdy i proto, že 28mm mám jako doplňkové široké ohnisko a ne jako hlavní.

Já nepotřebuji aktuálně novou techniku, ale lepší počasí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 20. 11. 2022 09:52

Z těch Voigtländeru na DSLR mají dobrou pověst 58mm F1.4 a pár těch objektivu nad 100mm, tuším, že to je 125 a 180. Ty DSLR palačinky trochu na Ztku ztrácejí smysl tím, jak je objemny FTZ, navíc opticky tak zajímavé nejsou. V ohnisku kolem 20mm je super v poměru cena/výkon/velikost Voigtländer 21 3.5 s bajonetem M nebo E.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2022 10:10

landov píše:Cez vikend, ak pocasie dovoli, skusim navstivit miesta, kde som min. zimu vidaval rybarika...ked nic, tak aspon zdravotna prechadzka bude.

Rybarika som nevidel, iba Volavku v dost velkej dialke. Skoda, ze az zajtra mi pride TC1,4. Ale aj tak, som neskutocne prijemne sokovany, ako perfektne kresli ten Z 100-400 na plnu dieru aj na objekty v dialke. Toto je naozaj brutalny orez:
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 11. 2022 12:13

Zajímavé momenty z procházky po Praze:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

(Jednorožci od S.Dalího v Rudlfinském parku někdo ukradl zlatý roh, cena svíčkové na smetaně atakuje 300 Kč a na zdi roste víno). A to všechno člověk vidí při jedné procházce :-) ).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 20. 11. 2022 16:44

Black Friday již je v plném proudu, ale slevy na SW jsem zatím neviděl. Co myslíte, čekat na pondělí ?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2022 16:52

Nuz tazko radit, ked nepovies, co za sw hladas.
https://nikonrumors.com/2022/11/15/the- ... more.aspx/
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 11. 2022 17:17

Jako je ale pravda, že kolem sw pro focení je letos akcí (zatím?) nějak málo. Je sleva na Topaz, ale ti teď měli akce i dříve, hlavně kolem zavedení PhotoAI, tak to není čisté BF. Adobe se vyprodalo obratem, viz jiné vlákno, tam to bylo až podezřele rychlé, to mi zavání tím, že jim spíš něco v logistice kixlo.
Affinity se z toho vyvléklo tím uvedením nové verze, na kterou má výraznou zaváděcí slevu, takže "akce" tu je, ale souvislost s BF minimální..
Ale jiné klasické foto sw nic - DXO, Luminar, C1 - ať mne napadne cokoliv, tak fakt nic...
Na "hardware" všeho druhu je přitom akcí spousta, možná spíš nadprůměrně hodně, ale sw mi letos přijde skutečně nějak mimo tyto akce.
Ale pravda taky je, že BF je fakticky až příští pátek (25.11.) a Cyber Monday dokonce až 28.11., takže ještě něco může vyskočit. Podle mne to určitě chce ještě minimálně do 28.11. sledovat...

EDIT - jo, asi jsem se trefil - půl hodiny po napsání předchozího mi v mailu přistála nabídka na BF slevu ON1 pluginů :-) Tak asi možná fakt něco kolem SW ještě vyskáče...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2022 18:35

Posledne farby jesne...uz zacinaju "olovene" dni.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 11. 2022 21:39

(Pod)zimní atmosféra v Pařížské ulici:

Obrázek
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 21. 11. 2022 15:22

Také přidám pár podzimních snímků, v našem regionu k podzimu patří hody a v naší dědině ty martinské:

Začíná to vždy v sobotu dopoledne na náměstí:

Obrázek

Obrázek


A vrcholí sobotní hodovou zábavou:

Obrázek

V neděli pak po mši to pokračuje před kostelem

Obrázek

A končí společným focením v zámeckém parku

Obrázek

Synovi jsme nechali ušít nový kroj, lajbl švadlena dodělávala ještě v pátek před půlnocí.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 21. 11. 2022 19:49

landov píše:Nuz tazko radit, ked nepovies, co za sw hladas.
https://nikonrumors.com/2022/11/15/the- ... more.aspx/


Tak už to pomalu spouštění. Tomáš psal o, že Lighroom už něco nabízí a já právě koupil upgrade na DXO Photolab 6.0, na který jsem čekal, za 69€. To mi stačí.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 11. 2022 20:28

Aktuálně je na Amazonu Lightroom (jiné vlákno), k tomu ty ne čistě BF akce Topazu a Affinity.
Jako klasické BF pak vidím DXO, On1, slevu má Cyme, dále Skylum na Luminar - píšu jen to, co mi padlo do mailu anebo jsem na to náhodně narazil, cíleně jsem nepátral.
Prostě ano, sw slevy se už rozjely také, později než hw, ale to je detail.

EDIT Tak na pohled mi nejatraktivnější přijde sleva na subscribtion Luminar - jednak 12 měsíců předplatné protáhli na 18 a navíc je tam bundle s úplně všemi pluginy co mají, teoreticky sleva 85%, počítají do toho i nějaké dost zbytečné presety, ale zase tuším neberou těch 6 měsíců navrch, takže v reálu to od těch 80% asi daleko nebude.
Je to tedy malinko z kategorie GAS (nebo je to u sw spíš SAS? :D ), ale na druhé straně třeba focus stack funkce je podle více názorů dost rovnocenná Helicon Focus, který není právě levný (a aktuálně ho mám vypršený), takže jen na tomto by se mi to skoro zaplatilo... A marný není třeba ani jejich modul na HDR (míněno jako seriózní skládání expozic, ne hrátky s tím, jak jedinou fotku domrvit na "omalovánky").
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků