Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 23. 1. 2021 18:11

Pekna stavba - diky za tip :)

Obrázek
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2021 18:12

cport jede bomby ... :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 23. 1. 2021 22:30

:) Porad archiv. Byt to nova fotka, tak jsem spokojenejsi.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2021 07:24

V rozhovoru s generálním ředitelem divize obchodní komunikace Image Takeshi Tokurou se podrobně popisuje, jak společnost plánuje ořezávání nákladů a eliminaci produktových řad, vývoj atd., Aby byla divize fotoaparátů konkurenceschopná na novém menším trhu, který Canon odhaduje na 10 miliónů kusů ročně. To číslo samotné člověku moc neřekne, zajímavé je až v kontextu se srovnáním s rokem 2010, je to 8.2% tehdejšího trhu.

Znamená to, že více než 90% procent lidi si přestalo kupovat fototechniku a buď začali fotit něčím jiným, hlavně mobilem nebo přestali obměňovat nebo přestali fotit úplně. Nemusí to být nutně zrcadlovka, ale fotofirmy jako takové by se měly přestat zaměřovat na vlastnosti, ve kterých budou vždy horší než třeba mobily, jako jsou třeba rozměry nebo hmotnost a měly by rozvíjet to, co mobilem nejde snadno dosáhnout. A podporovat fotografování jako umění a řemeslo, aby lidi více fotili a méně cvakali.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2021 08:53

Kdyby se výrobci soustředili jen na lidi, co fotí dobře (řemeslně nebo umělecky), tak zkrachují.

Výrobci potřebují přesvědčit co nejvíc solventních ..., že je to super myšlenka koupit si něco víc, než mobil. Že ty prožitky a výsledky budou lepší a že vystoupí z davu ostatních ... a budou něco víc.

V tom je budoucnost ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2021 09:35

Ta čísla jsou trochu složitější - těch cca 120 miliónů kusů fotopřístrojů v roce 2010 je proti dnešku opravdu víc než 10x tolik, ale z tohoto počtu bylo cca 100 miliónů kompaktů a to převážně vysloveně levných. U nich je náhrada mobilem nejen logická, ale u lepších mobilů znamená i růst kvality, zpracování obrazu je někde hodně jinde.
Pro srovnání ILC přístroje (DSLR a MILC) měly maximum až v roce 2012 a to "jen" 16,2 miliónu a pokles je od té doby také velký, nicméně tady to v roce 2019 (2020 je kvůli covid na posouzení složitý) bylo někde pod 50% s jistou šancí na postupnou stabilizace.
Z mého pohledu je tedy evidentní totální smrt kompaktů, kde zbyde jen pár výjimek pro specializované užití ať už ve vyšší kvalitě (třeba Sony RX) anebo třeba extrémně odolné (styl jako Oly TG-6 či třeba Lumix FT-7), jinak je mobily plně nahradí.
Naopak ale u MILC a DLSR ten propad proti vrcholu zájmu až tak extrémní není (je to něco mezi třetinou a polovinou) a nejspíš by ani nemusel pokračovat, před Covidem tu už jisté náznaky stabilizace byly, naopak bych věřil i v mírný růst (myslím proti 2019, že se nejpozději 2022 nahradí covid propad je velmi pravděpodobné)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2021 12:21

To všechno má logiku, levný kompakt vůči smartphonu má více nevýhod než výhod a levné zrcadlovky se po mediálním tažení bezzrcadlovek přestaly prodávat, protože jsou nemoderní.

Druhá krize se překrývá s nástupem bezzcadlovek, na sliby, že to bude lepší skočila zhruba polovina lidí, pro některé to i přínos je (menší, lehčí, pokrytí do kraje, lama friendly, video, ...), ale část lidí vidí, že ani třetí generace bezzcadlovek pro ně není atraktivní a že nic jiného není, tak vydrží s tím, co mají. Nechce se jim ani měnit skla, zvykat si na EVF, jiné ovládání. Stojím si za názorem, že kampaně podporující bezzcadlovky přispěly k pádu trhu na polovinu, protože zhruba polovina trhu je nechce a že z toho není cesta, dokud nevznikne alternativa pro ty, co bezzcadlovku nechtějí.

Covid propad souvisí s tím, že u profíků není zapotřebí zbrojit na Olympijské hry nebo mistrovství světa a u amatérů jako jsem já není ochota za těchto pakáren cestovat. Rok 2022 zatím považuji za nepodložený optimismus, protože světlo nakonci tunelu není vidět, ani v Izraeli se po masívním očkování situace nelepší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 1. 2021 13:06

Pemar: Prijde mi, ze si to až moc ohybas podle sebe. Lowend DSLR oproti CSC pro sváteční fotografy jsou složitější, CSC jim najde obličej/oko, ukáže jim expozici, často je menší a ještě mají plus ve větším hledáčku a mnohem lepší moznosti fotit přes displej, což je pro nefotografy často přirozenější styl foceni. Možnost videa bývá také lepší.

Ta druha teze muze byt presne naopak, DSLR v posledních generacích dávno nepredstavovaly takové mezigeneracni skoky a prave CSC znamenalo pro fotografy, kteri více foti a méně řeší techniku, impuls ke koupi nebo obmene techniky. S tou polovinou trhu nemůžu souhlasit, často se s někým bavím o technice a ten tvůj pohled je celkem minoritní, co jsem si zatím mohl vyslechnout a často prameni spise z polopravd a získání informací z druhé ruky. Ne každý se zaměřuje na letovky ptáků, kde může DSLR poskytovat vyšší komfort diky OVF, ale v případě AF už to nemusí být pravda diky inteligentnímu trackingu jako ma Canon.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2021 13:51

Já si tedy jsem celkem jistý, že nebýt MILC by trh nebyl na půlce, ale na čtvrtině... On je totiž malér (pro výrobce) v tom, že se už kolem toho roku 2010 hodně zpomalilo morální zastarávání přístrojů a tím tlak na obnovu a když se to spojí s tím, že se do bazarů dostalo hodně DSLR tím, že si je v minulosti kupovali lidé, kteří je vlastně nepotřebovali, tak prodeje letěly dolů.
MILC přeci jen tím určitým přiblížením k mobilu a zároveň výhodami u videa vytvořily nějaký nový objem zájmu - něco od uživatelů DSLR, kteří přezbrojili (což je pro výrobce fajn, protože jim prodali nová těla a leckdy i skla), ale něco i opravdu nového. Jsem se ochoten vsadit, že u mladších ročníků pokud někdo kupoval v posledních dejme tomu čtyřech letech svou první ILC, tak v tom dělaly MILC 80-90% objemu.

Mimochodem k tomu Izraeli - mě naopak data odtamtud přijdou hodně příznivá, jen to chce číst kompletně a ne jen senzacechtivé titulky. Spíš je na tom ale vidět, že se nepotvrzuje "víra v zázrak" a bude opravdu třeba poctivě udělat vše, co se očekávalo - plný účinek až při dvou dávkách vakcíny (optimistické varianty, že by mohla stačit jedna, se nekonají) a za druhé je nutné opravdu velké procento proočkovanosti (určitě nad 50%), na takovém čísle ještě ani Izrael zdaleka není. Právě proto píšu o roku 2022, je celkem evidentní, že pokud letos dojde k výraznějšímu zlepšení, tak to bude až někdy na podzim, dříve to prostě není šance stihnout. Mimochodem bod, který opravdu se situací fotofirem hodně souvisí - já bych asi byl ochoten vsadit i peníze na to, že OH v Tokiu nebudou ani letos, budu se muset podívat na kurzy :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 24. 1. 2021 16:07

Pred chvilou sme sa vratili z vychadzky po meste, po X dnoch olova sme sa predsa len vybrali aspon trochu na vzduch. Aj ked bolo oloveno, tak sme isli. Po par desiatkach minut zasvietilo slnko, fotak samozrejme doma, tak iba cvak mobilom. Teraz uz je zasa olovo :-)
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2021 16:21

My se šli projít na kopce u Žinkov, je tam staré hradiště a zřícenina.

Samozřejmě, dokud jsme jeli, tak slunce svítilo na zasněženou krajinu skrz díry v mracích, prostě paráda. Ale jakmile jsme přijeli na místo, zatáhla se deka :-)

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 1. 2021 16:35

Ano, to "potesi". Aspon je ale clovek na vzduchu...ale aj tak to riadne nas*re :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2021 16:40

Přesně :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2021 18:09

Ano, ano, ano, panove lidstvo se proockuje a pristi rok narostou prodeje fotaku ....
https://www.cnbc.com/2019/01/23/bill-ga ... nefit.html
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2021 18:36

V tom se neshodneme, já vidím ten chaos a nevěřím tomu, že se to uklidní rychle, manželka měla dnes službu v nemocnici a do ideálu to má pořád hodně daleko, naplánovali jsem si nějaké dovolené, ale vše s možností to bezplatné zrušit. Problém je fyzická a psychická únava, na konci roku 2020 jsme oba mleli z posledního, srovnala nás až vánoční pauza.

To počasí se točí, ráno jsem dovezl manželku do práce a pak vyrazil fotit, nevytáhl jsem foťák z brašny, foukalo a byl déšť se sněhem, žádný zajímavý motiv, jen psí počasí. Tak jsem dojel domů, udělal dětem oběd a vyrazil znovu, abych nachodil kilometry a ono se to na chvíli zlomilo, zasvitlo slunce a tak jsem udělal pár fotek labutí, kachny na ledu a sérii fotek ledňáčka.

Obrázek

Jedna “srabácká” krmitková
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků