Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 8. 2022 08:22

Povedlo se někomu z vás utopit zrcadlo? Byl jsem u nás fotit na jednom takovém močále a asi jsem blbě utáhnul D750 s Tokinou 16-28 na stativu, ze kterého mi sklouzla a skončila cca 50cm pod hladinou na dně ... Vytáhnul jsem ji hned, takže pod vodou byla tak do 10 vteřin. Takže hned domů a sušit fénem. Zdá se, že D750 to rozchodila v pohodě, Tokina nakonec asi taky, jen do té zatekla ta špinavá voda ode dna (šla na dno váhou) a zůstal na čočkách bordel. Naštěstí to na fotkách víceméně není vidět.
Máte s tím někdo zkušenosti v delším horizontu? Může to ještě zoxidovat a zkorodovat? Nebo to bude OK?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 08:55

Voda je trochu prevít a to proto, že je obvykle plná nečistot, pylů, bahna a je vodivá. Není pro ni proto problém fotografickou techniku poškodit. Jedná-li se jen o čistou vodu, je vysoká pravděpodobnost, že po řádném vysušení bude vše fungovat tak, jako předtím. Jedná-li se o znečištěnou vodu, pravděpodobnost je o něco menší. Hned bych z foťáku vyndal paměťové karty a baterii, dal bych ho do rýže nebo nějakých těch vysoušecích granulí (pokud bych je sehnal) a fotoaparát bych dal do servisu tak rychle, jak jen to půjde. Z 10 vteřin bych ale nepanikařil.

Hodně špatnou zkušenost mám se slanou vodou a mobily, ale to není tento případ, u D500/D850/D5 bych čekal, že takovéto utopení přežijí, u D750 bude ta šance slabší, kvůli těsněním, na kterých se u těchto těl více šetřilo, otázka je, kam se ta voda dostala a co způsobila. Na tyhle focení se osvědčuje mít aspoň neoprenový návlek.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 14. 8. 2022 09:40

Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 09:48

“Hlavní rozdíl je v marketingu, který se lidem snaží namluvit, že když si koupí bezzrcadlovku, budou jejich fotky lepší, ostřejší, kontrastnější a barevnější. To ale není pravda.” říká ten článek.

Výrobci se vykašlali na zákazníky, kteří chtěli (a někteří z nich stále chtějí) klasiku a budou za to pykat tím, že o část trhu a zákazníků přišli nebo přijdou. To, že jsem si bezzcadlovku koupil neznamená, že jsem z ní nadšený a že a začnu kupovat všechno znova.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 8. 2022 10:24

monikash píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-konci-velka-era-foceni-canon-i-nikon-vyklizeji-trh-kde-souperily-desitky-let-211388#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Je docela zábavné, kolik lidí pořád žije v tom nesmyslu, že Canon předběhl Nikon tím, že přišel (ještě v době filmu) s AF a tím Nikonu utekl :-) Ani náhodou - Nikon uvedl AF těla dříve (první u něj byl Nikon F501) a také uvedl první AF tělo v tvrdě profi provedení (F4). Dominance Canonu na konci filmové éry je daleko více spojena s tím, co dalo EOSu název, tedy s radikálním přechodem na nový bajonet s plně elektronickou komunikací a motory v objektivech v kombinaci s několika zásadními inovacemi (ring USM motory, první IS systémy). Pro Nikon se postupně stal F bajonet spíše kamenem na krku, kde museli neustále přidávat nové verze (ne zcela kompatibilní)... Posléze si to sedlo, ale pozice jasné jedničky z 80tých let byla pryč.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 8. 2022 11:19

Přesně tak. Canon ani Nikon nebyly první. S první AF zrcadlovkou přišla Minolta a kde je dnes. Dražší řešení umístění AF motorku v těle objektivu a ne těle fotoaparátu se ukázalo pro Canon jako geniální na které nakonec stejně přešli všichni.

Nicméně moc ten "konec" DSLR prožíváme. Jednak DSLR se stále vyrábějí a dokud se budou kupovat budou se i vyrábět. Takže kdo smutní po DSLR tak ať si místo nákupu DSLR v bazaru koupí novou v obchodě. A za druhé bezzrcadlovky jsou dnes už také docela schopné. Kdo chce určitě si dnes vybere, akorát se z toho nesmí dělat nějaká víra nebo fandovství. Není to náboženství ani fotbal.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 8. 2022 11:48

Ona úplně první nebyla ani Minolta, ta jen jako první uvedla řekněme "ucelenou řadu", která pak pokračovala i nadále v AF éře. Jinak k tomu vývoj směřoval déle, hodně brzy byl s AF Canon T80 s modifikací FD bajonetu, jenže právě tam Canon došel k tomu zlomu, kdy se definitivně rozhodli přejít na EF, takže se T80 vnímá tak nějak "mimo pořadí". Mimochodem další kousek trochu "mimo pořadí" byl Canon T90 - tam AF vynechali, ale jinak vestavěným motorem, expozičními programy a celkovou ergonomií ho lze brát jako přímého předchůdce pojetí "jedničkových" EOSů. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_T90.
Ale zpět k AF - on tehdy zkrátka vývoj k AF směřoval tak nějak sám od sebe a kolem roku 1986 přišli s řešením Minolta, Nikon, Canon i Pentax a s většími problémy i další značky, což s trhem postupně zamávalo zásadně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 11:58

Otázka je, jestli to Nikon a Canon nezabalili se zrcadlovkami moc brzy, zda neměli udělat ještě jednu generaci vlajkových lodí a top FF modelů. Riziko je, že tu konzervativní část zákazníků už nikdy nezískají, že ta než by koupila tohle, tak radši bude mít tu svoji osvědčenou “do hrobu”.

A ti, co si koupí nějakou tu Z9 nebo R3 a nebudou dělat video nebo fotit s MF skly, ti uvidí, že ta výhoda bezzrcadlovek je prakticky mnohem menší, než se jim snaží nakecat marketing. A pokud budou používat systémy paralelně, stane se jim to co mně, že jim přestanou fungovat automatismy, že budou muset myslet na to, s čím zrovna fotí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 8. 2022 12:08

Docela by mne zajímal poměr prodejů Z6 ve D780. Podle mne stejná kategorie, ale i tady ve fóru se mnohem více mluví o Z6 než O D780 a to první Z6 nevyla přijata nijak moc vřele.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 14. 8. 2022 13:24

Nepovedlo se mi jeste utopit nic. Pravda, jednou jsem mel fotak polity pivem ... Jestli tam byl ale bordylek, tak to muzes delat problem v tech mechanickych castech po uschnuti. Stejne tak mohl byt problem, pokud to sklo neni utesnene.

Nejak se tu diskutuje DSLR/MLC vic nez drive :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 16:09

pemar. píše:Otázka je, jestli to Nikon a Canon nezabalili se zrcadlovkami moc brzy, zda neměli udělat ještě jednu generaci vlajkových lodí a top FF modelů. Riziko je, že tu konzervativní část zákazníků už nikdy nezískají, že ta než by koupila tohle, tak radši bude mít tu svoji osvědčenou “do hrobu”.


Já myslím že ne. Ten článek je celkem přesný. Nemůžeme žít ze vzpomínek a z nostalgie. To tvrdím jako člověk který si novou DSLR nedávno pořídil a s velkou pravděpodobností několik dalších let u ní zůstane. Nicméně kdybych ve firmách vyrábějící fototechniku rozhodoval, sám bych prosazoval aby do vývoje DSLR nešel ani dolar. Jsou to ztracené peníze. DSLR nemají proti MILC žádnou zásadní výhodu, kterou by šlo marketingově prodat. A naopak výroba a vývoj je u MILC nákladově znatelně nižší. Tady je vidět, že se chovají racionálně. To se ovšem nedá říct o těch co tyto nové výrobky kupují. Za velké peníze pořídili techniku, se kterou dosahují ve finále prakticky stejných výsledků.

Mě spíš zaráží jiný trend, a to že se tak rychle vyřazují objektivy. Přece jenom - a to je pravda - uživatelů DSLR je velké množství (větší než MILC) a trh pro prodej nových objektivů stále je. Jedna věc je vývoj nových a jiná věc ukončení těch stávajících.

-- 14. 8. 2022 17:10 --

cport píše:Nejak se tu diskutuje DSLR/MLC vic nez drive :)


Ano, říká se tomu nostalgie :)
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 8. 2022 16:25

Důvod v ukončování zrcadlovkových objektivů může být v jejich potenciálu a kapacitách vývoje, které potřeba maximálně efektivně využít.

Na jedné straně máme nové bezzrcadlovky, kterým citelně chybí objektivy a to je zároveň i riziko pro prodej samotných těl. Takže se Canon i Nikon musí hodně snažit a chrlit nové objektivy jak jen to jde.

Na druhé straně se pro zrcadlovkáře nabízí spousta možností koupit použité objektivy vyšší třídy než dosud měli od těch co přecházejí. Současně bude zrcadlovkářů ubývat a to výrazně omezuje potenciál pro vývoj nových objektivů pro ně.

Já bych výrobce nepodezíral z toho, že neví co dělají. Oni to moc dobře vědí i data mají mnohem přesnější než my. Jen se nám to nemusí líbit.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 8. 2022 16:35

Podle mne asi bylo na místě ukončení vývoje u Nikonu, tam už se přes trojici D6/D850/D500 moc jít nedalo (tedy dalo, ale to už by asi fakt nebylo efektivní).
Popravdě ale u Canonu si myslím, že odpískání avizované 5D mark V chybou bylo, tam by okruh zájemců nemusel být zcela zanedbatelný ani dnes a před dvěma roky by to bylo ještě daleko výraznější. Přitom vývojově by to nejspíš tolik nestálo, šlo by spíš o aplikaci věcí vyvinutých jinde, třeba u 1DX III. Canon ale dotáhl do bodu "vrchol DSLR" právě jen 1DX III, 5D řada přeci jen zaostala a o 7D lépe vůbec nemluvit.
Ono se to může brát jak píše houghs, tedy ryzí ekonomika, to ale platí s přimhouřením oka dnes. Reálně to ale odpískali už dříve a zrovna Canonu i proto uteklo třeba k Sony docela dost lidí, o které by při jasnějším přístupu k DSLR možná přijít nemuseli...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 16:37

Já se na to dívám z toho pohledu, že část zákazníků DSLR se tímto nenávratně ztratí, o objektivech nemluvě, tam je to zákaznicky ještě větší škoda, tam mohli prodávat i 5-10 let po skončení výroby poslední zrcadlovky, takhle bude málo lidí, kteří by si koupili G objektiv na Z řadu a přitom řadu oblíbených světelných skel neumí Nikon pořád ještě vůbec nabídnout. Z tohoto pohledu je investice jen do MILC také problémová, orientuje se na čím dál menší skupinu zákazníků bezzrcadlovkářů, která je navíc k tomu vysoce konkurenční a méně loajální, místo aby vytěžili zákazníky, které by měli prakticky jisté.

Jsem přesvědčený o tom, že D850 s procesorem ze Z9 mi mohla udělat o dost lepší službu i při 10-15 fps a že bych nemusel řešit žádné adaptéry a že Z9 chybí co se zpracování týče ještě jedna nebo dvě generace k dokonalosti, že bych mohl mít k D850 odnímatelný grip při srovnatelné výdrži baterie. Že relativně levný facelift mohl stačit i v té současné situaci, kdy zrcadlovka prakticky nemá šanci na pozitivní publicitu. Z9 publicitu sice měla, ale reálný přínos není až takový, jak ho marketing prezentuje (ale markantnější, než u zbytku Z řady), takže mu příště budu věřit ještě méně.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 16:55

Souhlasím s Tomášem, že u Nikonu je řada DSLR velmi dobře postavená, tak že i přes své stáří jsou to velmi povedené stroje které se můžou měřit s těmi nejnovějšími. Nebudu se bavit o těch low-entry, ale všechny ostatní jsou vybavením na výborné úrovni a v roce 2020 to ještě zásadně vylepšili D780 (D750 byla nejstarší a nejslabší v článku) a udělali poslední upgrade nejvyššího modelu na D6. Musíme si uvědomit, že i D780 a D6 se prodává už ve velmi malých počtech, investice které by se navíc zaměřovali víceméně na video a focení LV se nemůžou vyplatit, to nejsou funkce pro uživatele DSLR zásadní.

Já třeba nedovedu pochopit zastavení výroby 16-80 DX (po pouhých pěti letech produkce), který nemá adekvátní náhradu, dokonce i Sigma 17-70 skončila.

Nicméně existuje možnost, že DSLR mají jakousi šanci. Za ty dlouhé roky tady zůstalo na trhu obrovské množství fototechniky a ta která je stará 10 a víc let je k mání v bazarech doslova za babku. A jsou to pořád dobré stroje, v dobrých světelných podmínkách a v dobrých rukách stále můžou dávat vynikající výsledky srovnatelné s dnešní, pro začátečníky velmi drahou, technikou.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků