Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod pemar 18. 6. 2022 05:43

Já to dělám dvoustupňově, první úpravy dělám na iPadu (vesměs to stačí) a pošlu to na flikr a další uložiště, a ty úpravy, kde potřebuji přesně doladit barvy, odšumovat nebo korigovat nějaké optické vady, ty dělám později v DxO nebo v Topazu (odšum, zdvojnásobení rozlišení, korekci pohybové neostrosti, ...) na desktopu a na iPadu si u těch fotek jen udělám poznámku, co na desktopu upravit.

S vývojem Apple technologie možná přijde doba, kdy iPad i desktop nahradím notebookem, ale zatím ještě pořád notebook nemá pro mne ten optimální výkon (postupně se to zlepšuje) a hmotnost (tam vývoj zatím spíše stagnuje).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 6. 2022 07:29

Mě dělá problém jednak ten první výběr - tak nějak osciluju mezi tím, že vybírám povedené fotky a tím, že vybírám povedené fotky, které zapadají do nějakého většího celku.

Za druhé mám problém udržet nějaký jednotný styl té galerie.

A za třetí tak trochu nevím, jak by fotky měly vypadat, aby to bylo úderné a podtrhovalo to děj, a jak toho nějak jednoduše dosáhnout.

Takže ta situace není úplně růžová :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 6. 2022 08:39

Já jsem kdysi uvažoval o tom, že si u někoho (profesionálního) objednám postprocesing, když jsem byl v Africe, tak to kolegové využívali, jednak kvůli času, a za druhé proto, že opravdu kvalitní postproces uměl jen jeden z nás, který pár let fotil pro agenturu.

Sebekriticky musím uznat, že moje fotky jsou oproti tomu “každý pes jiná ves” a že nevypadají jako do National Geographic, zatímco ty profesionálně upravené ano. On asi byl znát i ten rozdíl v RAWech, já jsem tehdy fotil s DX snímačem a měl jsem o 2 EV méně světelný objektiv, což v těch večerních fotkách hrálo roli, navíc tehdy ještě nebyl DeNoise ani DeepPrime. Netuším ani, kolik času ty úpravy trvaly.

Já to ale netisknu na velký formát do předsíně, takže “pro mne to stačí”.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 18. 6. 2022 10:45

Keby som daval svoje fotky niekomu externemu na PP, tak by som nemal ziadnu radost z fotenia. PP povazujem za neoddelitelnu sucast fotenia a zacina ma coraz viac bavit. Dokonca sa dostavam do stadia ked fotim ako kedysi na kinofilm, t.j. radsej neodfotim nic, akoby som mal doniest domov zbytocne kvanta cvakov...to vydatne pomoze aj naslednemu PP, kedze toho nie je vela :-)
BTW, prave som si teraz objednal novu mys - horuca novinka Logitech MX Master 3S. Mam aktualne este MX Master 1 (od r.2018) a som s nou max.spokojny, jedine mi vadi hlasnejsi zvuk klikania. To by malo byt eliminovane o 90% oproti poslednej MX Master 3, takze ocakavam brutalne ticho oproti mojej verzii 1.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 18. 6. 2022 10:55

Mě teda PP vůbec nebaví i když ho považuju za důležitý. Asi je to tím, že musím sedět u PC.
Občas si dávám takové předsevzetí, že když jdu jen tak fotit, domu donesu 36 fotek nebo míň :-)
A aspiruju k tomu, že jako úchyl si pořídím nějaký ten Lee nebo jemu podobné. Prostě víc mě baví samotné focení než sedět následně na židli.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 6. 2022 14:07

K tomu postprocesu - pro rychlé publikování třeba právě ze sportovní akce není od věci si odladit pro své konkrétní workflow v Lightroom presety. Je to věc často přehlížená, ale fakt je, že řada komplexnějších presetů fotky hodně sladí v barevnosti a v kombinaci s auto úpravami má člověk obsáhlou galérii vypublikovanou velmi rychle a přitom s velmi slušným výsledkem. Ona není náhoda, že se presety pro LR prodávají často i za ne právě zanedbatelné částky, přidaná hodnota je nemalá...

Pak přirozeně pro nějakou cílenou publikace menšího "best of" výběru už si člověk udělá postproces cíleně pro každou fotku, ale to už je jiné téma, pro tu rychlou publikaci "nejlépe hned večer po akci" ale mohou presety pomoci hodně.

A poctivě říkám, že si v tomto sám trochu sypu popel na hlavu, už déle kolem tohoto našlapuji, ale pořád jsem také tuto část postprocesu úplně nedotáhl. Možná to ale napravím nyní po koupi Loupedeck (zmiňuji v jiném vlákně), zrovna s presety je tato konzola možná vůbec nejefektivnější...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 19. 6. 2022 18:27

Zpetne bych mel koment k motokrossu, co postoval Davidof. Za me jsou ty fotky super, o nekolik levelu jinde od galerii komplet zmrazenych fotek, co tak ruzne vidam. Z me zkusenosti to i trochu souvisi s vyvojem schopnosti fotografa. Hromadu slusnych fotek na kratky cas, kde bude videt akce nasekas s dnesni technikou za chvili uplne bez problemu plny kybl "bez extra schopnosti fotografa" a casto tady vice uraduje stesti, pokud se objevi vyjimecnejsi fotka, nez ze by fotogral nutne musel mit nejakou vyjimecnou invenci. Tohle musi po case zacit nudit a kdo se chce posouvat, tak zacina zkouset ruzne hratky s delsimi casy, netradicnimi uhly atp. Dostat do toho trochu jiny pohled uz je mnohem vetsi kumst.

Na druhou stranu beru point od Tomase, chce to, aby vysledna galerie byla vyvazena v poctu klasictejsi fotek akce/zajimavejsich fotek, ja jsem to vetsinou delal tak, ze jsem treba ctvrtku sportovni akce fotil ze zacatku na kratkce casy, abych mel jistotu, ze budu mit fotky pro sirsi publikum a pak jsem se venoval zajimavejsim fotkam, nakonec, kdy byva treba vyhrocena atmosfera, jsem zase fotil akci na kratke casy, protoze se casto vice objevovaly emoce u hracu atp.

Primo k tem postovanym fotkam bych take trochu potahal krivky, lights nahoru by tomu pomohly, lepe bych vyladil pomer fotek na kratke casy/ostatnich a zaradil o neco vice fotek detailu, obliceju, atp., o reportazi porad plati jednoducha poucka, ze pro divaka funguje, kdyz se mu strida celek/polocelek/detail, klasictejsi fotce akce casto sedi tesnejsi orez.

To je muj pohled a zkusenost, ale jinak je to samozrejme kdyz fotis sportovni report a mas jasne zadani, nebo fotky musi navic byt pouzitelne k partnerskemu plneni, to samozrejme dost svazuje ruce a pak zbyva na blbnuti mnohem mene casu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 6. 2022 21:44

Díky.

Na tom postprocesu, jak z hlediska obsahu, tak z hlediska nějakých rozumných postupů, budu dál pracovat. Zatím je to bohužel celé založeno na (kdysi) sledování Yuri Finearta a potom napodobování na vzhledu M.Chytky.
Nic dalšího jsem tomu nedal :-)

Ten Tomášův příspěvek, a nakonec i ten tvůj, beru jako upozornění, že něco není úplně OK. To jsem sice tušil, ale v prostředí, kde publikuju, to nevadilo. Ale vadí to :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 6. 2022 22:14

Urcite bych nerekl, ze neni uplne OK, za me je to super uroven fotek, ale mam zkusenost, ze lepe vyvazena galerie zasahne vetsi pocet divaku, protoze si tam kazdy najde, co chce.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 6. 2022 22:26

Asi tak, je tu evidentně 100% shoda mezi všemi debatujícími, že ty fotky jsou podařené (a nebál bych se říct nadprůměrné), je to skutečně v rovině, co by stálo za zamyšlení, aby byly ještě lepší :-)

A jinak obecně k panningu - já si myslím, že je to technika v podstatě v dost ohledech poněkud pitomá, jenže u okruhových závodů na asfaltu atd. často není jiná cesta a tam jeho klady zkrátka jasně převažují nad nectnostmi. Naproti tomu ale u offroad akcí s prachem - motokros, autokros či třeba rallye na šotolině bych s ním šetřil více (šetřit neznamená nepoužívat vůbec!), hodně dojmu pohybu dá prach, díky skokům je spousta momentů, kde je dynamika dána pozicí atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 6. 2022 07:38

Proč je panning technika poněkud "pitomá" ?

Je v něm pohyb, dynamika, subjekt je jasně separovaný ...

Chápu výhrady proti nadužívání, ale to se pak dá asi napsat o všech technikách, že ?

A co se týká jeho použití v prachu - máš pravdu, že tam je dynamika zobrazitelná i jinak, a je to také působivé.

Zrovna tahle fotka byla v celé sérii spíš výjimka, ale zaujala mě, protože v té záplavě zmražených byla něčím jiná.

Ale tenhle můj duševní stav samozřejmě není z toho příspěvku vidět :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 20. 6. 2022 08:03

Stejná akce, jen o mnoho let později, dříve foceno technikou za 20 tisíc (D50 a setový 55-200), nyní foceno technikou za 200 tisíc (Z9 a 70-200):

Obrázek

Žádný velký rozdíl ohledně odpadu kvůli zaostření (bylo a je to přicloněné, takže rozdíl v AF se prakticky smazal), jen mám místo cca 100 fotek 1700 a mohu vybírat detailně ten “správný “ moment, ve skutečnosti vyberu jednu fotku víceméně namátkou a zbytek smažu.

Jinak je to deja vu, Camargue má ohromnou atmosféru, výrazně se liší od zbytku Provence, o Francii nemluvě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 20. 6. 2022 10:33

Ta oblast je součástí Provence už víceméně administrativně, víc se podobá Okcitánii. Ostatně z Montpellier je to tam blíž než z Marseille. No ať neprochladneš v moři, voda je tam pěkně studená.

Já mám trošku asi jiné preference, myslím, že Francie má atraktivnější regiony.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 6. 2022 18:15

Aktuálně máme v bazénu teplotu vyhřátou na velmi příjemné koupání, odhadem tak 27 stupňů. Moře je samozřejmě studenější než někdy v Karibiku, ale asi o kousek teplejší, než na Baltu nebo v Normandii, to ano, ale vzduch má asi o čtyři stupně méně, než aktuálně v Praze, včera jsme měli nějakých 32 stupňů a dnes máme 27. Mně se líbí, že tahle část Francie si drží svůj styl a tradice, že tu hospodaří a žijí po svém. Ve městě mají svoje restaurace s místními pokrmy, mají svoji koridu, koně a býky.

Dnes jsme byli v Mausanne les Allpiles a ani tam se nic nezměnilo, mají na jídelním lístky ty samé jídla jako už léta a všechny jsou výborné. Ale už jsou tam více turisté a cyklisté a po 12h se na místo v restauraci čeká. Změnilo se jen to, že restaurant Le Pitchoune zkrachoval, bohužel se tomu nedivím, to doubé, co servirovali naposledy, to byla tragédie.

Fotograficky je to náročné tím, jak je všude ostré slunce a velký DR, tady to vyloženě volá po per pixel úpravách expozice, maskování stínů a jiné expozici pro místa ve stínech, ale to zatím neumí ani Z9.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 6. 2022 19:43

nebo by se na to taky dalo řešit pomocí HDR ;-)
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka