Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 20. 6. 2022 21:20

Jak u koho. Já nepovažuji HDR za synonymum vysokého DR.

Nové foťáky bohužel moc nepomůžou. V Andalusii přede dvěma roky jsme měli pekelný žár, to se tam nosily roušky i na ulicích. Gumička na nich nebyla potřeba, pěkně se totiž přilepily potem.

Dnes jsem konečně dostal po pěti týdnech usilovné komunikace novou letenku do Ria, do odletu zbývají jen dva týdny. Jsou to pěkné potvory, let z Madridu do Ria zrušili už v březnu a ani neposlali oznámení o zrušení a nabídce na alternativní let. Do Ria z Evropy létá napřímo velmi málo aerolinek, denně jen z Paříže, Amsterdamu a Lisabonu, párkrát týdně z Mnichova a Londýna. Vše ostatní bylo zrušeno. Nový let mám přes Frankfurt a Sao Paulo.

A v sobotu jsem byl nucen po patnácti letech propustit z věrných služeb našeho labradora. Odešel v požehnaném věku a do poslední chvíle byl v relativně dobrém stavu. Hodně jsme se báli, že by se to mohlo stát pokud bychom byli pryč, takže i přes ten smutek máme jakési uspokojení, že to bylo v naší přítomnosti a že jsme tu poslední službu mu poskytli sami.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 6. 2022 21:35

Labradorku měl bratr, byla člen rodiny.

Vzpomínám na ten klid a pohodu, kterou šířila jen prostým ležením na koberci …
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 06:13

houghs píše:Jak u koho. Já nepovažuji HDR za synonymum vysokého DR.


A čo si Kefalím predstavujetě pod takým slovom HDR? :mrgreen: :mrgreen:

Vážně - HDR je děsně zprofanovaný pojem, kdy ho hodně lidí automaticky má spojeno s jeho počátky, kdy byl jeho symbolem Photomatix, později třeba první Nik collections, kdy to vedlo vyloženě do často nevkusných "omalovánek" s extradramatickou oblohou atd.
Ryze bez emocí ale není HDR proces nic jiného než spojení více různě exponovaných fotek (či alespoň více zásadně odlišných vyvolání RAW), které zkrátka zvedne DR. A fakt je, že v situacích s extra ostrým sluncem může složení fotky "normální" s fotkou (třeba) o 2EV přeexponovanou (na stíny) docela pomoci. Při citlivém složení z toho nebudou žádné "omalovánky", ale defakto naopak výsledek daleko podobnější tomu, jak to vidí kombinace oko/mozek...
Přijde mi, že se na tohle dnes trochu zapomíná, v situaci, kdy i MFT snímače mají skoro 13EV DR a FF i 14,5EV není tahle potřeba tak nutná jako třeba u prvních FF Canonu, kdy bylo DR pod 12EV a ještě se sklonem k bandingu, takže reálně spíš k 10EV. Ale občas se to zkrátka hodí...
Já to mám docela zažité z dronu, kde je snímač jen 1inch a v reálu fotím s AEB velice často - u tohoto snímače se na limit člověk dostane snáze a přidaná hodnota "skládání" je docela vysoká, asi právě proto mi přijde "normální" to častěji použít i při běžném focení :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 21. 6. 2022 07:24

HDR je v otrockém překladu sice vysoké DR, ale to je podle mého vidění takové marketingové označení procesu ve kterém se z několika fotek dělá fotka jedna za použití výpočetní techniky. Já bych si představoval kdyby přístroj dokázal zachytit na jedné fotce takový dynamický rozsah jako lidské oko. Výroba tzv. HDR má dvě zásadní omezení, je celkem problém aby fotka vypadala přirozeně, resp. aby se výrazně neodchylovala od reality. No a druhým omezením je pokud se fotí pohybující se objekty, protože k "HDR" je potřeba minimálně dvou expozic a je nemožné aby na té výsledné fotce byl chodící člověk nerozmazaný. V mých očích technika tzv. HDR je nedokonalou (počítačovou) náhražkou pro řešení situace, kterou současná fototechnika nezvládá.

Po pravdě ale musím přiznat, že současné snímače jsou relativně dobré a většina informací jde z RAWu zachránit lokálními úpravami. Ale že to občas nestačí, tak to je fakt.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 07:58

To první (o přirozenosti výsledku) pokládám za virtuální problém, dnes už to není nijak složité. Naopak máš samozřejmě pravdu v tom, že to má limit v situacích, kdy se v záběru něco hýbe (byť to dnes jde docela dost korigovat - deghost).

Na druhé straně si je ale dobře uvědomit, že HDR skládání má proti proti prostému rozsahu snímače i ne zcela zanedbatelné výhody - máš sice teoreticky třeba 14EV rozsah, ale lineární to není a v okrajích křivky už může růst šum (v horším případě banding) případně mohou ujíždět barvy, když se to složí z fotek s posunem expozice, tak najednou jsme v největších světlech i stínech u středu křivky v optimální kvalitě.
Já to prostě beru jako jeden z řady nástrojů, který nemá cenu přeceňovat, ale z druhé strany ani podceňovat, prostě se někdy hodí a někdy ne :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 6. 2022 09:20

Ale to je přesně cíl HDR, získat dynamický rozsah jako lidské oko. A fotky ve formátu DNG HDR (umí např. Samsung Galaxy či iPhone) skutečně takový rozsah mají, resp. ho mají v podstatě neomezený. Ten problém s přirozeností nastává při zobrazení HDR na monitoru. I když už jsou HDR monitory, tak pořád nemají takový DR, jaký může být v krajině. Ani bych se teda nechtěl dívat na monitor, který mi bude svítit do obličeje intezitou slunce.

Aby se dalo HDR zobrazit na monitoru tak nastupuje tonemapping - tam dochází ke zkreslení jasových poměrů a navíc to může fotograf ještě doprasit pomocí posuvníků :)

I kdyby foťák dokázal zachytit DR jako lidské oko, tak to problém s přirozeností nijak neřeší, pořád bude nutný tonemaping kvůli zobrazení na monitoru.

Takhle HDR proces zhruba funguje:

Obrázek

.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 6. 2022 11:56

HDR, pokud někdo "neprzní" tonemappingem standardní fotku, ale pak se o žádným HDR mluvit nedá, synonymem vysokého DR je. Resp. způsobem jeho zachycení.

Jak správně uvádí tomashr, často nejde ani tak o to, že by scénu foťák do rawu celou vůbec nezachytil, ale o to, jak ta data na obou koncích vypadají a jak (dobře, resp. špatně) se s nimi pracuje.

Navzdory neustálýmu opakování této zavádějící informace, kdyby snímač měl (technický) DR lidského oka, hodili byste ho asi do zgarby. Lidské oko právěže moc vysoký rozsah nemá, ale má tu vlastnost, že je schopno se (většinou) velmi rychle (bleskově) adaptovat na jednotlivý body/části scény (velmi) různých EV a "načíst" je. Není ale schopno "korektně" vnímat dvě takto rozdílné části zcela současně (ostatně, zkuste rychle vylézt z temného sklepa na ostré slunce a naopak). To vysoké DR pak vytváří až ve spojení s mozkem, který z toho, co oko postupně naskenuje, vytvoří "LDR" obraz celé scény. Takže vlastně úplná obdoba skládání expozic nebo tonemappingu. ;-)

Přirozený výsledek takového "HDR" dnes už není problém, pokud to z fotky čiší, tak je problém spíš někde jinde.

A problém s pohybujícími se objekty taky (při skládání expozic) není, snad s výjimkou situací, kdy se ten objekt "přelívá" z jedné části skládačky do druhé (typicky focení postavy proti obloze).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 21. 6. 2022 12:11

Oko je v podstatě jak čočka na mobilu. O výsledný obraz se stará mozek, tedy UI v CPU/GPU mobilu. :-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 12:26

Oko se hlavně neustále pohybuje (to jsme zase u toho skládání :-) ). V podstatě je to kombinace velmi nekvalitního širokáče (periferní vidění, kdy registrujeme "něco" v širokém úhlu, ale v podstatě nevíme co) a naopak mírně delší sklo ve výborné kvalitě, vše ostatní už vzniká v mozku v kombinaci s mikropohyby oka.
Tohle je docela zajímavé téma, ale k lepším focení nám moc nepomůže, oko se moc napodobit nedá (a jak tu správně padlo, v dost ohledech bychom to ani nechtěli).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 6. 2022 12:36

Asi tak.
Nechápu, že ten blud s vysokým DR u oka stále tak zatvrzele přežívá...
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 6. 2022 12:37

Tak dá se to nazvat třeba efektivní DR lidského oka :D Jakým způsobem oko tohoto DR dosahuje, je z pohledu focení naprosto nepodstatné.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 6. 2022 12:48

Právěže není.
To pak můžeme úplně stejně tvrdit, že DR snímače foťáku je nekonečný, pač si to pak můžu seskládat z jednotlivých snímků (resp. ztonemappingovat). Je to úplně ten stejnej případ.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 6. 2022 12:55

Ne to není stejný případ, v případě oka ani nepoznám, že něco takového děje. V případě foťáku je to omezení velmi zřejmé a cíleně ho musím obcházet.

Ale mobily se v tomto dostaly v podstatě na úroveň oka, při focení do DNG HDR získám daleko větší DR než má FF čip a přitom je to z uživatelského pohledu k nepoznání od "standardního" focení.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 13:08

Když jsme u toho, ty v případě oka "nepoznáš, že se něco děje" jen z toho prostého důvodu, že nikdy nemáš možnost tu scénu opravdu zmrazit, spíš než k foťáku bych to přirovnat k analogové CRT televizi, kdy se ti obraz vykresloval postupně s použitím "setrvačnosti dosvitu" a nikdy nebyl dokončený...

Podle mne oba pravdu máte a nemáte zároveň, to srovnání oka s HDR (či jiným fotofintami) je prostě příliš nepřesné, než aby se dalo brát nějak moc seriózně - pro orientaci a představu v něčem ano, to bych neodmítal, ale jakmile se začne více přemýšlet, tak to začne mít příliš trhlin :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 6. 2022 13:09

Flor: Já to teda u oka poznám (alespoň v určitých situacích), předpokládám, že ty taky. ;-)

-- 21. 6. 2022 14:10 --

PS: A pokud zadám, aby mi padalo HDR přímo z foťáku, tak tam nic nepoznám tuplem.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků