Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 7. 2022 10:20

milann88 píše: Debata o GAS mi přijde vtipná obecně na různých fórech, když výsledek investice desítek tisíc je o trochu víc fotek z fáze letu vrabce za oknem nebo kachny divoké u nejbližšího potoka :D to je lepší si přiznat, že si tu techniku kupujeme pro sebe a ne pro fotky, není na tom nic špatného, když to dělá radost.


Jo, to je přesně ono, takhle IMHO vypadá GAS :D Ta radost (vyplavení Dopaminu) ale moc dlouho nevydrží. Daleko větší radost přínáší se dlouhodobě věnovat nějaké činnosti a ty peníze raději investovat do vlastního rozvoje (či fotoexpedice) než do vybavení. Výsledky taky budou někde úplně jinde.

Když se na to podívám ze širšího pohledu, tak zbytečné kupování věcí akorát člověka víc nutí do krysího závodu, teď to přispělo k rozjetí inflace a taky je to problém z hlediska ekologie.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 10:48

flor.cz - to ovšem sklouzáváš do druhého extrému, totiž že jakékoli amatérské focení je vlastně blbost a lépe je sedět doma na zadku (či fotit tak maximálně mobilem)...

V podstatě je to pravda, tato záliba nemá skutečný smysl žádný, ale to se okamžitě dá říct i o amatérském sportu - k čemu mi třeba bylo, že jsem teď zas celý víkend jak magor běhal po letišti a s ohledem na mizerné počasí mi jen tekly nervy? Doma by mi bylo lépe a ještě bych neměl hodně přes 100 tisíc v soutěžních modelech...
Závěr naprosto logický, ale vážně byste chtěli žít takto?
Pojmy GAS či krysí závody jsou reálné problémy a mnoho lidí by se nad tím mělo hodně zamyslet, ale na druhé straně do nich opravdu nespadá úplně vše a jejich přehnané užívání podle mne natropí dost podobné škody jako jejich ignorování, je třeba hledat nějaký balanc...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2022 10:48

tomashr píše:
Davidof píše:Já bych řekl, že každý GASák má vždycky spoustu argumentů, proč tu danou věcičku potřebuje :-)


Jak říkám - nedováděl bych to do extrému... Já si klidně přiznávám "GAS" u řady věcí a nemám s tím problém, další příklad u mne je ultrafisheye Meike 3,5mm - jistě hezká hračka, ale naprosto nemám problém přiznat, že to je fakt jen "hračka, kterou jsem chtěl" a reálně mi vynaložené prostředky nepřinesly skoro nic (aspoň že v tomto případě byly náklady celkem minimální).

Na druhou stranu ale třeba dlouhý zoom je u mne opravdu primární sklo, kterým fotím pořád a kdyby mi někdo začal rýpat do něj, tak ho pošlu někam, tohle nemá s GAS společného nic.

Podle mne je silné sklouznutí ke GAS dáno spíš tím, zda si to člověk zdůvodní argumenty či spíše "pseudoargumenty" a dokáže to s odstupem rozlišovat. Třeba u toho Meike 3,5mm by mi taky nedělalo problém sepsat krásný odstavec o tom, proč to nutně potřebuji, ale přiznejme si, že by to byly "děsné kecy", u výše zmíněné M1X by to bylo jen o málo lepší... Naopak ale u jiných věcí si za důvody ke koupi naprosto stojím :-)


Já to mám taky pod kontrolou, takže ti rozumím :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 7. 2022 11:56

tomashr píše:flor.cz - to ovšem sklouzáváš do druhého extrému, totiž že jakékoli amatérské focení je vlastně blbost a lépe je sedět doma na zadku (či fotit tak maximálně mobilem)...


Tak tohle jsem fakt nepsal, spíš naopak "peníze raději investovat do vlastního rozvoje (či fotoexpedice)". Amatérsky fotit se dá přece i bez nějakých větších investic do fototechniky. Já mám už hafo let Sony A6000 a i když bych si snadno mohl ospravedlnit nákup novějšího těla nebo přechod na FF, tak vím, že reálně by mi to téměř nic nepřineslo. Naopak nějaké technické omezení považuju spíš za plus, aspoň je focení nějaká výzva :). Např. jsem na A6000 měl poměrně dlouho jen širokáč a snažil se tím fotit i ne úplně vhodné scény. Byla to skvělá praxe na vyzkoušení různých kompozičních přístupů.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 11. 7. 2022 12:13

Flor.cz: pridam druhý pohled, me vyloženě baví i ta technika a tím, že nakupují v bazarech, tak to ani není finančně náročné, jen to chce občas si počkat. Někdy je i cena vylozene motiv k tomu vyzkoušet nejaky objektiv a pak u mě zůstane, teď mám na hraní Samyang 35 1.2 a 50 1.2, které bych normálně ani za běžnou bazarovou cenu neměl zájem kupovat, ale občas mi to nedá...

Ale zároveň to úplně nemám tak, že bych si myslel, že mě ta technika extra posouvá a kdybych si nechal Nikon D700 a k tomu pár objektivu, tak bych asi fotil plus mínus to co dnes. Pro mě to jsou skoro dva oddělené koníčky.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 12:20

flor.cz - to nebyla reakce jen na tebe, ale například jsi pochvalně reagoval na ten lehce ironický příspěvek "o zlepšení vrabce v letu"... A to už jsme u té míry - sorry, ale s A6000 jen se širokáčem tohle prostě nevyfotíš a teorie o technickém omezení a kompozičních přístupech jsou tady naprosto mimo mísu, ono to fakt rozumně nejde.
A co s tím - buď budeme akceptovat osobu, která si koupí tělo s rychlým AF a dlouhým sklem, protože ji prostě podobné téma láká a neřeší, že to je vlastně k ničemu. Anebo nebudeme, ale pak je jaksi na místě i otázka na to, co ti vlastně přináší A6000 s širokáčem proti mobilu, nemůžeme přece definovat nějaký bod, do kterého amatérské focení má smysl a kdy už ne :-(

Já prostě nemohu bez výhrad akceptovat větu "Amatérsky fotit se dá přece i bez nějakých větších investic" - ano dá, ale jen určitá omezená oblast témat. A je snad něco špatného na tom, když nějakého fotoamatéra baví něco z oblasti, kde se to už tak moc osekat nedá? Pokud připustíš, že není, tak pak ale chtě nechtě musíš uznat, že tato věta je jen pustá fráze (možná by byla daleko vhodnější věta "kdo chce opici, musí holt mít na banány").

Pro mne je problematický bod (klidně tomu říkejme GAS) až moment, kdy už někdo celkem špičkovou techniku má, ale pomalu rychleji, než se ji naučí využívat, už ho okouzlí něco nového a jde obratem měnit. Ve výsledku nejen že vylepšení je minimální, ale dokonce může být i spíše k horšímu, protože ztráta z potřeby nového učení atd je větší než nárůst možností (kterou to třeba i opravdu má). A navíc pokud člověk není milionář, tak tu opravdu hraje roli i to, že za vynaložené peníze by se dalo raději někam zajet. Ano, tohle se hodně lidem stává, sám jsem dával příklady bodů, kde úplně čisté svědomí také nemám. Ale dostat se do určitého budu výbavy zkrátka smysl dá a najde se i dost případů, kdy naopak někoho limituje právě neochota se někam posunout...

-- 11. 7. 2022 13:28 --

milann88 píše:, me vyloženě baví i ta technika a tím, že nakupují v bazarech, tak to ani není finančně náročné, jen to chce občas si počkat. Někdy je i cena vylozene motiv k tomu vyzkoušet nejaky objektiv a pak u mě zůstane, teď mám na hraní Samyang 35 1.2 a 50 1.2, které bych normálně ani za běžnou bazarovou cenu neměl zájem kupovat, ale občas mi to nedá...


Jedna věc, kterou sám moc neumím, ale to neznamená, že neexistuje - jsou i lidé, které docela baví i ten nákup a prodej ve smyslu, že umí velmi slušně odhadnout, kdy to starší výhodně prodat atd. Ve výsledku podobný nadšenec může mít postupně přístroj mark 1, 2, 3 a 4 a v součtu nakonec zaplatí méně než zdánlivě uvážlivý a šetrný člověk, který po mk1 přeci "nebude utrácet" a tak postoupí až na mk4, kdy už ale je mk1 pro prodej prakticky bezcenný...
Tohle je taky téma k zamyšlení - je samozřejmě chyba, když někdo něco koupí jen proto, že "je to ve slevě", ovšem pokud je to součástí většího točení, kdy věci nehromadí, ale taky neváhá něco prodat, tak to může najednou dávat smysl. Dost lidí si v tomto spíš jen něco namlouvá, ale pár jedinců v tomto doopravdy šikovných znám a zrovna od nich bych se docela s chutí něco přiučil :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 11. 7. 2022 12:52

Tomáš: bereš si to osobne, aniž by to tak bylo myšleno a upřímně GAS ani nechápu tak, že když chceš fotit WL, tak by sis nemel kupovat tele a budes to fotit setakem, to je samozřejmě blbost a tak maximálně zdroj frustrace. Pro mě to je spíš to, když si koupíš na vrabce místo 100-400 ten nový 150-400, ale už jsem několikrát psal, že tomu fandím, když si na to nemusíš brát hypotéku a víš, že ti to bude dělat radost, tak co by ne. Taky mám Planar 50 1.4 na focení přítelkyně na procházkách a vím, že rozdíl oproti 50 1.8 od Sony vidím jen já : D.

S těma bazarovkama to chce trochu sebekazne, koupil jsem za slušnou cenu Sony A7rII, foti se mi s tím dobre, ale chtěl bych A7rIII nebo ideálně A7rIV, ale nebudu to kupovat dokud mi nespadne do klína za slušnou cenu, protoze vím, že ve finále je pro mě rozdíl v těch tělech těžce zanedbatelný.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 7. 2022 13:11

Já o spíš vidím o tom, v čem opravdu poznám rozdíl prokazatelně a kde si to jen namlouvám (a naopak neřeším, že pro amatéra je něco vlastně zbytečné).
Zrovna u Oly 100-400 kontra 150-400 rozdíl poznám velmi snadno (to není žádná "duchařina"), zatím koupi dražšího odolávám proto, že už je to za jakýmsi cenovým limitem, kam prostě nechci chodit. Nicméně pokud bych se rozhoupal, tak tady bych se "obvinění z GAS" bránil hodně, tady bych jasně věděl "proč to chci".

Naopak zrovna u zmíněného porovnání Sony A7RIII a IV bych asi důvod hledal taky hodně těžko (z tvé A7RII možná ano, ale těžko říct) a i když bych si to třeba nějak zdůvodnil, tak bych se asi "GAS kritikům" bránil méně...

Já bych neřekl, že to beru osobně, spíš se vzpírám plošnému pohledu (a jen dávám za mou osobu konkrétní příklady), je to prostě nutno brát víc cíleně, každý jsme jiný a proto se to musí brát ve vazbě na osobu...
Mně třeba vrtala hlavou Leica DLUX7 (nebo aspoň LX100II), ale nakonec jsem to uznal za blbost a usoudil jsem, že pro mne by to byl "čistý GAS", podobně jsem uvažoval o Ricohu GRIII. Shodou okolností ale u obou těchto strojů mám jejich uživatele mezi přáteli, pro které je to naprosto dokonalá volba... A o tom to je - nespekulovat co je či není drahé (či třeba snobské nebo svérázně řešené), ale spíš o tom, jak to komu zapadá do jeho zaměření :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 7. 2022 13:35

Samozřejmě jsem to nemyslel tak, že by měl wildlife fotograf v rámci úspor fotit seťákem nebo si dokonce pořídit širokáč (to nedává moc smysl, že). Ale i wildlife se dá fotit cenově hodně dostupnou technikou. A přijde mi, že focení vrabce v letu je právě to hledání důvodů, proč si koupit novou, drahou fototechniku s co nejrychlejším AF.

Jinak širokáčem jsem samozřejmě zkoušel fotit i ptáky v letu :)

Obrázek
https://galerie.digiarena.zive.cz/showp ... user=88694

Vyfotit vrabce v letu širokáčem by taky nebyl žádný velký problém a byla by to mnohem zajímavější fotka než teleobjektivem. Stačilo by foťák přidělat zespod na krmítko a dálkovou spouští jen cvakat jejich přistávací manévry a boje o přistup ke krmítku ;-)
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 11. 7. 2022 13:43

Za mě největší GASák je Jaromír Hanzlík v komedii Slavnosti sněženek. "Ale nakupte to, když to bylo tak výhodný".
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 7. 2022 13:52

Hm, tak to já nakupuju ale neprodávám ... s tím čekám do té doby, kdy už prodej není výhodný a teprve pak ho realizuju :-)

Řekl bych, že by tu měla platit určitá zásada přiměřenosti - především by člověk měl utrácet jen zbytné peníze. A za druhé by ty věci měl radostně využívat, nebo se aspoň na ně s radostí koukat :-)

Pro mě jsou třeba takové ty velké cesty za jednotky statisíc vyhozené peníze (čistě subjektivně) a radši si místo cesty do Keňi nebo na Hawai koupím foťák, se kterým pak jezdím do Kostelce nebo Kramolína. Ale chápu, že někdo má radši ty cestovatelské zážitky a nový foťák mu nic neříká.

Ten GAS nejspíš mám, přinejmenším u fotografování. Ale třeba u kol mě to opustilo a už řadu let jsem si nic nekoupil a jen jezdím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 11. 7. 2022 14:08

Já nejvíce bojuji s náměty, co fotit, rodina se fotit nechce, na sport jsem líný a ptáci se mi schovávají. To pak nepomůže ani Z9.

Aktuálně mně baví focení s MF, se Sonnarem 135/2 a Voigtlanderem 28/2. U toho Voigtlanderu by se mi ale hodila Z9 bez gripu, na ten Leica objektiv proporcionálně ten objektiv nepasuje, hodí se více na tělo typu Z6 nebo Leica.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 11. 7. 2022 14:20

Kdo nechce GAS, ma prejit k Pentaxu. Tam pomalu neni za co noveho davat penize :)

Vcelku zajimava je i situace u cen, ktere prakticky nepadaji. Viz K-1 II, ktera se prodava uz 5. rok za fakticky stejnou cenu. Oproti tomu Fuji pada celkem brutalne.

Jinak obecne - jo, ve fototechnice jsou nejake penize, ale kdyz to prinasi radost, je to fajn konicek. Porad tam muze dochazet k nejakemu osobnostnimu rozvoji, je to spojene s pohybem, takze to je lepsi nez dat 100 tisic za novou bednu.

PS: Na absenci nametu je fajn venovat se streetu. To je pole tezke, nicmene nevycerpatelne.

PPS: Chtel jsem napsat, ze GAS nemam ... ale kdyz si spoctu tu castku, tak to asi neni pravda :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 11. 7. 2022 17:49

GAS...nuz za mna asi takto: je to konicek, ma robit hlavne radost a bavit. Ked sa mi nieco paci (fotak, sklo...) a ked na to budem mat, tak si to kupim a neriesim.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 11. 7. 2022 18:36

Já mám aktuálně pocit, že není za co utrácet.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků