Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod LoboC 31. 5. 2022 14:51

:-) Sony a7III+ Tamron 70-300
Přílohy
DSC05085ww.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 1. 6. 2022 08:32

Pemar: Ultron se podle mě dělá jenom v M verzi a na Z nepodává dobre výsledky, na Z žádný zajímavější objektiv okolo 24-28mm není.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2022 10:18

Já jsem si původně chtěl koupit adaptér na Leica M skla a adaptér na Sony E skla, protože nejsem spokojený s nabídkou Nikon skel v rozsahu 25-35mm pro Z bajonet a tudíž se dívám na Voigtlander jako na odlehčenou variantu s dobrým bokehem, mikrokontrastem a podáním barev, chystám se koupit Voightlander Apo Lanthar 35mm se Z bajonetem (až bude), protože 35mm na FF zatím nemám a Sigma 28/1.4 je opticky OK, ale na cesty letadlem má daleko do ideálu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 1. 6. 2022 12:20

Na cestování letadlem maximálně dva objektivy. Velikost a váha hrají velkou roli. Z tohoto důvodu považuji k cestování pevná skla jako nepraktická, lepší jsou kvalitní zoomy. Nová skla jsou skoro všechna tak dobrá, že kvalitou dosahují ve standardu původní F skla. Navíc i samotná Z9 je poměrně velký a těžký stroj.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2022 12:46

Já mám na do letadla speciální sadu pevných skel, včetně 500mm a hmotnost hluboko pod limitem do letadla (cca 6-8 kg, podle sestavy skel). Z9 beru do letadla tentokrát také, i s se Z9 se vejdu do výše zmíněno limitu, ale není to podle mých představ, i z tohoto důvodu (byly i jiné důvody) jsem měl předtím D850 a ne D5.

Na druhou stranu ale musím říci, že při mém způsobu užívání (který má vliv na spotřebu, ale nechci ho měnit) je Z9 s velkou baterií nutnost, má výdrž tak akorát, podobnou jako předtím D850 s malou baterkou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 1. 6. 2022 13:44

Tak Tvoje žena je asi dost velkorysá. Já mám k dispozici jen malé osobní zavazadlo, do kterého se počítá menší taška, kabelka nebo notebook. Tam je místo na foťák, dva objektivy (standardní a široký zoom) a průvodce. Plus malá flaška s vodou. Do boční kapsy krabička s filtrem.

Palubní zavazadlo 8-10 kg je určeno pro potřebné věci jako je oblečení. Plus je nutné počítat s nákupy v cizině. Velká zavazadla jsme zrušili. I když teď do Brazílie s jedním větším asi poletíme. Prakticky všude na delších trasách odbavené zavazadlo není v ceně a jedna cesta mimo Evropu (jeden směr) stojí okolo 100 EUR.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2022 15:15

Moje žena má velký kufr i když jedeme do Kroměříže, takže cestování nalehko si mohu dovolit jen když letím sám. Do letadla skoro nic nepotřebuji, cesty po Evropě jsou krátké a ty mimo Evropu létáme v business class, kde to podstatné dostaneme a zbytek koupíme na místě.

Ale 800mm budu muset prověřit, jestli se mi nedostane mimo palubní limity pro zavazadla.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 2. 6. 2022 18:01

No máš můj velký obdiv. Tahat takové množství techniky letadlem zaslouží uznání, zvlášť v době kdy většina turistů fotí už jen mobilem. V očích mých potomků jsem já starý podivín, nevím co by řekli na Tebe :)
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 6. 2022 18:45

Foceni mobilem není to pravé foceni.

Ono je to stejně nejvíce o množství a váze objektivů, to je (u mne) hlavní položka, která rozhoduje o váze fotobatohu. Na F bajonet existovala spousta lehkých skel, ze kterých se dala poskládat hodně odlehčená sestava bez výraznějšího optického kompromisu, od širokoúhlého objektivu až do ohniska kolem 420 mm. Obvykle jsem k tomu přidal nějaké ohnisko, o kterém jsem předpokládal, že ho využiji nejvíce, třeba do Benátek jsem vzal 28/1.4 Art, tj. ohnisko v těžší variantě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 6. 2022 22:04

Vidím to stejně jako pemar, focení mobilem je spíš pro zlost.
Taky tahám po světě Katu se 3 tělama (vč. kompaktu do podvodního pouzdra), bleskem, 7 objektivama, dronem a různým příslušenstvím. Akorát teda mě super namíchávají na těch letištích, kde trvají na vyndání mašin z batohu - mám to tam naskládaný na milimetr a zpětný skládání na "koleni" je dost vopruz.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 6. 2022 08:33

Já cestování letadlem moc rád nemám a s fototechnikou zvláště.

Příští týden letíme do Camargue a zvolili jsme letadlo, abych ušetřil dva dny dovolené a už to asi vícekrát neudělám, budu se držet zásady, že kam dojede auto za den pohodové jízdy, tam nepoletím.

Takže když to shrnu, letadlo mi omezí velikost a hmotnost fotobatohu, zkomplikuje pohyb na místě a půjčení vesměs horšího auta je dražší, proto preferuji svoje auto, kde mám všechno, na co jsem zvyklý. Ono by šlo dát fototechniku i do zavazadlového prostoru, ale to má svoje specifika, člověk pak řeší pojištění a Pelican case a další věci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2022 09:05

Focení mobilem (kvalitním!!!) celkem ujde pro běžnou turistiku v městech. Sám jsem v zimě dost intenzivně testoval, co vyrazím z iPhone 13pro a když se to člověk naučí opravdu využít naplno (tedy nějaká lepší aplikace, využití ProRAW a obecně pochopení silných a slabých stránek), tak jsou výsledky hodně zajímavé a mimochodem se celý přístup k focení od fotoaparátu ani moc neliší.

Jenže jaksi je mobil nanic v momentu, kdy je součástí cesty i nějaký WL/bird (či třeba jen zoo), v tu chvíli už je zpět potřeba dlouhých skel, z toho plyne brašna a už jsme ve spirále :-P :mrgreen:

Z jiného konce - pro travel "nalehko" nejsou úplně blbou variantou ani menší přístroje bez hledáčku s nějakým pancake - Lumix GX880, Olympus PEN, či bez výměnného skla Ricoh GRIII. Je to malinké, snímač MFT (či ještě o něco větší) už se chová "tradičněji". Přitom ale na první kouknutí při focení něčím takovým (přes zadní displej) vypadá jako s mobilem a nebudí tak prakticky žádnou pozornost - prostě "další turista"... Ale opět - je to na street, města a nějakou tu krajinku, jakmile by došlo na zvěř či něco složitějšího, tak se zase vrací potřeba tradičnější výbavy.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 6. 2022 10:18

Mobil i když třeba s Leica optikou nebo iPhone je cvakátko, byť dnes o hodně lepší, než kdykoli předtím, viz třeba ty portrétní módy a aplikace, které fotky v mobilu upravují. Takže za dobrého počasí je fotka pořízená mobilem a upravená v aplikace podobná fotce z kvalitního foťáku a upravené v aplikaci v mobilu, tam budou rozdíly minimální.

Na městské focení lidí nebo budov se mi líbí Leica Q.

Nicméně, limit je pro mne o hodně výše, tělo typu D850 a dva cca 1 kg těžké objektivy mi přijdou nositelné, pokud má člověk vhodný vhodný batoh a řemen. Pokud s sebou vezmu třeba Sonnar 135/2 a zmíněnou Sigmu 28/1.4, protože mobilem tuhle sestavu nenahradím, nejde jen o WL.
Naposledy upravil pemar dne 3. 6. 2022 10:40, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 6. 2022 10:33

To bych právě netvrdil - při použití ProRAW se iP13Pro chová hodně dobře a řekl bych "klasicky". Mimochodem na primárním snímači vůbec nevychází špatně ani pro noční městské focení (opět myslím zcela klasické, ne skládaný nightmode). A to o "dobrém počasí" je už vyloženě jen omílaný stereotyp, při focení pod mrakem je implicitní výstup z dobrých telefonů přesně naopak proti foťákům mnohdy lepší, tam se hodně projeví případné "inteligentní hrátky" a dobrat se k stejně působící fotce klasickým přístrojem je daleko náročnější.

Jasně, proti Leica Q je to pořád o ničem, ale asi sám uznáš, že to je srovnání až lehce absurdní.
Naopak ale třeba vedle kapesních MFT či APS-C s malými skly je rozdíl o dost menší, než si hodně pravověrných fotografů připouští, i když se fotí do RAW a fotograf dělá dobře postproces. Při snaze fotit přímo do JPG se výhody mobilu spíš ještě zvednou.

Upřímně přiznávám, že kdybych nefotil hodně WL a další věci opravdu závislé na dlouhých sklech (s EQ200mm a delším dělám minimálně 80% ze svých fotek), tak bych možná o přechodu na vyloženě mobilní focení dost vážně přemýšlel :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 3. 6. 2022 10:43

Já u mobilu nezpochybňuju až tak výstup (u některých situací), ale způsob focení - na displeji často není nic extra vidět, o dost hůř se mi na něm komponuje (obecný problém focení přes displej), mizerná reaktivita, zrovna když ji člověk nejvíc potřebuje, někdy ani nevím "vyfotilo se to, nevyfotilo se to?", ...

Jinak opět stejně jako pemar, do Francie určitě autem, ale za moře to už tak snadno nende. ;-)
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků