Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 8. 2022 10:17

To podle mne záleží na úhlu pohledu, na těch jejich kritériích. Kdyby hodnotili talent a umělecké vidění, pak by fotomobil neměl vadit, naopak by mohl ukázat na kreativitu, dnes se s ním dělají zajímavé efekty.

Mnoho z nich ale chce, aby to bylo “jak to učí oni”, nechtějí se přizpůsobovat někomu, kdo má jiný styl nebo způsob zpracování, s tím měl trochu konflikt i syn na DAMU, který divadelně preferuje komedii a muzikál a porota byla nastavena spíše na činohru a tragicky. A má svůj specifický styl, těžko se škatulkuje. Nakonec získal více než dostatečný potřebný počet bodů k přijetí, ale na jiný obor, než na který se hlásil jako první.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 8. 2022 10:22

No jo, já měl tehdy z teoretické i talentové části dostatečný počet bodů k přijetí, ale zřejmě si na mé "digitály" vzpomněli a tak jsem byl odsunut do skupiny uchazečů, kteří se nevlezli do počtu (byla možnost se odvolat). Tak jsem šel raději makat. :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 11. 8. 2022 11:28

Taky jsem zkoušel přijímačky na uměleckou VŠ, jsem rád, že jsem se tam nedostal :D

Obzvlášť grafici a ilustrátoři to mají v dnešní době pokročilých technologií hodně těžký. Např. tahle AI nakreslí illustraci podle jakkoliv šíleného slovního zadání - https://www.craiyon.com/ - občas z toho padají hodně vtipný výsledky.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 8. 2022 11:43

Dcera se dostala na gymnázium s uměleckým směrem, ale pokračuje úplně jinak, bude studovat asi nejtěžší obor na fakultě informatiky, sice se dostala i na Art management, ale to jí neoslovilo. Asi nejvíce ji oslovila možnost studovat matematiku a současné i čínštinu, takhle kombinace třeba na UK studovat nešla. Umění má jako přivýdělek, ale živit se tím nechce, chce si to zachovat jako koníček.

Syn to má obráceně, začal na střední škole bez výraznějšího zaměření, ale vyprofiloval se směrem k divadlu a produkci.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 11. 8. 2022 12:03

tomashr píše:Tohle jisté "oproštění od řemesla" má své klady i zápory.
Na jedné straně to focení v něčem osvobodilo a dalo šanci i lidem vyloženě netechnickým, ale s dobrým viděním a citem pro obraz. Dámy prominou možnou generalizaci, ale hodně to pomohlo právě "holkám" :-) Žen s perfektním výtvarným citem je minimálně stejně jako mužů (dost možná i více), ale dříve se to muselo protnout s větším pochopením techniky a často i tím "mácháním v temné komoře", kde to už bylo u nich o poznání slabší. Ale i u mužů nutné znalosti a dovednosti (znalost a dovednost není totéž!) nebyly po chuti všem.
Na druhé straně to ale samozřejmě vede k strašné inflaci fotek všeho druhu, kdy je daleko složitější vyniknout. A k tomu i další problémy, třeba propad klasických tištěných periodik hodně omezuje zdroje pro nějaké ucelené fototýmy. Ať už ty ve stylu jako mělo NG nebo reportážnější jako měli Reuturs, AP, ale v menším i jednotlivé časopisy, viz třeba u nás dost diskutovaný konec Jana Šibíka v Reflexu. Prostě je vše hodně jinak...


Já bych se toho řemesla nevzdával. Často mám pocit, že poctivé řemeslo chybí a nahrazuje ho konceptuální umění, které na řemeslo rezignovalo.

A pokud se týká fotografického a estetického citu žen tam naprostý souhlas. Navíc pro některé typy fotek nejsou chlapi právě nejvhodnější fotografové a nemyslím tím nic pobuřujícího.

Co se týká toho máchání se vývojce tak tam to bylo jinak. Ano tehdy byl ve většině fotograf muž, který si fotografické nádobíčko, šel na místo akce, události focení, tam to nafotil, pak si to vyvolal a druhý den odevzdal třeba v redakci. Ale pak tu byly tzv. komunální služby jako třeba Fotografie Gottwaldov, kde vyvolávali fotky lidem z ulice, kdo si přinesl film. A tam dělaly ženy a do kontaktu s vývojkou přicházely trvale. Vím to protože tam dělala naše známá.

Hlavní rozdíl tedy byl v časech - ten fotograf muž jel mnohdy bez ohledu na čas pokud to bylo potřeba udělat. Ženy operátorky vyvolávacích strojů měly pevnou pracovní dobu 7:00-15:30 Po-Pá, ale nikdy nefotily (to jen k té vývojce).

Minilaby to mírně změnily. Opět je obsluhovaly hlavně ženy, ale když špinavou práci s chemií dělali muži. Dokonce jsem tehdy slyšel, že ženy měly lepší barvocit. Alespoň takový dojem jsem nabyl tehdy v 90. letech.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 8. 2022 12:20

Ta inflace těch fotek je velká, vidím to i u sebe.

Také vidím tu změnu mezi digitálním a kinofilmem jako mnohem větší, než rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzcadlovkou.

Ohledně barvocitu bych neřekl, že je rozdíl mezi muži a ženami, ohledně estetického vnímání ale určitě je, minimálně se liší preference.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 8. 2022 12:35

Ad konceptuální umění - hele tohle je hodně ožehavé téma a tenký led :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Já bych to každopádně moc nestavěl vedle řemesla, podobné trendy tu byly už v době ryze "analogově řemeslné" a je vždy strašně složité to hodnotit, musí se vždy konkrétně. Tohle je spíš téma do hospody k pivu a nad fotkami, do fóra moc ne. Je to moje celkem oblíbené téma, ale paradoxně se případné diskusi nad tímto budu dost vyhýbat, to je fakt spíš na živou debatu s ukázkami...

Ad ženy v labech - to je pravda, ale tohle je trochu jiné téma, tam šlo s prominutím o styl práce pro "cvičenou opici", kdy jsou ženy často opravdu lepší, ale mimo jiné proto, že pečlivěji plní pokyny a nevymýšlí si... To je i v jiných oborech - pro příklad žen věnujících se leteckému modelářství je minimum, ale u jednoho z předních českých výrobců modelů (současnost, tohle není historie) pracují už skoro jen ženy - zjistil, že dodržují jasně dané technologické postupy daleko lépe, než muži, kteří si moc vymýšlí (a vůbec nejhorší prý byli zkušenější modeláři).
Přímo při focení ale v minulosti fotograf musel daleko více chápat tu techniku kolem expozice, ostření atd., jinak prostě měl problém. Dnes ti tohle v mnoha situacích vyřeší technika bez chyb...
Jo, jsou ženy, které s tímto problém nemají, zrovna v FB skupině Olympusu se vyskytuje jedna, která by nás skoro všechny přejela právě v té oblasti "techniky focení". Sám jsem tímto směrem zaměřen možná až moc (snažím se víc sunout k obrazu), ale i tak klidně přiznám, že na ni bych prostě v dost technických věcech naprosto neměl :-( Ale je to zkrátka výjimka.
Daleko častější jsou u žen fotografky od techniky oprostěné, ale s dobrým viděním, v Praze je jich pro příklad hned několik k vidění na každé slezině Paladixu... Ty o technice vědí jen základy, ale nijak jim to nebrání přítomné muže často překonat myšlenkou ve fotce atd - opět plný respekt, ale tentokrát je to respekt jiného typu :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 11. 8. 2022 19:44

landov píše:Inac musim konstatovat, ze z celodennej tury po Tatrach som mal najvacsie obavy, ze aky batoh so sebou. Najprv som chcel brat Lowepro Photosport, ktory je extremne lahky, ale ma iba jedno bocne vrecko - takze ked vezmem stativ, nemam dat kde flasu s vodou. Nakoniec som teda zobral Shimoda Action X30 kde som dal vsetko a celkova vaha bola 7kg. Musim ale konstatovat, ze tento batoh mi naozaj ergonomicky sadol a nemal som ziaden problem ani v extremnejsich svahoch a chrbat bol v pohode aj po celodennom noseni.


Lowe Pro Photosport mám také a když jsem hledal nějaký větší a lepší batoh na turistiku tak jsem Shimoda Action X30 nějak úplně minul a koupil místo nějakou levnou Mantonu. Jak jsi s ním spokojený? Podle videí na které jsem se teď díval, vypadá jako přesně to, co jsem tenkrát hledal. Ale levný teda není.

Nerozumím tomu, že se prodává standardní verze a v podstatně dražší verze Starter Kir. To v základu nemá polstrovaný blok pro fototechniku?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 8. 2022 20:25

Nemá, tyhle batohy musí mít na fototechniku tzv. Core Unit

https://www.megapixel.cz/shimoda-core-u ... rorless-v2
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 11. 8. 2022 20:31

Tak to je nemilé a Megapixelu by si měli dávat pozor na obrázky, když u základní verze mají hned jako 2. obrázek otevřený batoh s přihrádkami.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2022 05:27

To teda jo - koupíš, otevřeš, naštveš se … a vrátíš. S tímhle můžou mít jen starosti.

Jinak teda, za mě - ta x30 je příjemný batoh, super popruhy, ale ten systém těch vkládacích boxů mě úplně nenadchnul.

Když si jich koupíš víc druhů, můžeš si namixovat poměr foto- a nefoto- prostoru, to je pozitivní.

Ale na druhou stranu to zabírá prostor, na krajích je ten box zastrčený pod výztuhu okraje a to trochu vadí při používání.

Spíš mi to přijde lepší jako batoh, ve kterém věci pohodlně někam doneseš, tam ho dáš na zem a v klidu s ním pracuješ, než batoh, se kterým chodíš sem a tam a věci z něj často a rychle vyndaváš a zandaváš.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 8. 2022 05:41

fotofanda píše:
Lowe Pro Photosport mám také a když jsem hledal nějaký větší a lepší batoh na turistiku tak jsem Shimoda Action X30 nějak úplně minul a koupil místo nějakou levnou Mantonu. Jak jsi s ním spokojený? Podle videí na které jsem se teď díval, vypadá jako přesně to, co jsem tenkrát hledal. Ale levný teda není.

Nerozumím tomu, že se prodává standardní verze a v podstatně dražší verze Starter Kir. To v základu nemá polstrovaný blok pro fototechniku?

Nuz lacny naozaj nie je, ale uprimne, ked som ho dostal do ruky, tak som nelutoval ani jedine €. Prevedenie, pouzite materialy atd proste TOP trieda. A co je zasadne, tak ten batoh na chrbte naozaj sedi ako uliaty. Taktiez detaily, ktore ma dostali: integrovana kapsicka na mobil na ramennom popruhu, na druhom popruhu podobna, ale da sa este rozsirit, takze ti tam vlezie aj 0,5l flasa s vodou, skryvatelne kapsy na stativ/vodu po obidvoch stranach batohu, expanzna vrchna cast batohu... Zaroven je to prvy batoh, ktory kludne zhodim na zem bez obavy, ze ako ho budem potom cistit :-)
Ja som bral zelenu farbu bez ICU...pouzil som ICU Neewer, ktory som kupil skor za cca 30€ a rozmerovo mi tam sadol ako original.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 12. 8. 2022 07:51

Tak to ja starsi lowepro Photosport bral i na vetsi tury s vodou a stativem (nouzovka). To uz jsem si rikal, ze bude docela pretizeny a ze ty malinke karabinky to nevydrzi. Vydrzely - vcelku jsem se divil.

Je to jediny batoh, ktery jsem si koupil stejny 2x za sebou a stale ho mam. Zaroven je to jediny batoh, ktery jsem 2x reklamoval. V obou pripadech obratem dali novy, takze z tohoto pohledu spokojenost.

Zaroven jsem ale nespokojeny s fomio.cz, kteri jsou standardni cestou (mail, FB, aby mel clovek doklad o tom, ze se ptal) nekontaktovatelni. Toto nemam rad ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 8. 2022 10:18

Co jsem koukal, tak LowePro Photosport už je zase v nové verzi (III), ale v ČR ji zatím nikde nevidím. Viz https://www.lowepro.com/global/collection/photo-sport/ . Celkem se mi líbí to řešení, že jednotka pro foťáky jde vyndat úplně a použít nezávisle, včetně zavěšení "na břicho" na popruhy batohu, k tomu i další vychytávky.
Kupovat nehodlám, zrovna mám fotobatohy celkem vyřešené (a případná díra ve výbavě by byla jinde), ale dojem to na mne neudělalo špatný.
Každopádně pozor na komentáře, v brzké době se u tohoto batohu může začít míchat trochu moc různých verzí...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 12. 8. 2022 15:22

Jj, vypada to, ze tu radu rozsiruji.
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků