Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod pemar. 9. 8. 2022 21:58

Nahodně vybraná fotky z baletu, ona má výhodu i ve znalosti prostředí, v dětských letech byla několik let baletkou Státní opery:

Obrázek

Má to čisté, jednoduché, vybere si detail a ten zachytí. V podstatě na tom nic není. Ale má tam barvy, světlo, stíny, detaily, kompozici, všechno na první cvak. A na první pohled i laik pozná, že je to balet.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 9. 8. 2022 22:41

Mé děti se o fotoaparáty nezajímají vůbec. Fotí výhradně mobilem a ve mě vidí spíš podivína. Nejhorším fotografem v rodině je beze sporu manželka, nadpoloviční většina jejich fotek nejde nijak zachránit, další pak značným ořezem. U dcery to takový průšvih už není a nejlepší snímky má bezpochyby syn. Ale zájem o focení žádný nemá, spíš ho to děsí, fotografování považuje za koníček stárnoucích podivínských chlapů.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 8. 2022 22:55

Tak to, pánové, já mám asi podivínského synka. V osmi letech ho na dofči chytlo focení s bezrcadlofkou - manželčina (a moje záložní) E-M10 II našla uplatnění. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 10. 8. 2022 07:39

Pemare, mě by ani nenapadlo něco takového vyfotit. A pokud ano, tak bych u displeje řekla, nic moc. Ale už se to trochu lepší...

Tady na Unijazz jezdí jeden profi fotograf z Prahy s manželkou a 2 syny. Takoví malí svišti to jsou. "Podědili" zrcadlovky se seťáky a cvakají jak o život.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 10. 8. 2022 09:27

Ještě že tam nechodí Fotič, to by jim vymluvil díru do hlavy. Nebo by se na ně minimálně mračil, na fanatiky, co v roce 2022 ještě fotí zrcadlovkou.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 8. 2022 09:39

Jo, Fotič nikdy nezklame.

Taková fotka se mi líbí a když se zadaří, taky se snažím podobnou vložit do alba, aby byla nějaká změna.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 10. 8. 2022 10:55

Moje děti také fotí většinou jen mobilem. Když jsem jim dal staré digitální zrcadlovky, ty je spolehlivě odradily. Nejstarší dcera raději fotila ještě starší Dimage A2 (ultrazoom) ze které upadla gumová očnice. Té jsem dal nedávno bezrrcadlovku Sony A6100, kterou občas používá, ale hlavně na video a navíc se jí nechce nosit, takže opět mobil.

Pokud se týká estetiky fotek, strčí mne do kapsy. Navíc pro rodinné fotky mají jednu výhodu. Mne na různých oslavách většinou pošlou do háje, nikdo se většinou nechce nechat fotit. Jim (dříve malým) holkám nikdo neřekne ne a spíše jim ještě zapózuje. Fotky ty pak loudí všichni, ale nechat se vyfotit to néééé.

Nejhůře je tom s focením žena. Ta jedině mobilem, navíc nikdy ani neotře čočku, takže závoj jako prase. Při focení chce aby jí lidé tradičně pózovali, a než to všechno na mobilu nastaví tak to trvá dlouho a děti i já reptáme.

Nová generace má naprosto jiné požadavky a na naše rady většinou zvysoka. Teorie a technická dokonalost je neberou, zato mají rádi různé triky a hrátky a jsou v tom dobří. K tomu jim v drtivé většině případů vystačí mobil a nejen to, mnohdy je i lepší protože software. Když foťák tak bezzrcadlovka, protože dávají přednost displeji a hledáček je až ta poslední možnost, když na displeji není dobře vidět. Na poučky o stabilitě postoje kašlou, mají k dispozici takové citlivosti o kterých jsem si my mohli nechat zdát. Pokud chtějí klasiku tak už rovnou film protože to je(bylo) cool nebo instax na párty.

Z tohoto hlediska se výrobcům není co divit, že jdou do bezzrcadlovek. Tam jim roste nová generace.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 10. 8. 2022 13:14

Moje děti podle podle mne vůbec neví, jestli fotí zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou, vůbec to neřeší, rozdíl mezi D850 s gripem a Z9 prakticky podle mne nevnímají, během chvilky se adaptují, nafotí co chtějí a nic neřeší. Postproces minimalizují, nějaké ty filtry asi občas použijí, ale většinou fotku použijí tak, jak vypadla z foťáku. Bavíme se o foceni, ne o natáčení videa.

Podobně to mají třeba s řízením auta, svoje nemají a tak jezdí s něčím půjčeným, neřeší výkon, poháněné nápravy, jestli je to spalovací nebo elektrické. Ale řídí dobře.

To důležité asi bude to, že to není jejich a že to funguje, proto to neřeší.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 10. 8. 2022 14:28

Tak to u auta neřeším ani já až do okamžiku kdy napadne sníh a chci jet do hor lyžovat. Na druhou stranu moc dobře vnímám v čem jedu.

Dej jim k jízdě jako jedinou možnost starou Škoda 105 (ono bude stačit i ojetá Fabia) a začnou to řešit.

Z jiného soudku:
Zdá se, že na americkém středozápadě je o fotoaparáty stále zájem, když se rozhodnou najet dodávkou výlohou do obchodu.
https://www.dpreview.com/news/562124318 ... or-robbery
https://www.youtube.com/watch?v=_zk1Xn58TV0
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 10. 8. 2022 20:06

Zajímavé by bylo vysledovat dnešní mladé uchazeče na jedné z několika, třeba českých, škol se studiem fotografie. Co je vlastně k tomu přivedlo, s jakou technikou dosud fotí/fotili... určitě ubylo těch, kteří mají praktické zkušenosti s filmem nebo dřívějšími metodami zpracování obrazu... no, to by bylo asi na nějakou seminárku/výzkum let 2002-2022. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 10. 8. 2022 20:35

Já bych řekl, že u studentů to nemusí hrát významnou roli. Dcera studovala výtvarné gymnázium a pravidelně se umísťovala v různých soutěžích a její spolužáci si dlouho mysleli, že je to tím, že si kupuje profesionální pastelky. Ano, takové pastelky lehce kloužou po papíru, snadno se mísí, vrství a stínují, lépe se s nimi pracuje, ale bez té ruky, který tvoří obraz, jsou prakticky bezcenné.

Totéž u fotografií, pamatuji, že někdy kolem roku 2015 získala cenu v nějaké foto soutěži s fotkou, kterou fotila s D50, protože to byl první foťák, který našla ve skříni. A nepamatuji, že by někdo třeba řešil, jakou kamerou natáčí filmy a čím je stříhá, řešil se až výsledek. Moje děti měli už tehdy klasickou HD nebo 4K kameru a stříhali to v Pinnacle nebo Cyberlink studiu, v něčem, co znal jejich lektor.

Takže bych se nedivil, kdyby studenti fotili hlavně tím, co jim někdo půjčil doma nebo ve škole.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 8. 2022 10:28

Tak třeba na ITF v Opavě po mě vyžadovali (r. 2003), abych k fotkám měl vypsané i vybavení, kterým jsem podklady pro talentovky vypracoval - což byly různé standardní foto náměty vč. i autoportrétu na formáty A5 a A4 vsazené ještě do jakési trapné prezentační složky.
A docela dobře si pamatuji, když p. Birgus s p. Štreitem se zájmem si prohlédli ty fotky, které byly pořízené tehdy Olympusem E-20 (zapůjčený) a Nikonem D70 (vlastní), ale zároveň jeden z nich (asi jízlivě) dodal, že to v podstatě nebylo v zadání (použít DSLR). :-) :-)
Ostatní fotky byly pak už jen z Nikonu FM, film. Olympusem IS 100(?) atd. ...
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 8. 2022 10:45

Tohle je zajímavé a je to asi hodně o osobnosti těch vyučujících, to s těmi pastelkami si myslela jeden čas i učitelka té jejich výtvarné třídy, ona si zprvu myslela i to, že dcera zájem o výtvarný obor jen předstírala, aby si zjednodušila přijímací zkoušky na střední školu. Podobné předsudky měl i učitel IT, když viděl, že je holka a že má MacBook.

Přitom je to úplně všechno úplně jedno, nezáleží na nástrojích, ale na talentu a na času, který do toho ten kluk nebo holka vloží.

Fakt je, že v těch různých uměleckých soutěžích bylo dost často v zadání hodně technických omezení a párkrát kvůli tomu dceru nebo syna i vyloučili ze soutěže. A že u těch důležitých akcí bylo přínosné se pobavit s těmi, co uspěli v předchozích ročnících, ty poroty měly někdy specifické nebo někdy i nepsaná kritéria.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 8. 2022 10:50

Já jsem si z toho dne odnesl takový hořký pocit, že těmi "digitálními" fotkami jsem se dopustil malého podvodu - obešel celý ten proces zpracování filmu a rovnou tam naservíroval jakési "digitály".
V kontextu tehdejši doby si myslím, že pánové DSLR obecně nepřikládali ještě takovou váhu.

Tak by mě třeba zajímalo, jak by se k situaci postavili, kdyby dnes měli před sebou prezentaci fotek vycvakané (ale dobře zpracované) dnešním fotomobilem. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 8. 2022 11:14

wixzen - před rokem 2000 (tedy na film a do jisté míry i v prvopočátcích digitálu) mělo focení nutně více "řemeslný charakter"... Takže dokonce i na "umělečtěji zaměřené" ITF vcelku logicky na toto brali ohled, dnes už je to trochu jinde.
Tohle jisté "oproštění od řemesla" má své klady i zápory.
Na jedné straně to focení v něčem osvobodilo a dalo šanci i lidem vyloženě netechnickým, ale s dobrým viděním a citem pro obraz. Dámy prominou možnou generalizaci, ale hodně to pomohlo právě "holkám" :-) Žen s perfektním výtvarným citem je minimálně stejně jako mužů (dost možná i více), ale dříve se to muselo protnout s větším pochopením techniky a často i tím "mácháním v temné komoře", kde to už bylo u nich o poznání slabší. Ale i u mužů nutné znalosti a dovednosti (znalost a dovednost není totéž!) nebyly po chuti všem.
Na druhé straně to ale samozřejmě vede k strašné inflaci fotek všeho druhu, kdy je daleko složitější vyniknout. A k tomu i další problémy, třeba propad klasických tištěných periodik hodně omezuje zdroje pro nějaké ucelené fototýmy. Ať už ty ve stylu jako mělo NG nebo reportážnější jako měli Reuturs, AP, ale v menším i jednotlivé časopisy, viz třeba u nás dost diskutovaný konec Jana Šibíka v Reflexu. Prostě je vše hodně jinak...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka