Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2022 09:52

landov

Idylka, co ? :-)

fotofanda

Co to tak sleduju na různých akcích, tak všichni fotografové, co se tím živí, mají zatím staré zrcadlovky, často docela nízkých tříd.

Dáno je to samozřejmě tím, že se pohybuju na akcích nižší kategorie :-)

Ale je celkem zřetelné, že peněz je v oboru čím dál tím méně, a že ty běžné redakce nemůžou vysolit 200-300 000 (nebo víc) za komplet základní set.

Co se týká těch výhod a nevýhod - já tam ty výhody vidím, ale přešel jsem z MFT minulé generace, neměl jsem Nikona posledních generací.

Vypadá to, že Canonisti měli/mají ten přechod o něco jednodušší, ale třeba pavelmeli nikdy od 5D4 nepřešel plně na MILC. Možná, kdyby měl R5, a ne R6, ale kdo ví, spíš mám pocit, že ne.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 10:05

Ten Velický vodopád, není to někde pod Gerlachem ?

Ty přechody z jedné technologie na druhou bývají pro specifické užití někdy složitější, třeba u wildlife nebo u sportu, ale pokud člověk fotí modelky nebo street, tak naopak bezzcadlovka může usnadnit práci.

Já jsme třeba Sony Z9 vyčítal, že se tam najednou objeví něco, o čem bych předpokládal, že to samozřejmě musí fungovat a on je to najednou problém, přičítal jsem to tomu, že inženýři Sony nejsou dedikovaní na fotografii, ale u Z9 podobné věci nacházím sice méně, ale také, ale může to být i tím, že Nikon má hodně komponentů od Sony. To, že se člověk nemůže na stroj 100% spolehnout, to je podle mne po nákladech na výměnu druhým silným faktorem. Ale jak jsem se bavil s Mariánem Chytkou, Z9 je potřebám profi fotografa hodně blízko.

Co jsem měl možnost zkusit, tak kombinace Z9 a nové 400/2.8 S mi přijde (o parník) lepší, než D6 a stará 400/2.8 FL nebo Z6 a 400/2.8 FL. Ale náhrada za D6/D5 a 400/2.8 je dost drahá záležitost a fotky z toho budou opticky podobné, “jen” bude jednodušší fotit z ruky. Jestli to stojí za výměnu, to je pak otázka.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 8. 2022 10:23

Známý (důchodce) už roky uvažuje, že přejde z Nikonu FF (na Fuji teď Sony FF), ale protože by za tělo a skla dostal pár tisíc a taky asi že by se musel učit nové ovládání, tak zůstává u toho co má. A asi už i zůstane. Fotila jsem vernisáž Moravských fotografů a všichni měli zrcadlovky, jeden měl bezzrcadlo od Olympuse a další Leicu s pevným sklem.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 10:43

Zajímavé je, že okolo mne není aktuálně nikdo, kdo by foťák neměl a uvažoval o jeho koupi, všechno jsou jen přechody od značky ke značce nebo výměny za novější model.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 8. 2022 11:07

Ad FF Panasonic S - v podstatě tu už dost padlo. Za mne jsou tyto Panasonicy možná vůbec nejlepší volba na trhu pro lidi cílené na statičtější fotografie (ale nemyslím tím jen krajinky, on bude v pohodě i street, jen to prostě není na hodně akční sport).
Kvalita obrazu je hodně dobrá, pro "pixelpeepery" odpadá i teoretická možnost jakýchkoli artefaktů od PDAF bodů, senzor je fakt "čistý". IBIS určitě nadprůměrný, navíc s řadou skel je navíc SyncOIS.

Argumentem proti jsou ty situace s extrarychlým AF (ale bacha na to, ony poslední Panasonicy ať už MFT nebo FF neostří zas tak pomalu, jen prostě pomaleji než naprostá špička "akčně zaměřených" těl). To už horší mohou být nectnosti AF u videa ("dýchání AF"), ale jelikož mne video nezajímá, tak to jde mimo mne.
Nabídka skel je slušná, ale tady to bude individuální, pro někoho bude zcela ideální, díry to ale taky má. Co se týče těl, tak je škoda, že u menší a levnější S5 dost ošidili hledáček, tam je rozlišení na dobu vzniku fakt bídné, ale neznamená to přirozeně nepoužitelnost. Z větších těl na mne jasně nejlepší dojem dělá S1R s velkým rozlišením, tam se asi nejvíc využijí dobré stránky Panasonicu. Naopak S1 mne moc nenadchla, je to už velké a v podstatě bych se asi spíš smířil s horším EVF u S5, funkčně nic moc navíc nedává (S1H je vyloženě video speciál, to jde mimo mne).
Celkem vzato bych to asi nikomu nerozmlouval, spíš naopak je to typ přístroje pro lidi, kteří mají jasno ve svém zaměření a nepotřebují si nic dokazovat u funkcí, které nepotřebují.
A pokud by si "dokazovat" chtěli, tak tu je ještě možnost si časem koupit tělo Leica SL řady a být za cool borce :-)
Sám jsem o Panasonicu S vážně uvažoval (že bych si nechal Olympus na WL/bird/(obecně akci) a jedno tělo S si nechal na krajiny, třeba jen s jedním sklem. Zatím jsem to nezrealizoval a netuším, zda na to dojde, ale za blbý nápad to nepovažuji, minimálně to stojí za seriózní úvahu.

-- 8. 8. 2022 11:12 --

pemar. píše:Zajímavé je, že okolo mne není aktuálně nikdo, kdo by foťák neměl a uvažoval o jeho koupi, všechno jsou jen přechody od značky ke značce nebo výměny za novější model.

A tak najdou se noví mladí nadšenci, já to mám v rodině, kdy je nadšená fotografka přítelkyně mého syna (a má to sama od sebe, syna tohle nijak moc nezajímá). Zatím fotí hlavně mými odloženými Canony (200D a 5DII), ale pokud se rozhodne pro něco novějšího, tak ji asi bude možno brát za "nového zákazníka" a ne za prostý přechod. A není to jediný případ se kterým jsem se setkal, jen řekněme "nejbližší".
Určitě je nových zákazníků méně než dříve, ale zas tak zanedbatelný počet jich také není.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 8. 2022 11:14

Pořád zmiňujete někoho kdo přichází ze světa zrcadlovek. Já měl na mysli pravý opak, někoho kdo je zrcadlovkou nepolíben. Ne našeho věku ani ne důchodce. Spíš mladý kluk nebo holka, který šel cestou mobil, kompakt, bezzrcadlovka a teď naráz by dostal do ruky zrcadlovku co by na ni říkal, na její ergonomii a ovládání.

Starý zrcadlovkař na ergonomii zrcadlovky nedá logicky dopustit a nesedí mu ergonomie bezzrcadlovek, ale je ta ergonomie fakt tak špatná i pro někoho kdo zrcadlovku nikdy neměl?

Má již letitá zkušenost s mými dětmi. Když jsem jim dal svou starou zrcadlovku Dynax 5D tak na ni zklamaně a bezradně koukali. Když jsem jim dal bezzrcadlovku víceméně se chytaly okamžitě. Dovedu si představit, že pokud by se chtěly věnovat fotografii tak s bezzrcadlovkou by celý proces učení zvládli rychleji a výsledky by nebyly horší.

Na druhou stranu si jsem vědom, že to trochu idealizuji. Protože fotograf, i mladý, nepolíbený zrcadlovkou ani nemůže existovat. Ten zrcadlovkový krok tam zatím je. Po kompaktu levná zrcadlovka.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2022 11:29

Já osobně znám jen dva mladé nové fotografy (sportovní).
Možná, že by jim byla bezzrcadlovka bližší, ale kvůli penězům mají starší modely DSLR.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 8. 8. 2022 11:39

Davidof píše:landov
Idylka, co ? :-)

To ano :-)
pemar. píše:Ten Velický vodopád, není to někde pod Gerlachem ?

Nie, ten je hned pri Sliezskom Dome.

Pod Gerlachom je napr. Dlhé pleso, tam sme tiez teraz boli:
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2022 13:38

fotofanda

Průser je, že u Canonu by musel ten mladý fotograf koupit třeba R6 + 24-105/4 a 70-200/4, aby byl trochu vybavený.

Když to bude v rámci RF systému, tak je to za 120-130 000 ... což je pro mladýho kluka úplně mimo možnosti.

Mluvím tedy o nějakém sportovním fotografovi, protože je mi to teď nejbližší, ale taky proto, že to je jeden z oborů, kde přeci jen foťák zatím nad mobily jasně vyhrává.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 8. 2022 15:45

Souhlas. Také píšu po kompaktu další krok levná DSLR, i když ta by se dnes už dala nahradit Olympusem, FujiFilmem, Panasonicem či Sony.

Ne každý musí nutně fotit sport. Tam to vyjde draze, ale klasicky svatby, místní události, tabla, školní fotky atd. Svého času jsem znal jednu dívčinu, která docela dobře fotila na lokální úrovni, ale na obživu to v místě, kde bydlela nebylo, a skončilo to u té levné zrcadlovky. Bezzrcadlovky byly tehdy ještě v plenkách.

Možná se to dozvíme až za pět let, až doroste generace neovlivněná DSLR.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 8. 8. 2022 15:53

fotofanda píše:Zrovna teď sleduji rozhovor Honzy Březiny s fotografem letadel Jakubem Vaňkem o přechodu na bezzrcadlovky. Neustále slyšíme jak nějaký starý pardál hodnotí přechod z DSLR na bezzrcadlovky, jak je to těžké a v čem bezzrcadlovky nestíhají.

To je spíš takový mýtus některých bezzrcadlovkářů. Uživatelé DSLR mají jiné a celkem racionální důvody aby na MILC zatím nepřecházely a tím nejzásadnějším a nejvíce frekventovaným je současná technika, ve které mají uloženo hodně peněz a nesmírně nákladný přechod na nový systém, přičemž výsledný efekt na fotkách je nedostatečný k obhájení této investice. Stačí se podívat pod různé komentáře u některých článků na fotografických webech, na poslední recenze u DSLR které se prodávají anebo přimo do diskusních fór uživatelů DSLR. Koneckonců i zde je nás jenom pár co výhradně používáme DSLR a celkem dva, kteří si novou DSLR koupili v posledních třech letech a myslím že u nikoho v jeho příspěvcích takové blbosti nenajdeš. Ze současných uživatelů DSLR možná takové stanovisko zaujímá tak 10, max. 20%.

Nevím z jakých zdrojů čerpáš. Je dost možné že z diskusních fór zarytých bezzrcadlovkářů, tam se tyto názory často objevují. Jsou to nesmysly, kterými se někteří balamutí aby si obhájili oprávněnost své investice. Tento jev je podle mě hlubší společenský problém, lidé slyší to co chtějí slyšet a vidět to co chtějí vidět. A pak věří tomu čemu věřit chtějí. Fakta jsou vedlejší, ty unavují, mají rádi jednoduchý a srozumitelný příběh a jednoduché řešení. A pak něco s čím se můžou vnitřně identifikovat.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2022 16:12

To ovšem platí pro obě strany :-)

Ovšem otázkou je, zda je to v tomto případě špatně. Většina má focení jako koníček a pokud nemusíš prodat ledvinu, abys ho financoval, tak je to vysloveně osobní věc, čím člověk fotí. Hlavně že se mu s tím fotí dobře.

Je pravda, že, zejména u Nikonu, prodej komplet vyladěné sestavy, a koupě jejího MILC ekvivalentu, smysl nedává. U Canonu taky ne, ale dá se to líp okecat :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 17:18

Mám v Německu kolegy, kteří začali fotit Leicou a u Leicy zůstali, ani na moment je nenapadlo, že by fotili Nikonem nebo Canonem (nebo třeba Sony). To, co jim Leica nabízí, perfektně koresponduje s jejich stylem života a fotografování, stejně jako to Porsche, které mají v garáži.

A pak mám kolegy a kolegyně, kteří se se zrcadlovkou nikdy nenaučili fotit, fotí stylem namiř a cvakni, neřeší kompozici, perspektivu nebo postproces, fotky “vyvolávají” v Apple Photos a vesměs mají Huawei nebo iPhone.

A pak mám kolegu, který fotil za mlada pro agenturu, co dodávala fotky Reuters a reklamním agenturám, ten má D5 a několik pečlivě vybraných objektivů a o bezzcadlovce vůbec neuvažuje.

A pak mám bratra, který střídá značky jako ponožky, měl Canon a teď má Fuji, řeší detaily, ale utíká mu podstata.

Jinými slovy, každý to má jinak, ne každý prošel stejnou cestou od staré zrcadlovky k novější bezzrcadlovce, liší se v tom co umí a co od foťáku chtějí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 8. 2022 17:29

Asi není třeba si něco nalhávat o skupině lidí, kteří na novou technologii přecházejí první. Mají mnoho negativních vlastností a tou nejhorší je sklon hlučně šířit evangelium ;-)
Na druhou stranu zaplatili vývoj, trápili se s polofunkčními prototypy (frustrace možná ještě akcelerovala jejich nenávistné kampaně) a naplnili bazary příslušenstvím pro starší systémy a teď už je plní i s tím pro nové. Měli bychom být rádi, že je mezi sebou máme. Přechod je dřív nebo později nevyhnutelný a cestička bude umetená.

Zprávy o tom, kolik lidí stále fotí se zrcadlovkami, musí určitě těšit manažery Nikonu a Canonu. V současném stavu zpětné kompatibility objektivů bych vůbec nepřemýšlel o přechodu k jinému výrobci, ale možná čekám od lidí příliš racionality.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 8. 2022 17:43

houghs píše:
fotofanda píše:Zrovna teď sleduji rozhovor Honzy Březiny s fotografem letadel Jakubem Vaňkem o přechodu na bezzrcadlovky. Neustále slyšíme jak nějaký starý pardál hodnotí přechod z DSLR na bezzrcadlovky, jak je to těžké a v čem bezzrcadlovky nestíhají.

Nevím jestli jsi ten rozhovor viděl, ale jedna s těch věcí co na bezzrcadlovkách kritizovali byla ergonomie a že nějaký čudlik na Z9 chybí. A můj dotaz byl směřovaný na názor toho, kdo zrcadlovkou nefotí, nefotil, fotí bezzrcadlovkou a už je funkční fotograf (živí se s tím):
fotofanda píše:Docela by mne zajímal i opačný názor někoho, kdo profesionálně fotí s bezzrcadlovkou, s bezzrcadlovkou již začínal a nikdy nepřišel profesionálně do styku s DSLR. Asi to bude někdo mladší, kdo fotí zatím kratší dobu, ale již může být úspěšný. Co by tento člověk říkal o přechodu z bezzrcadlovky na DSLR pokud by byl z nějakého důvodu nucen fotit DSLR.

Vůbec nechci zlehčovat argumenty zrcadlovkářů o vysoké investici apod. jen by mne zajímal názor někoho nezatíženého. Viz story o mých dětech, pro které je ovládání bezzrcadlovky, snazší než ergonomie zrcadlovky.

No a jak se ukazuje, takoví lidé zde na fóru nejsou. A tím bych to ukončil.
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka