Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 14:23

Takové postesknutí/ohlédnutí, ať změníme téma. Asi nastává moment, kdy víc než dva roky od pořízení Olympusu ho konečně poprvé použiju na to, co bylo jeden z primárních důvodů koupě, totiž na klasické travelphoto... Nedělám si legraci, chvíli po koupi totiž dorazil covid a vše se hryzlo, nafotil jsem s tím za tu dobu mraky fotek k plné spokojenosti, ale z travel došlo jen na různé výlety po ČR, kde přidaná hodnota tohoto systému byla mizivá, primárně jsem fotil jiné obory.
Ale teď konečně už za méně než měsíc vyrážím na akci mimo ČR a s větším procentem chození atd., prostě klasické travelphoto - tedy aspoň doufám, že se to nějak zase nezvrtne.
Musím říct, že tohle by mne tedy v březnu 2020 fakt nenapadlo...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 6. 2022 14:27

Já jsem toho paradoxně v posledních dvou letech nacestoval asi víc, než v několika letech předtím...
Takže zas nebylo moc času na to "covidový ptáčkování", kde by to u mě ještě asi chtělo dotáhnout. ;-)))
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 14:31

Já i v zahraničí v minulých dvou letech byl, ale byly to věci kolem soutěží či práce, neklaplo právě jen nic z toho, kde by se to spojilo s klasickým "travelphoto" (naopak jednu už naplánovanou akci covid zlikvidoval). No doufám, že to teď konečně prolomím a zase se dostanu k více cestovním akcím.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 6. 2022 16:04

My jsme také omezili v době Covidu cestování na minimum, ale aktuálně cestujeme více, než předtím, kromě Francie letos plánujeme ještě navštívit Holandsko, Itálii, Španělsko a Portugalsko, dcera tento měsíc jede s přáteli asi do třetiny zemí v EU a my jsme s manželkou v Camargue, kde je ornitologických příležitostí hodně a jediný syn zůstal doma, protože má naplánované nějaké divadelní aktivity.

K mému mírnému zármutku táhnu s sebou úplně zbytečně stativ a došel jsem k praktickému závěru, že 800 PF je už do letadla a na chození moc velký a těžký teleobjektiv, ušel jsem v aktuálním horku s 500 PF a Z9 (a k tomu batoh s dalšími objektivy a iPadem) cca 16 kilometrů a bylo to mé maximum, zvládl jsem to jenom tím, že jsem měl v pouzdře na objektiv litr pitné vody. Se mnou to absolvoval ještě jeden fotograf s teleobjektivem a vypadal fyzicky úplně zničeně, měl to toho dost ještě více, než já.

Využil jsem 70-200/4, ale 40/2.8 Micro jsem asi mohl nechat doma. Co ale naplnilo moje očekávání beze zbytku, je ten Voigtlander 28/2.8, jestli budu létat fotit převážně do města, tak začnu uvažovat o přikoupení Z7.

V Camargue mne zaskočila rychlost internetového připojení, pomalé 3G s mnoha výpadky mi znemožňuje používat osvědčený postup focení, který předtím fungoval i mimo Evropu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2022 16:10

Pemar - jo, s tím Z7 tě chápu, já taky u Olympusu přirozeně nechám doma M1X, což je velikostně v poměru k OM-1 či MIII asi tak stejně jako Z9 ku Z7, prostě to tělo s integrovaným gripem na cestě překáží. Mám tedy výhodu, že u Oly je momentálně menší OM-1 "nejnadupanější tělo", nicméně pro domácí bird si obvykle beru spíš OM-1 a M1X, na travel je ale jasná volba OM-1 a případně jako záložní tělo E-M1III.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 6. 2022 16:50

Já jsem uvažoval i o Leice Q, ale mezitím jsem koupil adaptér Leica na Z a ono to funguje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 6. 2022 16:59

Já jsem byl o víkendu ve Vídni.
Na ulicích je tam víc slyšet ukrajinština než němčina...

https://eu.zonerama.com/Photo/8556893/327841309
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2022 19:50

Takové město je radost fotit
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 6. 2022 05:55

pemar píše:
Využil jsem 70-200/4, ale 40/2.8 Micro jsem asi mohl nechat doma. Co ale naplnilo moje očekávání beze zbytku, je ten Voigtlander 28/2.8, jestli budu létat fotit převážně do města, tak začnu uvažovat o přikoupení Z7.


S tou kupou Z7 by som si to dobre rozmyslel. Sam som chcel najprv prikupit Z7, potom Z7 II, ale stopol som to kvoli AF. Rozumej: ten AF je na fotenie Landscape a mesta atd. naozaj dostacujuci, ale clovek uz chce, aby ten AF bol porovnatelny s aktualnymi modelmi na trhu...co Z7/II nie je. A kedze vlastnis aj Z9, tak by si pri vymene tela mohol zazit sok :-)
Mna ta Z7II laka stale kvoli 45MPx oproti mojej Z6, ale viem, ze s AF by som si velmi nepolepsil a to jednoducho neviem akceptovat, preto cakam na Z8 alebo Z7III...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2022 06:37

Ten AF Z7 nebo Z6 je oproti Z9 středověk, to je jasné, ale asi by to na můj účel nevadilo, protože jsem AF neplánoval vůbec používat, moje myšlenka byla, že bych používal MF a skla pro Leicu (Voightlander a Leica), skla pro Z řadu mne zatím vůbec neoslovila.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 25. 6. 2022 09:42

Tento tyden se mi podařilo jít se dvakrát projít s foťákem, jednou jsem měl pouze mrnavy 35mm sklíčko, podruhé už 35 F1.2, 50 1.4, 50 1.2 a 135 2.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 6. 2022 09:57

Pěkná série
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 25. 6. 2022 12:18

I pěkná modelka.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2022 09:26

Po týdnu focení ptáků, místní odnože koridy a přímořských měst se Z9 jsem dospěl k tomu, že na Z9 mi chybí odnímatelný grip. V tom je D850 je na tyhle účely vhodnější. Jinak Voightlander 28/2 mi na cesty zatím plně nahradil Sigmu 28/1.4 a Z9 bez gripu by s nim byla skvělá kombinace. Na druhou stranu ale musím konstatovat, že díky gripu jsem prakticky neřešil výdrž baterie, že výdrž Z9 je na úrovni D850.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 26. 6. 2022 12:51

Také bych dal přednost odnímatelnému gripu a druhém samostatné baterii. Ušetří to hmotnost, rozměry a je to variabilní.
Já dal tentokrát šanci novému iPhonu SE a pocity jsou rozporuplné. Jediné zato velké plus jsou rozměry a hmotnost. Přenost dat do PC a orientace v souborech zbytečně komplikované. Kvalita fotek jak kdy. Někdy kvalita neodpovídá ani základním náhledům RAW formátu. Krajinky naopak vypadají docela dobře, zato autoportréty z předního fotoaparátu jsou jedna velká tragédie.

Momentálně řeším podobnou situaci jako Davidof a sice jak posílat do aplikace Fotky již jen protříděné fotky po alespoň základních úpravách.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků