Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 2. 2022 06:44

Davidof píše:Pěkný, škoda, že není sníh. Prý jste měli pěkný vítr


No, to je celkem slabé slovo, reálně to zavánělo zrušením workshopu. Ale nakonec to vcelku klaplo, na to, s jakými obavami jsem ráno vyjížděl, to bylo vyloženě super.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 2. 2022 11:36

My máme na zítra taky předpověď docela špatnou, ale ne takový vítr.

Ono to nějak dopadne, minule nám taky chvíli pršelo/sněžilo, ale většinou se dalo

Obrázek
Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 25. 2. 2022 12:23

A kde to máte? Někde v zoo?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 2. 2022 13:15

Je to v okolí Nasavrk na Vysočině. On tam má ten sokolník základnu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 25. 2. 2022 16:21

To zní zajímavě, já se teď hrozně trápím, když hledám nějaké ptáky k focení. Nejde to i domluvit napřímo, bez workshopu?

-- 25. 2. 2022 16:28 --

Zkusil jsem novou lokalitu u České lípy, jmenuje se to Mnišské louky a má to obrovský potenciál, ale byl jsem tam zjevně brzy a ptáků tam bylo málo. Trochu mne zaskočilo, jak ta niva byla podmáčená, od určitého místa jsem neměl šanci ani v holínkách. Létaly tam jeřáby, to jsem dlouho neviděl, ale byl jsem tam jen na průzkumu, s dalekohledem. Kousek odtamtud je Novozámecký rybník a tam nebylo zatím nic zajímavého, jen pár běžných ptáků.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 2. 2022 16:29

Tak mu napiš - info o workshopech jsou běžně na www.fotolovy.cz a určitě bude vědět i zda něco nabízí sokolníci napřímo. Myslím si ale, že v tomto případě by individuální akce moc navíc nepřinesla, lidé si nijak moc nepřekážejí a naopak se leccos okouká (často jsou postřehy i mezi účastníky, není je jen jednosměrné od Rosti).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 2. 2022 16:52

pemar píše:To zní zajímavě, já se teď hrozně trápím, když hledám nějaké ptáky k focení. Nejde to i domluvit napřímo, bez workshopu?

-- 25. 2. 2022 16:28 --

Zkusil jsem novou lokalitu u České lípy, jmenuje se to Mnišské louky a má to obrovský potenciál, ale byl jsem tam zjevně brzy a ptáků tam bylo málo. Trochu mne zaskočilo, jak ta niva byla podmáčená, od určitého místa jsem neměl šanci ani v holínkách. Létaly tam jeřáby, to jsem dlouho neviděl, ale byl jsem tam jen na průzkumu, s dalekohledem. Kousek odtamtud je Novozámecký rybník a tam nebylo zatím nic zajímavého, jen pár běžných ptáků.


Já jsem absolvoval podobné focení v r. 2010 kousek od Prahy, někde za Jižním městem (kontakt na tu záchrannou stanici mám v práci na kalendáři, který tenkrát z fotek vydali) měli by ještě fungovat jednoho ze sokolníků potkávám pravidelně na předváděcích akcích. Tenkrát nás tam bylo 5 a vyšli nám maximálně vstříc (za 2 litry). To jsem měl krátce Canona 7D a ještě jsem neuměl dostatečně využít jeho vlastnosti. Docela jsme si zafotili s dnešní technikou by to bylo o něčem jiném... :) už několik let jsem se tam chtěl vrátit a domluvit focení, ale od r. 2018 nemoc, pak kovid snad to letos vyjde, chtel bych někdy na jaře (cca květen-do poloviny června a už brzo po ránu, ne v poledne, jak jsme tam byli tenkrát... tady je pár fotek i s exifama https://eu.zonerama.com/meli/33739

Zítra mě čeká basketbalový zápas ženské ligy v Chomutově s přístupem všude, tak jsem zvědav jak se povede
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 2. 2022 16:56

pemar

Zeptám se ti.

Pavel

Tak to se těším na reportík :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 25. 2. 2022 16:59

No neviem, mna tieto aranzovane fotenia velmi neberu. Ako trening asi OK. Ale ovela viac si cenim fotku z original WL prostredia...aj ked velakrat mozno nie celkom technicky perfektnu, ale o to jedinecnejsiu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 2. 2022 17:54

landov >>> souhlas s tím, jak si cením fotku kterou jsem udělal za určitých okolností (nemusí jít jenom o WL) a ty okolnosti byli z nějakých důvodů specifické a při jejím pořízení (jedinečné, něčím náročné, pohotové, nebo s dávkou štěstí) okolnosti utkvěli v paměti má pro mě hodnotu větší, než běžné cvaky. Takových fotek třeba konkrétně u mě amatéra, co je pondělí - pátek přes den když je fajn počasí v práci a samozřejmě víkendy to není o ničem opravdu jen pár desítek a přímo skutečných možností focení WL je tak 2-3x za rok. Proto si rád zafotím i takto aranžované, když jsou v prostředí které je pro jejich výskyt běžný, ale nepohrdnu ani focením v Zoo. Někdo nahoře se ptal na focení ve sněhu, viděl jsem z takové akce fotky a moc se mi líbili, vůbec jsem je nebral z pohledu, že to není skutečné WL - bylo to akční mělo to náboj a takové focení má navíc i dostatečnou technickou kvalitu... :-)
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 2. 2022 17:56

Však ano - podobný workshop je především skvělý tréning, fotky z podobných akcí nijak moc neprožívám (i když občas se urodí i něco lepšího). Zrovna z toho minulého víkendu mi sice zbylo dost přes 1000 fotek technicky velmi slušných, ale reálně jich publikuji na FB či IG tak maximálně 5, o nějakou větší galérii se ani nesnažím.
Je to hlavně o tom, že si člověk vyzkouší během krátké doby řadu postupů, které se mu pak budou velice hodit i pro "opravdové WL".

Jiná věc ale je, že jsem od jisté doby až snad háklivý na to, když někdo v hodnocení fotky moc řeší "náročnost pořízení" a "jak moc wild to je". Někdy to je až směšné, mám pěkných pár fotek, které jsou naprosto nearanžované a opravdu "wild", které ke mně ale přišly vyloženě bezpracně až triviálně, vedle toho ale mám i třeba pár fotek z "opovrhované" zoo, na které jsem ale vyloženě nadřel... Prostě všeho s mírou ;-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 25. 2. 2022 18:11

Ještě se zeptám, v noci mi dorazila nabídka k upgrade nové verze Sharpen AI v4.0... zkoušel jí už někdo, má to cenu upgradovat ?

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 2. 2022 20:15

Já klasickou wildlife fotku asi nemám ani jednu, protože jak jsem psal, tak prakticky vůbec nefotím z krytu. Fotím tak, že jdu, mám dalekohled a foťák a když něco objevím a je to aspoň trochu zajímavé, tak to zkusím vyfotit.

Neřešil bych ani tak moc jestli je to ze zoo nebo z volné přírody, protože třeba dnes jsem byl z nedostatku volně žijícího ptactva zrovna v zoo a nepovedlo se mi vyfotit letícího papouška, protože jsem ani jedno nevystihl ten moment, kdy se rozletěl.

Workshopy nevyhledávám, nerad se soukromě bavím s cizími lidmi. V práci mám totiž komunikace s lidmi tolik, že nechci být součástí žádné “party”, takže když už jsem se pro nějaký fotoworkshop rozhodl, tak jsem si ho raději zaplatil jen pro sebe.

Ten Sharpen AI jsem si nainstaloval, je tam nativní podpora Apple M1, odhaduji zlepšení výkonu tak o 20-30 % ve srovnání s předchozími verzemi, které vyžadovaly emulaci Rosetta a architekturu Intel. Je tam nový model AI Model s jedním kliknutím, kombinaci ostření z tří jednotlivých modelů: Motion Blur, Out of Focus a Too Soft. A je tam přepracované uživatelské rozhraní a několik opravený chyb, zvýšená stabilita při používání aplikace Sharpen AI jako externího editoru a prý i vylepšená podpora pro uživatele tabletů Wacom.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 2. 2022 22:55

Tak prý není problém si zaplatit individuální workshop přímo u sokolníka.

Myslím, že při úvaze, jestli fotky radši z aranžovaného focení nebo z reálného wildlife, tak každý by si měl upřímně a pravdivě zodpovědět, jestli má radši skutečnou nefalšovanou přírodu, anebo jestli radši fotí a těší se z hezkých fotek.

Protože jestli radši to druhé, tak ho kontakt s tím prvním může hodně nemile překvapit :-)

Ale toho, kdo má radši to první, ten může být překvapen jen mile ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 2. 2022 07:13

Já mám přírodu rád, ale jsem jak říkají Švýcaři “der falsche Naturfreund”. Kdysi na škole jsem sice jezdil pomáhat do Beskyd v rámci hnutí Brontosaurus, ale jinak jsem nikdy netrempoval. A vyrazit někam s vlakem s batohem na zádech, k to u jsem neměl sklony ani v mládí.

Na druhou stranu, v přírodě jsme strávili spoustu víkendů a dovolených a tím, jak jsem od Covidu začal (na kvůli omezením, pak už cíleně) jezdit po ptačích oblastech, tak jsem objevil spoustu míst, které by mne dříve nenapadlo navštívit. V autě vozím i holínky, a beru s sebou dalekohled, se kterým někdy chodím “na průzkum” i bez foťáku.

Každá podařená fotka mne potěší, ale nedělám to jen kvůli tomu. Už asi 5 let bojuji s nadváhou, protože mám rád jídlo a také s tím, že se mi zhoršuje fyzická výkonnost, po půl hodině nějaké intenzivnější zátěže s tepovou frekvencí 140-180 bývám dost vyřízený, nevydržím.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků