Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2022 00:03

No i tak musíš shodit Facebook a zapnout foťák :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 1. 2022 00:06

Nemusím, stačí slide zespodu na Ovládací centrum > dotek na ikonu fotoaparátu a fotím. Facebook mi běží na pozadí. Klik z fotoaparátu a mám zas FB. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2022 00:09

No to je fantastický :-)

Tak jo, mobil je na focení lepší, udolali jste mě.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 1. 2022 00:23

To jsem neřekl. Jen jsem upozornil na to, tedy čistě ze svého pohledu, že aby měl člověk mobil v kapse, tak pro to musí mít v dnešní době už pořádný/závažný důvod. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2022 07:24

Davidof píše:Tak jo, mobil je na focení lepší, udolali jste mě.


Davide, tady jde spíš o to argumentovat reálně a ne nesmyslně... Já pořád vidím pěkných pár argumentů pro "něco lepšího než mobil", to ano. Ale přijde mi, že se docela často jako argument zmiňují věci hodně zavádějící, případně již neplatné díky pokroku technologií. A další věc (tady mířím i sám na sebe) je opravdu ta generační otázka. Já to mám názorně doma u dětí - když se jim dostane do ruky perfektně ergonomický foťák, tak ho drží "jak prase cvičku", ale na druhé straně s mobilem jsou absolutně sžité a smějí se naopak spíš mně (celkem právem).
Zejména u focení na výšku dnešní mládež dá jednou rukou vše a při tvé teorii "GRIII je lepší pro focení jednou rukou" by se jen smáli. Na šířku to je trochu horší, zejména u větších telefonů, ale řekli by ti, že na Instagram je to na výšku (či čtverec) stejně lepší :mrgreen: :mrgreen:
Jsme už holt staří, ale zase bych to nevzdával, ono se to dá nacvičit, dobrý příklad může být Jan Šibík, ten je ještě skoro o 10 let starší než já, ale s mobilem se sžil velmi nadprůměrně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2022 09:01

V pohodě, berte to prosím s nadsázkou :-)

Pokud budeš mít mobil v ruce, zapnutý, budeš něco číst a najednou se něco naskytne, tak to samozřejmě vyfotíš relativně rychle.

A výhoda je, že nemusíš přemýšlet nad ničím, jen abys měl subjekt ve fotce.

Pořád si sice myslím, že když srovnáme podmínky - když bych měl GR v ruce a něco si četl - třeba knihu v druhé ruce, a najednou se něco naskytlo, tak bych o i tou jednou rukou vyfotil rychleji. A pokud by bylo nutno třeba kompenzovat expozici, tak tím spíš.

A pokud byla otázka na technickou stránku věci, tak myslím, že by pořád mělo to GR mít vyšší kvalitu dat ve všech scénářích, ale uznávám, že to v mnoha případech je to opravdu jedno.

Nevidím na tom, co píšu, nic nesmyslného, snažím se držet jen té původní otázky :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2022 09:18

To, co píšeš, dává smysl, ale jsi boomer (obvykle hraji tuhle roli já :-) ) ale ti, co mají iPhone (a o iPhone pro to platí dvojnásob) to budou vidět jinak a GR si jich koupí mizivé procento.

Do jisté máš pravdu s tím ovládáním jednou rukou, ale to se týká jen toho samotného momentu fotky, ale v možnostech zpracování přes aplikace a v konektivitě porazí iPhone GR (a kterýkoli jiný foťák) na hlavu a tam kde má předdefinované módy (portrét, …) tak bude za dobrého světla fotka z iPhone stejná nebo spíše lépe vypadající (díky presetům a aplikacím).

Já jsem na tvé straně, foceni z mobilu pro mne focenim, jsem dokonce ještě radikální, protože u mne když to má displej (EVF), tak … vždyť víte, ale bohužel asi také nebudu mít jinou možnost, než udělat kompromis.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2022 09:30

To o nesmyslnosti bylo míněno obecněji, třeba na tu extrémní pomalost až "věčnost", nebyla to reakce na jednu konkrétní osobu (a vlastně ani jen na tuto diskusi, podobných debat už byly mraky).
Naopak souhlasím s tím hodnocením absolutní kvality, ono těch 24mpix u GRIII (a míněno plnohodnotných bez jakéhokoli šidítka) je pro mobily dost nedosažitelných. iPhone 12mpix sice hodně dobrých, ale jen 12mpix, různé asijské zázraky sice slibují 50 či dokonce 108mpix, ale je to hodně virtuální realita, kdy ve skutečném množství informací mnohdy nepřekonají ani těch 12mpix u iPhone (navíc těch 108mpix je 4-4-4, tedy v podstatě jen 27mpix a i těch to dosahuje problematicky). Ale jak sám píšeš, je dost otázka, nakolik to ve skutečném životě vadí...

Ale jinak je opravdu nutno vidět, že jde o dost odlišné přístupy k focení...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2022 09:49

Máte oba pravdu, ale uvažte nickname toho, kdo položil tu původní otázku :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2022 10:02

Mimochodem z ryze fotografického hlediska na toto téma nejsou marné právě rozhovory se mnou zmíněným Šibíkem. Odkaz https://www.megapixel.cz/jan-sibik-a-je ... ni-mobilem je cca 7 let starý a popisuje období, kdy ho zaujala spíš jistá "záměrná nedokonalost". Odkaz https://prazska.drbna.cz/zpravy/spolecn ... sibik.html už je novější a je víc k současnosti.
Ale je toho víc, stačí hodit do google "jan šibík mobil" a hned na první stránce se toho vysype více (jak psaného, tak video/podcasty).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 24. 1. 2022 15:26

Mrazivo (-13), ale krasne...
Obrázek

Obrázek

Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 24. 1. 2022 19:25

Díky všem za názor. V pozadí mého dotazu možná byla snaha zdůvodnit si koupi iPhone 13 Pro namísto obyčejné 13 mini nebo SE. Asi zůstanu u SE, které se více podobá mé současné 7.

To že nejnovější iPhone je na focení mnohem lepší než starší verze jsem slyšel už vícekrát i to že bohatě stačí a rozdíl skoro nepoznat. Párkrát jsem to zkusil a většinou jsem litoval hned při focení.

Asi jsem stará konzerva, ale mobil nosím v kapse a FB vůbec nepoužívám (a to jsem byl v rodině vždy první kdo měl mobil, smartphone a FB mám už od roku 2007 byť ho nepoužívám). Plně se ztotožňuji s Davidovým názorem i pemarovou nechutí mobilem fotit.

Co mne ale docela bavilo, bylo svého času focení iPadem. Sice to působí komicky, ale ten velký displej ve mně tak nějak evokoval staré velkoformátové přístroje. Navíc tam bylo dobře vidět chybné naklonění tabletu dopředu nebo dozadu a deformaci obrazu nahoře nebo dole. Což je mimochodem dost častá chyba při focení mobilem na výšku.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2022 19:39

Ty nové iPhony mají několik objektivů a podstatně lepší algoritmy. V roce 2016 jsem zkoušel limit iPhonu, udělal jsem na horách fotku do ostrého protisvětla s 20/1.8G a s iPhonem. Dám je bez úprav, jen převedené do JPG, přesto je vidět rozdíl:

Obrázek

Obrázek

mezi GR a iPhonem 13 bude ten rozdíl o dost menší, SE se přiblíží tomu mému tehdejšímu iPhonu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2022 19:48

Ad zdůvodnění 13pro proti 13 normal - mrkni na dpreview https://www.dpreview.com/articles/67803 ... -explained , tam máš celkem technicky popsané, jak se liší snímače. Je to fakt technicky - velikosti pixelů, snímače a tak.

Podle mne se dá říct, že rozdíl je bez diskuse, ale až na absenci třetího objektivu (tele) to s levnějším 13 zas tak strašné není. Ultrawide snímač je dokonce úplně stejný, jen má objektiv menší světelnost, wide má snímač o něco menší, ale ne zase o tolik. V podstatě má iP13 wide snímač úplně stejný, jako měl 12pro max, to není vůbec marné. 13pro/promax je ještě o něco lepší, ale je to spíš ve stylu "je vylepšen aby se dále posunul", ne že by 13 byl špatný. Spíš bych viděl jako omezení absenci ProRAW formátu, to je pro dražší 13pro možná hlavní plus.

No na Instagram to fakt stačí :-P
IMG_2579.jpg


EDIT - jinak fakticky je hlavní snímač posledních iPhonů podobná velikost, jako měly u "klasiky" kompakty pro náročné před příchodem 1inch snímačů. Myslím třeba Canony řady G10-G15, snímač měly 1/1,7inch, což bylo o poznání více než u "typů pro masy", kde převládal 1/2.3" . Iphony jsou proti těm G15 jen nepatrně menší (iP13) či naopak dokonce o trochu větší (iP13pro).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2022 20:12

Jinak v DxO Mark obsadil iPhone 13 Pro mezi mobily prvních 4 příčky.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků