Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 23. 1. 2022 12:49

Noxx_cz : paráda. A ako si ty spokojný so Z 24-200?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 23. 1. 2022 13:01

Maximálně. Nejlepší je ta svoboda, kdy nemusím přemýšlet, co sebou vzít za objektivy. Širší ohnisko než těch 24mm využívám minimálně a nad 200mm se taky při běžném focení prakticky nedostanu (a ptáčci mě moc neberou). Kvalitě výstupu nemám co vytknout, stabilizace funguje skvěle a navíc je krásně malý a lehký objektiv a k Z5/6 perfektně sedí. Světelnost mi na běžné focení problém nedělá. Snad jediné, co mi trochu vadí je měnící se a poměrně velká minimální zaostřovací vzdálenost.

Pemar: po dvou letech jsem vyrazil do Alp si zalyžovat a při mém štěstí to byl jeden den, kdy se to tak nějak dalo a to jen na jednom kopci z těch snad 6 (Mittersill/Kitzbühel), zbytek byl bílá tma, vítr 45km/h a vodorovné husté sněžení. Navíc neustálé prudy ohledně nasazeného respirátoru do sedačky, kdy obsluha byla schopná celou lanovku zastavit, dokud si dotyčný ten respirátor opravdu nanasadil. Rouška ani šátek nepomohl.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2022 13:26

Já jsem lyžování v Rakousku už před cca 5-7 lety vzdal, předloni jsme porušili pravidlo a hořce jsme litovali, mlha a tradičně blbé počasí, sjezdovky připomínají oraniště, lidí spousta a pokud se k tomu přidá aktuální rakouská buzerace (roušky, pokuty za rychlost na dálnici, …), není o co stát. A zrovna v Kitzbühelu jsme měli takovou mlhu, že člověk neviděl ani na pár metrů. S rouškama prudí také úplně idiotsky, já mám speciální nákrčník z nano vlákna, který určitě funguje stejně nebo lépe, než ty jejich roušky pro stavební dělníky. A když jsme všichni očkováni nebo pro prodělání nemoci, tak koho chrání před čím? Je to škoda, v Kitzbühelu byly dobré hotely a after ski party, dobře se tam i nakupovalo. To už teď raději pojedu do Garmisch-Partenkirchenu, když budu chtít lyžovat někde blíže, ale aktuálně jezdíme nejraději lyžovat do Švýcarska (Wengen nebo Saas-Fee).

Na takové cesty 85/1,8 a 20/1.8, ta světelnost se občas hodí. Na sjezdovky jsem občas bral 70-200/4, protože dcera jezdí docela rychle :-). Aktuálně se mnou ale moc nechce jezdit, radši jezdí se svým nápadníkem, který lépe stíhá její tempo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2022 15:48

Z poslední lyžovačky v Rakousku (Lermoos):

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 1. 2022 20:39

Díval jsem se a porovnával jsem cenu GRIII (23990) a iPhone 13 Pro (28990). iPhone je o trochu dražší. To je pochopitelné když má o pár funkcí navíc. Z čeho ale polezou lepší fotky se zaměřením na street a rychlé momentky?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2022 20:46

To je věc fotografa a zpracování, ale v rukou amatéra asi z iPhonu, protože má (na rozdíl od GRIII) spoustu aplikací, které udělají práci za fotografa, třeba u portrétu. Ale nenahradí ho.

Každopádně si víc lidi koupi ten iPhone. A budou vypadat třeba takto:

https://flic.kr/p/2mEwZhQ
https://flic.kr/p/uY6Mfd
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 1. 2022 21:49

Za dobrého světla budou výsledky z iPhonu 13pro naprosto vyhovující i pro poměrně náročné požadavky. Aktuálně to dost do hloubky testuji a výsledky fakt zajímavé, mimo jiné mne překvapilo, že při focení do AppleRAW je docela vysoké DR a až překvapivě hodně se dají tahat stíny atd., to u starších modelů zdaleka tak moc nešlo.

Při slabém osvětlení sice teoreticky začne mít velký APS-C snímač u GRIII navrch, iPhone je dobrý tak do ISO400, pak už se to docela rychle horší. Jenže zase má o dost lepší světelnost (f1.5 na hlavním snímači), což jsou proti f2,8 u GRIII skoro 2EV rozdílu, což rozdíl hodně ztenčí. Nicméně nějaký bonus pro GRIII to asi bude a druhý jasný bonus je dvojnásobné rozlišení 24 proti 12mpix.

Na straně Ricohu bude také ergonomie, ovšem u 13pro se zase nedají přehlédnout tři ohniskové vzdálenost (EQ13, 26 a 77mm), což možnosti rozšíří (jde o plnohodnotné objektivy, žádné digitální zoomy, byť 26mm má určité výhody (o něco větší snímač s lepší stabilizací atd.).

Ale jinak je to srovnání dost o ničem, jde o hodně jiný koncept - sice oboje fotí, ale přístup jiný. Stejně to nakonec často skončí tím, že zásadním kladem mobilu je to, že ho člověk prostě má u sebe defakto úplně vždy, což přebije jakoukoli teorii :-P :-P :-P
Ale pravdou taky je, že mé aktuální pokusy s iP13pro mne pomalu vedou k názoru, že se kvalita výstupu a i obecně fungování zlepšila natolik, že to už není tak docela "nouzovka když není nic lepšího", začíná se mi to opravdu docela líbit...

Jinak odkazy od pemara bych doplnil o https://www.ippawards.com - řekl bych, že to dost ilustruje co se dá z iPhonů (zde i starších) dostat. Netvrdím, že IPPA jsou nějak absolutně nejlepší fotky pořízené iPhony, leccos se najde i jinde a o pár oceněných bych i polemizoval, ale je to slušný zdroj inspirace pěkně na jednom místě :-)
Naposledy upravil tomashr dne 23. 1. 2022 22:00, celkově upraveno 1
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2022 21:59

fotofanda píše:Díval jsem se a porovnával jsem cenu GRIII (23990) a iPhone 13 Pro (28990). iPhone je o trochu dražší. To je pochopitelné když má o pár funkcí navíc. Z čeho ale polezou lepší fotky se zaměřením na street a rychlé momentky?


Je otázka, jestli myslíš čistě technickou kvalitu - stejná scéna, stejný čas, stejná zóna ostrosti … nebo ovladatelnost, jistotu úchopu, rychlost za jakou je přístroj připraven k akci po vytažení z kapsy, jak rychle změníš nastavení …

Popřípadě, jestli iPhone na automat překoná fotografa, který foťák při focení ovládá - abychom nenutili iPhonu bojovat zbraněmi, na které není optimalizován.

A pro street bych možná přidal i kritérium nenápadnosti. Tam ovšem mobil určitě dneska neprohrává :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 1. 2022 22:07

Ona je otázka, čo si Kefalín predstavujetě pod takým slovom "změna nastavení" :-)
Třeba ve výběru místa ostření iPhone v podstatě nemá co ztratit za žádným foťákem - prostě klepnu na displej, nic jednoduššího nevymyslíš... V expoziční korekci také ne, klepnu jako u předchozího bodu a pak prstem jedu nahoru nebo dolů.
Plně manuální režimy expozice už chtějí alternativní aplikaci, ale upřímně mají u daného ohniska a pojetí přínos? Ale ano, tady bych už čekal, že GRIII, Oly Pen, či něco takového začne být v ovládání rychlejší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 1. 2022 22:11

A jak je to s tou rychlostí a pohotovostí? Než na iPhonu 7 nebo X udělám fotku tak je to "věčnost". Zčásti za to může rychlost telefonu, ale mnohem víc ruce. Tady věřím, že by GRIII mohl být praktičtější + ovladatelný jednou rukou (vytáhnout z kapsy, zapnout, namířit a stisknout spoušť).

Nesnáším takové to manželčino focení typu "stůjte fotím", "ještě stůjte", naseká pět nudných fotek a všechny přitom otravuje.

Otázka nenápadnosti je samozřejmě také důležitá. Ricoh ale vypadá pro laika tak lacině a jednoduše, že nejnovější iPhone může být větší magnet pozornosti.
Naposledy upravil fotofanda dne 23. 1. 2022 22:16, celkově upraveno 1
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 23. 1. 2022 22:13

Myslim, ze kvalita iPhonu (i nekterych dalsich telefonu) je uz dost dobra. Hlavne za dobreho svetla to bude dostacujici. Rekl bych, ze GR nastoupi tam, kde iPhone uz nevyhovi (ergonomie, pohotovost, rychle zmeny nastaveni), kde to chce mit fotograf pod kontrolou mimo automatiku.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2022 22:24

Fotofanda

Podle mě to GR je o parník pohotovější, navíc je naprosto přizpůsobené focení jednoruč, což je pro tyhle rychlé momentky k nezaplacení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 1. 2022 22:27

Já moc nevím, co máte všichni s tou pomalostí telefonu... Zrovna iPhone X jsem měl - vyndám z kapsy, aniž bych odmykal mačkám na ikonku foťáku (obrazovka se rozsvítí při pohybu sama) a pokud by to měla být momentka, tak mačkám spoušt (ani nemusím klikat na displej, je to na tlačítku hlasitosti). To jsme někde u 1-2s od začátku akce do první fotky (podle toho, jak moc se hrabu v kapse), kde máš tu "věčnost"? Mimochodem když při podobné akci vidím své děti, tak to celé zvládnou jednou rukou, s tím tedy já mám trochu problém, ale to bude věkem :mrgreen: Dost pochybuji, že budu s jakýmkoli foťákem nacházejícím se v kapse, tedy "coldboot" (což bych u GRIII čekal) v čase do první fotky rychlejší i v mém případě, u šikovné mládeže jsem si s tím vysloveně jistý...
Něco jiného jsou jiné věci v ergonomii, když třeba už fotím a držím přístroj v pohotovosti, tak v dost operacích začnu být s fotopřístrojem proti mobilu rychlejší, budu mít lepší držení jednou rukou, atd., tohle beru. Ale že by trvala aktivace focení "věčnost" je z mého pohledu hodně velká nadsázka (až spíš nesmysl) a problém bych viděl trochu jinde...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2022 22:48

No, upřímně řečeno, mám možnost zkusit si obojí - telefon i GR … takže v tom mám jasno.

Fotofanda

Pokud bys opravdu ocenil ovladatelnost jednou rukou a častý režim vytáhnout z kapsy, zapnout, zamířit a stisknout spoušť, tak bych si být tebou GR zkusil.

Mobil sis už v tomto režimu zkusil (já také), tak víš co a jak :-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 1. 2022 22:53

Kolikrát lidi telefon z kapsy ani nevytahují, protože jej mají pořád v ruce. Tady bych "kapsu" už nebral jako jedno z podstatných měřítek. :-)
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků