Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2022 12:35

Já tam vidím barevný rendering a kontrast, něco dělá objektiv s něco ty Leica snímače, které jdou trochu jinou cestou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 1. 2022 12:54

Podle exifu ty fotky z Leicy byly prohnané přes Capture One, odtamtud jsou ty barvy a kontrast.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2022 13:04

To je snad asi jasné, bez postprocesu se přede fotky nepublikují, ne? Nebo snad vidíte na Capture One něco výjimečného ? Já ne.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 16. 1. 2022 13:38

V době kinofilmové byla Konica Hexar RF, která byla dostupnější alternativou v Leice. Konica Hexar měla i kompatibilní bajonet. Škoda, že něco podobného není dnes.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 1. 2022 14:04

O svém workflow se tam také dopodrobna rozepisuje. Dříve na LR, aktuálně na C1. Search Results for: workflow
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 1. 2022 14:52

No právě, bez postprocesu se fotky nepublikují. Škoda že neexistuje nějaký Leica LR, ty úpravy mohly být daleko výjimečnější.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 16. 1. 2022 16:20

Já se teda přiznám, že na těch fotkách taky nic úžasného nevidím a přijde mi, že by se to stejné dalo vyfotit Nikonem D5100 s nějakým rozumným pevným sklem a nikdo by to nepoznal :-(. Už tam ten zvlášní look prostě není nebo ho jen nevidím.
Možná mi to barvama a celkovým vyzněním připomíná výstup z Fuji foťáků.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 1. 2022 16:59

Já si nedávno nechal dělat fotoknihu z Lofot a ani na A4 není poznat rozdíl mezi Samsungem EX1 s mini senzorem a Sony A6000 s pevným sklem. Úpravy ty rozdíly spolehlivě přebijí. Jediný foťák s unikátním výstupem, co jsem kdy měl, je Canon A70 - https://www.flor.cz/blog/canon-A70
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2022 17:09

Buďte spokojení, že to nevidíte, jinak byste si nakonec také museli koupit Leicu :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 1. 2022 18:06

Fotky se mi líbí také, ale ne proto, že jsou pořízené některým z Leica foťáků. Nicméně si myslím, že jsou snímky v odkazovaném článku spíše jako doplněk. Článek je pro mě podstatnější - proto jsem to tu dával - jen bych možná uvítal rozsáhlejší pojednání o tom focení s Leica foťáky.

Když mě zajímá, jak fotky skutečně vypadají (na mém PC), tak si jednoduše na internetu najdu dostupné rawy nebo jiné orig. hi-res výstupy z recenzí (např. Imaging Resource - Photography blog - DPreview apod.) a šťourám se v tom dle chuti ve svém C1.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 16. 1. 2022 20:46

Ta nova Leica je blizko tomu, jak si predstavuju idealni fotak, co bych chtel s sebou nosit po meste nebo na vylety, ale je to i o tech objektivech, co jsou k tomu dostupne. Jedine co bych ocenil, kdyby udelali moznost prepnout dalkomer na EVF treba ve stylu Fuji X100, coz by hodne usnadnilo pouziti svetelnych objektivu a sirokacu, asi by mi nevadila ani absence dalkomeru se zachovanim M bajonetu.

Fotky v odkazu mi neprijdou nicim tolik zajimave, ale na Leica M se da sehnat hodne objektivu s vybornym kontrastem a obecne perfektnim vystupem, navic kompaktnich rozmeru, pripoctete barevny vystup tech objektivu ve spojeni s Leica tely a mate fotky, ktere padaji z fotaku do znacne miry hotove. To cele zabalene v premiovem baleni, postavene tak, ze to neco vydrzi, nerikam, ze cena uplne odpovida, to je absolutne subjektivni, ale rozhodne povazuju Leica M system za neco vic, nez ostatni "spotrebni" fotaky.


P.S. Díky za komenty k fotkám Prahy.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 16. 1. 2022 22:27

Tak teď jsi mne dostal. Já snad ani nemám představu ideálního fotoaparátu. Jen pár základních charakteristik jako rychlý AF a čím rychlejší tím lepší, malé rozměry, nízká hmotnost, FF, rozumná cena.

Některé často uváděné klíčové vlastnosti jako parametry videa, počet snímků za sekundu, kapacita buferu, dva sloty apod, mne naopak naprosto neoslovují.

Takže ideál bych viděl jako AF Canon R3 v těle RP nebo Sony A7 1. generace.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 1. 2022 07:51

Leica není Fuji nebo Sony, cokoli s nápisem Leica prodáte lépe, než kdyby na tom byla napsána jiná značka. Unikátnost firmy Leica je v tom, že v mnoha ohledech se drží tradičních postupů, starých osvědčených technologií a ruční výroby.

Leica M11 je návrat ke klasice, přitažlivost konceptu M-série spočívá v jeho velikosti, ostření pomocí dálkoměru a v jednoduchosti. Stejně jako jeho předchůdci nabízí M11 klasický dálkoměr s optickým hledáčkem. Místo AF máte centrální okénko, které spojuje dva obrazy duchů a otáčením zaostřovacím kroužkem, spojíte tyto dva obrázky a jakmile budou dokonale zarovnány, bude zaostřeno. Řada M se vyhýbá tlačítkům, nastavením a automatikám, opak focení jako s mobilem. Leica M11 má ale i moderní prvky, například zabudované filtry pro vylepšenou a přirozenější reprodukci barev, eliminující tzv. „parazitní světlo“.

Leica M11 je jako Porsche 911, není pro někoho, kdo chce co nejvíce muziky za co nejméně peněz. Má svoje unikátní vlastnosti a purismus, odlišuje se od mainstreamu. A kdo to ocení a má ty peníze, dá za to 210 tisíc korun. A zbytek říká, že by si to za ty peníze nekoupil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2022 09:00

Leica je hlavně jedna z mála firem, která si dnes dovolí mít hlavní část své produkce v modelech specializovaných na jistou oblast a v podstatě kašle na dnešní "svatý grál" naprosté univerzality pro foto i video bez rozdílu oboru (ideálně vše od atelieru po sportovní reportáž). V podstatě mají vše hodně cílené na focení s videem spíš okrajovým - už to je dnes unikát. Ale k tomu řada M (a i některé další) je vyloženě na street a podobné věci, místo boje o "super AF" dálkoměr na principu stejném už někdy od doby před WWII...
Tohle si prostě nedovolí nikdo, tak nanejvýš dá jako Fuji do nabídky nějaký "neuniverzální" stroj jako X100 či X-Pro, ale vždy to je jen výjimka (pokud to daný výrobce má vůbec). Když už má někdo "speciál", tak převážně posunutý do videa, těch "fotografických" je prostě málo.
Tohle neocení zdaleka každý, ale jistou skupinu to zkrátka osloví (a další lidi by to oslovilo vůči jejich fotografickému zacílení, ale už nezkousnou cenu).

Když vezmu konkrétně M řadu, tak tam je o podle mne hodně o vlivu na styl focení, to dálkoměrné řešení atd. člověka zkrátka trochu zpomalí a posune styl focení trochu jinam, možná trochu víc k takovému "tradičnímu přemýšlivějšímu" stylu, kdy člověk opravdu víc chce, aby jako v časech filmu každé "políčko filmu" dávalo alespoň šanci na dobrý snímek místo stylu "nakropím a něco vyberu". Nechci tento vliv přeceňovat, určitě to neudělá dobrého fotografa z něhoho zcela neschopného. Na druhé straně bych to ale ani nepodceňoval, lidí, pro jejichž mentalitu to je výtečné, není zase tak málo.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 17. 1. 2022 10:09

No, nezabudol by som na nemalú skupinu kupovačov leica, skrátka lebo na to skrátka mám... :D
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků