Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 6. 12. 2021 09:24

pro odlehčení

https://youtu.be/Pp8B-26prj0

13:07 ukazuje, že Pentax prostě ovládl trh s DSLR :D
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 12. 2021 13:13

Jj, ale mají to těžké.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 9. 12. 2021 13:04

cport píše:pro odlehčení

https://youtu.be/Pp8B-26prj0

13:07 ukazuje, že Pentax prostě ovládl trh s DSLR :D


Dají se ještě očekávat DSLR od jiných výrobců než od Pentaxu?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 12. 2021 13:38

Nikon sliboval nástupce D850, ale asi to zůstane jen na úrovni slibů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 12. 2021 14:03

Canon taky zmiňoval 5D mark V, ale už delší dobu o tom naprosto mlčí.
Jako upřímně - ono je docela možné že Canon i Nikon ještě nějakou DSLR vypustí a převedou do toho zpětně něco z MILC, v podstatě by to mohly být docela "nízko visící peníze". Ale jednak je evidentní, že to nemá moc velkou prioritu a za druhé bych nečekal nějak senzační změny, spíš opravdu jen drobné přesuny existujících technologií...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 9. 12. 2021 14:15

Otázkou je, jestli se na DSLR dá ještě v dnešní době vydělat peníze a zaplatit vývoj. Kdo si novou DSLR ve střední třídě - nástupce D750/D850 nebo třeba 5DM5 koupí? Kdo z nás tady by si ji opravdu reálně koupil?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 12. 2021 14:32

Bral bych to tak, že náklady na vývoj opravdu nebudou extrémní - poskládání různě vyvinutých věcí a na druhé straně se to pak může "udržovacím způsobem" prodávat docela dlouho...
Čekat něco úplně nového je asi už v DSLR opravdu mimo realitu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 9. 12. 2021 15:12

DSLR uvedené v r. 2016 a později fakt nemá smysl za aktuální situace nějak upgradovat. Lidé co mají dnes DSLR jsou vesměs konzervativní, nepotřebují žádné video a vylepšené ostření na live view, protože fotí převážně jen přes hledáček. Nemyslím si, že příští dva tři roky se něco zásadního změní. Prodej stávajících modelů poběží asi řadu let, máme pořád dost uživatelů a starších objektivů které se dají na DSLR smysluplně využít.

Na druhou stranu je nutné také počítat s tím, že u DSLR už ani nebudou nějaké extra slevové akce, nejsou to produkty jejichž prodej by stál za to podporovat a také skladové zásoby jsou vyprodané. Pokud budou nové modely DSLR dá se počítat že budou za vyšší cenu než odpovídající MILC. To je už vidět i u Z9 vs. D6 nebo za jakou cenu se prodává Z5.

Neznamená to jen stopku pro nové DSLR ale také pro jejich objektivy. Tam se od CaNikonu asi už ničeho nového nikdy nedočkáme. Konec filmu.

-- 9. 12. 2021 15:16 --

noxx_cz píše:Otázkou je, jestli se na DSLR dá ještě v dnešní době vydělat peníze a zaplatit vývoj. Kdo si novou DSLR ve střední třídě - nástupce D750/D850 nebo třeba 5DM5 koupí? Kdo z nás tady by si ji opravdu reálně koupil?


Já s velkou pravděpodobností ano. Ale až potom co stávající mašina vypoví službu. No a když DSLR nebude, truchlit nebudu, vezmu sto tisíc (nebo ekvivalent této sumy v budoucnu) a pořídím MILC a tři objektivy, které potřebuji. I když ta stovka asi stačit nebude.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 12. 2021 15:27

Já bych býval koupil D500 nebo D850, kdyby tam Nikon dal AF z D6, rychlejší procesory a podporu rychlých karet.

Nemám chuť kupovat S-skla (a nemám mezi nimi žádné dream sklo), přesto se ale chystám Z9 koupit. Jestli se mi osvědčí fungování přes FTZ, tak budu i zvažovat, že se postupně zbavím D850 a D500, kvůli jiné ergonomii, ale i v takovém případě si budu muset paradoxně zvykat na o 30% těžší tělo a potřebu tahat s sebou další relativně těžkou D5 baterii. Takže na plánovanou cestu do Japonska nakonec asi zatím stejně vezmu D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 9. 12. 2021 15:33

A tím anketa skončila. Víc uživatelů DSLR na tomto fóru už asi není.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 9. 12. 2021 15:43

Asi tak nějak ... DSLR se pořád prodávat budou, dokud nedojdou výrobcům zásoby a díly pro výrobu. Ale kupovat se budou jen ty základní sety za pár korun pro toho, kdo se chce před svýma známýma odlišit a machrovat, že nefotí jako ovce telefonem, tak si koupít základní dvouset do 20t. Cokoliv dalšího už v DSLR nemá smysl vyvíjet, protože to prostě nikdo nekoupí. Jeden Pemar se svými naprosto specifickými požadavky trh nevytrhne.
Já si taky říkal, že si koupím D750 do zásoby a občas po ní z nostalgie sáhnu, ale skutek utek ... už jsem reálný důvod pořízení ztratil. Snad jen stesk po malých, lehkých a parádních pevných D-čkových sklech - místo toho mám ale M42 adaptér na Zko a tím jsou občasné choutky po retru uspokojeny ;-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 12. 2021 16:00

houghs píše:A tím anketa skončila. Víc uživatelů DSLR na tomto fóru už asi není.

No neskončila 8-) Pořád rád fotím 5DiV a docela dlouho jsem k němu čekal cropové tělo - nástupce 7Dii až jsem vzal R6. Ale přesně jak píšeš, patřím mezi ty, co rádi fotí přes OVF a pokud by Canon vydal solidní DSLR s lepším čipem, novými procesory a rychlejším AF (na úrovni R5,6) tak klidně udělám výměnu současné DSLR. Do nových R objektivů se nehrnu, jelikož EF fungují k mé plné spokojenosti. Takže klasiku se zrcadlem od Canonu uvítám a peníze do nového stroje klidně investuji...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 12. 2021 16:02

Je taky otázka, jak to s těmi procenty opravdu je... Třeba na jedné z mála fotoslezin, kterou jsem v "mezicovid období" stihl, bylo uživatelů DSLR určitě vyšší procento, než by sedělo tady na fórum.
Navíc podle mého názoru je asi problém pro prodej DSLR také trochu jinde - totiž v tom, že momentálně jsou různé DSLR velmi snadno a celkem levně dostupné v bazarech. To už tu ostatně bylo ke konci analogu, taky prodeje klasických SLR skončily o poznání dříve, než skutečný zájem o ně, protože ke konci už naprosto dominovaly bazarové nákupy, podle mne se historie docela opakuje.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 9. 12. 2021 16:15

fotofanda píše:
cport píše:pro odlehčení

https://youtu.be/Pp8B-26prj0

13:07 ukazuje, že Pentax prostě ovládl trh s DSLR :D


Dají se ještě očekávat DSLR od jiných výrobců než od Pentaxu?


Od jiných výrobců bych už nic nečekal. Určitě ne low-end se dvěma seťáky. To byl takový boom a módní vlna, ale takovým už stačí zpravidla telefony. Jestli se budou prodávat DSLR, tak to bude spíše high-end (i na straně Ricohu).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 9. 12. 2021 16:15

houghs píše:A tím anketa skončila. Víc uživatelů DSLR na tomto fóru už asi není.


:D Je ... Ak mi doslúži telo a niektorý zo systémov ponúkne AF redukciu PK- na jeho bajonet, tak nie je problém a zmením značku. Komplet systém isto nie. A trend je jasný... lacno už bolo.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků