Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 19. 10. 2021 18:38

pemar píše:BeFree je snad aspoň lehký.

Tento moj Befree je parametrovo porovnatelny (transportna vyska a hmotnost) so stativom PeakDesign (iba o cca 240€ lacnejsi).
BTW, v mojom pripade hraje velku ulohu nezvyk (= lenivost) nosit so sebou stativ...a to je aj pricina, preco nechcem investovat "horibilnu" sumu do stativu (ktoru aj tak nainvestujem, ked spocitam cenu aktualnych stativov, ktore mi lezia doma). :roll:
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2021 19:12

Já mám 2 sestavy, jednu super lehkou (nekompromisně lehkou) a pevnostně OK (udrží moji nejtěžší sestavu, když moc nefouká) a druhou OK těžkou (na delší nošení její hmostnost už obtěžuje) a pevnostně nekompromisní.

Cenovka té druhé je někde kolem 1,000 Euro, což je cena jednoho objektivu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 10. 2021 19:52

Já používám stativ Benro Bat 15C + kulová hlava VX20. Kupováno hlavně před cestou na Azory, abych měl sebou lehký, pevný a bezpečný stavit, který se mi v pohodě vleze do palubního kufru do letadla. Je sice čtyřsekční, ale nemůžu si absolutně stěžovat. Pevný je dostatečně, kulová hlava perfektní a hlavně nádherně lehký a skladný, takže ho (na rozdíl od jiných stativů) tahám pořád sebou.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2021 20:07

Já se na to dívám z toho pohledu, že Landovovi nebo mně to musí bez vibrací udržet 500mm objektiv, Landov má tuším 200-500/5.6.

A druhá zkušenost je, že když začne foukat, tak sice existuje workaround prostřednictvím igelitky s kamením nebo batohu zavěšeném na středovém sloupku, ale vibrace těch lehkých stativů a jejich stabilita je za větru dle mého názoru na limitu. Na střeše Landcruiseru v Africe je lehký stativ také vesměs o ničem, příliš pruží a relativně dlouho mu trvá, než se sestava uklidní. Tam je limitu i to trojkové Gitzo (s odlehčenými PF skly to jde, s plnohodnotnou 500mm nebo 600mm bych měl občas už problém).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 10. 2021 20:11

Tak to je samozřejmé, že každé sestavě se hodí jiné řešení. Logicky k profi tělu typu D6 nebo i D850 a velkým a těžkým teleobjektivům musí sekundovat kvalitní, pevný, ale taky adekvátně těžký stativ. Ono to jde ruku v ruce - kdo má těžkou sestavu, tak už neřeší váhu stativu, protože to je "zanedbatelné" procento celkové váhy.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2021 20:15

Jak jsem psal, skončil jsem u dvou, jeden superlehký do hezkého počasí a jeden těžší do podmínek, kdy potřebuji, aby se to nehlo. Nenašel jsem kompromis, druhá řada Gitzo a podobné stativy jsou už moc těžké a přitom ještě málo pevné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 20. 10. 2021 07:25

pemar píše:Já se na to dívám z toho pohledu, že Landovovi nebo mně to musí bez vibrací udržet 500mm objektiv, Landov má tuším 200-500/5.6.

A druhá zkušenost je, že když začne foukat, tak sice existuje workaround prostřednictvím igelitky s kamením nebo batohu zavěšeném na středovém sloupku, ale vibrace těch lehkých stativů a jejich stabilita je za větru dle mého názoru na limitu. Na střeše Landcruiseru v Africe je lehký stativ také vesměs o ničem, příliš pruží a relativně dlouho mu trvá, než se sestava uklidní. Tam je limitu i to trojkové Gitzo (s odlehčenými PF skly to jde, s plnohodnotnou 500mm nebo 600mm bych měl občas už problém).


Tak stativy asi nejsou delane na to, aby ustabilizovaly Landcruiser :) Ale vazneji ... tak k te sestave mensi lehci vs velky tezky se casem dostane zrejme kazdy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 10. 2021 08:07

pemar píše:Abych to upřesnil, já jsem neměl verzi 190, ale 055, ta byla o to horší, že byl těžší, ale rigidita byla na dnešní poměry nízká.


Podle mne 055 byla úplně to samé jako 190, jen vše posunuto nahoru :-) Proti 190 přeci jen unesla více, ale taky o dost více vážila...

Jinak k tomu dalšímu - zrovna ten batoh pověšený na středovce bych nebral "jen" za workaround do větru, ono to tlumí kmity hodně slušně z principu a leckdy může být lehčí stativ se zátěží reálně lepší než objektivně lepší a stabilnější, ale bez zátěže. Ono není od věci přivěsit ten batoh i když máš stativ slušně stabilní ;-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2021 08:27

Do Gitzo druhé řady jsem to dělal kvůli stabilitě, u trojkové řady jsem tuhle potřebu zatím necitil (je na to, co na to dávám, značně předimenzovaná, schopná unést ne 500 PF, ale 500/4 nebo 600/4), ale z principu se to zlepší, to je jasné.

Já tam batoh občas věším i proto, abych ho neměl na zemi v blátě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 10. 2021 13:35

S aktualnou kupou Manfrotta Befree Advanced so zaroven kupil aj zakladnu Manfrotto Arca Swiss (ktorou som nahradil tovarensku Manfrotto zakladnu s ich systemom RC2). Dnes mi dosla L-Plate SmallRig , ktora je Arca Swiss a konecne nemusim riesit vymeny rychloupinacich dosticiek a ich stelovanie pri pouzivani FTZ adapteru atd. Zaroven ten Small rig pridava miesto na malicek a uchop fotaku je lepsi.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2021 09:32

Tak já jsem z Gitza Traveler GT1545T s hlavou GH1382TQD stále docela nadšený a dokonce jsem si na něm vypěstoval i lehký fetiš, jak je to pěkně zpracované povrchově a vše solidní a tuhé. Dokonce i ta stativová brašna přes rameno přímo pro Traveler stativy, také od Gitza, není úplně k zahození a lze s těmi poutky brašnu se stativem (nebo čímkoliv jiným uvnitř) přikurtovat třeba i k rámu mtb kola. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 21. 10. 2021 14:06

Tak uz mam len Manfrotto Befree Advanced. V pondelok som hodil na bazos Manfrotto 190 a dnes isiel do sveta.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 23. 10. 2021 07:14

Vcera sme sa boli vecer prejst a budova muzea bola nasvietena v ramci posledneho tyzdna Bielej Noci. Mal som so sebou kompakt G1X3, tak som skusil urobit pano z ruky.
Zlozene z 11 x vertikal, ISO 3200-4000, zlozene v PTGUi.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 10. 2021 13:04

Tak jsem se vrátil od ptákovin k pouliční fotografii a manuálními ostření, i když asi jen nakrátko, protože jakmile budou mít zase všichni povinně roušky, ztratí to na atraktivitě.

Obrázek

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 10. 2021 16:59

Podobného viselce měli v Olomouci
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků