Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 22. 2. 2021 18:35

Ja tie sluzobky mam tiez zredukovane, tohto tyzdna to bola asi prva aj posledna, ale uz som musel vyrazit z domu: zena tiez doma na HO, deti detto, proste musel som mat psycho hygienu.

Mam podobnu minulorocnu "stavitelsku"
Obrázek
Naposledy upravil landov dne 22. 2. 2021 18:38, celkově upraveno 1
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 2. 2021 18:37

Už jim to začíná :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 22. 2. 2021 20:33

Podobnou fotku jsem měl s dravým ptákem, tuším motákem, ale zatím je to okolo mne s ptáky fakt bída.

Aktuálně jsem si otevřel láhev červeného, protože jsem zrušil jarní prázdniny v Alpách, za dané situace by to byl strašný opruz. Byla to přitom hezká tradice, nejde jen o to lyžování, do Bulharska nebo do Polska mne na lyže nikdo nenaláká. Spoustu lidí teď láká Zanzibar nebo Maledivy, ale lidé už se odtamtud začali vracet nakažení a tím skončila sranda.Ještě pořád jsem nezrušil Provence a Camargue, ale už mám zamluvenou i alternativu v ČR, byť ani ta není jistá, kdyby došlo k omezení pohybu mezi okresy.

Mám v plánu Hovoransko a Čejkovicko - lákadlem jsou ptáci, víno a Moravské Toskánsko. Tam bych se chtěl i ubytovat, minule jsem byl spokojený ve vinařském pensionu André a v Lotrinském hotelu ve Velkých Pavlovicích, ale našly by se i jiná místa. Lákají mne i jednodenní výlety, CHKO Kokořínsko – Máchův kraj nebo Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady. Měl jsem v plánu i Zoo Plzeň a vyhlídkovou věž Nový rybník u obce Líně a mám v plánu vyrazit na Musílkovu pozorovatelnu do Bohdanče a prozkoumat okolí Jaroměře, zejména Josefovské louky. Mám v plánu i prozkoumat i Olomoucko, až pojedu za tchýní a možná i Ostravsko. Takže plány jsou, jen to chce, aby se vrátili ptáci a začalo jaro.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 2. 2021 20:46

Tu vyhlídkovou věž u Líní ti moc nedoporučuju, je hrozně daleko od vody. A samozřejmě i vysoko.
Okolo té rezervace je buď vysoké rákosí nebo podmáčená louka-mokřad. Navíc se tam nejspíš ani nesmí (k té vodě).
Celkově je to tam spíš pro ptactvo, než pro fotografy.

Lepší je to tam kdyžtak projít okolo a zkusit i ten vedlejší rybník.

Oproti tomu ty Olomoucké rybníky jsou docela zajímavé, dá se dojít i k vodě (=nízko) a jsou tam různé laguny, ostrovy a lesíky okolo. Ptáků je tam hodně a lidí tak akorát, aby na ně ptáci byli zvyklí a přitom se dalo jim vyhnout.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 23. 2. 2021 11:50

landov píše:Tak som to zobral z uplne druhej strany a zacal som riesit co najmensie rozmery a hmotnost. Dosiel som mozno az do extremu a objednal som si monokular 8x25 s vreckovym rozmerom a hmotnostou 150g. Viem, ze svetelnost nevalna a opticka kvalita otazna, ale chcel som zacat s niecim, co vobec budem ochotny brat so sebou, nebude ma to obtazovat a mozem to pohotovo vytasit z vrecka. Tak som zvedavy... :D

Monokular prave dorazil ani som necakal, ze vo vybave bude aj puzdro, snurka na krk a cistiaca handricka. Zatial to vyzera fajn, rozmery miniaturne, takze mat to so sebou nebude ziadny problem aj ked v lete pojdem iba na lahko.
Zajtra to zoberiem do terenu.
Obrázek

Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2021 14:05

Za ty peníze není co řešit.

Já jsem o monokuláru uvažoval, myslivci ho používají a mají v něm i noční vidění a další technologie, mně by lákalo vyzkoušet třeba thermokameru, dost často ptáka slyším, ale než ho najdu, tak mi odletí.

Obecně nemám monokuláry na delší použití v oblibě, a mám pro to tři důvody: menší zorné pole, používání jednoho oka není při dlouhodobém sledování přirozený pocit a větší únavu očí.

Každopádně jsem zvědavý na tvoje zkušenosti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 2. 2021 14:22

Ad ta únava očí... taky míváte pocit, že jse po delší sekvenci focení (s okem v hledáčku) na to oko "slepí"??
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 2. 2021 15:03

No největší chaos pro oko je, když používáš brýle primárně na čtení (tedy venku nenosíš anebo by byly jen o dost menší dioptrie) a fotíš přes EVF bez nich s dioptrickou korekcí hledáčku...
To pak oko opravdu zmateš (osobní zkušenost, mně se tohle týká).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 2. 2021 15:08

Dioptrickou korekci nepoužívám.
Ale po focení delší sekvence (typicky nějaká akce nebo pózování), když odložím foťák od oka, tak chvílu v podstatě nic na to oko nevidím a su jak praštěnej.
Ale možná to bude tím okem, je nějaký celý divný... ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 23. 2. 2021 15:50

Já mám spíš problém, když fotím za slunného dne, vždy po otevření "nehledáčkového" oka. A "hledáčkové" oko mi poslední dobou cuká když zívnu nebo kýchnu a pak na ně nevidím ostře. Musím počkat až docuká. No, vopruz.
Moto One Vision
Sony A6100, A7S, A7R2, Panasonic G80
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 23. 2. 2021 16:40

Je cas navstivit ocneho lekara a vysetrenie na kataraktu,sivy, sedy zakal.
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 23. 2. 2021 17:29

Máte ty ptáčky moc hezký... myslím na fotkách, já jsem na ptáky pořád krátký. 200 + 2x TK se sice dá, ale pořád to není ono. Nedávno jsem viděl inzerát s prodejem C 300/2.8 za 87K, měl jsem "cukání", teď však pořád škudlím na nové tělo, ale už se to blíží :)
O dalekohledu jsem uvažoval tak před cca 3-mi lety, pak přišli na řadu důležitější věci a oční přibližovadlo šlo stranou.

Ferin píše:Ad ta únava očí... taky míváte pocit, že jsem po delší sekvenci focení (s okem v hledáčku) na to oko "slepí"??

Loni na podzim mi něco podobného říkal kamarád, má nějaký větší Fuji, předtím měl Nikon D7200 prý s tím žádné takové problémy neměl. Hned jsem na to zapomněl, až teď to čtu...

Extrém je při focení svateb a nebo když jsem fotil Dočesnou téměř bez přestávky od cca 17 - 23 hod. taky cca hoďku skoro v kuse v divadle a nic podobného jsem nepozoroval. Doufám, že mě nic podobného nečeká s přechodem na EVF, i když R5 má přes 5,5 mio bodů s rychlou obnovovací frekvenci... budu to muset vyzkoušet. Když jsem měl doma Sony 7Rii a R-ko Canonu, mě to vůbec nenapadlo (asi proto že se do těchto EVF při srovnání s 5DiV koukat nedalo 8-) )

Přihodím jednoho loňského holuba na okně, foceno přes dvojité sklo C 35/2.0 na plnou díru
Obrázek
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 23. 2. 2021 17:42

Pemar: rybníky v Bohdanči mám teď patnáct minut městskou dopravou, takže se chystám je na jaře pořádně prozkoumat, ale bojím se, že zrovna ty ornitologicke pozorovatelny nejsou vůbec vhodné na focení. To je tak vzít stativak a dělat odečet druhů jako birdwatcher, ale jako fotograf budeš v dost nevhodnem úhlu, tam vidím spíš potenciál zkusit malé rybníky okolo nebo si sednout někde na kraj rákosí a čekat na sykorice nebo modracky.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 2. 2021 18:16

Pozorovatelne (mam na mysli klasicke vyvysene) su vacsinou na fotenie o nicom. Mozno na nejake letovky, ale inac je to vysostne na ornitologicky dalekohlad 45x so stativom.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2021 19:59

Já jsem uvažoval o téhle hračce na vyhledávání ptáků:

Obrázek

(Termovize Helion XQ50F). Problém je v tom, že to zařízení je primárně na velkou zvěř, ne na malé ptáky.

Co se týče focení na pozorovatelnách, tak mám hodně různé zkušenosti. Některé jsou hodně daleko od ptáků, ale ptáci tam vesměs jsou k vidění, například na lednických rybnících, někde jsou ptáci v hojmém počtu a stačí 500 mm (třeba v Českých Budějovicích) a někde je hned u pozorovatelny křoví a rákos, kam ptáci rádi sedají, což je zrovna v Bohdanči na Musílkově pozorovatelně. Moje optika má zvětšení tak 8x-10x, to je na vzdálené pozorování opravdu málo, výřezem si pomohu až cca na dvojnásobek.

Na hodně vzdálené ptáky v chráněných zónách bych si dovedl představit ZEISS HARPIA 95:

Obrázek

ale kvůli kompatibitě bych asi spíše preferoval EDG Fieldscope 85+FSA-L2+D500, ale nic není zadarmo.

Obrázek

Těch lákavých 500mm-1,750mm na FF (respektive 750-2,625mm na DX), by totiž bylo s clonovým číslem 5.9-21, což je ještě temnější roura, než ty od Sony a od Canonu a bez stativu by to podle mne nemělo cenu ani zkoušet.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka