Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 24. 1. 2021 19:43

To já si v sobotu ráno přivstal a vyrazil z Prahy na Jizerku s tím, že se projdu a provětrám trochu závěrku. Na Jizerku jsme přijeli ... poseděli 10 min. v autě nadáváním na počasí a zase jeli zpátky do Prahy :-). Mlha, že bylo vidět tak na 50 metrů a pršelo jak v říjnu. Ovšem hromada běžkařů měla jiný názor a do stopy vyrazila.

Otázka MILC a DLR je u mě taková ... jak to říct :-). Po nákupu X-T2 k mé D750 jsem viděl spíše výhody MILC a D750 pustil do světa. No co myslíte, už ji mám zase zpátky a zase dokupuju skla :-). Ale důvod je čistě pragmatický. Pokud bych chtěl investovat do MILC, tak to bude Z7 II, jenže ... Těch praktických rozdílů oproti D750 zase tolik není, ale cenově jsme tak na 3-4 násobku nákladů a to se mi fakt nechce dát. Když opomenu náklady na vývoj atd., tak by mě docela zajímaly náklady na výrobu třeba právě Z7 a D750 nebo D850.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2021 20:04

Já mám pocit, že u Canonu je situace jiná, než u Nikonu.

Teda ne v té finanční oblasti, ale spíš v tom, že Nikon DSLR byly lepší než Canon DSLR a u mirrorless je to velmi mírně naopak, přinejmenším v těch show-off oblastech.

Takže Nikonisti mají míň důvodů přecházet.

Což je teda pro Nikon další problém.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 1. 2021 20:10

Souhlasím s Davidofem, tady nejsou ty nůžky natolik rozevřene.

Noxx_cz: Co tě vedlo k volbě D750 před Z6? Déčkové objektivy?
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2021 20:22

Problém Nikonu vidím v tom, že je to menší firma a že jí vývoj čehokoliv trvá dlouho. Oni to takhle měli, co si pamatuji, měli problém přejít na digitál, nějakou dobu se v tom plácali, pak přišel Nikon D3 a D700 a byla to pecka, pak se v tom zase dlouho plácali a pak přišli s D5, D850 a D500. Nikon D5 žádné prodejní terno nebyl, ale bez něho by nebyl Nikon D850.

Z6 a Z7 nebyly úplné propadáky, ale byly na nich zbytečně nedotažené věci, třeba ten jeden slot nebo Eye-AF. Z6 II a Z7 II byly to, co měly být od začátku, rozhodne to, jak se chytí třetí generace a hlavně vlajková bezzcadlovka. D6 žádné prodejní rekordy nezlomî, má vysokou cenovku a minimální publicitu, ale technicky je to hodně dobrý foťák. U D880 bude záležet na tom, jestli to bude jen facelift s novými Expeedy nebo tam bude něco extra, třeba rychlost D5 nebo hybridní hledáček a bude hodně záležet na tom, jak si povede vůči Z8.

U levných bezzcadlovek nevidím jinou šanci, než osekat náklady a dostat se na ceny zrcadlovek. Entry model do 10 tisíc a s objektivem do 15 tisíc. Levnější než špičkový mobil. Každopádně čekají Nikon těžké časy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 24. 1. 2021 20:32

milann88 píše: Noxx_cz: Co tě vedlo k volbě D750 před Z6? Déčkové objektivy?

V zásadě to, že jedničkovou Z6 nechci - za mě nedodělaná prvotina. Objektivy bych přes adaptér možná kousnul (načas). Ale spíš opravdu to, že nová D750 se dá sehnat za 25t, s pár snímky z druhé ruky za 20t. To u Z6 je situace přeci jenom horší. Druhým důvodem je to, že nevidím zásadní rozdíl mezi X-T2 a Z6 ve výsledných fotkách a v tom, jak se k nim dá dostat.
Pak mě štve třeba, že objektivy 14-30/4 a 24-70/4 mají různé velikosti filtrových závitů. Přece nebudu mít dvě sady filtrů, když někam půjdu ... No a dát za blbou kartu do foťáku 5t se mi taky zrovna nechce, když obyčejné a pořád dostatečně rychlé SD stojí desetinu. Dvojky Z6 a Z7 jsou za cenu, která už je D750 natolik vzdálená, že se mi do toho prostě nechce.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 24. 1. 2021 20:59

No ja jsem zvedavy, na jakem pomeru DSLR/MLC se to nakonec ustali. Podle me to padne do stavu pred cca 20 lety, kdy lepsi fotak melo jen par lidi - zpravidla profiky a taky ty, ktere proste bavi proces foceni. A nove fotaky budou uz jen mid- a high-end. Doby, kdy se high-end telo dalo koupit za 22 tisic, jsou proste minulosti :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2021 21:04

Viděl jsem někde 1D za 34 tisíc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 24. 1. 2021 21:21

Levné bezzrcadlovky (APS-C) u Nikonu a Canonu mají tu nepříjemnou vlastnost, že nikdy vlastně nebyly myšleny vážně. Výsledkem je to, že je to použitelné opravdu jako jen startovní fotografická technika (u Canonu navíc omezená i bajonetem) anebo jako doplňkový výletní foťák. Zásadním omezením jsou skla, ty co jsou u Z50 jsou dobré, ale jsou to jen běžné seťáky a to je fakt jen pro ty, co si koupili levnou zrcadlovku s 18-55 sklem a nic navíc. A tomu žádný technologický vývoj a ani žádné osekání nákladů nepomůže, prostě skla nejsou a nebudou, protože je nebude mít kdo zaplatit.

A jak vidět jsou to i FF stroje, kde peníze hrají důležitou roli. Tam skla sice jsou, ale mnohem dražší. Možná jsou i s lepší kvalitou výstupu, ale ty staré objektivy na SLR pro většinu fotografů byly "good enough". A za jinou cenu.

Přemýšlel jsem co pořídím, až jednou doslouží moje D7500. Alternativu jsem viděl v Nikon FF a pokud by to bylo být APS-C, tak asi Fuji. Nicméně obě dvě varianty jsou hodně nákladné. Pokud bude sloužit D7500 vůbec o nějakém přechodu nemíním uvažovat.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 24. 1. 2021 21:53

Noxx_cz: s tou výhodnosti D750 za tu cenu souhlasím, ten foťák mi hodně vyhovoval ve všech ohledech. Na druhou stranu prave Z6 šla při nákupu z druhé ruky hodně dolu, už jsem viděl hodně kousku v pěkném stavu pod 30k, což mi přijde docela fér cena, ale je pravda, ze jsou tam ještě další náklady.

Ale mam trochu rozdílný pohled na ten mezigeneracni posun, co jsem zaznamenal srovnání, tak vykon AF je hodně podobný, novej AF mod vypadá dobře a ten bych asi i realne ocenil, ale celkově jen malé plus. V tom čekám, že může být rozdíl až s nějakým dalším FW. Ty dva sloty bych taky ocenil, ale poslední dobu si fotím spis jen pro sebe, ale tady chápu, že to může být pro někoho dealbreaker. Celkove vidím ten rozdíl jako hodně malý.

Ty filtrove závity by byly hezké, ale za mě super, ze vůbec do té 14-30 ten filtrovy závit nacpali, kdyby to mel byt 72mm, tak už by to byl asi malý zázrak.

Houghs: Ty goud enough varianty přijdou s 3rd party výrobci, Tamron, Sigma a Viltrox. A zrovna Viltrox by mohl slusne zasklít i Z50.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 1. 2021 22:08

Jsem k těm levným tělům docela skeptik - ono je totiž velkou otázkou, jakou na tom uděláš reálnou marži. Koneckonců v Japonsku byl prakticky pořád na čele žebříčku nejprodávanějších těl nějaký Olympus (různé M10 a PENy), ale že by si nějak vyskakovali se fakt nezdá... Globálně podobným srovnáním kraloval Canon M50, ale podle všeho to pro Canon taky nebylo z hlediska zisku úplné terno.
Ta levná těla fungovala skvěle v době vrcholu prodejů DSLR, kdy se daly udělat opravdu velké objemy, ale teď při třetinovém trhu už to prostě tak dobře nevychází. A navíc konkurence narostla i tady a možnosti lowend těl se posunuly a tak je proti minulosti téměř jistě o něco vyšší míra kanibalizování prodejů něčeho dražšího (a nejspíš ziskovějšího) :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 24. 1. 2021 23:05

milann88 píše: Ty goud enough varianty přijdou s 3rd party výrobci, Tamron, Sigma a Viltrox. A zrovna Viltrox by mohl slusne zasklít i Z50.

Možná, že se objeví pevná manuální skla za rozumnou cenu. Ale skla s autofocusem a nějaká obdoba nikoňáckého 10-20, tomu moc nevěřím.

Kdo chce foťák se základním zoom objektivem na výlety a nenáročné rodinné focení, pro toho Z50 je dobrá volba, i když cenově úplně nesedí na D3XXX a D5XXX.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 24. 1. 2021 23:30

Stačí se podívat, jaké objektivy nabízí Viltrox na Fuji, Sony a o jakých se mluví na rumors, AF objektivy jsou úplně realne.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 25. 1. 2021 09:32

noxx_cz píše:Otázka MILC a DLR je u mě taková ... jak to říct :-). Po nákupu X-T2 k mé D750 jsem viděl spíše výhody MILC a D750 pustil do světa. No co myslíte, už ji mám zase zpátky a zase dokupuju skla :-). Ale důvod je čistě pragmatický. Pokud bych chtěl investovat do MILC, tak to bude Z7 II, jenže ... Těch praktických rozdílů oproti D750 zase tolik není, ale cenově jsme tak na 3-4 násobku nákladů a to se mi fakt nechce dát. Když opomenu náklady na vývoj atd., tak by mě docela zajímaly náklady na výrobu třeba právě Z7 a D750 nebo D850.

To chapu a s tou ekonomickou strankou plny souhlas, ja si rozhodne DSLR Nikon ponechavam. Asi dost zalezi, co chce clovek fotit, ale u MILC bude vyhoda, ze starsi modely (samozrejme tyhle uvahy jsou vedeny v duchu kdy zcela pomijim vyvoj kovidu) budou asi dost zalevno. Jinak me by spise nez ta cena zajimalo, jak budou MILC oproti DSLR trvanlive. Ta ma Z50 predvadi stale sirokou plejadu "naschvalu" ...vubec nema rada chladno, ani nemusi byt pod nulou a ji je vazne hodne zima a rada protestuje. Pokazde vymysli nejakou jinou skopicinu. To u starych DSLR nechrozi dokonce ani u starickych compactu. No cas ukaze.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 25. 1. 2021 09:53

Přesně to je ten důvod, proč jsem si znovu pořídil D750 - protože vím, že tu se mnou bude klidně ještě za dvacet let a zdědí ji můj šestiletý syn. Na to bych si u Z6 teda rozhodně nevsadil ...
Stejně tak u těch venkovních podmínek. S D750/850 bych neměl sebemenší problém si vzít na výlet na Severní pól. Kdo tam vezme svou Z6?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 1. 2021 09:55

Jakou skopičinu? Jakákoli skopičina ukazuje na vadný kus. Mám bezzrcadlovky roky, používal jsem v zimě a mrazu Oly E-PL3, Fuji X-E1, T10, T2, Nikon Z6. Všechny fungovaly normálně i v mínus 5-10 stupních. Rozdíl je hlavně v ovladatelnosti čudlů a voličů s rukavicemi, D750 povětšinou v pohodě, Z6 je horší hlavně kvůli Fn1 a 2 u bajonetu, Fujiny v rukavicích nepoužitelné. U malých kovových bezzrcátek s tenkým pogumováním je další komplikace, že v zimě dost studí, což s předchozím otráví každý pokus o mrazivé focení.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka