Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 1. 2021 16:05

To hrozí zjištěním, že mu na fotolovy stačí i ta Z7. 2 roky trucování by vyšly vniveč :)

...Já asi letos Nikon nijak nepodpořím. Jsem spokojený na maximum, už mám i 14-30/4. Eventuelně bych upgradnul makro 105 VR (mám ho 15. rokem) za přicházející Z verzi, ale není to žádná priorita. Přes FTZ funguje krásně a trochu horší rozlišení proti novým sklům mě nelimituje.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2021 16:18

Jeden rozdíl mezi D5 a D6 jsem našel u přesnosti zaostření letovek, D6 je díky rychlejšímu procesoru a pár funkcím navíc zaostřit tak přesně, že doostřování nebo Topaz Sharpen AI nejsou zapotřebí. A pak jsem na D6 našel spoustu maličkostí, které Nikon dotáhl, škoda, že si nikdo nedal práci udělat opravdu poctivou recenzi, ale asi je to jedno, experti ví a pro masy tenhle foťák není. Ty vyřezy by mi aktuálně chyběly.

Bazarový foťák bych nekupoval, mj. proto, že chci co nejdéle oddalovat přechod na jiný bajonet, a u nového foťáku typu D5 nebo D6 je předpoklad, že vydrží opravdu dlouho. U nich se více než mechaniky bojím té elektronické části, ale i tam je o něco lépe chráněná, než u jiných modelů.

Loxie jsou zajímavé, Leica skla nevím, na F- bajonet to nějak jednoduše asi nedám, kolega zkoušel Leica 50mm skla na D5 a byl spíše zklamaný, ale mně láká úplná klasika, Distagon Classic 21mm nebo 25mm, ale zatím jsem se nerozhoupal. Já jsem hodně omezil chození po městě, portréty už nefotím vůbec (dcera nechce pózovat a u manželky bych trávil spoustu času v postprocesu a stejně dostal sprďáka, že neumím fotit).

Jinak Z7 by mohla stačit v tom smyslu, že mi roste procento statických fotek. Ale štvalo by mne to jako 200-500/5.6, jak je to pomalé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 1. 2021 17:26

Věřím, že ta D6 bude o kousek dál, ještě aby ne, ale nemyslím si, ze o moc, i když tohle je vždycky hodně subjektivní, spis ted beru ty D5 jako dobre nákupy v poměru cena/vykon. Částečně chápu ten postoj k bazarovkam, ale u tehle rady, pokud ten foťák nebyl v profesionálním použití, tak bych se tolik nebál, rozdíl jetá D5 v hezkém stavu za 65k při troše štěstí a vedle toho nová D6 za 180k už mi přijde na zamyšlenou.

To doostření jsem asi úplně nepochopil, to je vic o objektivu, čipu a AA filtru v tom obecném hledisku, jako pokud ostří lepe, tak budeš muset méně používat nějaké záchranné akce v Topazu, ale nenapsal bych, ze doostrovani není potřeba

Tak ty Leica skla samozřejmě ne na F-mount, zajímalo by mě, jak to kolega dostal na D5, Mko asi těžko, to by muselo být s optickým členem a to pak je úplně k ničemu, leda možná nějaké Rko? Na CSC to je úplně něco jiného, tam jdou pouzit ty fajnšmekrovske M objektivy, ktere by tě mohly hodně zajímat vzhledem k velikosti a rendering.

Tu Z7 jsem myslel prave jako walkaround tělo, na akci poslouží taky dobre, ale třeba ta D5 bude jiný komfort. Ono je fajn řešit, který foťák je nejlepší univerzál, ale ve finále ho prevalcuji dva fotaky, ktere vynikají v tom, pro co byly vymyšlený.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2021 17:31

Zase ten senzor D5/D6 je trošku krok zpátky oproti D850 a není to jenom v rozlišení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 1. 2021 17:32

Taky mi to dnešní ráno přišlo aspoň trochu fotogenické a na pár chvil jsem vyrazil s foťákem.

https://1drv.ms/u/s!AkFTaZAZRTdG3HzCsjr ... 6?e=SnlU4V
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2021 17:37

Taky pěkný :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 1. 2021 17:48

Jak jsem se (proč vlastně?) zbavil Nikon výbavy, D750 a hromada skel, tak tahám jenom X-T2 a v zásadě ku spokojenosti. Ale jako starý nikoňák mě to stejně hlodá a přemýšlím, že bych ten Nikon i podpořil ;-). Jenže jedničkové verze Z6/Z7 už nechci (jsem zvyklý na dvě karty) a líbila by se mi Z7II. Na můj styl focení bych asi více detailů ocenil, ale nějak nevím no :-). Má tu už někdo Z7 II?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2021 17:54

Moc pěkný, ten Brandýs.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 1. 2021 18:02

Díky. Tady ještě něco trochu blíž, včerejší Vinoř: https://1drv.ms/u/s!AkFTaZAZRTdG3FNCGoq ... J?e=7LXh6O.
Při té bídě letošní zimy se ty poslední dva dny něco vyfotit dalo.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 1. 2021 18:55

Když jsem koupil X-T2, začal jsem D750ce dávat hodně košem. Zpětně vidím v adresářích, že jsem ve 2/3 případů volil Fujinu a D750ku jsem bral jen na víc promyšlené akce, běžně se mi s ní prostě nechtělo tahat. Po koupi Z6 je zas na ocet X-T2, takže všem, kteří mají rádi svoje Fujiny, Ztko důrazně nedoporučuju zkoušet :)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2021 18:59

Z6 je skoro kompakt a s těma F4 objektivy je to podobně skladné, jako XT 2,3,4 od Fujiny. Senzor mají Z6 i 7 skvělý a pro bývalé Nikoňáky je tam i ta podobnost ovládání.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Argaro 14. 1. 2021 19:40

milann88 píše:Diky, hodně ted fotím Nikkorem 24-200, takže všechno je Z6 plus 24-200. Část je ze stativu, zbytek jsem nechal namáhat stabilizaci. Mel jsem v batohu i další objektivy, ale většinu času byla docela vánice, takže bych objektivy stejne neprehazoval.

Moc hezké fotky. Včera jsem se rozhoupal a zakoupil jsem také 24-200. Těším se až vyzkouším, zatím jsem takový univerzál nikdy neměl :-)
Argaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 15. 1. 2021 12:02

Noxx: tech vic detailu mi poslední dobou také vrta hlavou a vážně uvažuji, že až dofotim florbalovou sezonu, tak pořídím Z7. Často rezu na širší formát a tam by bylo to vetsi rozlišení fajn. Co se týká té karty, tak mě to taky nejdřív štvalo a do teď to vidím tak, ze tam měly být rovnou dva sloty, na druhou stranu fotím čím dál méně akce, kde jsem nějak objednaný udělat fotky, takže s jednou XQD to ve finále je v pohodě, jednu SD bych nechtěl ani své obycejne foceni.

Argaro: určitě dej vědět, jak jsi spokojený, mne se s tím zatím foti moc dobre.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 15. 1. 2021 12:20

Viac detailov je tiez to, nad cim uvazujem a rozhodne pojdem do dalsieho Zka (dufam tajne v nieco s cca 35MPx), ale do Z7 I/II urcite nepojdem.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2021 15:36

Velké rozlišení se mi také líbí, ale docela mne zaskočil ten rozdíl při zpracování, citelně se prodloužila doba stahování fotek, zpomalily se cloudové přenosy, musel jsem si koupit rychlejší čtečku, odšumy trvají déle, ... při cca 100-200 fotkách je poznat rozdíl, i některé fotoaplikace na iPadu mi občas začaly padat při zpracování RAWu, to jsem všechno předtím neznal.

Na tom velkém rozlišení je každá chyba více vidět, jak chyby optiky, jak i špatné návyky při focení.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka